Reklama

sobota 10. ledna 2015

Zmatení aneb Globalizační bumerang dorazil do Evropy


Veronika Sušová-Salminen
10. 1. 2015   Blisty

V poslední době se zdá, že západní společnosti se dostávají do stále více znatelného stavu zmatení, který je zřejmě následkem stále pokračující globální, strukturální krize tržní ekonomiky a nové konstelace vztahů v rámci globálního systému. Prostě řečeno, Západ a s ním i Evropa se začíná mít hůř, pociťuje citelněji dopady demontáže sociálního státu, restrukturalizace dělby práce globální ekonomiky i to, že svět kolem nezadržitelně mění mimo jejich kontrolu. Po pěti stoletích hegemonie se objevují pochybnosti a zmatek, obojí spojené s pozvolnou periferizací centra.

Intenzita bojů na Donbasu vzrůstá, ukrajinská armáda ničí civilní domy a vraždí civilisty.

10. 1. 2015   VK.com/Strelkov

Zatímco pohled "civilizované" Evropy je upřen na Paříž, na východě Ukrajiny fašistická chunta opět roztáčí další kolo války a tisíce civilistů trpí. Oficiální představitelé Doněcké lidové republiky oznámili, že za poslední dvě hodiny bylo město Doněck ostřelováno celkem 60 krát. V důsledku ostřelování Doněcka ukrajinskými karateli dopadla jedna ze střel na dvůr obytného domu a těžce zranil osmiletého chlapce.

Euro ve světle ekonomických fakt

Květa Pohlhammer Lauterbachová
10. 1. 2015 eRepublika

Příklad Řecka, Irska a Portugalska varuje. Nastal čas ukončení frakčního dluhového finančního systému a centrálního bankovnictví.

Islám není mírumilovný; říkejte mi třeba stokrát, že jsem islamofob

Břetislav Olšer
10. 1. 2015 blog idnes
Včera mě dostal svým tragikomickým číslem Luboš Kropáček, který o islámu přednáší na Husitské teologické fakultě UK; nazval totiž tuzemské odpůrce islámu „morální a intelektuální spodinu této společnosti“. Takže, vážený pane husito, pokud já jsem islamofob, co jsou potom soudruzi muslimové - šéf Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas z Chartůmu v Súdánu a Muneeb Hassan Alrawi, pro změnu irácký obchodník, jenž u nás mají jistě dobře placené místečka páté kolony; posty předsedů Islámské nadace a Ústředí muslimských obcí v ČR.

Jak to ten Arsenij vlastně myslel?

ilustrační foto

10. 1. 2015, zdroj hlasovani ukraina


Co znamenají slova Jaceňuka o vtržení SSSR na Ukrajinu a do Německa? Bylo to jen nešťastné přeřeknutí nervózního Arsenije nebo to zapadá do vyššího plánu Západu na postupné překreslení dějin 2. světové války? A ještě třetí možnost si mohli (mohou) vybrat hlasující čtenáři ukraina.ru, a sice tu, že ukrajinskému premiérovi skutečně tak leží na srdci bezpečnost Evropy a tak využívá každou příležitost, aby nás varoval před agresorem. Je docela zajímavé se podívat, jak hlasování v tuto chvíli dopadá. A budete-li chtít, můžete přihodit i váš hlas (viz zdroj). Však máte toho Arsenije také prokouknutého, ne?

Dmitrij Jaroš: Porošenka a Jaceňuka svrhnou na jaře


obrázek: Ďouba

10. 1. 2015, zdroj: zde


Lídr Pravého sektoru Dmitrij Jaroš označil všechny aktuální politické představitele Ukrajiny jako "dočasné" a předpověděl lidové povstání za šest měsíců

Pro Porošenka, Jaceňuka a Turčinova má Pravý sektor spoustu otázek, řekl Jaroš. Ale považuje za předčasné vypořádat se s nimi, dokud existuje "vnější nepřítel". Uvedl to ve vysílání ukrajinské televize.

Mezi dvěma světy

Tereza Spencerová
10. 1. 2015 Literárky
Čtvrtek byl prý prvním dnem snad po roce, kdy si boje v Sýrii nevyžádaly žádný lidský život. Všechno přikryl sníh, všechny mráz přikoval v zákopech, bunkrech či podzemních tunelech, přičemž to poslední platí pro džihádisty.Ti se tunely -- po vzoru palestinského Hamasu -- na kraji Damašku dostávají až do kanalizace a pronikají do města. Místní jim říkají krysy. A pečlivě sledují, jestli se náhodou na silnici nezvedá železný poklop kanálu…

Evropská komise prosazuje protiteroristická opatření

10. 1. 2015 Zvědavec
Evropská unie: V Evropském palrlamentu sílí debata o nově navrhovaném zákonu PNR o shromažďování dat o pasažérech leteckých linek - cestovních tras, informacích na letence, kontaktních a dalších informacích u mezinárodních letů. Vedoucím vyjednavačem je britský konzervativec Timothy Kirkhope. Jiní poslanci (např. Zelení) namítají, že není dokázáno, že by takový zákon snižoval terorismus.

Ukrajinská svodka ze dne 9. 1. 2015 – aneb kdy zavřou Kosu a další z moci úřední?

Ernest,MP a vlk s přispěním dalších
10. 1. 2015 
http://vlkovobloguje.wordpress.com/

Intenzita bojů a dělostřeleckých duelů vzrostla, přepadení kolony ukrajinské armády v týlu, chystaná schůzka politiků v Astaně a v Berlíně, Jaceňuk v Německu žádá další půjčky, bude zavedena cenzura internetu?

Video: "Jak uběhlo čtvrtstoletí? A jak dál?" část 3: Petr Žantovský

10. 1. 2015


Největším nebezpečím pro západní civilizaci jsou hloupost a ignorace, nikoliv islám

Daniel Veselý
10. 1. 2015  Blisty

Vražedný útok na redakci satirického týdeníku v Paříži vyvolal opět hlavně na sociálních sítích záplavu nenávistných komentářů zpravidla od osob, které v životě živého muslima neviděly nebo maximálně navštívily turistické rezervace v Turecku či Egyptě a přesto se pasují na znalce islámu a tamních poměrů.

Dobré město Paříž aneb Daleko od Prahy

Martin Hekrdla
10. 1. 2015  A2larm

V českých debatách o důsledcích pařížského masakru se to hemží černými scénáři. V epicentru událostí však zatím převažují uvážlivější reakce. 

Tony Cartalucci: Útok ve Francii byl proveden profesionály ve „stylu Gladio“

10. 1. 2015 AC24

Francie jako součást NATO vedené koalice už roky vyzbrojuje, financuje, podporuje a jinak udržuje teroristy Al-Káidy, počínaje v Libyi při svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a s pokračováním až do dneška při NATO vyzbrojování, zajišťování zázemí a při podpoře teroristů Al-Káidy včetně tzv. „Islamistického státu“ (ISIS) v Sýrii a podél jejích hranic. 

Zkušený rozvědčík Polreich vysvětluje, jak si Evropa zadělala na terorismus. Také promlouvá o smrti pravdy a ČT, která už se prý fašizuje

9. 1. 2015 ParlamentníListy
Novináři jsou hrobaři pravdy, která ve válce umírá první, a v případě České televize už nejde o jednostrannost, ale fašizaci. Takto nekompromisně komentuje současnou mezinárodní situaci bývalý elitní diplomat a rozvědčík Miroslav Polreich.

Jaroš hrozí, že vyhodí do povětří Nejvyšší radu s "otevřenými nepřáteli Ukrajiny"


10. 1. 2015    zdroj
Vůdce "Pravého sektoru" a poslanec Nejvyšší rady Dmitrij Jaroš prohlásil, že chodí na zasedání ukrajinského parlamentu s granátem v kapse. Za určitých okolností je připraven ho nechat explodovat v zasedacím sále. Řekl to 8. ledna novinářům v rozhovoru pro "Gromadske TV".

pátek 9. ledna 2015

YouTube zrušil video-kanál Anti-Maidan – cenzura nepohodlných zpráv?

9. 1. 2015  NWOO

Před několika hodinami byl z YouTube vymazán kanál Anti-Maidan s obvyklým prohlášením: "Tento účet byl ukončen z důvodu opakovaného nebo vážného porušení pokynů pro komunitu nebo stížností na porušení autorských práv." Tento kanál uveřejňoval videa z ukrajinské války s anglickými titulky a byl tak cenným zdrojem informací pro celý svět.

Hrochovy denní ruské překlady – dnes rozhovor s ekonomem Děljaginem /hodně drsné čtení!!/


9. 1. 2015  http://vlkovobloguje.wordpress.com/  přeložil hroch

Jak v novém roce…?

Rozhovor ruského tv-kanálu kr.linia s M. Děljaginem.

Užitečné a nezajímavé oběti

Ivan David
9. 1. 2015
„Já jsem Charlie!“ píší na svoje transparenty nejen rozhořčení Pařížané, ale i občané jiných světadílů. Jak se neztotožnit s oběťmi brutální vraždy? Jak nevzpomenout na pozůstalé? K „popularitě“ zavražděných přispěla média a snaha nejen prezidenta Hollanda ukázat se veřejnosti v lepším světle než obvykle. I tak říkal uvěřitelné banality. 

Ropná válka

Erik Best
9. 1. 2015 AC24
Koordinátor amerických sankcí Daniel Fried koncem července řekl pro CNN, že sankce proti ruskému ropnému sektoru začnou bolet, právě když ve Spojených státech poroste těžba z břidlic. Fried doplnil, že jejich cílem nebylo narušit současný prodej ruských paliv do Evropy, ale spíš zasadit úder dlouhodobé produkci.

Jaceňuk přepisuje dějiny...a Evropa mlčí!

Arsenij Jaceňuk

9. 1. 2015, zdroj: zde, ARD


Jaceňuk svými slovy ospravedlňuje hitlerismus. Tak reagoval předseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosačev. Označil slova ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka o "invazi Sovětského svazu do Německa a Ukrajiny" jako přímé ospravedlňování hitlerismu.

Jaceňuk během své návštěvy Berlína řekl, že "všichni si velmi dobře pamatujeme na sovětskou invazi na Ukrajinu a do Německa" (čímž myslel konec 2. světové války).
"Není to jen zkreslení naší společné historie, to je omlouvání hitlerismu a urážka hrdinů a obětí boje proti nacismu, v neposlední řadě v ukrajinských.

Mlčící osvícení evropští politici opět předstírají, že se nic nestalo? To je - test současné Evropy, tento test je závažnější než by se mohlo zdát" - napsal ve svém blogu Kosačev.

Vražda dvanácti: Jsme svědky reprízy falešného představení z 11. září?

Petr Hájek   
9. 1. 2015 Protiproud
Opět stejná otázka – v čí prospěch? Islám je jen jeden. Válka pod cizí vlajkou?
Několik pozoruhodných shod pařížského vraždění s „útokem na Ameriku“. Obama, Merkelová, Hollande a všichni další „hlavouni multikulturalismu a tolerance“ stojí před dalším „výpočtem“ kvadratury kruhu. Musejí nyní ještě hlasitěji křičet, že je to samozřejmě tragické, ale nutno rozlišovat „hodné a zlé“ islamisty. Nevěřme jim to.

Za upáleného azylanta vypálené auto

9. 1. 2015  Občanské právo

Asi padesátka maskovaných útočníků napadla v noci na čtvrtek policejní stanici v německém Lipsku a zapálila jedno ze služebních aut. S odvoláním na policii o tom dnes informoval německý list The Local.

Propagandaschau: Interview Jaceňuka pro televizní kanál Das Erste je určeno pro "idioty"


9. 1. 2015   zdroj a zdroj
Revizionistické názory ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka o chodu událostí druhé světové války opakovaně překvapily mnohá zahraniční média. Německé vydání Propagandaschau se domnívá, že mají neonacistickou povahu.

Hospodářství roste, teorie klopýtá

Zbyněk Fiala
9. 1. 2015   Vaše věc

Český HDP na podzim vzrostl o 2,4 % a ceny klesají. Je to dobře, nebo špatně? Občan se raduje, ale centrální banka je zoufalá. Čekala pravý opak, proto strhla korunu na sestupnou dráhu. Přišlo to však tak nevhod, že nyní je česká měna bezpečně na nejnižší úrovni od roku 2006.

V USA byl zaznamenán první bankrot společnosti, která těží břidličnou ropu9. 1. 2015     zdroj
V USA zbankrotovala první společnost na zpracování břidličných nalezišť a těžbu ropy. Jak informuje televizní kanál NHK World, návrh na vyhlášení úpadku a na ochranu před věřiteli podala tento týden na základě kapitoly 11 amerického konkurzního zákona společnost WBH Energy.

Asistentka ministra zahraničí USA navštíví v lednu Kubu


9. 1. 2015   zdroj
Na Kubu se v nejbližších týdnech vypraví k prodiskutování otázek migrace a obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi asistentka ministra zahraničí USA Roberta Jacobson. Oznámila to v průběhu tiskového briefingu tisková mluvčí ministerstva zahraničí, Jen Psaki.

Video: "Jak uběhlo čtvrtstoletí? A jak dál?" část 2: Květa Pohlhammer-Lauterbachová

9. 1. 2015
Dnes a v následujících dnech zde budou uveřejňována videa z jednotlivých vystoupení na panelové diskusi "Jak uběhlo čtvrtstoletí? A jak dál?"
 


Změny geopolitického uspořádání světa v roce 2014

Jiří Kotlík
9. 1. 2015 czechfreepress
Boj protikladů v geopolitickém uspořádání světa v roce 2014 provázely ostré konflikty a ozbrojené střety znepřátelených stran. Na Ukrajině vypukla občanská válka, na Středním východě dosáhl Islámský stát významných úspěchů, vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy stále více připomínají studenou válku.

Tak kdopak nám to vraždí v Paříži?

Vladimír Stwora
9. 1. 2015 Zvědavec
Ve středu 7. ledna zaútočila trojice maskovaných mužů na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži. Útok byl neobyčejně brutální a profesionální, zahynulo při něm 12 lidí. Muži stříleli z kalašníkovů a měli i granátomet. Existuje skoro dokonalé video natočené kýmsi z vyššího patra, kde je vidět začátek útoku a zabití jedné oběti. Podle prvních zpráv prý vrazi volali Alláh Akabar, tato informace se později ze zpráv vytratila, ale objevila se jiná, podle které jeden z útočníku zakřičel: „řekněte médiím, že tohle je jemenská al-Káida“.

Nejmenoval jsem Šafaříkovou, přesto jsem s géniem zase prohrál...

Břetislav Olšer
9. 1. 2015 blog idnes


Nositelky Ceny Václava Havla za kreativní disent...
Moje valašská taktnost mi včera nedovolila jmenovat ve svém blogu redaktorku Literárních novin Kateřinu Šafaříkovou, abych ji neztrapnil pro její tragikomicky poplatný text "Proč Zeman lže o Ukrajině?", o němž jsem se zmiňoval. Za dobrotu na žebrotu, aneb Zrob susedovi dobře, os.re ti plot. A také že jo; den poté vyšel v LN další článek o tom, jak prezident tají svůj zdroj z demonstrace na oslavu 106. narozenin Stepana Bandery.

Bangladéšská televize o likvidaci OP Prostějov

9. 1. 2015
Velmi zajímavé a pro bangladéšské diváky zajímavější než zabití člověka tygrem v jejich ZOO. Pro ČT a české politiky zřejmě velmi nezajímavé.

https://m.youtube.com/watch?v=_A5cgLjuaWc

A spí a spí…

Marek Řezanka
9. 1. 2015 Disidenti

Motto (z písně J. Schelingera):
 


To se schválně dětem říká,
aby s důvěrou šli spát, klidně spát,
že se dům probouzí a ta kráska procitá
zatím spí tam dál, spí tam v růžích.

čtvrtek 8. ledna 2015

Ukrajinští karatelé provádějí čistky na okupovaném území LLR

Alexej Toporov
8. 1. 2015     zdroj
Podle místních obyvatel provádějí karatelé v ukrajinskými vojáky okupovaném okresním středisku Stanica Luganskaja a v přilehlých osadách zvláštní operace na čistky obyvatelstva, které je loajální Luganské lidové republice (LLR). Poslední taková operace se konala v předvečer 8. ledna, v době od 17.00 do 23.00 hodin. Karatelé zatkli asi dvě desítky lidí, většinou muže ve věku 18 až 45 roků, které odvezli neznámo kam.
přeložila PhDr. V. Grulichová

My z budoucnosti - filmový tip kulturního referenta

Jekatěrina Klimová

8. 1. 2015, Petr Ďoubalík, film "My z budoucnosti" (Мы из будущего, dva díly, rok 2008, sci-fi, fantasy, válečný): film o současnosti i minulosti, který předpověděl budoucnost 


Jedny z mála filmů o 2. světové válce, které by se mohly líbit i současné mládeži. Hlavní hrdinové se záhadným způsobem vrátí v čase přímo do krutých bojů války, aby mnohé lépe pochopili, aby trochu pomohli, aby se zamilovali... Když jsem poprvé viděl tyto nové ruské filmy v roce 2012, ještě jsem vůbec netušil, co se na Ukrajině strhne. Líbily se mi, ale plně je doceňuji až teď. Scény, které mi původně připadaly přitažené za vlasy, mi po řádění ukrajinských "pravosekových banderovců" v roce 2013 už přehnané nepřijdou. Ve druhém dílu mladík ze Lvova ukazuje ruským klukům, že patří na šibenici, večer se na tancovačce strhne pořádně tvrdá bitka, nenávist z mladých Ukrajinců přímo prýští. Kdo psal scénář, moc dobře věděl, co se s Ukrajinou děje, jak se tam daří živit nenávist ke všemu ruskému. Dnes už známe důsledky, film byl pokusem jim předejít.

Tak nevím, nemáme my přívětivost k fašismu nějak geneticky zakódovánu?

Luděk Prokop
8. 1. 2015

Porovnání bombastické vlny pohoršení a pobouření s vyjádřeními solidarity a soucítění v masmédiích, po celé Evropě, vyvstává otázka, kde tohle soucítění a všechno ostatní bylo zalezlé, po té, co v Oděse hořeli a uhořeli lidé, kteří se ničím se neprovinili a ti co se snažili utéct, byli fašounskými teroristy ubiti železnými tyčemi. Zřejmě pro Evropu nejsou teroristé jako teroristé.

Video: "Jak uběhlo čtvrtstoletí? A jak dál?" část 1: Ivan David

8. 1. 2015
Dnes a v následujících dnech zde budou uveřejňována videa z jednotlivých vystoupení na panelové diskusi "Jak uběhlo čtvrtstoletí? A jak dál?"Ukrajinská svodka ze dne 07.01.2015

Ernest,MP a vlk s přispěním dalších
8. 1. 2015   http://vlkovobloguje.wordpress.com/
Všechny texty bez označení zdroje jsou převzata z vk.com/strelkov_info


Pravoslavné vánoce způsobily ochabnutí bojové aktivity obou stran, dělostřelecké souboje, pohřeb Betmena a přibližování ukrajinské platební neschopnosti ... 

Státní teror v Libyi a v Jemenu, privátní teror na nevinných novinářích v Paříži

Václav Umlauf
8. 1. 2015 eRepublika

Saharská oblast Ubari, která je po tisíciletí jádrem národní identity Tuaregů, doslova plave na ropě. Takže je už dnes celkem jasné, kdo budou příští "teroristé" a kdo s největší pravděpodobností povede další atentáty Evropě.

F.R. Čech: A hned sundávali obrázky prezidenta, takoví uprděnci!

8. 1. 2015  První zprávy

"Miloš si naběhl na desítku, můj kamarád, prezident, skvělej člověk, že nazval kurvy kurvama! To Češi neradi. Pussy Riot je prostě řvoucí kunda! Ať děláš, co děláš! Překlad je překlad," hájí prezidenta České republiky František Ringo Čech.


Povídání Olivera Stona o státním převratu v Kyjevě Obamu rozzuřilo

8. 1. 2015     zdroj
Oficiální Bílý dům neskrývá své pohoršení nad povídáním Stona o převratu v Kyjevě po rozhovoru s Janukovyčem, sdělil ředitel Ron Paul Institute Daniel McAdams. Prohlášení Stona o účasti USA ve svržení Janukovyče a státním převratu na Ukrajině vyvolalo pobouření ve vládních kruzích a proti režisérovi byla rozpoutána doslova mediální bouře, konstatoval McAdams.

Svědectví ukrajinského vojáka

8. 1. 2015

Výuka pravdy a lásky

8. 1. 2015   z internetu

Smrt velitele Alexandra Bednova alias Batmana

8. 1. 2015    eRepublika
Smrt velitele jménem Alexandr Bědnov alias San Sanyč alias Betmen vyvolala velké rozpaky. Vzhledem k nejasnostem uvádíme pouze dostupná fakta.

Dopis plný lží

Vladimír Pelc
8. 1. 2015 Vaše věc
 Dne 7. ledna 2015 bylo možné si na zpravodajském serveru Lidových novin lidovky.cz přečíst „Otevřený dopis prezidentu Zemanovi“ (jako autoři byli podepsáni: Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, Praha; Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Praha; Anton Shekhovtsov, odborník na extremistická hnutí, Londýn a Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka, Praha). Dopis obsahuje několik tvrzení. Nepravdivých.


Prezident Zeman nelže, jen média Ovčákova neunesou pravdu...Břetislav Olšer
8. 1. 2015 blog idnes
Některé noviny v Česku mají redakce zřejmě na něčem moc klouzavém a smradlavém, podobném kompostu; redaktoři a redaktorky lžou, až se jim od úst práší a vůbec jim to nevadí, naopak, píší např. o Rusku, Putinovi či o prezidentu Zemanovi jednu lež za druhou. "Proč Zeman lže o Ukrajině". Ani se u toho nezačervenají. Šokem je, že se do těchto trapných a špinavých praktik análních žurnalistů zapojují i paní a dívky. A což, aby se redaktoří seznámili s obsahem jedinečných textů písní Pussy Riot...? pro zájemce dole v textu


Šílený tanec před potopou světa

8. 1. 2015  Haló noviny
 

Rozhovor Haló novin s Milanem Kohoutem, umělcem, performerem a pedagogem:


Parlamentní listy dali politikům příležitost se vybarvit pomocí postoje k Banderovi

8. 1. 2015 zdroj
Jaroslav Foldyna byl zvyklý jednat v rukavičkách. Boxerských. Tomu odpovídá jeho doporučení. Je zajímavé jak politici reagují. Někteří s plným pochopením vazala pro fašistické "bojovníky za svobodu", jiní s jasným postojem, že je třeba nazývat věci pravými jmény jako prezident a jiní při zdi s pochopením pro každého. Je zajímavé, že zastoupení představitelé ČSSD jsou zastoupeni ve všech skupinách.
(pozn. I.D.)

Kolik muslimských zemí USA bombardovaly nebo okupovaly od roku 1980?

Glenn Greenwald
8. 1. 2015 Zvědavec
Barack Obama na své povolební tiskové konferenci 6. listopadu 2014 oznámil, že bude usilovat o získání souhlasu použít vojenskou sílu od nového Kongresu, který by ho opravňoval k zahájení bombardovací kampaně v Iráku a Sýrii – té, která započala před čtyřmi měsíci. Pokud by byl člověk velkorysý, mohl by říct, že usilování o souhlas Kongresu pro válku, která byla zahájena před několika měsíci, je aspoň o něco lepší, než vést válku poté, co ji Kongres výslovně odmítl schválit, jak Obama nezákonně učinil v nyní zhroucené zemi Libyi.

Morbidní konto ,, výjimečnosti"

Richard Becker
8. 1. 2015 Střípky ze světa
Lidí, zabitých americkou policií, je rok co rok přes tisíc
„Kolik lidí zabije v Americe policie? Přesně se to neví. Federální agentura, která by je evidovala, totiž neexistuje. FBI vede jen roční statistiky ´legitimních usmrcení´. Za rok 2013 jich hlásí 461,“ píše Richard Becker.

Opravdovými viníky masakru ve Francii jsou západní země vnášející do arabského regionu nestabilitu a násilí!

Ladislav Kašuka
Řezničině ve Francii se dalo zabránit, stačilo by nechat islámské země být na pokoji – Saddám Husajn, Muammar Kaddáfí, nebo Baššár al Asad si s takovými uměli poradit, jenže si začali nakonec dělat svou vlastní politiku a nechtěli se bratříčkovat s USA, proto museli dva z nich zemřít a proti třetímu jsou západem vyzbrojováni právě tací radikálové, kteří stříleli ve Francii a povraždili redaktory satirického časopisu Charlie Hebdo.

Přetočená realita

Marek Řezanka
8. 1. 2015   Literární noviny

Poslední článkem Marka Řezanky v Literárních novinách začíná vlastními verši:


Trocha geopolitiky ze zamrzlého města

Tereza Spencerová
8. 1. 2015 Literárky
Rok 2015 bude pro spletité vztahy a vazby na Blízkém východě důležitý, možná přelomový. Pro Saúdskou Arábii, která by ráda byla (alespoň) regionálním hegemonem, to platí dvojnásob.Spojené státy se prý s Íránem „předběžně domluvily na formátu“ řešení sporů o jaderném programu, přičemž pro příští jednání v Ženevě, naplánované na 15. ledna, mají už připravený i „katalog obsahující potenciálních dohod a různících se přístupů ke zbývajícím sporům“. Obě strany prý počítají s tím, že by ke konečnému konsensu mohly dojít do března a následně ke konci června byla k podpisu i „velká dohoda“. Příliš optimistické? Možná, izraelští diplomaté už ale v každém případě pro letošní rok mají v popisu práce mimo jiné i lekce perštiny.