Reklama

sobota 9. května 2015

Miliony Ukrajinců vítají 9. květen v slzách a s hořkou křivdou


9. 5. 2015   zdroj
Pokus politiků nacionalistického zaměření o přepsání historie je zločin proti památce těch, kteří položili své životy na oltář vítězství. "Letošní svátek 9.května vítají miliony Ukrajinců nejen "se slzami v očích," ale také s hořkou křivdou v srdci," prohlásil 8. května ukrajinský politik a veřejný činitel Viktor Medvedčuk. Informoval o tom korespondent IA Regnum.

Květnová revoluce 1945 z uhláku - 9. 5. 1945

9. 5. 1945

9. 5. 2015, Petr Ďoubalík, zdroj: Květnová revoluce  - obrazový památník hrdinství a slávy z velkých dnů lidového povstání, za redakce Vladimíra Peroutky vydalo nakladatelství Melantrich v Praze, grafická úprava V. Michal, vytiskla tiskárna Melantrich, cena 12 K.


Přidávám fotografie z posledního dne povstání, staré 70 let, naskenované z brožury, kterou jsem zachránil kdysi dávno z uhláku. Zítra tento seriál zakončím fotografiemi, které zachycují první významné události ve dnech po osvobození.


pátek 8. května 2015

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Pražské povstání: „Bijte je, zabíjejte, nenechte nikoho naživu!“

Karl-Peter Schwarz
8. 5. 2015  zdroj

Pražským povstáním začalo vyhnání Němců z Čech a Moravy. Ačkoliv vykazuje některé znaky genocidy, dosud žádná vláda nevznesla obvinění.Poslední kapitola německých dějin na české půdě začala večer 4. května 1945 znevážením správních předpisů Protektorátu. Za potlesku kolemjdoucích přemalovali odvážní mladí Češi pouliční vývěsky a jiné německé nápisy českými slovy. Ráno, 5. května, to byla sobota, se ozbrojené bandy mladíků potulovaly městem, takzvané revoluční gardy. Protože hodně Čechů vlastnilo zbraň,nebylo těžké je ozbrojit. Tu a tam byli obklíčeni a odzbrojeni němečtí vojáci.

"Armata" je mistrovské dílo moderní výroby tanků


8. 5. 2015    zdroj a zdroj
Člen veřejné rady Ministerstva obrany Ruské federace Igor Korotčenko je přesvědčený, že tank nové generace může být realizován jako prostředek pro síťově-centrické válčení. "Jeho zásadní odlišností od předchozí generace tanků je existence speciální obrněné kapsle, v níž se nachází posádka, mimo stanoviště posádky je předsunuta bojová sestava, neobydlená věž, automatizovaný systém nabíjení a vedení střelby z děla včetně řízených střel. Proces palby je maximálně automatizovaný s použitím bojového informačně-řídícího systému," řekl Korotčenko agentuře RIA Novosti .

Jedna poznámka ke vztahu Merkelové a Ukrajiny

Stanislav A. Hošek
8. 5. 2015    
Děkuji redakci webu Nová republika za upozornění na nedávný článek v novinách Deutsche Wirtschaftes Nachrichten (DWN), vyvěšený zde na webové stránce. Stalo se tak publikováním textu zde, který byl redakcí Nové republiky zvýrazněn symbolem „zásadní“. A on opravdu zásadní je. V tomto mém textu si jenom dovoluji upozornit na souvislost, která by neměla být v této věci opomenuta.

Film Bitva za Sevastopol již k vidění


L. Pavličenko - skutečná a filmová


8. 5. 2015, zdroj: YouTube


2. dubna měl premiéru film o legendární snajperce Ljudmile Pavličenko - "Bitva za Sevastopol". Základní informace jsme přinesli zde kukuska. Pokud byste tento zajímavý film chtěli vidět dříve, než ho nadabují a odvysílají v ČT, pak je to již možné, například zde:

Květnová revoluce 1945 z uhláku - 8. 5. 1945

8. 5. 1945

8. 5. 1945, Petr Ďoubalík, zdroj: Květnová revoluce  - obrazový památník hrdinství a slávy z velkých dnů lidového povstání, za redakce Vladimíra Peroutky vydalo nakladatelství Melantrich v Praze, grafická úprava V. Michal, vytiskla tiskárna Melantrich, cena 12 K.


Předposlední pokračování naskenovaných fotografií z publikace, kterou jsem kdysi našel v uhláku a nespálil. Některé záběry mohou být i pro vás méně známé, nejvíc takových určitě bude zítra.


Proč nemůže být Rusko členem EU?

Ivo Šebestík
8.5.2015 AltpressKaždá doba má své nepřístojné otázky. Tak například inkvizitora nebylo radno se dotázat, proč že to odsuzuje k upálení dvě staré ženy jen proto, že na ně někdo ukázal prstem a prohlásil, že tančily o sabatu na Petrových kamenech. Dnešní doba dávno ví, že takové obvinění byl účelový nesmysl, ale inkvizitor ke své „práci“ potřeboval vzít udání vážně. Stejně tak nebylo radno na dvoře Neronově klásti pošetilý dotaz, zda císař vskutku umí zpívat a tančit. Dotyčný tazatel by ještě téhož večera obdržel zásilku otrávených broskví, banánů, fíků a pomerančů. Vskutku zdravá to výživa.

Popřít své vlastní tvrzení. A to ihned!

est 
8.5.2015  Altpress

Hledat například národní míru obliby piva mezi alkoholiky nebo pátrat po procentu vegetariánů mezi návštěvníky vegetariánských jídelen, může přinést výsledky velmi zavádějící.jídelen, může přinést výsledky velmi zavádějící...

Německem otřásá obrovský špionážní skandál

Jiří Paroubek
8.5.2015 Vaše věc

Německá tajná služba (BND) s vědomím kancléřky Merkelové, ministra vnitra a samozřejmě také šéfa BND na základě požadavků americké zpravodajské služby, Národní agentury pro bezpečnost (NSA), prováděla odposlechy zájmových osob, a to dokonce na území cizího státu. To, co by u nás bylo, jak nepochybuji, pochopitelně za silného přispění českých médií, považováno za přátelskou službu vedoucích politických představitelů státu svému největšímu spojenci, vytváří v Německu skandál monumentálních rozměrů.


Restituce a počítání

Marek Řezanka
8.5.2015  Altpress

Šnajdr, Fuksa a Tluchoř. Poslanci, kteří složili svůj poslanecký mandát, aby prošlo jedno klíčové hlasování. Brzy nato získal Marek Šnajdr místo v dozorčí radě společnosti Čepro, Ivan Fuksa nastoupil do Českého Aeroholdingu. Podivná souhra náhod. Natolik podivná, že se otevřeně mluvilo o trafikách, o obchodu ve stylu „něco za něco“.

Konec antikomunismu v ČR

Marek Řezanka
7.5.2015  Literární noviny
 

Jako zastánce demokracie mě vždy vyděsí, sleduji-li různé jednotné šiky a fronty, které prohlašují, že nalezly jedinou možnou pravdu. Nenajde se mezi nimi nikdo, kdo by odporoval. Ty, kdo tuto „jedinou možnou pravdu“ neuznávají, označí za kacíře. K jejich upalování je potom již jen krůček – zvláště, bereme-li ono upalování obrazně. Není třeba hranice a loučí – dnes bohatě stačí smažení mediální.

čtvrtek 7. května 2015

Západ a Ukrajinu štve nízké zadlužení Ruska


7. 5. 2015   zdroj
Nízké zadlužení země pomáhá minimalizovat ztráty z ekonomických omezení. Rusko obstálo ve zkoušce sankcí, píše americký časopis Forbes. Experti jsou přesvědčeni, že přes pokles HDP ekonomika poroste.

Tak polemizuje Marek Wollner

Lubomír Man
7. 5. 2015


Že mravní integrita a z toho vyrůstající novinářská a polemická přesvědčivost redaktorů ČT stojí za starou belu, ví už dnes celá republika, ale že je to s ní až tak špatné, jak opravdu je, dokázal v jakési své polobhajobě a poloútoku na mou osobu až Marek Wollner v článku Špínomet pana Mana, otištěném 5. května v Literárních novinách. 


Memento Oděsa (Pozdravný projev na demonstraci v Praze 2. května)

Petr Schnur
7. 4. 2015   (zasláno autorem)
Vážení a mílí spoluobčané,
úvodem chci poděkovat pořadatelům této akce, konkrétně Zdeňku Kratochvílovi, se kterým jsem v kontaktu, za jejich angažmá ve věci samotné a možnost k vám alespoň touto cestou promluvit.
Vzdálenost a okolnosti způsobily, že tak nemohu učinit osobně, ale v duchu jsem po celou dobu zde s vámi. A my všichni společně v Oděse s rodinami a přáteli obětí i s těmi, kteří tam dnes tak jako my vzpomínají na toto šílené barbarství.

Proč velká část světa považuje USA za nacisty 21. století. Obama: "USA největší silou svobody a lidské důstojnosti, jakou svět kdy poznal"

Josef Vít
7. 5. 2015
Zpráva o mučení v CIA
Nedávno byla zveřejněna zpráva senátního výboru USA o praktikách CIA při vyslýchání zajatců. Nevím jak vy, ale já jsem o tom v televizi nic neslyšel i když každý den sleduju zprávy. Ale internet je toho plný. První zprávy o zacházení se zajatci se objevily po irácké válce, kde novináři odhali praktiky, které panovaly ve věznici Abu Graib. Kromě Gantanama měla CIA síť tajných věznic v Afghánistánu, Thajsku, Rumunsku, Litvě a Polsku.

Ukrajinská ze dne 6.5.2015


napsali Ernest, MP , Mireček, JF a vlk s přispěním dalších 

Boje a příprava na velkou ukrajinskou ofenzívu, která může začít každým dnem, italský ministr pro autonomii Donbasu, vesnice Sachanka ostřelována od Mariupolu, loupežnické bandy příslušníků dobrovolnických praporů vraždí a loupí, ... a další ...

V té „hře“, kterou impérium hraje, se hraje o chaos, nikoliv o vítězství

Peter Koenig
7.5.2015  Global Research

„A zase jednou se země „osvobozená“ Západem noří do hlubšího a hlubšího chaosu.“ Mohla by to být kterákoliv ze zemí nějakého konfliktu, do níž Washington a jeho Západní či Středovýchodní loutky zasely semena války – věčného chaosu, mizérie, smrti – a podmanění. A o to přesně jde: Strategií Washingtonu / NATO není ve válce či v konfliktu ‚zvítězit‘, nýbrž vytvořit pádivý – nekonečný chaos.

Dientsbier přiznal vydírání: pokud nezaplatíme Romům, Brusel nevyplatí dotace

7.5.2015   Czechfreepress

Doposud se to tajilo!
A protože nám Brusel vyhrožuje, mohou si Romové dělat, co chtějí. V opačném případě příjdeme o stovky miliard korun a ještě zaplatíme stovky miliard za diskriminaci Romů státem!Tak toto není výkřik rasistické vyholené hlavy, ale potvrzení toho, co už si dávno lidé mezi sebou šuškají a byli okřikováni:

Hysterická slova soudu nestačila. Noční vlci mohou do Německa

6.5.2015   Vaše věc
Správní soud v Berlíně zrušil zákaz vstupu do Německa pro skupinu ruských motorkářů z klubu Noční vlci. Ruští motocyklisté chtěli v Berlínské čtvrti Treptov vzpomenout u památníku padlých sovětských vojáků na konec II. světové války. Plánována byla i skupinová jízda Berlínem.

Jak můžeme žít ve světě, kde každý rok zbytečně umírá 18 milionů lidí ? Na vymýcení globální chudoby stačí vynaložit jedno procento globálního produktu


Daniel Veselý
7. 5. 2015 Altpress
Přestože podle mnohých pozorovatelů a komentátorů, většinou těch, kteří do písmene plní roli strážců (jakéhokoliv) establishmentu, žijeme z historického hlediska v nejdokonalejší době, vynořují se silně znepokojivé hlasy, jež s tímto hodnocením příkře nesouhlasí. Naopak nabízejí otřesný vhled do světa globální chudoby, který by měl zarazit, či přímo zahanbit každého soudného člověka.

Hitler a „liberální elity“


Valentin Katasonov
7. 5. 2015   Střípky ze světa
Válka jako holport světové finanční oligarchie
Hledat za tragédií, vrcholící před 70 lety, jen „šíleného führera“ – a souhru náhod, které ho vynesly až do čela – je zavádějící. Válka „byla projektem světové finanční oligarchie“. Té anglosaské v prvé řadě, připomíná profesor Valentin Katasonov. Do inscenace „nového ozbrojeného střetu globálních rozměrů“ se – s oporou v institucích typu Federálního rezervního systému či Bank of England – „pustila hned po skončení První světové války“. „Hrot mířil proti SSSR.“

Společně za mír


Milan Daniel
7. 5. 2015
Na sedmdesát osobností slovenského a českého veřejného života, mj. i tři bývalí slovenští prezidenti, podepsalo výzvu slovenské iniciativy Společně za mír. Výzvy, petice… Mnozí si řeknou: jak málo to v dnešním světě váží! Text však tuto námitku reflektuje a směřuje ke spojení všech protiválečných a mírových aktivit s cílem hrozící válce společně zamezit. Zdůrazňuje potřebu změny politických a společenských priorit.

Vždyť je to tak prosté, páni rektoři (určeno též poslancům a senátorům)


Oldřich Průša
7. 5. 2015
Z mnohaleté zkušenosti lze u prezidenta Miloše Zemana vypozorovat, že nedělá věci bez příčiny. Natož bez rozmyslu. Někdo mu jeho tahy vyčítá, jiní je obdivují. On však nepohrdl v minulosti ani skleničkou, ani šachovnicí. V souvislosti s aktuální „profesorskou aférou“ je třeba problém posoudit v širších souvislostech.

Tak Andrejko si tu firmu přeci jenom koupil…

Michal Kotyk
 7.5.2015    Svobodné noviny
…napadlo mediálního guru, dobrého to známého Andreje Babiše. Znali se dobře, respektovali jeden druhého, tak jak už to mezi profesionály bývá. Oba ne zrovna chudí, prostě znalci principů dobrého a výnosného obchodu. Jeden se vyznal ve světě finančním a ten druhý zase ovládal zákony manipulace veřejného mínění.

Proč se NATO děsí Ruska

Pepe Escobar
7.5.2015    Zvědavec
Dvousečný útok – válka pomocí ceny ropy a útoku na rubl –, který měl zničit ruskou ekonomiku a dostat ji do formy, ve které by se Rusko stalo vazalem Západu a zdrojem přírodního bohatství, selhal.
Přírodní zdroje byly také v pozadí snahy dostat Írán pod vazalství Západu. Nikdy to nemělo nic společného s tím, že Teherán vyvíjí jaderné zbraně, ty byly stejně zakázány jak vůdcem islámské revoluce ajatolláhem Chomejným, tak nejvyšším vůdcem ajatolláhem Chamenejím.

Květnová revoluce 1945 z uhláku - 7. 5. 1945

7. 5. 1945

7. 5. 1945, Petr Ďoubalík, zdroj: Květnová revoluce  - obrazový památník hrdinství a slávy z velkých dnů lidového povstání, za redakce Vladimíra Peroutky vydalo nakladatelství Melantrich v Praze, grafická úprava V. Michal, vytiskla tiskárna Melantrich, cena 12 K.


Přidávám 70 let staré fotografie, naskenované z brožury, kterou jsem zachránil kdysi dávno z uhláku. Tyto jsou ze 7. 5. 1945. Oč méně jich je dnes, o to více jich bude zítra a pozítří.Jiří Vyvadil: Nechte je, pane prezidente trochu vycukat...

Jiří Vyvadil
6. 5. 2015   Parlamentní listy
Kdykoliv se zastanu Miloše Zemana, mám trochu nepříjemný osobní pocit, protože nechci vypadat jako bezmyšlenkovitý člen jeho fan Klubu. Od toho má konec konců senátora Velebu, jehož strana je opřena o trvalou podporu prezidenta a potřebuje díky tomu získat preference.

středa 6. května 2015

Ukrajinský národ se zrodil při upalování Rusů

6. 5. 2015  zdroj
Ukrajinský národ se 2.5.2014 definoval - "my jsme ti, kteří upálili Rusy, my jsme ti, kteří jásali a vychutnávali si vůni spáleného ruského masa", napsal na své stránce ve Facebooku publicista Konstantin Krylov. Poté byl zablokován správcem webu.

ČT filtruje i informace z vlády

Oldřich Průša
6. 5. 2015
Všimnout si toho může každý při některých tiskových konferencích po zasedání vlády ČR.
Otázkou zůstává, zda tak redakce zpravodajství České televize činí o své vůli, ve shodě s vládou nebo bez jejího vědomí; případně bez jejího zájmu, či snad proti jejímu zájmu, ale bez zájmu tiskového odboru Úřadu vlády ČR.

Putin má pravdu, Američané jsou nejagresivnější na světě. A EU nás dovedla ke krachu. Mluvili jsme s Marine Le Pen

6. 5. 2015 Parlamentní listy
Předsedkyně francouzské nacionalistické strany Národní Fronta Marine Le Penová byla na dvoudenní návštěvě Prahy, během níž se setkala i s bývalým prezidentem republiky Václavem Klausem. Po konferenci na půdě Poslanecké sněmovny odpovídala na dotazy novinářů, pro Parlamentní Listy.cz se vyjádřila k názoru ruského prezidenta Vladimira Putina na Američany.

Mír se přibližuje

Denis Pušilin

6. 5. 2015, zdroj: ukraina ru


Konečně dobrá zpráva (snad): Denis Pušilin: "Na jednání v Minsku byl dosažen dlouho očekávaný průlom"

Setkání pro vytvoření pracovních skupin v rámci kontaktní skupiny skončilo. O tom informovalo Ministerstvo zahraničních věcí Běloruska.
Zástupce Doněcké lidové republiky Denis Pušilin řekl, že první setkání pracovních skupin v Minsku ve středu je "průlom, který jsme dlouho čekali".

Skončí Andrej Kiska pred súdom?


Tomáš Kopřiva 
6.5.2015   Czechfreepress
Filantrop, úspešný podnikateľ, milionár, zabávač, ukážkový príklad splneného amerického sna. To všetko a ešte omnoho viac je Andrej Kiska, prvý nezávislý prezident SR... A teraz vážne, poďme sa na osobu Andreja Kisku pozrieť tak ako na strom, cez ovocie, ktoré rodí a nie cez okuliare platenej PR psychedélie.


Legendární primabalerína Plisetská, bez legend


Václav Umlauf
6.5.2015   E-republika 


"Lidé na Západě nerozumí ničemu. A dokonce ani nová ruská generace vůbec ničemu nerozumí. Nic neví, a je dobře, že nic neví." (Maja Plisetská, 88 let)

Zastavme překrucování dějin dříve, než se kvůli lžím západních politiků začnou opakovat!

Ladislav Kašuka
6.5.2015   blog idnes
Je až k pláči jaké manipulace a lži jim beztrestně procházejí a jaké masy lidí pomocí masmédií tak u nás a na západě ovlivňují! V dnešní době se stává mezi českými „pravicovými“ a „prozápadními“ politiky a jejich voliči téměř povinností zpochybňovat po vzoru amerických, britských a německých kolegů příčiny a výsledky druhé světové války a poválečné uspořádání světa.

Tak prý jsi strýčku neosvobozoval, leč dobýval


Stanislav A. Hošek
6. 5. 2015
Měl jsem dva strýce. Za druhé světové války jeden bojoval v řadách Rudé armády a druhý víc jak dva roky partyzánčil v Beskydských. Oba měli základní vliv na celý můj život, protože na konci války jsem měl teprve osm let a v jejím průběhu nás, mámu a sestru, otec opustil. Suplovali mně tedy otce svým chlapstvím. Za celý život jsem na ně nedal dopustit, zvláště když rudoarmějec po roce 1968 opustil řady KSČ. 


EU má plná ústa, jak je nutné respektovat svobodu názoru a volného pohybu; Noční vlky ale zatýkají...


Břetislav Olšer
6.5. 2015   blog idnes

Velvyslanectví Ruska podalo stížnost na MZ Německa proti zadržení tří motorkářů na letišti Berlín- Schönfeld. Byl jim odepřen vstup, přestože měli platná víza. Ministerstvo svůj postup zdůvodnilo údajným ohrožením veřejné bezpečnosti, které představují ruští státní příslušníci. Rusko považuje akci za nepřiměřenou, diskriminační a politicky motivovanou; narušit „Cesty vítězství“ k 70. výročí vítězství nad nacismem... Další politické bezprecedentní faux pas nastalo, když Němci nepustili do budovy Říšského sněmu delegaci ruských veteránů, kteří přijeli do Německa kvůli účasti na sedmdesátém Setkání na Labi. Velvyslanectví Ruska v Německu včas zaslalo žádost o vpuštění delegace, ale u vchodu se veteráni setkali s ochrankou, která bez vysvětlení příčiny odmítla lidi vpustit dovnitř – serveru politonline.ru o tom referovali zástupci delegace.

Jaceňuk made in USA


Werner Rügemer
6. 5. 2015   zdroj
Žádný stát nemá tolik dovednosti v porušování mezinárodního práva a lidských práv jako USA. Spočítal již někdy někdo demokraticky zvolené vlády, které byly svrženy americkou armádou, CIA, médii a pomocí zinscenovaných událostí, a lživých zdůvodnění? Kdo spočítal diktátory a jejich klany, které byly a jsou pod ochranou USA ?

Skandální porušování Hippokratovy přísahy,kvůli zakázce CIA,poptávající efektivnější mučení...


 

Lékaři za lidská práva, Ray McGovern
6.5.2015   Střípky ze světa
Kolaboranti sadismu
Sahají od bílých plášťů až po lídra „rumunské revoluce“
Americká psychologická asociace (APA) změnila i svá „etická pravidla“. Kvůli zakázce CIA, poptávající efektivnější mučení. Reportér New York Times James Risen to dokládá i e-maily, jejichž třetí stranou byl personál Bílého domu. Americká asociace Lékaři za lidská práva (PHR) teď žádá po Ministerstvu spravedlnosti, aby skandální porušení Hippokratovy přísahy důsledně vyšetřilo.

Majdan v Kyjevě organizovala Angela Merkelová, plánuje také setkání s ruskou opozicí


6. 5. 2015   zdroj a zdroj
Noviny Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) obvinily německou kancléřku Angelu Merkelovou z organizování Majdanu v Kyjevě prostřednictvím kontrolovaných nevládních organizací. DWN pohoršil fakt, že svržení prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče se konalo za prostředky německých daňových poplatníků. Nástrojem vlády SRN je Nadace Konráda Adenauera, která působí na Ukrajině od roku 1994. 


Měnové války a Čína

Valentin Katasonov
6.5.2015    Zvědavec
Měnovou válkou se rozumí použití sníženého kurzu národních měn s cílem stimulovat vývoz zboží a služeb, omezit dovozy, vyrovnat obchodní a platební bilanci, stabilizovat celkovou ekonomickou situaci ve své zemi, několika zeměmi najednou. Tento výraz se objevil na scéně v r. 2010, kdy ministr financí Brazílie Guido Moneza řekl, že hlavní země Západu začaly měnovou válku proti brazilskému realu, který v letech 2009-2010 posílil ve vztahu k hlavním světovým měnám o 30%.

S prezidentem Milošem Zemanem pojedou do Moskvy veteráni na oslavy Dne vítězství nad fašismem

6.5.2015   hrad
Projev prezidenta republiky při slavnostním shromáždění konaném při příležitost 70. výročí ukončení druhé světové války a uctění památky padlých vojáků.

Květnová revoluce 1945 z uhláku - 6. 5. 1945

6.5.1945

6. 5. 1945, Petr Ďoubalík, zdroj: Květnová revoluce  - obrazový památník hrdinství a slávy z velkých dnů lidového povstání, za redakce Vladimíra Peroutky vydalo nakladatelství Melantrich v Praze, grafická úprava V. Michal, vytiskla tiskárna Melantrich, cena 12 K.


Přidávám fotografie z dalšího dne povstání, staré 70 let, naskenované z brožury, kterou jsem zachránil kdysi dávno z uhláku.


U prvního článku se objevily komentáře, které se daly očekávat: o smyslu květnového povstání v Praze...

úterý 5. května 2015

Co nového v ČT 24 dne 5. května 2015

Oldřich Průša
5. 5. 2015
Předpokládejme společně, že vedení zpravodajství ČT 24 vědělo dříve než na poslední chvíli, že se uskuteční tisková konference českého premiéra a polské evropské komisařky pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky Elžbiety Bieńkowské. Jednoho by napadlo, že paní komisařka nepovede své vystoupení v češtině. Nikoliv však ČT. Výsledkem trapná záležitost – hovořila anglicky bez tlumočení.

Trápnosť hodnotiacej konferencie zahraničnej politiky SR

5. 5. 2015    zdroj
Dňa 14.4.2015 sa v kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) uskutočnila bilančná konferencia na tému zahraničnej politiky Slovenskej republiky v uplynulom roku 2014. Pod záštitou dvoch menovaných inštitúcii sa jednalo už šestnáste podujatie tohto druhu.
Najviac transparentné by bolo na tomto mieste vyvracať jednotlivé výroky konkrétnych rečníkov, či ponúknuť voči nim alternatívny pohľad, ale tých klamstiev a poloprávd sa po niekoľkých hodinách nazbieralo také enormné množstvo, že považujem za rozumnejšie predostrieť celkovú atmosféru konferencie v kocke.

Nulandová Janukovičovi: Charkovské náleziská odovzdáš Chevronu

5. 5. 2015    Chelemendik a původní zdroj
Správa, ktorá sa v slovenských médiách len mimochodom mihla minulý piatok, má príliš hlboký význam na to, aby sme jej nevenovali pozornosť: Sudca krajinského súdu vo Viedni odmietol vydať ukrajinského oligarchu Dmytrija Firtaša do USA kvôli podozreniu, že žiadosť USA bola politicky motivovaná. Dmytrij Firtaš mal byť vydaný do USA kvôli podozreniu z ovplyvňovania indických politikov pri ťažbe titánu v Indii. Firtašove výpovede môžu mať na Ukrajine za následok hlbokú politickú krízu.
Ukrajinské noviny Vesti nazvali odmietnutie vydania Firtaša fackou pre USA.

V New Yorku bylo rozdáno 14 000 georgijevských stužek

5. 5. 2015    zdroj
Georgijevské stužky byly rozdávány na Times Square. Potom aktivisté "Ruské mládeže Ameriky" šli do Brooklynu a okresu Brighton Beach, kde žije mnoho imigrantů ruského původu. Aktivisté všem vyprávěli o Velké vlastenecké válce a rozdávali stužky jako symbol Vítězství. Mnozí Američané nic nevědí o georgijevské stužce a ani o skutečnosti, že hlavní podíl na vítězství nad nacismem měl právě SSSR. Když však pochopili, co tato stužka symbolizuje, ochotně si ji brali. 

2. světová válka a odkaz dnešku

Rozhovor s profesorem Oskarem Krejčím
5. 5. 2015       První zprávy
Válka je soutěž v efektivnosti brutality. Každý rozumný člověk si váží nesporně obrovské role americké a britské armády při porážce německého nacismu a japonského militarismu. Jak bojovaly? Například vize strategického bombardování, která vznikla v Británii ještě před začátkem 2. světové války, předpokládala bombardování týlu nepřátelských vojsk s cílem zničit průmysl a podlomit vůli obyvatelstva.

Pražské povstání: Praha volala o pomoc hlasem Káti Loskovové

Jana Petrova
5. 5. 2015   Sputník
Teprve v noci na 5. května dostali v Praze zprávu o dobytí Berlína Rudou armádou. Ráno předseda české vlády Richard Bienert oznámil v Pražském rozhlase likvidaci protektorátu a zahájení všeobecného povstání proti okupantům. Obyvatelé města začali dobývat centrální telegraf, mosty přes Vltavu, nádraží, řadu velkých podniků a německý štáb PVO.

Vysmátý Bakala... Chytrým patří svět, blbým lopata


Pavel Šplíchal
5. 5. 2015   A2larm
Miliardář Zdeněk Bakala a jím vlastněné společnosti na Ostravsku ukazují, jak se obchoduje s chudobou.
Například skrze privatizaci podnikových bytů. Na počátku bylo křivé slovo.

Netvořme modly ke klanění

Marek Řezanka
5. 5. 2015   Literární noviny
Za nemocnou považuji společnost, která si vytváří mýty a nedotknutelné legendy – a která těmto legendám staví pomníky a napadá všechny, kdo si dovolí na adresu „božstev, jimž je radno se klanět“, pronést cokoli kritického. Přitom klanící se často vědí o svých modlách, jejich životě a díle, jen velmi málo.