Reklama

.

.

čtvrtek 21. ledna 2016

Imigranti = palivo pod kotel na zvýšení růstu HDP v EU

Jiří Baťa
21. 1. 2016
Tuto skutečnost jsme sice očekávali, jen nepřicházela potvrzená. Nyní se tak stalo a již víme, proč někteří lidé tak usilují o přerozdělení imigrantů do členských zemí EU a proč např. Merkelová tak neochotně připouští snižování počtu přijímaných běženců. Podle vyjádření osoby, která ve světě mnoho znamená, paní Christine Lagardeové, šéfky nechvalného MMF, prý nemusí příliv přistěhovalců poškodit ekonomiku EU, pokud se migranty podaří rychle začlenit na místní pracovní trhy. Zde se potvrzuje rčení, že ne za vším je třeba vidět člověka, ale za vším a vždy je potřeba vidět hlavně peníze.

Nepochybuji, že má nebo může mít paní Lagardeová pravdu, jenže to zdaleka není všechno, co lze od migrantů očekávat. Pokud zůstaneme o začlenění imigrantů na místní pracovní trhy, velmi to ovlivní sociální situaci v té které zemi. V Německu se to může, vzhledem k jeho vyspělosti, projevit jen velmi nepatrně i když nelze vyloučit, že i zde se budou občané bránit. Na podmínky v Česku to bude znamenat, že za ideálních podmínek (o kterých si můžeme jen nechat zdát) by se snad podařilo obsadit řekněme většinu volných pracovních míst. Vzhledem k tom u, že jsou to pracovní místa, o které nemá našinec zájem pro nízké či špatné platové podmínky, bylo by to pro ekonomiku zcela jistě přínosem. Nabízí se však otázka, za jakých podmínek budou tato místa imigrantům přidělována (nepředpokládám, že si budou moct nějak zvlášť vybírat, i když kdož ví).

Za předpokladu, že jsou tato místa dnes špatně placena pro našince (ne snad proto, že nemají na nadprůměrný styl života, ale proto, že by s takovým platem asi těžko vyšel, tedy, aby uživil rodinu, platil energie a celou řadu jiných potřeb a povinností jako daně, pojištění, poplatky za služby atd.,) je otázka, zda takové platy, resp. příjmy budou stačit imigrantům k jejich životu notabene v situaci, kdy k nám přijdou s tzv. holými zadky. Lze tedy téměř s jistotou konstatovat, že buďto budou platové podmínky upraveny tak, aby byly pro ně dostačující a v tom případě to bude s prominutím průser, neboť dojde k diskriminaci a poškozování lidských práv českých občanů a to až do nebe volající. To je jeden ze zásadních možných problémů. Pokud by měli pracovat ta stávajících mzdových podmínek, bude odezva taková, že je stát diskriminuje, protože jim nezabezpečí dostatečný příjem na jejich asimilaci a pobyt v ČR. I tak se obávám, že přistěhovalci dostanou přednost.

Další je, že tito lidé, pokud dostanou povolení k pobytu v ČR, resp. požádají o azyl, budou muset být ubytováni. I zde se můžeme oprávněně domnívat, že zcela jistě nebudou (jako rodiny) ubytování ve společných ubytovnách nebo v jiných, byť přechodných podmínkách, ale že jim bude přidělen státní (městský) byt. V takovém případě lze počítat s tím, že veškeré náklady s bydlením spojené půjdou na vrub vlastníka bytu, tj. města nebo obce a jeho rozpočtu (do kterého občané poctivě, ne vždy ochotně, nicméně pravidelně přispívají).

Náklady na bydlení však budou jen část potřeb, protože budou chtít jíst, pít, oblékat se, udržovat (snad) čistotu a hygienu atd., na což jim samozřejmě stát bude muset poskytnout finance. Budou-li také zaměstnáni, pak se jejich výkonnost a ekonomická efektivita projeví za hodně dlouhou dobu, protože naučit se pracovat v našich podmínkách, zapracovat se znamená naučit se také českému jazyku, což asi nebude možné ani ze dne na den, ani z měsíce na měsíc, ale řekněme min. za půl roku, aby se mohlo konstatovat, že imigrant je asimilován do prostředí, ve kterém bude naší ekonomice prospěšný, i když o rentabilitě pro stát a občany se bude moct mluvit ne dříve, jak za několik let

Další problém, který vážená paní Lagardeová taktně opomíjí, ne-li přímo úmyslně zamlčuje je jejich vlastní identita, což v reálu znamená jejich kulturu, zvyklosti, naturel, náboženství a z toho pramenící tzv. mezilidské vztahy, schopnost dospělých a starších se přizpůsobit nejen novému prostředí, ale také podmínkám, které na ně budou v novém prostředí kladeny. Jde o evropskou a naši kulturu, která je na hony vzdálená jejich kultuře, o způsobu a stylu života, o potřebě se vzdělávat, chápat místní naturel a lidský potenciál, místní odlišnosti, hygienické návyky a zdravotní záůežitosti (i v tom jim totiž může významně bránit jejich náboženství), praktikování islámských náboženských rituálů atd., atd.

Je toho dost, abychom se mohli obávat, že to nepůjde „jako po másle“ notabene s vyhlídkou či představami paní Lagardeové, že přistěhovalci mohou být přínosem pro ekonomiku členských států EU. Mohou, ale také nemusí a pokud snad ano, kdy a kolik to bude stát, než se jejich pobyt efektivně (v HDP) projeví, je ve hvězdách. Many, many, many. Nic jiného ty, kteří nás nutí a tlačí do takového pro nás ne zrovna výhodného řešení, nezajímá. Oni totiž na to nedoplatí, jich se to netýká, všechno jde sice přes ně, ale současně mimo ně, takže nemají jediný důvod si s tím dělat starosti. Jistě, bude-li mít ten který stát finanční problémy, MMF v čele s paní Lagardeovou mu vyjde vstříc a dá mu potřebnou půjčku, hlavně, že se budou peníze točit a plnit sejfy jejich bank!

Asi se budeme muset smířit s tím, že nějakého toho přistěhovalce (snad ne v desítkách tisíc) bude muset Česká republika přijmout. Je totiž nad slunce jasné, že pan Sobotka, ani jeho vláda se tomu neubrání zvláště, když premiér Sobotka se brání papírovým mečem a nevěrohodnými protesty. Pokud k tomu dojde, pak by se mělo velmi důsledně dbát na to, aby se jejich pobytem v ČR nevytvářely gheta nebo velké seskupení běženců, protože pak mohou z jejich strany vzniknout pro nás nežádoucí požadavky, např. na realizování jejich náboženských zvyklostí (mešity) atd., což ostatně může být i problém v jejich pracovním zařazení (několikeré provádění modliteb během dne). Je totiž otázka, nakolik se z hlediska praktikování jejich náboženství budou ochotni přizpůsobit našim podmínkám.

A také se těším na naplnění velkohubých slov pana knížete Schwarzenberga o přijetí několika desítek běženců na jeho statky a hospodářství, jak nedávno avizoval, čímž nás chtěl jako by přesvědčit, že „on se vlka nebojí nic“! Jenom pochybuji, že to bude on, který si padne s imigranty kolem krku a bude je platit, jak se na knížete patří, protože jak z historie známe, někteří páni by si pro dukát nechali vrtat koleno. Škoda jen, že se tohoto lidskoprávní, pravdoláskařské události nedožil národem „tolik“ milovaný Václav Havel. Ten by to jistě všem těm škarohlídům, xenofobům a odpůrcům (včetně Zemana) vytmavil a jistě by i významně podpořil myšlenku paní Lagardeové. To on vždycky dobře uměl, se někomu zalíbit a zavděčit. Nebo ne, co myslíte?

10 komentářů :

 1. Nějak se USA musí zbavit potravinových ochucených GM přebytků.Jen to musí Evropané zaplatit,ale skutečně to vykáže růst HDP.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravdu díte, do 2 let po podpisu TTIP, TISA a CETA realita.USA GMO fekáliemi odstraní evropské potraviny, tím definitivně zničí evropské zemědělství a potravinářství a nejen to, na zmar přijde vše, do čeho se US korporace pustí.

   Vymazat
 2. Nenechme si radit od těch šašků. Myslí na všechno, jen ne na naše dobro.

  OdpovědětVymazat
 3. Ať si jsou tam kde jsou ať se na nás nelezou
  Václav

  OdpovědětVymazat
 4. Opět fabulace a dezinformace elit, žijících na Měsíci nebo v Tramtárii.Je doloženo, že nejméně 85% imigrantů jsou pro pracovní trh zcela nepoužitelní, nemají vzdělání, neznají řeč, nemají PRACOVNÍ NÁVYKY A cca 10% jsou negramotní.Jestliže je sem Sabotka s frau Makrelen budou po tisících lifrovat, lid vyjde do ulic a semkne se!To Češi v kritických situacích, kdy jde o naše bytí či nebytí, umíme!!!Navís se slimouši Slovanů bojí.Němci a ostatní Westen-Europe si nechají kálet na hlavu.Frau Makrelen si je do 4.říše pozvala, ať se o ně postarají!Nejhorší scénář pro Evropu je, že 10 milionů samopalníků chce do Evropy.Máme se na co těšit.Junker to může zapít, je prý unavený, asi z chlastu.

  OdpovědětVymazat
 5. Je to blábol "dobroserů" z Bruselu. Jestli tito migrační doktoři a inžinýři budou něco zvedat, tak to nebude HDP, ale kriminalita...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I pomocí kriminality se dá zvedat HDP !

   Vymazat
 6. Je to sice pěkná představa, že nám pomohou přistěhovalci z krize, ale to by museli být opravdu naprosto jiní přistěhovalci. Myslím například vědce, strojírenské techniky, kvalifikované dělníky, studenty VŠ se zájmem o další rozvoj... Ale co se k nám hrne? 60% příchozích jsou nekvalifikovaní, z nich dokonce 40% neumí číst a psát. Většina toho zbytku neumí jiný jazyk než svůj... Část migrantů je na útěku před zákonem, protože se doma dopustila zločinů. Takže pokud by se mělo něco změnit, muselo by nejdříve existovat tvrdé síto na hranici a provézt výběr. Tato základní podmínka byla pseudohumanisty ignorována. Bereme všechny - slovy paní Merkelové - My to dokážeme! Jenže následky tohoto neuváženého vyhlášení si poneseme roky a možná i desetiletí. Ty lidi bude muset někdo živit, šatit, ubytovat. Místo aby naše vlády přispívaly na rozvoj domácích, půjdou peníze na skupinu lidí, která se nedokázala často zařadit ani v domácím prostředí. Bohužel si Němci nakvartýrovali k sobě domů něco jako naše cikány. Ano, i část z nich je slušná, chodí načas do práce a o cosi usiluje. Ale většina z nich myslí jen na to, jak přijít k nějakým sociálním dávkám bez práce. Když se jim to nepodaří po dobrém, berou si prostředky krádežemi, prostitucí, podvody nebo nějakou jinou kriminální činností. A stejné to bude s migrací. To, že část z nich jsou slušní lidé, mne rozhodně neuspokojuje.

  OdpovědětVymazat
 7. Kolko ze to mame v EU nezamestnanych.Posledna informacia 22 milionov,Ak teda potrebujeme vzdelanych ludi,tak ich mame po celej Europe,tito ludia by rozhodne prispeli k rozvoju EU.Nechce sa mi verit,ale asi je to skutocne vedome zorganizovane.Uz skutocnost,ze Nemecko zaciatkom r.2015 znizilo financnu pomoc pre UNO o 50 percent,to znamena,ze nechali vyhladovat utecenecke tabory,potom uz len stacilo,Merkelovej,,My to dokazeme,,Pocitam,ze je naplanovane aj mnozstvo,ake ma prist do Europy,predsa,EU plna chaosu nebude na uzitok ani pre CETA ani pre TTIP,Potom poriadatelia toto cestovanie radikalne stopnu,a este budu ziadat vdacnost.M

  OdpovědětVymazat
 8. Švédský soud: Uprchlíci nepotřebují k řízení vozidla řidičský průkaz.
  http://www.securitymagazin.cz/zpravy/svedsky-soud-uprchlici-nepotrebuji-k-rizeni-vozidla-ridicsky-prukaz-1404048866.html
  Prostě, porušování zákonů migranty je OK. jogín

  OdpovědětVymazat