Reklama

.

.

úterý 26. ledna 2016

Josef Skála: Za Mílou Ransdorfem
26.1.2016   Střípky ze světa
Míla byl renesanční duše. Unikátně sečtělá. S fenomenální pamětí. Panoramatickou optikou. Neposednou invencí. Nezkrotným hladem po poznání. Plocha, nad níž mu kručel hlavou, byla gigantická.České levici vracel kredit od chvíle, kdy jí cukli kobercem. Za „zrady vzdělanců“ to uměly jen ocelové nervy. Rivalům naháněl husí kůži. Tím víc jim ležel v žaludku. Kritikou zvěrstev proti Sýrii a východní Ukrajině. Rusofobních druhohor. Rektálního alpinismu opačným směrem. Semtexu, kladeného pod evropskou civilizaci. I spousty jiných darebáctví.


Z kopanců, jež za to schytával, trčela frivolní ubohost. Upíraly mu právě to, co ho zdobilo - nepodplatitelnost a inteligenci. Tím víc ho to zraňovalo. Motiv bil do očí. Těm, komu házel rukavici, se hroutí svět. Nač sáhnou, končí vždy opačně, než jak zněl slib.

Spustili preventivní údery. Ne na nohy. Rovnou na hlavy. Na ty, co hodně ví. Pro něž je pravda vektor - řečeno Mílovým bonmotem. Azimut, z nějž chlap neuhne.

Knih napsal celý stoh. Dvě ještě nevyšly. Prvá z nich míří na křižovatku, která se blíží. Ke zdrojům humánní racionality, co to nesmí vzdát. Druhá je o rozcestí, kterým už dějiny procválaly. O politických procesech, které je provázely. Míla je zmapoval do kapilár, jež panstvo tutlá. Objevil fakta, která si nedá za rámeček. Spadne mu hřeben. O to víc získá levice, která ví, co chce.

Míla už dopisoval i jiný titul. O „myšlenkovém dobrodružství marxismu“. Genezi jeho témat. Galerii jeho osvícených hlav. Některé fragmenty už máme. Jiné uvízly v Mílově počítači. Nudit nebudou ani odpůrce. I když je nedotáhl až do konce.

O nepraktickém trdlu – natož o Mílově lakotě - není ani kauza, za niž ho ignoranti vláčeli naposled. Miliard s rodokmenem, co vydá na antické drama. Míla si nekryl záda ani tentokrát. Takové kuráží se tlemí jen blb a srab.

Byla to „přirozená smrt“? Už v dvaašedesáti? Proti tankerům žluči? Lakoty, jíž Míla praštil přes prsty? Komisař Vacátko by ty otazníky neskartoval.

Kdo míval z Míly mindrák, mýlí se i nad rakví. Drtil je díky, a ne navzdory tomu, čím byl. Marxismus není sprosté slovo. Ani muzeální inventář. Míla mu bude chybět. Partu, co jeho krédu tiskne parte, čeká blamáž. Na to může vzít jed.

19 komentářů :

 1. ..."O to víc získá levice, která ví, co chce". ...U nás levice, reprezentovaná potentáty ČSSD a KSČM chce především korýtka pro tyto reprezentanty. Nic více, nic méně.

  OdpovědětVymazat
 2. Krásně to napsal, Josef Skála. Děkuji mu za všechny slušné lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejde o to J.Skálovi děkovat, ale prosadit ho do vedení KSČM. A zbavit se těch profláknutých a líných přizdisráčů okolo Filipa. Ten pitomec dávno zapoměl co je levice a levicové myšlení. Neměl by být ve vední strany, ale ve straně jako takové.

   Vymazat
 3. I já děkuji panu Skálovi, za příblížení člověka, kterého jsem bohužel neznal. A panu Skálovi přejí, aby napříště vedl už unavenou KSČM.

  OdpovědětVymazat
 4. I já děkuji panu Skálovi, za příblížení člověka, kterého jsem bohužel neznal. A panu Skálovi přejí, aby napříště vedl už unavenou KSČM.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bud rad Baco zes ho neznal. Mohl te prejet na prechodu pro chodce nebo okrast.

   Vymazat
  2. Zdejší levičáci zřejmě chodili do zvláštní školy.Komunisti mě za socialismu na základce,střední a VŠ učili definici komunisty:komunista je soudruh který vede třídní boj s vlastníky výrobních prostředků(podnikatelé)a s představiteli prohnilého kapitalistického zřízení(poslanci,soudci atd.)Soudruzi z KSČM včetně pana Rannsdorfa jsou podnikatelé a poslanci v kapitalistickém režimu jak mohou vést třídní boj sami proti sobě?vy paka.Komunista Gottwald a jeho sodruzi seděli za Masaryka,komunista Zápotocký a jeho soudruzi prošli koncentračním táborem(hrdinové vlastenci)a další komunisti bojovali po boku Rudé armády.KSČM i když to má v názvu nejsou a nemohou být komunisti podle komunistického učení je to kravina.Nejsem komunista ale na rozdíl od vás levičáků si pamatuji co mě komunisti učili o komunismu.Vyznáváte něco co není - ,,zlaté tele" a lepší časy už nepříjdou.Nejsem proti levici ale ta u nás není.Levice je:práva dělníků na spravedlivou mzdu,na důstojné zacházení a bydlení,boj proti korporacím,boj za kvalitní a levné potraviny,ochrana státních hranic a suverénního státu a další.Udajný soudruh Ransdorf nehnul pro soudružky a soudruhy dělníky ani prstem a to samé slavná KSČM plná kapitalistů.Smrt pana Ransdorfa je mi líto jako každého slušného Čecha.

   Vymazat
  3. A když už pane "Prazak", nebo, doufám že ne pravicový extremisto, chcete kritizovat, dobu, ze které, pokud něco pamatujete tak pravděpodobně veliké uvolnění a technologický vzestup, měl byste vědět i vidět:
   1)že státní zaměstnanci se přetrhnou, aby udělali tzv. nadplán a splnili i víc než jim bylo dáno
   2) doba i politické směry se mění a v čase přizpůsobují vytyčeným cílům režimu (tedy můžeme s jistotou hodnotit až s odstupem)
   3) lidé chybují a hřeší, tedy v jakém koli režimu bude mj. i závist, zrada, nespravedlnost, počítače toto nemohou zlepšit, protože jenaprogramují zase jenom lidi
   Takových příkladů co kázali a dělali nejen němci nejen za II. Světové by ch mohl sázet stránky. Když dnes hlásá Audi: "Náskok díky technice.", představím si, v čem asi před 70ti lety ten tlustý gestapák vylepšil techniku práskání koncentráčníků bičem.

   Já jsem r. 90. S důchodci jsem si vždy rád povídal. Vím, že nejtěžší to bylo v padesátých letech,
   kdy se to tu hemžilo tajnými službami Anglie a spousty jiných zemí, šlo totiž o přípravu na předávání (nepříjemné) a i ve vysokých kruzích fašisty v novém kabátě kteří měli dle mého rozvrátit republiku aby do sféry sssr upadla co nejslabší (evropa byla rozdělena vrámci válečných dohod USA a SSSR)
   hned poté v 70tých letech, kdy byl vlivem malé úrody i dalších faktorů nedostatek všeho, to ale nepamatujete stejně jako já, mít nad 60 let tak byste se vyjadřoval jinak. Ti lidé, které znám a kteří pamatují/ pamatovali na dobu, kterou neznáte by na ni alespoň ve svém věku nenadávali, přestože někteří měli po těžké práci silně zhoršené zdraví, patřili do generace Vašich rodičů, které ta Vaše odvrhla jako staré, nemoderní a tudíž hloupější lidi to výměnou za tranzistorák v dnešní době 4k a LTE.
   Dějiny se opakují!
   Evropa se znovu přerozděluje, já bych se momentálně snažil najít cestu jak si zachovat/ získat co největší suverenitu a nezávislot, myslím si, že už dochází i na odstraňování nepohodlných, kteří mají potenciál touto cestou jít stejně jako byli odstraněni Eduard Beneš a Jan Masaryk. A nemyslete si prsty v tom měla tenkrát i Anglie.
   Jonáš

   Vymazat
  4. Zdravím tě Jonáši. Pěkné čtení a pravdivé. Z tvého podání mě sice není dost jasné zda jsi skutečně ročník 90, nebo ti je 90 let. Pokud jsi skutečně rok nar. 1990, tak ti neskutečně fandím. Mladých s takovým myšlením let, je v tomto státě, jehož školství systematicky gumuje mozky mladých tak, že já je nazývám "generací ztracených", skutečně pomálu. Proto ti moc a moc fandím. No a pokud ti je 90 let, tak ti fandím ještě víc. Protože v těchto letech je takové písemné vyjádření fenomenální. Takže ať tak, anebo tak - jsi frajer v dobrém slova smyslu. A díky za příspěvek.

   Vymazat
  5. Děkuju Gustíku,
   je mi opravdu 25 a pravda je, že se vrstevníků částečně straním, protože jsou povětšinou tuctoví. Ptřeboval bych ale pilovat, psaní mě vždycky bavilo, ale vyšel jsem ze cviku. Za to co umím, vděčím převážně rodičům a na naší základce bylo taky ještě pár slušných učitelů.
   Jonáš

   Vymazat
 5. K Ransdorfově smrti lze na internetu najít zábavné názory. Například na outsiderech jakýsi Aleš je nespokojen s neochotou komunistů na sobě cokoliv měnit. Záhadným způsobem to zjistil z loňského Vratimovského semináře, kde vystupují především hosté. Komunisté berou svou stranu podle něj jako výtah k moci. Mohl by ten blbec vysvětlit, kde jinde mimo volené funkce se může komunista šanci uplatnit? Já takovou pozici u nás neznám. Jsou to čím dál ubožejší stránky.

  OdpovědětVymazat
 6. Cim to ze kazdy komunista musi byt zaroven i lhar a zlodej ?
  Mila navic prejel autem dva lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jste duševně chorý , americký poskok , nepřítel českého národa !!

   Vymazat
  2. vlast tě (15:48) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
 7. KSČM je součástí establishmentu. Filip, Dolejš aj. se nedají poslouchat. To je o ničem. Kandidátky jsou sestavovány tak, aby uspokojily "zasloužilé členy", vždyť i Ransdorfa se snažili vyšoupnout zařazením na místo, kde se už se zvolením nepočítalo. Pak je jedno, kolik mají kde poslanců, senátorů, je to k ničemu. Celkem trefné, jak se Filip ustavičně přihlouple směje.

  OdpovědětVymazat
 8. Zase jsem si, letmo, precet par komentaru. Rozumny clovek, jakekohokoliv nazoru se pozna. Ma pro svůj názor lidsky pochopitelne duvody. A clovek, i jiného nazoru, je schopen je pochopit a akceptovat.
  DOcela bych se nekterych chtěl zeptat jak se lisi kodex socialistického cloveka a sest bodu z Nového zákona ve stati "Bohaty jinoch". Wirklich by mne zajímalo kolik z diskutujících vi, ze se to lisi jen v "nesesmilníš". To dava dve algebraicke struktury, které jsou si dost podobne.
  Takze, panacci, zkuste pohnout svými nevýkonnými "sedymi bunkami mozkovými" a zkuste formulovat logicky konzistentni argumentce. A nevylucujte ze sebe prisprostle vykriky do tmy.
  Predpokladam, ze vazene auditorium dokaze rozlisit kdo kam patri, protože rozumne smyslejici neosocuji.
  No a ty kriklouny, co jenom svým smradem zaplnuji vzduch chci napomenout citátem z Capkovych "Bajek a podpovídek":
  "Kravinec
  Plesk! Tak, teď jsem plně rozvinul svou osobnost."
  Ostatne, byl ten pan Capek tak spatny, ze by mu jeho vetu nekdi smazal z diskuze?
  Drzme se, Cechacci, nebo vychcipeme.

  OdpovědětVymazat
 9. Krásný a výstižný pohled na Mílu. A z literárního hlediska šperk. Díky, pane Skálo.

  OdpovědětVymazat
 10. Pro mě odešla velká osobnost! Příliš předčasně a příliš nečekaně ! Čest a úctu jeho pomátce!
  Hlubokou soustrast rodině.

  OdpovědětVymazat
 11. To, co jste pane Skálo napsal o Mílovi, jak pana Randdorfa nazýváte je moc pěkné a mezi jinými vzpomínkami a blbostmi, které se na Mílu objevily a ještě i budou objevovat, je to čperk, jak už zde někdo napsal.
  Každý z nás je nějaký, každý z nás něco umí a pan Ransdorf byl jedinečný v tom, co uměl on. Neznám jiného takového člověka, který má (měl) takové vědomosti vlasně ze všech možných stran lidského dění, byla to chodící encyklopedie dějin lidstva. Je škoda, že odešel tak brzy, že už nebudou k vidění slovní souboje s antikomunisty, kteří to při všech diskusních pořadech měli ze strany vedení těchto pořadů mnohem snazší, protože jim vždy přizvukovali.
  Byly to nádherné chvíle sledovat ty hloupé oponenty, které Míla svým věděním vždy usadil. To tu už nebude a bohužel KSČM za něj náhradu nemá.
  Chtěl bych tímto poděkovat Mílovi za jeho celoživotní dílo, které vykonal pro levici jako takovou a mnohdy i komunisty ve vedení strany nedoceněné.
  Čest jeho památce !!!

  OdpovědětVymazat