Reklama

.

.

čtvrtek 21. ledna 2016

Komu zvoní hrana? Putinovi, nebo…

 

Jan Campbell
21. 1. 2016 Eurasia24
„Dnes se mi jeví, že prezident Putin, poradce Glazjev a několik málo jim podobných jsou schopni s touto hospodářskou chimérou a hospodářským vrakem RF nejenom zabezpečit návrat RF na scénu geopolitiky, zabezpečit ruské zahraničněpolitické a bezpečnostní zájmy RF, ale zachránit i nás před větší válkou.“


 
Je tomu 392 let, kdy napsal anglický kazatel John Donne (asi 1571-1631) a představitel tzv. metafyzické poezie dvě věty (1624), které Ernest Hemingway použil jako motto ve svém díle „Komu zvoní hrana.“ „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

Dílo Johna Donnea, často cynické a ironické, vtipné a zábavné, užívající paradoxy, slovní hříčky, obvyklá témata lásky, smrti a náboženství, bylo dlouhou dobu zapomenuto a znovu objeveno až ve dvacátém století. Dílo Hemnigwaye se po prvním vydání v roce 1940 stalo hitem, bylo zfilmováno Sam Woodem již v roce 1943 a je nezapomenuté. Mnozí zkracují význam knihy jen na myšlenku lidstva jako celku. Ve skutečnosti je však mnohem zajímavější samotný příběh.

Příběh dnešního příspěvku se v mnohém podobá nejenom hlavní myšlence úvodu, ale i lidovým vysvětlením. Například: přeneseně zvoní umíráček, rozhraní mezi životem a smrtí. Nebo trest za napáchané zlo, nebo člověk to má 'spočítané'. Ale i poslední kapka, ještě malý prohřešek a je konec. Dnešní příběh se odehrává na ropové a měnové frontě. Převážně ruské, ale i Davoského ekonomického fóra. Tak se odvádí pozornost veřejnosti od příčiny příčin. V době bezprecedentních změn na všech politicko-hospodářských úrovních velké většiny států Planety, se o věcech mluví, nic ale neřeší. Lid musí mít klid.

Nezávidím prezidentu Putinovi nic. Je pod tlakem ze všech stran. Hodina pravdy se blíží. Na Gajdarově ekonomickém fóru diagnostikovali šéf Sběrbanky Gref a bývalý ministr financí Kudrin Ruské federaci „přesun dolů“ (downshifting), technologickou zaostalost a konstatovali „ztracený boj liberálů.“ Paradoxně to konstatovali ti, kteří dovedli hospodářství RF do diagnostikovaného stavu. Za sebe konstatuji, že v období od listopadu roku 2014 do listopadu roku 2015 snížila RF investice do amerických státních dluhopisů o 20 miliard USD na úroveň celkové hodnoty 88 miliard USD. RF je na 15. místě mezi investory do dluhopisů USA. První místo drží ČLR (1,264 bilionů USD), druhé Japonsko (1,144 bilionů USD). Podíl USA na celosvětovém dluhu je min. 30 procent. Podíl RF pouhých 0,74 procent. Tolik fakta.

Dalšími fakty jsou cena ropy pod úrovní 28 USD za barel, sleva ceny iránské ropy (Iran Heavy) pro Evropu ve výši 6,55 USD oproti slevě Saudské Arábie ve výši 4,854 USD za barel. Dále je to kurs rublu k USD (80,179) a Euro (večer při dopisování příspěvku kurs přesáhl 90 rublů) a úroková sazba CB RF ve výši 11 procent. K tomu prohlášení šéfky CB Elviry Nabiullinové, že „rizika nehrozí“ a prohlášení prezidenta Putina, který vylučuje snížení úrokové sazby pro malé a střední podnikatele. Snížení prý představuje „nebezpečí, riziko porušení makroekonomického základu hospodářství.“ Je možné, že v takové době nezvoní hrana? A když, tak komu? Dnes naznačím pouze cestu k odpovědi z vnitropolitického hlediska. Cestu k odpovědi na zahraničně politickou část se pokusím naznačit příště.

Světové ekonomické fórum (WEF) v Davosu se odehrává, tak jak jsem očekával, v mračné náladě. „Světový finanční systém se stal hrozivě nestabilním, svět čeká vlna bankrotů, která vyzkouší pevnost sociální a politické stability…. mnohé z dluhů nebudou nikdy splaceny… Otázka je jenom v tom, jestli dokážeme se podívat pravdě do očí a organizovaně reagovat na to, co nás čeká, anebo bude reakce chaotická", prohlásil v interview pro The Telegraph předseda dozorčího výboru OECD a bývalý hlavní ekonom BIS William White. Na tomto místě připomínám:
a) Evropské banky už uznaly existenci neobsluhovaných půjček v částce jednoho trilionu USD,
b) Kvůli kvantitativnímu zmírnění a nulovým úrokovým sazbám vznikly i podle William White „úvěrové bubliny". Teď dosáhly jejich dluhy „nevídaných výšin", 
c) White byl jedním z mála z „bankovního bratrstva", který nahlas uvažoval o možném krachu západního finančního systému v letech 2005 až 2008.

Diagnóza a prognóza Grefa, Kudrina & Co osvětlila personální a systémové problémy ruské politické elity. Do této sféry patří neuskutečněné trestné řízení proti šéfu Sběrbank ve spojení s instalací IT systému za miliardu USD, který je již dnes zastaralý, i provokační výzva privatizovat tzv. málo efektivní státní aktiva. Jako by v RF nebylo téměř 2x více privatizováno než například v SRN. Jako by malá efektivita státních aktiv nebyla výsledkem spolupráce ministra financí, manažéra Čubajse a podobných, včetně Gajdara. Jeho jméno nese fórum. Všechny zde uvedené osobnosti neuvěřitelně zbohatly na privatizaci osobně, vytvořily hospodářskou chiméru a zaměnily KS SSSR na oligarchickou plutokracii.

Připomínám, že i pro malou změnu systému, je potřeba vědět jak funguje celý systém. Z krize 1998 nevyvedl RF ani jeden neoliberál. Naopak, oponenti neoliberálů, Primakov, Masljukov a podobní. Svojí práci odvedli, ale neukončili. Autoři hospodářské chiméry nebyli jednou a navždy odstaveni od moci. Dnes se mi jeví, že prezident Putin, poradce Glazjev a několik málo jim podobných jsou schopni s touto hospodářskou chimérou a hospodářským vrakem RF nejenom zabezpečit návrat RF na scénu geopolitiky, zabezpečit ruské zahraničně politické a bezpečnostní zájmy RF, ale zachránit i nás před větší válkou. Předpokládám, že tito dokončí svojí práci, protože prokázali schopnost vzít na sebe riziko a odpovědnost, znají „ruskou duši“ a mají definovaný národní zájem RF. Plutokracie podobné hodnoty nezná.

Diagnóza a prognóza plutokratů nejsou nic jiného než skrytá výzva k rozprodeji, lépe řečeno již zákonné krádeži zbytku RF, s následujícím prodejem cizincům. Skrytá výzva obsahuje totiž lež a mlžení. Všechny ruské monopoly, které si uvedení vybrali k privatizaci, jsou akciové společnosti, registrované na burze, ve kterých má stát pouze kontrolní balíček. Efektivita společnosti závisí od efektivity manažerů. Jimi jsou neoliberálové, přátelé Grefa, Kudrina, Čubajse & Co.

Je nepopiratelné, že privátní zájem, tím více neoliberálů, se zřídka kryje se zájmem státu. Proto si mohu představit, že skrytá výzva je „zvoněním hrany“ plutokracie Gref, Kudin, Čubajs & Co v době nízkých cen za ropu a plyn, nedostupnost západních úvěrů a zmenšení státní podpory jimi vedených monopolů. Dovedu si představit, že mnohé lídry těchto monopolů a sabotující úředníky, včetně centrální banky, čeká podobný brzký osud ex-šéfa ruských drah Jakunina. Nevylučuji ale i tvrdší osud, pokud mají pud sebezáchovy a nemají příkaz k nástupu ze zahraničí. Co mám na mysli?

Současný problém kursu rublu je rychle řešitelný. To ví v Kremlu mnozí, kteří naslouchají poradci Glazjevovi a podobným profesionálům. Pro české majitele rublu připomínám tři základní skutečnosti, které by měly uspokojit a vyloučit paniku:
1) Rubl je nejlépe zabezpečená valuta, protože objem a hodnota zlatých rezerv je minimálně 2x větší než objem a hodnota rublu v hospodářství.
2) Rubl je podceněn. Nominální hodnota rublu je dnes minimálně 2,5 x menší než jeho koupěschopnost. 
3) Spekulace finančních institucí, jejichž objem v roce 2015 indikuji výší 20-25 miliard USD, a které umožňuje CB RF na základě smluv z devadesátých let, ukončí další zostření geopolitické a hospodářské situace ve světě, nebo nástupce Putina, pokud to nebude neoliberál.

Pro EU a její vyjednavače nových smluv týkajících se dodávek ropy a plynu nevěští podceněný rubl, nízká cena ropy a v Davosu představený jihokorejský robot-humanoid, pojmenovaný Hubo, nic dobrého. Komu zvoní hrana, v lidovém rčení znamená, že člověk to má 'spočítané'. Proto je na čase si uvědomit tři maličkosti:
1) Lidský progres je nezastavitelný a nerovnoměrný.
2) Nerovnoměrný rozvoj je vlastní pouze společenství lidí na základě negentropie, která není vlastní ostatním prvkům přírody.
3) Vše, co člověk vymyslel s dobrým záměrem, bylo využito a zneužito proti němu. 
Souhlasu netřeba.50 komentářů :

 1. Rusko skončí ekonomicky i politicky do dvou let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neznáš Rusy, troubelínku, tak nemachruj a dávej pozor. Za dva roky si to řekneme!

   Vymazat
  2. Nesouhlasím s prognózou. Moje prognóza je USA skončí ekonomicky a politicky do jednoho roku.

   Vymazat
  3. To, že Rusko skončí, se vykládá pořád.
   A je to naopak. Má nejlepšího prezidenta, kterého kdy mělo. Rusko začalo stoupat.
   Západ, vždycky když skončil, rozpoutal válku. Ale jak řekl Putin: "Západ války začíná a my je končíme."

   Vymazat
  4. PROROK MENOM ZLOKOT.PREDPOVEDAL BUDUCNOS.Je lepsi ako vanga.Porad aj nam ake budu cisla v SPORTKE ty KURVA SPINAVA!!!21:30

   Vymazat
  5. PROROK MENOM ZLOKOT.PREDPOVEDAL BUDUCNOST.Je lepsi ako vanga.Porad aj nam ake budu cisla v SPORTKE ty KURVA SPINAVA!!!21:30

   Vymazat
  6. byl bych nerad kdyby rusko zkončilo, je jedinou protiváhou USA a bez rovnováhy nastavá totalita jedné strany... Avšak rusko jak příklad také není dobré.. Stále méně chápu o co USA a NATO jde. Blahobyt nás všech to není.

   Vymazat
  7. Rusko za poslednich sto let nejvíce likvidoval žid.Tuto likvidaci slovanstva židovstvem stopnul Stalin,po jeho smrti v tom pokračovali a pak to stopnul Putin a ten už to snad nedopustí.Je třeba se za Vladimira modlit......

   Vymazat
  8. ti tzv. liberálové v Rusku byli židé - viz. Čubajs, žid jako poleno, a ti měli za úkol Rusko položit ekonomicky na lopatky, nestačili však dotáhnou svoje úkoly do konce, žid alkoholik Jelcin se odpotácel dříve, než stačil Rusko zničit. Dnes Rusko řídí nežidé a proto skvétá. Na nás tento úkol zatím čeká, na prvním místě musí být odejit Sobotka, Dienstbier, Stropnický atd., než se jim podaří naši republiku zničit

   Vymazat
  9. predstavte si jednu vec - a je to realita - USA dôchodcovský fond nakúpil akcie - štátne obligácie vo viere, že na tom zarobí, vo výške cca 150 mil. dolárov, teraz, v januári o ne prišiel, jednoducho sa dozvedeli, že za tieto peniaze museli sanovať pád akcií a vyplatiť nimi beh štátu, a tak sa začalo dojenie tých spoločností v ktorých majú akcie v EU - ide o spol. pracujúcu v oblasti železa - iste vám dôjde o ktorú ide, predávajú čo sa dá, šetria kde sa dá, a posielajú doláre do USA - aby uživili emerických dôchodcov, to nedopadne dobre ...

   Vymazat
  10. Jasně Pepku, to říkal tvůj rábi?

   Vymazat
  11. Pane Vyskočile-Vango z 21:30 a kde bude v tu dobu pindostán? V řiti a můžete to jít sdělit havloidní kavárně.

   Vymazat
  12. Anonymní21. ledna 2016 21:30 - ty americky prdolizač skoncis do 2 mesiacov...len co odkryju tvoju posratu identitu :-)

   Vymazat
 2. Ovčané ve světě i v tuzemsku, k nim řada občanů ve světě i tuzemsku vyhodnocuje pro sebe, své postoje, zcela chybně Ruskou federaci, Putina podle dvou kritérií.
  1/ z neznalosti současné RF (či Putina) a
  2/ z nenávisti k nim.

  Obě kritézia se nabízí. Jsou ale zcela mimo "mísu"!

  OdpovědětVymazat
 3. A amíkům dává p.Doležal z LA na jednom rádiu do konce roku a evropě 4 měsíce. Po zimě pak příjde do evropy až 10 milionů úprchlíků a tím pádem konec a rozpad...

  OdpovědětVymazat
 4. Řekl bych, že tohle je zásadní:"Podíl USA na celosvětovém dluhu je min. 30 procent. Podíl RF pouhých 0,74 procent. Tolik fakta". Vzhledem k tomu, že Rusko se, i na základdě idiotských sankcí, snaží o obrat k maximální soběstačnosti. A že lze důvodně předpokládat, že současná politika tlačit cenu ropy dolů dříve či později skončí, nebude to Rusko, kdo bude mít problém s vlastním hospodářstvím. A bude rozhodující, co se stane, až věřitelé začnou požadovat splácení amerických dluhopisů.
  A už teď působí úsměvně pravidelné zvratky místního tajtrdlíka, "statistikového Pepka Vyskoče" ,s jeho hloupým porovnáváním dolarových příjmů. Pokud je údaj že:"Rubl je podceněn. Nominální hodnota rublu je dnes minimálně 2,5 x menší než jeho koupěschopnost", správný, a autor si to jistě nevymyslel, tak si Pepek, při vědomí že těch rublíků dostane Rus za dolar násobně víc, musí strčit hlavu do záchoda a spláchnout.
  Ne, není to legrace, Rusko má obrovské problémy, a musí je zvládnout. Je to i vzájmu Evropy, tedy i našem. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko mimo zlata odkupuje vlastni obligace. A take dlouhodobe. Za premrstenou hodnotu dolaru, ktereho se zbavuje. Do urcite miry, samozrejme.

   I kdyz se v Davosu vsichni potlapkali po ramenou a rekli si, ze si dluhy odepisou, nemyslim, ze jem to bude umozneno. A ani domacnostem.
   Kdyby to mel byt tento scenar, tak Cina jedna jinak.

   Vymazat
  2. Rusko, Čína, všichni se údajně mohutně zbavují dolaru a dolar místo aby v reakci na to mohutně oslaboval tak naopak posiluje.

   Rusko a Čína prej mohutně skupují zlato (od koho???) a zlato místo aby v reakci na to mohutně zdražovalo tak naopak zlevňuje.

   Někde tam máte soudruzi chybu. Já vím. Všechno je zmanipulované :-D

   Vymazat
  3. Plus, vem v potaz, od posledni krize je ECB "nucena" kupovat americke dluhopisy. Kterych se zbavuji Rusko, Cina a v mensim i jine staty.
   Mnozstvi nevratnych penez, ktere jdou z kapes obyvatel EU je uveden v clanku.

   Vymazat
  4. 23:26

   V clanku mas jasne napsono, kdo drzi dolar nad vodou i v jake mire. ECB. Plus samozrejme zatim jeste status rezervni meny.

   Nekolik umelych faktoru drzi dolar vysoko.
   Je za tim vsim divadlo? Ano.

   Vymazat
  5. 23:32

   Nepiš nesmysle. Kdyby ECB mohutně nakupovala dolara (za Eura), tak by dolar k euru taky mohutně posiloval. Skutečnost je, že jsou tyto měny už přes rok stabilní. Takže blbost.
   A nevysvětlil jsi to zlato.

   Vymazat
  6. Euro je proti dolaru dost podhodnoceno, takže k těm nákupům asi dochází. Pavel P.

   Vymazat
  7. To 23:26 - v Rusku se těží vlastní zlato, tak co se rozčilujete. Spíš přemýšlet a lépe se informovat, než se durdit.

   Vymazat
  8. 23:26

   Pepku, citoval jsi to z brožury, co vám na ústředí dali? Bohužel, pokud má někdo v halvě nasráno, jako ty, tak tyhle věci pochopit nemůže, i kdyby si drbal jarmulku sebevíc.

   Vymazat
  9. 23:47

   Nevim jak popsat Tvoii stupidni naturu, tvoje detinske kraviny, tvoji blbost, kterou se prezentujes. Na to ani slov neni.

   Ale pocti si neco dalsiho, noveho.
   Primo od Cappa vsech neziskovek, ze kterych Ti plati. Asi dost mizerne, jak mrdas svou praci.

   http://www.hlavnespravy.sk/soros-rozpad-europskej-unie-je-prakticky-nevyhnutny/734342

   Vymazat
  10. Idiote 23:26, už tu nepiš, jen se ztrapňuješ, otázky ti odpoví tvůj chlebodárce Soroš. Chybu udělali jen tví rodiče, při tvém početí.

   Vymazat
  11. Anonymní21. ledna 2016 23:26
   Ve svém příspěvku žádáte logická vysvětlení, ale ta nelze získat, pokud „světové trhy“ stojí na spekulaci. Ta snad desetinásobně převyšuje obrat reálné ekonomiky. Vše je je určováno spekulanty (silným kapitálem, který si na vládách prosadil svobody, o kterých se občanům ani nezdá), dle jejich nějakých plánů a s reálem to nemá žádnou souvislost. Reálný stav se projeví, až bude dolar zbaven své, politicky vnucené, dominance. P.K.

   Vymazat
 5. Nemusím ani východ ani západ. To je samý vzhlížení do dálek (jedno jakým směrem). Víte jak člověk zjistil, že je Země kulatá? Vysral se na východ a ze západu mu přišlo hov.no. No a protože je Země kulatá, tak to bude fungovat i obráceně;-) Řešení se musí hledat doma, ne někde u velmoci. Být na někom závislej, to je fakt fuj. Maximálně být ve V4, ale mít stejná práva a hledět si svého.
  Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Petro, pokud Váš nick byl původně malé p a měla jste víc otázek než odpovědí, zařadil jsem Vás mezi trolly, tehdy. Hledáte-li, pro své mládí(info Vaše jinde) cestu a nám seniorům vhled, buďte vítána. Z opatrnosti stáří budu ostražitý ale rád. Váš pohled na mladé(jinde) mne zaujal.

   Vymazat
  2. Zdravím, nejsem troll, zde jsem Petra a na pravym prostoru Divozenka, obcas si nekde rypnu (ze vzteku ze jsme to dopracovaly az sem a nikdo nic není schopen udelat), ale jinam neprispivam:-) Kazdopádně děkuju;-)
   Petra

   Vymazat
  3. Pane Povolný vy máte 5.dětí? A kde? V Izraeli?

   Vymazat
 6. Rusákům přeju,aby to zvládli.Za Milouše Jakeše mi bylo z jeho politiky na blití.Co však předvádí tato evropská pakáž nemá obdoby.Bohužel většina stáda si myslí,že jsme se Jakešů zbavili v roce 89 :-))

  OdpovědětVymazat
 7. Putin se jen svezl na rostoucích cenách ropy. Tak jako další ekonomický "génius" Chavéz. Měl 16 let na to aby zbavil Rusko závislosti na surovinách. Nezvládl to. Teď to nemá ve svých rukou a může se jen modlit ať jde cena surovin co nejdříve na sever.

  Českým majitelům rublu ať Campbell raději nic neradí, někdo z nich by mu taky v budoucnu za jeho rady mohl rozbít hubu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pepku, uklidni se. Podobných kydů si přečteme třeba na Lžidovkách dost. Takže to nemusíš tahat sem. To můžeš přednášet třeba ve vaší synagoze.

   Vymazat
  2. Pepku, proč si nenecháš své chorobomyslné příspěvky na burešo a bakalo servery a smrdíš tu, kde ti stejně každý nadává a děláš ze sebe jen idiota. Ty závidíš těm zemím o kterých píšeš jejich nerostné bohatství? Proč nepíšeš o problémů Saudů a Kataru, kterých s to taky týká nebo tam ti to nevadí podporovateli IS, ti co vyrábí a prodávají, kromě velbloudího trusu, ti asi vyšší cenu nepotřebují, to je tvá tupá úvaha. Jsi taky kozomrd nebo bukvice, co? Hlavně, že pindosi prodávají po 40 letech "svou" ropu do Evropy a nejnižších cenách co je, uvažuj, jestli máš čím.

   Vymazat
 8. ac americky obcan musim putina hodnotit kladne
  florida zdravi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ac kanadsky obcan musim se pridat, take hodnotim putina kladne. alberta zdravi.

   Vymazat
  2. Při představě, že by Putin postupoval ve stejné "rétorice" jako mnozí západní "mírotvůrci", tak jsem si jistý, že bychom tyto řádky ani nepsali a ani nečetli. Svět by byl totiž úplně někde jinde, což si drtivá většina obyvatel této planety ani neuvědomuje. Proto se ani nedivím vašemu kladnému hodnocení Putina.

   Vymazat
 9. Putinova popularita stoupla do naprosto neúnosných výšek. Proto je nutné zahájit masivní propagandistickou akci. Viz ČT- nejmíň trojnásobek času o vraždě Litviněnka poti jiným mediím. Z použití polonia plyne jen to,že autorem je nějaká tajná služba. Jako provokaci ji mohla provést celá řada.

  OdpovědětVymazat
 10. V pozadí, nikým zde nevšimnuté situace, je boj o rozkradený majetek Ruska tamní oligarchií. Ruská banka má prostředky na zvednutí kurzu rublu, ale není to v současné době žádoucí. V Rusku se platí Rublem a nějaký kurz běžného Rusa nezajímá. Nízký kurz a následná nedostupnost dolaru je pro soukromé firmy smrtící. Čím déle to potrvá, tím více firem oligarchů zkrachuje a vrátí se do majetku Ruska. Rusové jsou jiní než my a stojí za Putinem. Vlast, Rosíja, je jim svatá a žádný majdan v Rusku nehrozí. Stáli za Stalinem, nesklonili se před Hitlerem v daleko horší situaci a neskloní se ani před USA a jejich vazaly. Jedna Ruska, žijící a pracující u nás, mi řekla, že Rusové, i kdyby měli žrát jen suché brambory, se nikdy nevzdají. V tom je ta síla, kterou západ nemá. Před ní vybledne každé pokřikování a žvanění o jakémsi konci Ruska. Bude to západ, a brzy, kdo se porve mezi sebou o poslední ohlodanou kost tzv. hospodářského růstu.

  OdpovědětVymazat
 11. Ve stanovisku soudu, které dnes přednesl soudce Robert Owen se to hemží nepodloženými spekulacemi doprovázenými slovy jako "pravděpodobně", "zřejmě" atd. To v normální nemanipulovaném rozsudku není možné. Soud doslova ostatní varianty ignoroval. Tak to skončilo jen jako protiruská a protiputinovská propaganda. Je zajímavé, že se nikdo nezeptal, v jakém oboru Litviněnko v ruské FSB pracoval! Marek

  OdpovědětVymazat
 12. 23:26
  No od SSA to zlato nenakupují, Pepku, tam žádné zlato není. O tom, že nakupují, stejně jako Čína, už několik let, ví každej, kromě tebe, Pepo.
  http://www.goldcore.com/us/gold-blog/russians-buy-gold-bars-1-million-ounces-in-august-alone/

  OdpovědětVymazat
 13. Kdyby bylo Rusko samostatné,jak by státy platily za ropu a plyn.Výměna zboží vyhovovala všem.Jistě,pádem ceny ropy i plynu,navíc sankce,tak dostanou méně zboží,musí to hledat jinde,rozjet více soběstačnost,ale také i uskromnit se.Co pochopí venkov,rozmlsaní měšťáci ne.Otázka dluhů,jak píši odborníci,už je nezvládnutelná,navíc se ještě více půjčuje a to tištění EUR to dodělá.Ukazuje se právě u USA,že nestíhají splácet ani úroky a možná i další státy mají problém splácet aspoň úroky.Když víme,kolik asi musí naše republika proplatit mld na úroky a co další státy,to je neuvěřitelné číslo.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
 14. vlast tě (21:30) potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Obama je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

  OdpovědětVymazat
 15. 10.000,000 migrantů doEvropy nepůjde postará se Irán -Nový Pjatkin Jako první padne Saudská Arábie ajeji banky ! Britové odeslou vše do Číny Rusko má zásoby nafty ještě přes rok a cenu bude udržovat na 30 dolarů za barel !

  OdpovědětVymazat
 16. Ne všemu v článku jsem rozuměl. Nejsem vystudovaný ekonom. Ale spíš podvědomě cítím, že plky v Davosu, a nejenom tam, jsou opravdu pouze plky. Rusko na tom asi není právě úplně nejlépe, ale mám li vzít v úvahu míru zadlužení, je na tom Amerika stokrát hůř. Každý dluh má své kouzlo v tom, že si o něj jednou jeho věřitel řekne. A řešit to donekonečna tiskem nových bankovek asi nepůjde. Dříve, nebo později jim lidé, ale hlavně bankéři, přestanou věřit. Tak že si počkáme, jak to dopadne. Ale já osobně jsem přesvědčený, že pro Rusy lépe, než pro nás. Dnes prostě nestojíme na té správné straně.

  OdpovědětVymazat
 17. Růst ekonomiky – HDP, není a nemůže být nekonečný proces. „Zdravá“ ekonomika roste. (ÚDĚSNÁ PŘEDSTAVA vyvolávající přirovnání ke zhoubnému nádoru – je-li nádor zdravý, roste, až svého nositele zahubí. Ozařováním a dalšími metodami – jsou zatím jen ve stádiu výzkumů - je snaha o zničení „zdraví“ nádoru, o zničení - zahubení rostoucího nádoru a zachránit tak život nositele). Součástí růstu HDP je drancování přírodního bohatství, vedle lesů a podobně, drancování i nerostných surovin. To ovšem nejde dělat do nekonečna, to dá rozum.
  Ekonomika, jejíž zdraví je posuzováno dle růstu HDP, když roste – roste výroba, tedy i zaměstnanost s „blahobytem“ lidí. Nic nevyrábějící parazité – bankovní instituce, se snaží o co nejvyšší zisky plynoucí z různých absurdních transakcí, ze spekulací a z absurdních pohybů cen cenných papírů, kdy často se spekulativně vytváří pohyb cen papírů a reálná hodnota majetků zůstává beze změn. Dokonce velice často cena papírů roste a reálná cena majetku klesá. Když nenažranost institucí (respektive jejich majitelů) vytlačí a zahubí zbytečky soudnosti nenažraných, vznikají ekonomické bubliny, jejichž součástí je obrovské zadlužení dlužníků všech forem, (společností, koncernů, států), kteří nemohou a nejsou schopni zaplatit ani úroky, natož dluhy. Když bublina praskne, nastává krize. Když taková krize, překročí jisté meze, je vyvolána válka. Vznik války zaviněný nastíněnými procesy, které překročily únosné meze u toho, kdo válku hodlá vyvolat, je kamuflován „výrobou“ společného nepřítele, pomocí prázdných hesel o demokracii a svobodě, následně je postupováno prostřednictvím pestré škály různých provokací, vojenským obkličováním výsostných území vyrobeného společného nepřítele počínajíc. Nedaří-li se oblbnout lidi výrobou společného nepřítele, lze znepřehlednit dění nějakým nečekaným absurdním „závarem“, v daném případě vyvoláním o zorganizováním migrační katastrofy. Válku v daných souvislostech lze tedy považovat za jakousi chemoterapii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní22. ledna 2016 19:29
   Vaše přirovnání ekonomiky k nádoru, by dříve asi bylo nemyslitelné, ale dnes to je stále zřejmější.
   Také s Vámi souhlasím, že hledisko HDP, je zcela odtržené od reality. Někde jsem četl, jak gen. ředitelka MMF Lagardeová vykládá, že náklady se začleňováním migrantů, státům zvednou jejich HDP. Skutečně by mě zajímala definice HDP, doposud jsem si myslel, že vyjadřuje efektivitu hospodaření státu.
   Nenažranost spekulantů je bez hranic, ale to se dá předpokládat. Co však nikdo nikdy nepředpokládal, nebo nechtěl předpokládat, je, že zkorumpují všechny vládní úředníky a ti jim nechají absolutní volnost, místo aby je regulovali a jejich předpokládanou chamtivost udržovali v mezích, které nezničí stát. V opačném případě, dosáhnou jejich spekulace objemů, mnohonásobně převyšující reálnou ekonomiku země. Když bublina praskne, někomu zůstane v ruce Černý Petr. A ten potom volí mezi dobrovolným zbídačením země a válkou. Je-li to trochu silná země, tak volí válku. Před tou volbou, budou asi brzy stát USA. Válce může zabránit jen dostatečně zastrašující, vojenská síla Ruska. P.K.

   Vymazat
  2. HDP je celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území. Tento ukazatel se používá vmakroekonomii pro určování výkonnosti ekonomiky států. Časovým obdobím bývá obvykle rok.
   Produkt je toková veličina (udává se v penězích za určité časové období). Na rozdíl od bohatství, které představuje stav, představuje produkt přírůstek bohatství. Z analýz vyplývá souvislost HDP se spotřebou energie. (HDP je tedy vyjádřením míry spotřeby bez ohledu na kvalitu produktu).
   HDP je klíčovým ukazatelem vývoje národního hospodářství, měří výkonnost ekonomiky.
   HDP = Produkce minus Mezispotřeba plus Daně z produktů minus Dotace na produkty
   Výrobce, který nakoupí materiál za 1000 Kč, zaplatí pracovníkům 800 Kč, spotřebuje energie za 200 Kč a výsledný výrobek prodá za 5000 Kč, přispěje ke tvorbě produktu částkou 3000 Kč (5000 − 1000 − 800 − 200). Pokud obchodník nakoupí tento výrobek za 5000 Kč, prodá jej za 7500 Kč a nespotřebuje žádný další nakupovaný materiál, energii nebo služby, přispěje tak ke tvorbě produktu částkou 2500 Kč.
   Takže čím více se vydrancuje dřevo z lesů, vyrube a spálí uhlí, spotřebuje potravin, tím víc vzroste HDP. Stejně tak i čím více se doveze a spotřebuje potravin, a čím více si obchodní řetězec přirazí na jejich ceně. A zlatý hřeb – čím více vzroste HDP – tím „zdravější ekonomika“ státu je.
   L.P.

   Vymazat