Reklama

.

.

čtvrtek 21. ledna 2016

Moskva se obává konfliktu v Černém moři a připravuje odpověď na plány NATO


21.1.2016   Eurasia24
Rusko v roce 2016 upevní svoji vojenskou sílu nejen na západním směru, v Arktidě a na Dálném východě. Nová vojenská infrastruktura vznikne a značné množství moderních zbraní bude nasazeno v oblasti Černého moře a Kavkazu.Přitom hlavním úkolem armády a námořnictva na jihozápadním a jižním strategickém směru bude, podle zdrojů na Ministerstvu obrany Ruské federace, zlepšit bojové schopnosti během přípravy a průběhu strategického velitelsko-štábního cvičení (SVŠC) Kavkaz-2016.

Cvičení proběhne v září. Je třeba poznamenat, že v roce 2008 se podobné strategické manévry konaly pouhý měsíc před zahájením vojenské agrese Gruzie proti Jižní Osetii. Tehdy výcvikové úkoly, které byly nacvičovány při manévrech, musely jednotky následně plnit ve skutečné bojové situaci během operace, která měla Gruzii přinutit k uzavření míru.

Na závěrečné poradě Ministerstva obrany RF v prosinci 2015, které se osobně zúčastnil, stanovil prezident Vladimir Putin jako úkol postupovat nyní v podobném duchu. „Na nadcházejícím strategickém cvičení Kavkaz-2016 je nutné hlavní důraz položit na činnosti vojsk v náročných podmínkách, a to i v horských oblastech," uvedla hlava státu.

Ministerstvo obrany upřesnilo, že opatření v rámci přípravy SVŠC na jihozápadě a jihu budou realizována „za účasti leteckých, námořních i pozemních jednotek a útvarů.“ To znamená, že je plánováno použití jednotlivých druhů vojsk nejen v oblasti hlavního kavkazského hřebene, ale i v Černém a Kaspickém moři.

Jak je zřejmé, jsou tato zadání vyvolána posilováním moci NATO a ukrajinskými vojenskými plány v těchto oblastech. Jak známo, v roce 2015 byly válečné lodě USA, Kanady, Francie a dalších zemí NATO na principu rotace přítomny v Černém moři téměř neustále. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opakovaně zdůraznil, že „posílení sil rychlé reakce a zvýšení jejich přítomnosti v oblasti je reakcí na ruské aktivity na Ukrajině a v Gruzii“.

Před dvěma dny se na internetových stránkách rumunské vlády objevil dokument, v němž se uvádí, že vojenské úřady této země zahájí dialog s partnery v NATO týkající se zřízení spojenecké flotily v Černém moři. Diskuze o tom má být zahájena již v únoru tohoto roku během setkání ministrů obrany NATO v Bruselu. Pozitivní rozhodnutí v této otázce je velmi pravděpodobné.

V médiích se již spekuluje, že součástí nové flotily mohou být lodě válečného námořnictva USA,Turecka, Německa a Itálie.

Vojenský expert, kapitán prvního stupně Oleg Švedkov se domnívá, že flotila NATO v Černém moři „může být sestavena velmi snadno“, nicméně upozorňuje, že „její základ budou v podstatě tvořit válečné lodě států ležících kolem Černého moře – tedy Turecka, Rumunska, Bulharska, ale v dlouhodobém horizontu je možné, že i jednotky námořních sil Gruzie a Ukrajiny, které zatím členy aliance nejsou“.

Lodě Spojených států, Francie a dalších zemí NATO budou podle něj do této flotily zařazovány pouze na rotačním principu. To je dáno tím, že „pobyt lodí států, které neleží na pobřeží Černého moře, se řídí mezinárodním právem a Úmluvou z Montreux, která povoluje zahraničním lodím délku pobytu ve vodách Černého moře nejvýše 21 dnů“.

Tak nebo tak, námořní konfrontace v Černém moři se zřejmě prohloubí. Podle odhadů Švedkova vojenská námořní moc flotily NATO, pokud bude vytvořena, výrazně předčí možnosti Černomořské flotily. „Ale Rusko má dostatek sil a prostředků na souši i na moři (letadla, rakety, atd.), aby tyto hrozby eliminovalo,“ věří Švedkov.

Jeho slova potvrzují ruské vojenské orgány. Podle vyjádření náčelníka oddělení informační podpory Černomořské flotily kapitána 1. stupně Vjačeslava Truchačeva byla flotila v roce 2015 posílena o více než 15 nových válečných plavidel.

Do její bojové sestavy byly zařazeny raketonosné čluny Serpuchov a Zelené údolí, které mají ve výzbroji křídlaté rakety Kalibr-NK (s dosahem až 3 tisíce km). Podobnou výzbroj mají nové dieselelektrické ponorky flotily Novorossijsk a Rostov na Donu.

Vysoká účinnost těchto raket byla prokázána během bombardování pozic bojovníků Islámského státu v Sýrii. Musel ji ocenit i Pentagon: ve zprávě velení námořní rozvědky Spojených států (Office of Naval Intelligence – ONI) se uvádí, že trend Ruska umísťovat rakety dlouhého doletu na malá plavidla „představuje pro vojenské námořnictvo USA a jejich spojenců nové problémy“.

Další problém pro NATO představuje ruské vojenské letectvo. Podle informací tiskového oddělení Jižního vojenského okruhu jsou nyní letecké pluky dislokované v Rostovské oblasti a na Kubáni doplňovány moderními bojovými letouny (stíhacími letadly a stíhacími bombardéry) Su-30SM, Su-24M, Su-34 – a také bitevníky SU-25SM, vojenskými vrtulníky Mi-8AMTŠ Terminátor (u nás známými pod exportním označením Mi-171Š; pozn. překl.), bitevními vrtulníky Mi-28N Noční lovec a Mi-35 Krokodýl.

Bojový dolet jim umožňuje provádět hlídkové lety nad celým Černým mořem. Podobné možnosti mají i dvě okruhové brigády operačně taktických raketových komplexů Iskander M. Jejich rakety jsou schopny zasáhnout cíle do vzdálenosti 500 km, což znamená, že mají kontrolu nad celým pobřežím a námořními základnami potenciálního nepřítele v celém černomořském válečném prostoru.

Již dříve média sdělila, že modernizací projde i stíhací letecký pluk na Krymu – a v Džankoj (město s vojenskou posádkou v severní části Krymu – pozn. překl.), poblíž hranice s Ukrajinou, budou rozmístěny vrtulníkové jednotky jako podpora již tam působícího výsadkového pluku. Loni v listopadu Rada bezpečnosti Ukrajiny vyjádřila své „zděšení“, když tam bylo z Ivanova přemístěno asi tisíc (z doby obsazení Krymu známých – pozn. překl.) „zdvořilých“ příslušníků výsadkových vojsk RF.

Mimochodem, gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo připouští, že na Krymu by mohla být otevřena další námořní základna (vojenno-morskaja baza – VMB) na jezeře Donuzlav (těsně u severozápadního pobřeží Krymu – pozn. překl.). Jak známo, Meňajlo dříve velel Černomořské flotile a má jasnou představu o jejích budoucích úkolech. Základna na  byla vybudována v roce 1976 a po rozdělení flotily byla předána vojenskému námořnictvu Ukrajiny. Byly tam dislokovány ukrajinské výsadkové čluny, obojživelná a pomocná plavidla. Poté, co se Krym (znovu) stal součást Ruska, byla základna zakonzervována. Jak je vidět, ne na dlouho...

Tisková kancelář Černomořské flotily informovala, že v rámci Programu přezbrojení armády RF do roku 2020 budou od roku 2016 do sestavy flotily zařazeny hlídkové lodě projektu 11356 Admirál Grigorovič, Admirál Essen a Admirál Makarov, dvě ponorky na dieselelektrický pohon Starý Oskol a Krasnodar (Oskol už slouží) a také několik podpůrných plavidel a plovoucích jeřábů.

Lze předpokládat, že některá z těchto plavidel budou umístěna na jezeru Donuzlav. Podle vyjádření podniku Specstroj RF se v Novorossijsku chýlí ke konci výstavba přistávacích mol a dalších objektů potřebných pro umístění ponorek Černomořské flotily. Na severním břehu Cemesské zátoky je také dokončována budova štábu novorossijské námořní základny.
Vladimir Muchin

24 komentářů :

 1. Rublik to nějak v poslední době opravdu nezvládá a poráží ho i ukrajinská hřivna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:04
   Už brázdîš internet ,smrade zapšklej,?
   Asi ti uniklo ,pětimozku,že slavný zàpad
   s ušákem a s jarmulí .děla všechno proto,aby podpořil a rozdmychal válku s Ruskem..?
   namíchej si abilify ,ať se ti vyjjasní.25mg bude asi na den málo....
   vlaštovka
   s mírovou snítkou v zobáčku....

   Vymazat
  2. Kravko, kdyby chtě západ válku, tak už ji začal při obsazení Krymu Ruskem. Měl k tomu ideální příležitost, protože podle Budapešťkého memoranda měly USA a Británie garantovat nedělitelnost Urajiny.
   Nicméně, západ měl tolik moudrosti, že této jedinečné příleřitosti nevyužil a válku nezahájil. Tak si nevymýšlej hlouposti, kravko.

   Vymazat
  3. 16:31
   Ty toho víš o tom ,jakým způsobem se provàdí proxy války a geopolitické změny! ty šapirovskej šašku!
   však ono na vás brzy dojde , leproune!
   j.

   Vymazat
  4. 16:36
   Zato ty vidíš globálním stratégům za oponou přímo pod prsty.
   No, zatím "dochází" jen na to Rusko.

   Vymazat
  5. Pro 16:31 - Už jsi ze sebe vykydal ty své tupožvásty a žbrndokecy na úrovni IQ houpacího koně?! Tobě je každá rada zbytečná, protože si meleš tu svou jako retardovaný kafemlýnek. Raději si dej pohov, pivečko, cigárko a nohy pod stůl a přestaň už opruzovat slušné lidí! Tvé moudra brouka Pytlíka nikde rozumný nechce, kapíruješ?!
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
  6. 16:45
   Ano ,vidím globálním stratégům pod prsty -a nejen já...
   a nemusí to být ani za oponou..jsou odkopaní až nad hlavu !ty naivo!
   j

   Vymazat
  7. Žádná žena nepotřebuje být velkým Clusewitzem aby pochopila, že do Černého moře je blíž z RF než z USA či VB nebo Německa.A to není řeč o vnitřní,ruské Kaspické oblasti,která umožňuje z vlastního státu zasahovat do oblasti Černého moře,že ?

   Vymazat
  8. 16:31-Jste fakt jednička-ve štěkání za plotem, čokl. Úlisná svině do tváře, anonymní hrdina, ty znám. Trpaslíci. Ale k věci. USA nemají ještě zástupné vojáky pro válku s Ruskem. Ukrajina se jim nepovedla bojeschopností(emigrací vojáků), proto "oželeli" Krym. Poláci(EU) se do války s Ruskem také nehrnou, V Sýrii se jim to hroutí tak snad Turci se Saudy. Nebo Židé? Vy půjdete bojovat proti světovému zlu?

   Vymazat
  9. Proč mám divný pocit z těchto komentářů asi je to konec NR

   Vymazat
  10. Povolný, úlisný hajz jste leda vy. Podívejte se kdo začal štěkat a pak si hrajte na morální policii a soudce.

   Pro válku s Ruskem neexistují žádní "zástupní vojáci". S Ruskem jsou schopné rovnocenně bojovat jen USA, nikdy jiný by to za ně nevybojoval, nikdo jiný toho není schopen a nemá na to kapacity. To musí být jasné i úplnému dementovi. No ale dokonce i tahle kategorie je pro vás zřejmě nedostižná meta.

   Vymazat
  11. 17:25-znáte historii válek USA? Vždy začínají, někdy i vyhrávají ty lokální. Do světových se doposud jen přidávaly. Teď hrají první housle, proto mají i odpovědnost za svět. Nemyslím, že to zvládnou. Pokud nerozumíte "zástupným vojákům" je mi jasné, kdo je "dementní".

   Vymazat
  12. 16:04 hřivna poráží rubl to je taková demence až je mi to pako co to napsalo vážně líto.Ukrajina zkrachovala,akorát oficiální krach MMF odkládá, protože neuspěch na Ukrajině po zpackané Islamizaci by Evropská. Unie politicky nepřežila ale krach Ukrajiny se nedá dlouho tutlat,zvlášt když bude následovat hladomor,protože Benderovcům nikdo nic neodpustí jako Řecku,které bylo ušetřeno jen proto že dluží Německým bankám.

   Vymazat
  13. 16:31 nevěřím že to myslíš vážně? Buďto tě neziskovky blbě úkolují nebo ti komplexy z minipindíka napadli minimozeček a ten nápor nevydržel.Respek že takto postižen se snažíš diskutovat a lítost nad tvojí neléčitelnou demencí.Hodně uspěchu postižené havloidní sluníčko.

   Vymazat
  14. 17:25
   Kolik jste viděl ve svém životě zabitých? Nesl jste někdy v plachtě zbytky toho, co zbylo po vojákovi, kterého přejel tank? Já ano a to bylo v době míru. Proto si dovedu velice dobře představit, kolik lidí a v jakém stavu by odnášeli z bojové zóny, kdyby se začalo střílet doopravdy. I ten nejhorší mír je lepší, než ta nejlepší válka. A jít umírat kvůli falešné ješitnosti, nebo tučným kontům miliardáře Sorose? Protože o nic jiného nejde. Ukrajinci si za svoje problémy mohou sami. Nejméně třetina jejich území je obydlena rusky hovořícími lidmi. Tak proč jim Kyjev bránil mluvit, jak jim zobák narostl? V Kyjevě museli vědět, jakou to vyvolá reakci. Ukrajinské pochody se symboly divizí SS jsou v celé EU za hranou zákona. Tak proč je evropští dobrotrusové nazývají demokraty a nadšeně jim tleskají?

   Vymazat
 2. Stále se snažím zůstat v přesvědčení, že sebezničení je dostatečný argument i pro ty největší militanty. Na druhou stranu, stále jsme to jenom my lidé a námi vyrobené stroje. Lidé jsou omylní a stroje poruchové. A čím více bude zbraní a vojáků, tím se zvyšuje matematická pravděpodobnost selhání jednoho, nebo druhého. Nevím, co by asi následovalo, kdyby došlo omylem, či díky technickému selhání, k vymazání nějakého lidnatého města na západě, nebo východě. A raději se snažím na to ani nemyslet. Jinak pro ty nadšence, kteří se tetelí blahem nad rostoucím vojenským tlakem na Rusko, bych měl tento vzkaz. Rusko ve své nové vojenské doktríně jasně deklarovalo, že si vyhrazuje právo použít jaderné zbraně jako první i v případě konvenční války, jejíž průběh by se nevyvíjel ve prospěch Ruska. I konvenční válka se odehrává diametrálně odlišně od přiblblých počítačových her. Ono se v ní totiž umírá doopravdy a na obou stranách. Navíc, v průběhu 20. století s každým konfliktem rostl počet civilních obětí. Poslední statistiky uvádějí více, jak devět mrtvých civilů na jednoho vojáka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. - Zdravím : zcela vystihující odpověď na daný vývoj událostí.

   Vymazat
  2. - Zdravím : zcela vystihující odpověď na daný vývoj událostí.

   Vymazat
  3. Poměr mrtvých bude1:50-100. Tohle by byla už jiná válka.A spálená evropa.

   Vymazat
 3. Zase ten Putin ! Tak si představte, že krade Američanům už i drony ! http://cz.sputniknews.com/svet/20160121/2188538/rusko-ukrajinske-bezpilotni-pristroje.html

  OdpovědětVymazat
 4. NATO může začit a skončí jako Napoleon a Hitler

  OdpovědětVymazat
 5. Rusové mají právo prvního hromadného úderu kterým smažou zmetky z NATO v Černém moři nemají tam co pohledávat a ohrožují ruskou hranici je potřeba preventivní zákrok a poslat je ke dnu zmrdy zasraný !!!!!

  OdpovědětVymazat
 6. ....Ukrajinci to mají za to ,že zapomněli ,že jsou
  Rusové....
  až to pochopěj ,bude konec s kyjevským proxy
  režimem ,konec s uměle vyvolanou nenàvistí
  ke SVÝM SLOVANSKÝM BRATRŮM a tím
  konec s jejich pofidérní silovou mocí!Konec s anglosasko-izraelskou podvratnou činností
  ke svému obohacení ,ke svè perverzní myšlence rozvratu!!!pro svou invazi!
  Síla je v jednotě ,lidi myslete!
  vlaštovka jituš

  OdpovědětVymazat
 7. Já o žádnou válku nestojím. Ani konvenční, ani jadernou. Konvenční by znamenala změnu světa, jak ho známe. Naše generace nepoznala skutečné utrpení. Hlad, žádné civilizační vymoženosti a živoření ve vymrzlých norách. Zápas o kus tvrdého chleba s potkany, i mezi sebou navzájem. Neřešili by jsme, kam jet na dovolenou, ani jaké si koupíme auto. Řešili by jsme, aby nám naše děti nezemřeli hlady a na různé nemoci dříve, než my sami. Pokud by došlo na jaderné zbraně, byl by konec všeho. Padly by i poslední zábrany, tak že by došlo bez pochyby i na zbytek arzenálu. To znamená i na zbraně chemické a biologické. Totální zničení planety a všeho živého na ní. Ti co by nezemřeli okamžitě by umírali dlouhé dny a týdny bez pomoci zalezlí v kanálech. Tohle si dovede představit asi málo kdo. Stále víc lidí se stále větší lehkostí používá slovo válka.

  OdpovědětVymazat