Reklama

.

.

neděle 31. ledna 2016

Na Ukrajině jde do tuhého: slabá hřivna, silná chřipka a pochody s pochodněmi

0ndřej Mrázek
31.1.2016   Rukojmí
Pod premiérem se houpá křeslo, prezidentovu figurínu oběsili.
Česká média řeší zásadní problémy jako je Babiš a jeho řeči o pivu, začátek amerických primárek nebo bitky fotbalových chuligánů s uprchlíky ve Švédsku, ale co se děje na donedávna ostře sledované Ukrajině je moc nezajímá. Hlavně proto, že se jim blížící se kolaps našeho nového spojence nehodí ani trochu do krámu. Přitom je v Kyjevě a okolí zajímavých témat habaděj.

I vrabci na střeše vládního sídla v ukrajinské metropoli si už cvrlikají o tom, že premiéru Jaceňukovi zbývají do odvolání dny anebo možná jen hodiny. Trpělivost s ním ztratila už většina parlamentních frakcí a teď už se jedná v podstatě hlavně o jeho nástupci. Žhavým kandidátem z nejpikantnějších je bývalý ministr zahraničí Švédska Carl Bildt. Na to, jací jsou Ukrajinci patrioti, je to vskutku odvážný nápad.

Včera zaskočila lidi na Ukrajině zpráva, že národní banka znovu snížila kurz hřivny k dolaru. Na dolar potřebují kupující už 25, 55 hřiven. Krize je o to citelnější, že hodně lidí nemá peníze roušky a léky proti prasečí chřipce (pokud nejsou vyprodány), jejíž mimořádně silná epidemie propukla na 70 procentech území a vyžádala si už kolem dvou set obětí.

Sociální nejistota a chaos nahrává pravicovým radikálům, kteří vycítili šanci a znovu se začali objevovat v ulicích měst. Včera – v den výročí bitvy na nádraží Kruty mezi ruskými bolševiky a ukrajinskými kadety – procházeli ulicemi Kyjeva a Charkova průvody radikálů s ukrajinskými vlajkami, banderovskými prapory a s v rukou s pochodněmi, které evokují pochody nacistů v Německu koncem 30. let. Živo bylo včera i v ulicích Lvova, kde se uskutečnil „Pochod spravedlnosti“ na podporu nových politických vězňů. Za ty se často označují členové dobrovolnických jednotek, zatčeni kvůli nedovolenému ozbrojování. Několik tisíc lidí s ukrajinskými vlajkami neslo figurínu prezidenta Porošenka, který je podle nich zodpovědný za katastrofální sociální a ekonomickou situaci země. Porošenkova figurína byla symbolicky pověšena na větev vzrostlého stromu. Vzápětí se rozlícený dav odebral k obchodu s cukrovinkami Rochen, který prezident vlastní, a za skandování „Pryč s čokoládovým zrádcem!“ postříkal jeho fasádu rudou barvou, která měla symbolizovat krev na jeho rukou..

A tak paradoxně jedinou dobrou zprávou, kterou se Ukrajinci včera dozvěděli z televize, bylo oznámení čínské vlády, že Ukrajinci mohou cestovat do Číny na 144 hodin bez víz. Je ale přirozené, že je to táhne spíše opačným směrem – na západ.

17 komentářů :

 1. Být nepřítelem USA je nebezpečné, být spojencem je smrtící.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kam satan vstoupí,peklo začíná.

   Vymazat
 2. Za pár měsíců něco podobného v Rusku.Rubl v háji......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekl Pepek Vyskoč...

   Vymazat
  2. =Máte na mysli Dolar, jistě jste se ke svému věku spletl. Ano,dolar bude brzy v háji......

   Vymazat
  3. Ale dity popleto.
   Zanech už těch vlhkých snů... všiml sis že se už jedná o celosvětovém omezení produkce ropy o 5%? jakýpak to asi bude mít dopad cenu a na státy ropu exportijící???
   Zdr.
   JiB

   Vymazat
  4. byli jste rychlejší... (;-)
   zdr.
   JiB

   Vymazat
  5. 19:01 aha zasa tu mame Kokota. !!!!!!!!

   Vymazat
  6. Tobě hráblo, demente. Zase se vožral z amerických hoven !

   Vymazat
  7. Tak jak to bude v \Rusku, tak to musíme oslavit. To bude tvoje vítězství a pak zavládne konečně prosperita a blahobyt,sieg heil... a pak budeme lítat do vesmíru a plyn bude zadarmo a voda zlevní o 5% a ty dostaneš prémie a 2 dny dovolemé :D a možná ti přidělí nějakou milou soudružku

   Vymazat
  8. Díky americkým omezeným v minulosti žijícím úředníkům přebujelých služeb připadne na zdroje bohaté Rusko Číně a celá Evropa na tom nevydělá a ti samí arganizátoři Majdanů už vůbec ne. Si bláhově myslí, že se svět řídí podle jejich pravidel Idiokracie

   Vymazat
  9. Faktem je, že natisknout nějaké papírky dovedou i nejzaostalejší země. Objevit a vlastnit potřebné suroviny ve své zemi je podstatně složitější. Mám li odhadnouti vítěze , zvítězí majitel zdrojů, poražen bude TISKAŘ.

   Vymazat
 3. Chujmer nemá mozek,má pouze zoufalý přání....stejně jako pochcanej kníže a Kraďousek se Štětinatou sviní.

  OdpovědětVymazat
 4. Pániček napsal: ...Za pár měsíců něco podobného v Rusku.Rubl v háji......
  HaHa: Vyslanec z Pekingu říká, že všechny americké dolary budou mít do roku 2018 čínskou značku.

  OdpovědětVymazat
 5. Nový Majdan?
  Teď čistě nacionálně socialistický?
  Nebo ovčani Ukrajiny, tím nemám na mysli Pšonky, dostanou rozum a tu pakáž po Euromajdanu vyperou násilím? Bankrot mají za dveřmi včetně totálního kolapsu.
  Platit je v rámci EU nemíním a ani po nich netoužím jako po pracovní, imigrantské síle. Musí si to vyřešit kalašnikovem sami. Rusko budou ještě vzívat a prosit, aby je vzali pod svá křídla, určitě levou stranu Dněpru, kde byla vždy tzv Kyjevská Rus.
  UA jako mouřenín USA, Bilderbergu apod nesplila co do ní vkládali, tj. vtáhnout Rusko do konfliktu a z Krymu si udělat super námořní základnu. Rusové v Sýrii předvedli jaké mají možnosti ve vojenské technice, že jsou opět světovou velmocí a to ještě s mocným spojencem Čínou. USA si mohou je vzdychat a mi s nimi, bohužel.

  OdpovědětVymazat
 6. Na ukrajinu jsem často jezdil před válkou do Lvova.Kyjeva a pak do vesnic kde neměli silnice,jen polní kde projede jen auto s vysokým podvozkem.Na vesnicích muži nepracují jen děti a ženy ke kterým se chovaj prasácky jak muslimové.Ve městě i venkově je tento slovanský národ za jedno:zabít všechny špinavé židy,rusáky,poláky a maďary.Jen na východě nemusím říkat kde,jsou proruský a proslovanský.Je zvláštní že na místech kde hrdiná domobrana bojuje proti Kyjevské nacistické svoloči,bojovali naši po boku Rudé armády proti německému nacismu.

  OdpovědětVymazat
 7. Býval jsem řidič MKD.Často jsem jezdil do Ruska.Na
  poslední cestě pan majitel nechtěl platit za polské
  pvolení,tak mě poslal přes Ukrajinu.Po zážitcích
  na Ukrajině jsem tuto práci opustil.Raději za menší
  peníze,jen nemít s UA nic společného.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat