Reklama

.

.

sobota 30. ledna 2016

Několik důvodů proč se nic nedozvíme, aneb referát parlamentního zpravodaje


Ivan David
30. 1. 2016
Petr Žantovský si podle Parlamentních listů stěžuje, že se z médií nedozvěděl nic podstatnějšího o novele vysokoškolského zákona zde. Dříve než jsem byl v důsledku nedostatečné bdělosti Krajského výkonného výboru ČSSD v Praze zvolen poslancem Poslanecké sněmovny PČR, nechápal jsem, proč se veřejnost tak málo dozvídá o jednání nejvyššího zastupitelského sboru. Přijal jsem hypotézu, že média prostě nemají zájem šířit tyto informace. Po prvních přímých zkušenostech jsem svoji představu opravil.


Zjistil jsem, že v předsálí Poslanecké sněmovny se pohybuje několik desítek novinářů ba i celých televizních štábů. Strašně se nudí. Většinou čekají na pokyn z redakce, že se mají zeptat toho a toho na to a to. Vyhledají příslušného poslance a položí mu otázku. Výjimečně projevují i vlastní iniciativu.

Brzo jsem zjistil, že devět z deseti novinářů nemá bližší představu o programu schůze sněmovny a tím méně o projednávaných zákonech, smlouvách či zprávách. Pokud se často bez vlastního přičinění dozvědí název projednávaného dokumentu, netuší obvykle nic o jeho obsahu, natož dosahu nebo předmětech sporu. Z toho důvodu obvykle sami netuší, na co a proč by se měli ptát.

Zpravidla neznají o mnoho více poslanců než běžný občan povrchně se zajímající o politiku.

Ožijí v okamžiku, kdy se v jednacím sále stane něco emočně vypjatého či "událost", která může vzbudit jejich pozornost. Takovou věcí mohou být hrubé urážky mezi poslanci, opilost některého z nich, infarkt či epileptický záchvat, čerstvá mediální zpráva o nějaké nepřístojnosti, atd.

Projevují neustálou snahu vyfotografovat či natočit poslance který usnul, na jeho tváři se objevila směšná grimasa, zívá nebo se šťourá v nose.

Toto spektrum zájmů samozřejmě neskýtá naději, že by občanům mohly být zprostředkovány nějaké politicky významné informace.

Novinář: Nežil jsem nadarmo, jen co nenávisti se mi podařilo vyvolat! (Karel Čapek, Bajky a podpovídky) 

Média, jejich majitelé i samotní novináři, zpravidla nevykazují snahu po vyváženosti. Naopak neustále útočí na některé politické subjekty či jednotlivé zákonodárce nebo členy vlády, kteří upadli v nelibost jejich nebo jejich šéfů. S předkvapením jsem však zjistil, že většina publikovaných nepravd není důsledkem zášti novinářů, ale jejich prosté hlouposti, nepochopení podstaty problémů a primitivní nápodoby podobného jednání novinářů konkurenčních médií.

Napadení dobře vědí, že až na výjimky nemá smysl se bránit, protože spory se vedou dlouho, stojí čas a peníze. Tisková oprava po dvou letech není dostatečným zadostiučiněním. Novináři to vědí a útočí o to směleji.

Jak patrno, o obsah projednávaných často naprosto zásadních dokumentů vůbec nejde. Novinář, který nemá informace se ani nemůže smysluplně ptát a proto nemůže zprostředkovat důležitou informaci čtenáři, posluchači či divákovi. Těm jsou pravidelně předkládány povrchní až prostoduchá sdělení plná předpojatosti a myšlenkových stereotypů. Práce novináře nemůže být lepší, než jeho kvalita.

Není to nic nového. Stačí si přečíst povídku Karla Čapka „Referát parlamentního zpravodaje" zde. Spisovatel a novinář Karel Čapek demonstruje na příkladu obecně známé divadelní hry „Hamlet, kralevic dánský“, jak by byl obsah hry přetlumočen parlamentním zpravodajem. Vyjímám ukázku:

Smrtí Poloniovou by se měla hra skončit; co následuje, jsou beztoho jen jalové řeči bez hlavy a paty; zejména princ Hamlet obtěžoval rozčarované posluchačstvo svými nevhodnými a příliš osobními samomluvami, jako má-li být, či nebýt. Dobrá polovina hry mohla klidně odpadnout. Nebýt skvělých projevů Poloniových, byl to ztracený večer.

Vylíčili jsme děj Hamleta co nejpodrobněji, aby si uvědomělý čtenář sám učinil obraz o celé hře. Obecenstvo, když bylo s nejhlubší pozorností vyslechlo mohutné řeči Poloniovy, jevilo o konec hry zřejmý nezájem. Jen mizivý hlouček nekritických straníků aplaudoval na konci prázdnému mlácení slámy a demagogickým frázím Hamletovým. Soudná veřejnost se takovým laciným úspěchem ovšem oklamat nedá.

Když už jsem měl asi po dvou letech dojem, že vím, jak to s parlamentními zpravodaji bývá, oslovil mě nenápadný muž, kterého jsem vídal mezi jinými postávat v předsálí jednacího sálu. Měl bystré oči. Pokládal jsem ho za lobbystu. Zjistil jsem s překvapením, že jde o novináře. Ukázalo se, že má dokonalý přehled o všem podstatném, co se ve Sněmovně projednává, že zná naprostou většinu poslanců, vyzná se v jejich vztazích. Měl takový měl nadhled, že byl schopen překvapivě přesně odhadnout další vývoj.

Občas pohovořil s nejrůznějšími zákonodárci a v jeho hlavě se z mozaiky jednotlivostí tvořil téměř dokonalý obraz dění na celé politické scéně. Pochopil jsem, proč o svých poznatcích nic nepíše. Ti, kteří mu poskytují informace, by přestali být sdílní. Byl totiž zjevně i jakýmsi důvěrníkem mnohých z nich. Kromě toho ani jeho zaměstnavatel ani příliš nestál o to, aby veřejnost dospěla k ucelenému obrazu politického dění.

34 komentářů :

 1. Smutný závěr...

  OdpovědětVymazat
 2. Novinari jsou mini makuvky, proplachnute indoktrinacnim
  institutem a odkojene odvarem z makovic !

  Tento institut s vyznamenanim absolvuji studenti samostatneho mysleni NESCHOPNI a moralnich kvalit hluboce pod urovni stetek od Prazne brany, nebo Gurtlu ve Vidni.
  Jsou vzdy tak uvedomeli, jako byl Pavlik Morozov !

  Kvuli temto jejich kvalitam se na svete rozmohla MODA jejich likvidace, a to casto ve vzajemne shode znepratelenych stran, jako napr, ve stredni a nebo jizni Americe.

  Ano panove ! Kdo je tam zbavi novinaru, tak dostane pytlik lahodne kavy ! Verim tomu, ze je to pouze otazka casu, kdy tato moda prijde i do Evropy a za pivo bude hlava novinare.
  nick honolulu - keen observer.
  OdpovědětVymazat
 3. No,
  poněvadž jsem nebyl členem zastupitelských sborů,
  dnes již vím, že naštěstí pro mne,
  musím doplnit I. Davida, že ono je to takové symetrické.
  Jako občan jsem párkrát pokusil zeptat novinářů, proč o tom, či onom nepíší. Odpovědi byly v podstatě dvojího typu:
  a) psát právě o tom nás nebaví
  b) píšeme sice o té věci, ale o něčem jiném
  U zastupitelů (tady i poslanců) na dotaz, proč něco řeší tak a ne jinak, byla odpověď také dvojí:
  a) kdo vám to řekl, že to víte?
  b) my to řešíme...
  Uzavírám lehce přeformulovanou fundamentální větou
  z teoretické fyziky:
  Suma informací není podstatná,
  poněvadž entropie, tak jako tak roste.

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo stojí za touto doktrinou která byla vnucena Evropské žurnalistice pane Honolulu,víte kde to začalo a kdo vlasní klíčová světová média?

  OdpovědětVymazat
 5. (0:12) ano VIM ! Ale nic jimto neni platne, nebot je stejne nikdo necte ! Internet jim zasadil smrtelnou ranu ! Stejne tak, i TV !

  Kazdy ma 2-3 computry a dokonce i starsi rocniky, ktere jsou na computry hloupe, (nap. JA), jich maji nekolik.

  Noviny krachuji ! TV je casto v popelnici v bezvadnem stavu. ONI svym lhanim a manipulavanim se dostali na pokraj NEPOTREBNOSTI, zbytecne existence a nezamestnanosti.

  Do Kin chodi pouze deti, ale cumet do Computru uvidete v kazde kavarne, parku, na plazi, u bazenu - stovky lidi.
  Oni PROHRALI informacni valku !

  Je ale zajimave, ze odborne casopisy maji lide stale
  radi ! Odebiram casopis pro Farmare, abych se konecne dozvedel co zviratka a slepice zerou ! V New Yorku to nevi NIKDO !
  Ano touzim po vzdelani.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 6. Nekupovat žádné deníky a to ani Blesk!Též nekupovat Sportovní deníky není tam sice politika ale patří to jedný stáji.Když jsem ještě kupoval MF dnes,pravidelně(je to už šest let co jsem si noviny nekoupil) 6x týdně mě jeden měsíc vyšel zhruba 400,-kč jen jedny noviny.Internet kde mám ,,vše"mě vyjde 500/měsíc.Spoustu lidí odchází od tradičních deníků kvůli neomarxistické cenzuře ale je tu i druhá skupina a ti odcházejí z ekonomických důvodu.Dnes ráno do práce dělník kupuje jen cigára na noviny nemá.Proto nevěřím že v Čechách deníky vydělávají,podle mě jsou pokoutně dotovaný jako neziskovky.U novin to jde krásně a zcela legálně formou inzerce.Vlasizrádný novináři spolu s politiky riskují hněv ulice.Brzy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Pražáku, můžete nám vysvětlit, co míníte tím "neomarxistický"? Co to má co společného z Marxem či marxismem? Co ot je konkrétně "neomarxistická cenzura"? Díky za odpověď. Marek

   Vymazat
  2. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jaroslav-Basta-pise-o-zdegenerovane-nomenklature-a-jejich-prolhanych-mediich-Zazili-jsme-to-pred-rozpadem-komunisticke-moci-a-je-to-tu-pry-znovu-419691

   Vymazat
  3. 5:22 O neomarxismu :
   https://is.muni.cz/www/344438/8325036/8325043/03_Frankfurtska_skola.pdf

   Vymazat
  4. Výrazem neomarxismus jsou označovány ty nejodpornější úkazy dnešní doby. Záměrně a navýsost podle, přestože daná věc nemá absolutně nic společného s marxismem. Typický výplod ubohých slouhů kapitalismu.

   Vymazat
  5. Je to záměr spojit marxismus s tímto dnešním odporným svinstvem. T

   Vymazat
  6. Trochu mimo mísu. Upozorňuji, že Karel Marx byl zvolen(tak jako u nás Lucemburčan Karel IV.)největším Němcem všech dob. No kdyby se té soutěže mohl zúčastnit pan, mezi mladými zván jako 18, tak by Marx neměl šanci. Ale to jen tak k tomu neomarxismu.

   Vymazat
 7. K tomuto poslednímui příspěvku se přidávám. Cokoliv, co nechci, ignoruji. Ostatně, bláboly jsou i na Nové republice, k těm se nevyjadřuji.
  Nechtěné je třeba vyhladovět. Kdyby noviny nikdo nekupoval, oněch blbců by bylo méně. Na druhou stranu je nutno říct, že když je člověk magor, dělá mu dobře, když svoje ego nalézá na veřejnosti a ještě černé na bílém.

  OdpovědětVymazat
 8. 16. listopadu 1999, jsem jel po dalnici I-71 z mesta Cincinnati do mesta Clevelanu v severnim OHIU !
  Byl prijemny podzimni vecer a byla jasna obloha, prestoze, ze uz byla tma - 20:30 +/- ! Kdyz jsem byl blizko okresiho mesta Mansfield (Richland county), tak ze severozapadu (Michigan) priletolo 6 krasnych barevnych svetel a zustaly vyset na obloze..

  Cely vecerni provoz na dalnici nejdrive zpomalil a potom uplne zastavil.
  Ja take ! Lide vystoupili z aut a splhali se do strane. Ja take ! NEBYLA zadna panika, nebo strach, ale UDIV !
  Oci informovaly mozek, ale mozek to NEPRIJIMAL !
  Ta svetla vysela - bez pobybu a zvuku na obloze 2 minuty. (+/-)
  Potom vysrelila prudce smerem na severo vychod.
  A my se vsichni vraceli a kutaleli ze strane zpet k autum.

  O 5 minut pozdej se cela obloha rozervala ramusem stihacek, ktere nebyly videt, ale slyset byly velmi silne.

  PROC se o tom zminuji, kdyz NEVIM co to bylo ?

  Protoze druhy den v Clevelandu (17.11.1999) mistni tisk napsal,
  ze :"METEORY" videlo 10 000 lidi ! Tak vim, ze ONI NAM LHALI, a neco zatajovali, protoze "meteory" se tak nechovaji ! Ja to namaloval a rozdal vsem lidem, ktere jsem znal. Co to bylo nevim a novinari, urcite take ne !
  Oni porad vse upravuji na zadost nejakych intelektualnich trpasliku i kdyz to nema s politikou nic spolecneho !
  Navrhuji poslat vsechny novinare do Columbie.
  honolulu.

  OdpovědětVymazat
 9. Pan honolulu je taky magor. Zapomíná, že mezi kosmickým kamením a Zemí vzniká interakce a že se Země pohybuje a ještě k tomu rotuje. Tento jev je známý. Na obloze i planety spomalují, dokonce i couvají. Pokud svítící body stály, bylo to tím, že letěly z velké dálky a Země rotovala, pak vstoupily do husté atmosféry a zbrzily se. Hluk byl způsoben průletem v atmosféře a jestli tam byli i stíhačky, nic na tom nezměníte, je to lidská reakce na neznámý jev.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlas, je to samoliby povysujici se picus clitorisus obecny!!!
   amen

   Vymazat
 10. Pane David, úžasný web! .... objevil jsem jej nedávno.
  Jen nechápu, proč jej necháte znehodnocovat, diskusní žumpou, ve které se předvádějí retardovaní úchylové všeho druhu a seriózní příspěvky jsou výjimkou. Možná chcete ukázat, na jaké úrovni jsou příznivci pravice, jenže to je zbytečné, je to obecně známo.
  Buď se zařiďte jako Britské listy (mimochodem za redaktora Dolejšího v neuvěřitelném úpadku), které diskusní fórum nemají nebo jako Deník referendum, kde je nutná neanonymní registrace za poplatek.
  Ztráta diskutujících z pajzlů a bordelů vám jen prospěje!

  OdpovědětVymazat
 11. RUDO ! (6:38) Ty jsi hlava mapa ! Ja jsem si myslel, ze to jsou UFOuni, kteri po zjisteni mich kvalit, si pro me prileteli - aby me unesli na Plejady !

  Po tomto zazitku jsem vymenil auto, za jine, ktere melo vetsi zdvih, abych si pod nej vlezl, kdych ty svetla videl jeste jednou.
  Take mam z te doby koupene dalekohledy a kamery, ktere jsem vozil 5 roku v aute. Oni, ale uz ty svetla nikdy nepriletely ! Urcite zjistily moje luxusni vybaveni a polekaly se !
  Vim, ze mam zarivou osobnost, proto si me kdejaky UFOun vsimne. Z ktere jsi konstelace ? Znam jich 88 od te doby.
  honolulu = terc vsech vesmirnych mocnosti.

  OdpovědětVymazat
 12. Ty OSLE ! (7:32 -Jan) ! Chces dojebat posledni svobodne FORUM ROMANUM ? Aktualne CZ bylo zniceno ! Denik CZ byl znicen !
  Rozhodne ne retardy, ale IDIOTY jako jsi Ty ! Kteri zavadi hlidanou registraci na zmapovani politicke opozice a pro registraci na Index karty..Kdo Ti dal tak velke sebevedomi, se povysovat nad navstevniky "bordelu", kdyz Tvuj hlidany cenzurovany bordel je nejpodradneji na
  svete ?

  Mas stejne pozadavky jako mela nick MIRKA, (Denik CZ), ktera prosadila registraci a potom utekla, az to znicila pro vsechny ostatni.

  Samozrejme nejzajimavejsi lide okamzite utekli take, at uz to bylo A.CZ nebo Denik CZ.
  Jsi DESTRUKTIVNI omezenec a nejsi schopny domyslet Tvuj pozadavek. Tak drz low profile - vis-li vubec, co to je !

  Podle e-mail addressy, jde snadno zjisti VSECHNO, uplne VSECHNO i zahranicni nedovolena konta.
  Ty jsi super hlupak, asi nejaky "akademik" ! Jdu znechucen na frtana, kvuli mentalni rovnovaze.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 13. Mr. Honolulu, my spadlí z vesmíru nejsme všichni na hlavu padlí. Taky jsem se kdysi zabýval horoskopy a dodnes je sleduji, nicméně nepadám hubou do bláta, když mi nevychází, vždyť celý život je houpačka. Abych tě povbudil, já píšu přímo z Ruska, kancelář mám blízko Moskvy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rudo, pokud pracujete(žijete) v Rusku, uměl by jste popsat reálné možnosti, jak se tam může Čech dostat a případně uplatnit na trhu práce? Cephalopoda zavináč seznam cézet. Děkuji

   Vymazat
 14. Mně přijde, že si pamatuju, tak před 15 lety, kdy v ČT byli parlamentní zpravodajové a byli docela příčetní, aspoň v té době mi přišlo, že dostávám informace a že to ty lidi baví. Možná jsem byl nenáročný, možná bych to teď viděl jinak, ale tento dojem mám. Holt nejsou peníze, nejsou lidi a ti kvalitní jsou neskutečně chamtiví a tudíž úplatní.

  OdpovědětVymazat
 15. Jestli se bavíte o zavádění hlidaných registracích na zmapování politické opozice tak tady na Nové Republice jste správně,to je totiž jeden z těch webů,který byl pro tento účel spuštěn.Stačí se podívat kdo za tím stojí a je to jasné.Ani jeden Čech....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Brosteine z 10:44,to měl být vtip? Včetně Vašeho jména?
   Pavel p

   Vymazat
  2. Proč myslite že by to měl být vtip?

   Vymazat
  3. 12:12 Pan Brotstein to je "hvězda" tohoto webu, bez ohledu na to, že se mu moc "nelíbí" ... Má to zřejmě v popisu práce....

   Vymazat
  4. Pan Brotstein je vzteky bez sebe, že mu místní adminové párkrát smázli jeho židobijecké kecy a tak pomlouvá. Inteligentní čtenář dávno pochopil, proč vychází Nová republika a že to není kvůli nějakému sledování či denunciím, ale pro informace a názory, které korporátní a tzv. veřejnoprávní média cenzurují. Marek

   Vymazat
 16. Nick 23:58
  je zase v předstihu trefit hřebík na hlavičku!:-)
  jsem ráda za každou Tvou zprávičku a PODNĚT!!!
  jituš zdraví z nudné Vídně

  OdpovědětVymazat
 17. Geeee, Ruda pise od Moskvy a v unoru ! Tam je strasna zima - jsem cetl. (Nikdy jsem vsak v Rusku nebyl.)
  Pozdravuj vojaky, co masiruji pred Kremlem a vyrid jim, ze my obycejni lide z ulice, chceme s Ruskem MIR !

  Vyrid jim, ze nas desi ISLAM ! Ktery vubec nechceme v blizkosti. Vyrid jim, ze jsme Krestane ! Vyrid jim, ze dekujeme presidentu Putinovi, ze fackuje teroristy v
  Syrii !
  (Mam rad zemepis. Nekdy neco napis o Rusku !)
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, copak ve floridské televizi neukazovali, jaká je v Rusku už několik dní obleva? Kurva, zase ta americká cenzura.

   Vymazat
 18. Pani Prazska vlastovko, (12:50)
  dekuji za kvetiny (komliment). Ve Vidni je ted sezona plesu. Protoze jste Ceska, tak budete na kazdem z nich urcite centrem zajmu. Doporucuji pokorit nocni Viden...

  U nas je ted sezona pro turisty. Jsou zde tisice lidi ze severu, (a z Evropy), kteri utekli pred zimou a Florida jim svedomite a s radosti luxuje penezenky.

  Ted par slov ohledne cenzury a registrace. Ta ZARUCUJE, daleko mensi navstevnost ! Proto je kontra-produktivni.

  Na Aktualne CZ, byli kvalitni lide ! Utekli vsichni !
  Zde mate par prikladu. PEPA REPA, mluvil plynule arabsky a obchodoval v Marocu a Alziru. COCHTAN je nemecky ing. a kupuje domy v Bavorsku. Dr. PROCHAZKA uci Zoologii nekde v Badenu v jiznim Nemecku a chtel jet do Everglades. (Hrozne misto.) Pani SILVIE zije v Turinu mluvi italsky a anglicky a pise velmi dobre cesky..
  MAXIMUS vystudoval dejiny a sociologii a zbira Mercedesy.
  HONOLULU vychodil pomocnou skolu v Praze s titulem 'prazdna nadoba' a utekl mezi opice do Afriky, aby byl vubec nekde exeptovan, a tam na Zambezi, se (po tropickych horeckach) stal "kralem".
  Sesazeny "kral" HONOLULU doziva pri usti reky Caloosahatchee.
  Ze vidite pani, ze jsme tam byli skvela parta ! Nejen, ze nas vykopli vsechny, ale oni se zbavili i editora Libora Stejskala, ktery je udelal slavnymi po celem svete.
  Ted jsou nudni, jako 40-ty gulas a jejich prumerna inteligence je stejna jako zivocichu na Zambezi.
  (A uz mi zase zni v hlave melodie Afriky, musim koncit.)
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ztratil se mi zde pŕíspěvek(reakce na Jan 7:32).
   Tak znovu:
   jsi blb a webový kastrátor!to ,že tento web je tak úžasný,jak rozverně vykřikuješ,už potom takovým nebude,víš?amputátore!
   jituš

   Vymazat
  2. Váš příspěvek byl asi vymazán spolu s tím blbcem, na kterého jste reagovala. Květa

   Vymazat
 19. Nechápu onen dotaz. Do Moskvy lítám každý měsíc Lufthansou přes Petrohrad, jako většina čechů, co dělá pro české a německé firmy. Práce u takové firmy není nic zvláštního, jen se doporučuje umět rusky, což snad je pochopitelné.

  OdpovědětVymazat