Reklama

.

.

pátek 22. ledna 2016

Patnáctý týden ruského zásahu v Sýrii: žádné zprávy - dobré zprávy

The Saker
22.1.2016 Zvědavec

Mohli bychom říct, že ruský zásah v Sýrii přešel do jakési rutiny: Rusové bombardují,, hodně, a Syřané postupují na všech frontách, ale pomalu. Zatímco ti, kteří očekávali rychlý kolaps Daesh po řadě velkých vládních vítězství, mohou být rozčarováni, osobně jsem těmito událostmi spíše povzbuzen. Zde je proč:


Pokud Syřané nezvítězili v rychlé bleskové válce, je to především proto, že takováto blesková válka nebyla nikdy reálnou možností. Syřané nikdy neměli potřebné počty vojáků, aby mohli soustředit dostatečný počet sil na jedné ose útoku a následně využít průlomu. Syřanům rovněž chybí palebná síla potřebná na srovnání obrany Daesh, než se pokusí o takovýto útok. Vlastně druhotnou rolí ruských kosmických a vzdušných sil bylo poskytnout vzdušnou palebnou sílu, která Syřanům chyběla u jejich pozemních jednotek. Nicméně zatímco blesková válka je vždy velmi působivá, tak je-li riskantní, existuje další časem osvědčená forma válčení, opotřebovací válka, která může dosáhnout výsledků taktéž. Nemluvím o opotřebovací válce jakéhosi ražení první světové války, samozřejmě, ale o specifické válce pro syrský konflikt.

Rusové houževnatě degradují Daesh na mnoha úrovních: zasahují jeho velitelská stanoviště, muniční sklady, logistiku a zásobovací trasy, jeho výcvikové základny atd. Protože spousta těchto cílů byla již zničena, poskytují Rusové také stále větší vzdušnou podporu, tedy provádějí vzdušné akce v rámci přímé podpory operací syrské armády. Vrší se také důkazy, že ruští důstojníci nyní úzce spolupracují se syrskými jednotkami na frontové linii. Tato užší spolupráce a koordinace mezi Rusy a Syřany vedla k mnoha malým vítězstvím a minimálně k jednomu velkému: strategické město Salma, v severovýchodní provincii Latakie, bylo nyní zcela osvobozeno. Podívejte se na video, v ruštině, ale opravdu netřeba žádného překladu, protože jde o záběry osvobození města:

podívejte se sem na poslední pokrok, s anglickými titulky, ve zprávě ruského generálního štábu:

Stinnou stránkou je, že Syřané a Rusové zatím nedokázali najít způsob, jak připravit Daesh o jeho hlavní výhodu: schopnost dostávat do Sýrie stále více bojovníků, přes Turecko a další země. V tuto chvíli je nejasné, kdo má v tomto boji výhodu: jestli tedy dokážou Syřané zabíjet takfiristy rychleji, než je Daesh stačí dovážet. Bez ohledu na toto je jisté, že Syřané postupují, a to mi říká, že zatímco příliv nových ozbrojenců je pro Syřany zcela jistě problém, není takový, aby Daesh umožnil zastavit postup Syřanů.

Již jsem zmínil v minulosti, že Rusové také dodávají Syřanům vyspělé dělostřelecké systémy, které postupně obnoví schopnost Syřanů mít organickou a výkonnou palebnou sílu ve svých pozemních jednotkách.

Nedávno se objevila jedna velmi zajímavá zpráva: objevily se zprávy, že Rusko nyní přímo poskytuje zbraně Hizballahu. Pokud se tyto zprávy potvrdí (víceméně oficiálně to však samozřejmě nikdo nepřizná), pak to bude velmi elegantní odpověď na bombardování skladů zbraní Hizballahu Izraelem. Co se týká Íránu, můžeme si být celkem jisti, že dostanou od Rusů téměř vše, co budou potřebovat. Jinými slovy, Rusko bude pomalu ale jistě obnovovat syrské kapacity.

Přesto je velká událost minulého týdne ve skutečnosti nulovou událostí. A to fakt, že USA vedená „alternativní koalice“ nedosahuje zcela ničeho. Nejen, že byla velká konference v Saúdské Arábii naprostým fiaskem, poté, co Ahrar al-Sham odešel, ale nedávný saúdský pokus vytvořit krizi s Íránem také vyzněl do ztracena, aniž by dosáhl nějakých hmatatelných výsledků. Dtto francouzská intervence v reakci na masakr v Paříži: Charles de Gaulle odplul k Sýrii a pak nic. Doslova se nestalo nic významného. Co se týká světového hegemona, zdá se, že strýček Sam prostě neví, co dělat: vše, čeho jsme se od Washingtonu dočkali, je jen řada chabých pokusů, po kterých nenásledovalo nic. Co se týká Turků, ti se nyní zabývají vnitřní situací, která se každým dnem zhoršuje, a zdá se, že také netuší, co se Sýrií.

To je důvod, proč si myslím, že „žádné zprávy jsou dobrými zprávami“: protože žádné zprávy znamenají, že Rusko je jediným hráčem ve městě: ať proti Daesh postupují Rusové a Syřané jakýmkoliv tempem, jsou to oni, kdo něčeho dosáhl, zatímco všichni ostatní jsou v naprostém zmatku.

Na chvíli si Pentagon zahrával s myšlenkou USA podporované ofenzívy Kurdů na město al-Raqqah, předkládané jako „hlavní město Daesh“, a část amerických zvláštních jednotek byla vyslána na pomoc Kurdům, ale rychle se ukázalo, že Turci jsou kategoricky proti. A co hůř, Kurdové také odmítli dělat kanonfutr pro USA řízené operace proti Daesh. Tolik tento velkolepý plán.

Jinými slovy, a v tuto chvíli, se zdá, že USA, NATO, EU, Turci, Saudové atd. nemají žádný proveditelný plán. Jedinými hráči, kteří mají nejen plán, ale kteří nyní i prosazují svůj dlouhodobý cíl, jsou Rusko a Írán. Stojí rovněž za zmínku, že rusko-íránský plán má zabudovanou pružnost: bude-li to možné, chtějí Rusové a Íránci dosáhnout nejlepší situace na zemi dříve, než zahájí vyjednávání o budoucnosti Sýrie. Pokud to nebude možné a Říše bude trvat na svém, pak je záložní plán jednoduchý: vojenská porážka Daesh. Week Fifteen of the Russian Intervention in Syria: when no news is good news vyšel 17. ledna 2016 na thesaker.is. Překlad v ceně 488 Kč Zvědavec.

Nejlepším důkazem, že ruská strana je ochotna vést dlouhou kampaň, je nedávná SOFA (dohoda o statutu sil) podepsaná mezi Ruskem a Sýrií, která v podstatě upravuje ruskou přítomnost v Sýrii a která nemá časové omezení. Vlastně pokud jedna ze stran bude chtít od dohody ustoupit, musí druhou stranu informovat rok předem. Je pravděpodobné, že i Íránci mají se Syřany velmi podobnou dohodu, která nebyla zveřejněna.

Existuje spousta spekulací o možné ruské pozemní operaci v Sýrii. Tento názor vůbec neberu vážně. Nejen, že ruští představitelé a vojenští experti takovou možnost vyloučili, ale ruská armáda prostě není na tak rozsáhlou dlouhodobou projekci moci konfigurována. Ano, Rusko by mohlo, teoreticky, vyslat výsadkáře a pak je podpořit námořními silami, ale to by bylo proti ruské vojenské doktríně a představuje to velmi závažná potenciální rizika. Nestane-li se nic mimořádného, nemyslím, že Kreml podnikne tak extrémně nebezpečný krok.

Takže plán se jeví být následujícím:

 1. Stabilizovat syrskou vládu (hotovo)
 2. Opotřebovávací válka proti Daesh (probíhá)
 3. Obnova syrských ozbrojených sil (probíhá)
 4. Zřízení stálé ruské vojenské přítomnosti (hotovo)
 5. Zabránit zavedení bezletové zóny USA/NATO (hotovo)
 6. Donutit Říši jednat s Assadem (probíhá)
 7. Narušit podporu Daesh ze strany Turecka a Kataru (probíhá)
 8. Kooptovat co nejvíce ozbrojené opozice vůči Assadovi do společné fronty proti Daesh (probíhá)
 9. Poskytnout vojenskou pomoc Íránu a Hizballahu (probíhá)
 10. Udržet bojovníky Daesh od Ruska a jeho spojenců na Kavkaze a ve střední Asii (probíhá)
 11. Pokusit se přesvědčit Evropany, že jejich postoj na Středním východě (a jinde) je sebezničující a že musí spolupracovat s Ruskem na obnovení stability (doposud bez výsledků)
 12. Pokusit se vrazit klín mezi USA a Evropu (doposud bez výsledků)

Myslím, že tento plán úspěšně kombinuje krátkodobé a dlouhodobé cíle a že má dobrou šanci na úspěch, aspoň u prvních 10 cílů. Tudíž nevidím žádné známky toho, že ovládání Evropy USA (prostřednictvím přisluhovačské evropské kompradorské elity u moci) by ochabovalo. Jestli něco, tak naprosté fiasko Hollandovy cesty do Washingtonu dokázalo, že dokonce ani Francii nezůstala žádná skutečná suverenita.


Week Fifteen of the Russian Intervention in Syria: when no news is good news vyšel 17. ledna 2016 na thesaker.is. Překlad v ceně 488 Kč Zvědavec.

24 komentářů :

 1. Hezky do jednotlivých bodů, jsou rozepsané efekty působení Ruska v Sýrii. Prakticky, však tam Rusové být musí. Pokud by se stáhnuli, válka by neskončila, ale odstěhovala by se za nimi, domů. Asi tam už zůstanou po celou dobu, co bude Amerika rozesrávat svět. Také tím drží Čínskou expanzi na uzdě. Evropa by to měla ocenit a ukončit sankce. P.K.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobra praca. Aj ked osobne si myslim ze ruske fenomenalne vysledky voci "neporazitelnemu" IS sa nemozu nepremietnut do hlav predstavitel EU, ktori v podstate zacinaju bojovat o svoje koryta a prezitie.

  OdpovědětVymazat
 3. Evropa západní má toho s Amerikou mnohem víc společného než s Ruskem. Proto se Rusku nikdy nepodaří vrazit klín mezi USA a západní Evropu. A pokud jsou v západní Evropě z Ruska obavy pak v mnohých státech východní Evropy je to přímo hrůza, neboť mají vlastní zkušenost s ruskou okupací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Synku z 0:49,máš to vše notně popletený a žiješ v podivném světě....Jestli někdo vráží někam klín,tak jsou to Anglosasi vedení sionisty a už řádnou dobu mezi Rusko a zbytek světa a dále mezi jednotlivé částečky toho zbytku světa a dokonce mezi každého jednotlivce v něm....Omíláš stupidní mantru židovskýho mainstreamu,což dokazuje,že nejsi příliš bystrý,zato dobře manipulovatelný....pozor,brzy na ten klín narazíš sám a rovnou čelem....

   Vymazat
  2. 0:49
   napis mi kolik ti je let

   Vymazat
  3. Než řekneš hovadinu, tak si něco přečti, ne ale v MfD nebo LN. Tady to máš, najdi si někde to samé s titulky a pak tu mudruj, rozume. A nepleť si pojmy. Ono je to naopak.
   https://www.youtube.com/watch?v=QeLu_yyz3tc

   Vymazat
  4. 0:49. Ach tyhle vymyté, nedovzdělané mozky...
   Hm, kdybychom to měli brát podle zkušeností z okupací a válek, tak bychom se především museli třást před celou EU...
   Proti tomu je zkušenost s ruskou "okupací", která zachránila tento stát na 20 let před neoliberálním rozkradenícm a vyhnáním desetitisíců lidí do bezdomovectví a milionů do chudoby požehnáním.
   Heriot.

   Vymazat
  5. Potkan nezabudaj ze v roku 1945 oslobodili Rusi Cesku republiku.A ty si slovan ty kokot ako aj Rusko.Jedine ak si tu priplaval na sude potom si Americka svina ktora tu pise proti nam

   Vymazat
  6. Naopak, když jsme byli ve Varšavské smlouvě cítil jsem se mnohem bezpečněji a hlavně jsem se nemusel stydět za humanitární bombardování. Je třeba pochopit, že Ti kteří vedou revoluce jsou víceméně vždy hajzlové, poctivý člověk nemá zapotřebí usilovat o ovládání druhých. A tak to bylo i v Rusku. Pomluvený Stalin tam udělal pořádek, z kterého jsme žili 50.let v blahobytu a bezpečí. Odhalil, že Marxismus (naoko aby oklamal zednáře se maskoval marxismem - Např. jeho proslov kde říká - Naše socialistická praxe nepotvrdila některé poučky marxismu) obsahuje ekonomické chyby a zařídil ekonomiku, která dávala západu totálně na prdel. Ale byrokratická struktura komunistické strany obsazená zednáři ho zavraždila před dokončením spravedlivější společnosti. Připravoval šestihodinovou pracovní dobu a možnost mít tři vysoké školy pro každého. Pak to šlo z kopce a probíhala příprava na odevzdání SSSR západu, což nakonec provedl Gorbačov. I tak jeho odkaz stále žije v NKVD, které bylo zřízeno na kontrolu byrokratické struktury KSČ, aby hlídalo zločince a zednáře deroucí se do strany přes mrtvoly.

   Vymazat
  7. korekce 9:13 místo KSČ má být KS

   Vymazat
 4. to 0:49
  Nemáte pravdu, hlavně si pletete pojmy ruská a sovětská, takže tady žádná ruská okupace nebyla, když tak sovětská(nebo waršavská, to je jedno). Dneska je tedy Ruská Federace a při anketě zda v dnešní době by lidé v ČR chtěli být s vojenským paktem s RF, vyšlo 98% ANO. Takže neklamte lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě dodatek, je to 95% ale hlavní je, že anketa není zfalšovaná jak dnes vše v mainstrému a je k začátku roku 2016
   http://energieupramene.blogspot.cz/2015/12/svatecni-prani-analyza.html

   Vymazat
 5. Evropa má s USA společné jen to, žeu obou vládnou židovské vzájemně propojené lobby na podporu Izraele. Můj osobní pocit vůči USA je nenávist k této zemi, která je schopna zabíjet statisíce lidí pro jejich vlastní globální zájmy.

  OdpovědětVymazat
 6. Žeňte je, bijte je, a nikoho neživte.
  Václav

  OdpovědětVymazat
 7. Včera Američané vydali prohlášení, že v Syrii stojí Rusové na špatné straně barikády a že by se měli přidat k nim. Neproflákli s tímto prohlášením něco? Viděl jsem na videu ,,chování" umírněné opozice k syrským občanům na jimi obsazeném území . Natočil americký novinář. Opravdu jsem neviděl nějaké řezání hlav, oni ty své ,,nepřátele" likvidují tak nějak lidsky, humanitárně, prostě prásk a je to...

  OdpovědětVymazat
 8. To jsem nevěděl , že už i turci sundávají americké vojáky v severním iráku. Viz americký vrtulník a 12 mrtvých námořních pěšáků.
  http://rusvesna.su/news/1453491835

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, když ty US vrtulníky vzlétly ze základny Ajn al Asad, tak je Turci asi považovali za proasadovské :)

   Vymazat
 9. K posledním dvěma bodům mám následující: Renzi nedávno prohlásil, že čas, kdy Itálie byla na dálkové ovládání, skončil. Německo stále důsledněji obrací kormidlo od prouprchlické k protimigrantské politice. Ve V4 se k Maďarsku a Rakousku s výrazně protimigračními postoji přidalo Polsko a důrazem na selekci vlastně i naše vláda. Evropa se pomalu ale jistě iniciativou členských zemí začíná debruselizovat a současně s tím i deamerikanizovat. Takže oba body bych označil jako "probíhá". Kromě toho se rapidně zhoršuje vnitřní i vnější pozice Turecka, což odpovídá prohnózám jeho chaotizace zevnitř a postupného reformátování. Saudský despotismus má na kahánku nejen díky vnitřnímu pnutí, ale hlavně vyschnutím dolarových penězovodů, to vše při ukázkovém veletoči katarských elit, kteří nezatížení saudskou setrvačností pochopili, kde jsou perspektivy a kde nikoli. Konečně je otázku, zda se do blízkovýchodního reformátování podaří zapojit i Číně, původně designovanému lídrovi této oblasti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyhlásenie Renziho o ovládaní na diaľku sa zrejme nevzťahuje na Bruselskú byrokraciu EU.
   Neviem čo mal na mysli ale je pravdepodobnejšie ,že tým myslel na ovládanie na diaľku z poza oceánu teda z Washingtonu.Taliani spolu z Rumunmi máju nálepku prelietavosti počas vojnového konfliktu.Bolo to počas I aj II. svetovej vojny.

   Vymazat
 10. Pokud Asad neovládne ropná pole, bude směšnou figurkou, nahým králem. A o to tu jde.
  Až bude ovládat alespoň část ropných polí, stane se váženým oponentem.

  OdpovědětVymazat
 11. Stoletému úchylovi, co řídí USA jde o to, aby se zabíjeli lidé mezi sebou, nic jiného jej už nevzruší. Podle protokolů války nevadí, naopak je třeba je podporovat, ale nesmí vzniknout územní zisk. Proto nemajíé problém financovat všechny strany. Důležité je, aby se zabíjelo. Saudy v budoucnu také zlikvidují a udělají to co v Libyi, zavedou tzv. demokracii a to je, že se lidé řežou mezi sebou.

  OdpovědětVymazat
 12. Rusky generáli sa museli prispôsobiť,politickým požiadavkám šitských spojencov Hizbalahu,teda šitskej časti Libanonu a Iránu.Ruské velenie pôvodne uvažovalo,z rýchlim totálnym zničením celej oblasti, pri použití najmodernejších vákuových bômb.Samozrejme,že pri tomto postupe by zahynuli státisíce ľudí.Najmä Irán sa postavil proti ,lebo by mu to spôsobilo politické problémy v moslimskom svete.
  Rusko potom pristúpilo k bombardovaniu starými už praktický vyradenými bombami,ktoré mu ostali z čias ZSSR aj tak by museli bomby zlikvidovať a nebolo by to zadarmo.Teraz ich likvidujú v Sýrií v podstate zadarmo.Ruske velenie dostalo vynikajúci nápad s tým ,že navádzanie bômb je umiestnené na lietadlách na bombe je len čidlo,čo je neporovnateľné lacnejšie oproti samonavadzacim bombám.
  Bombardovanie z vákuovými bombami nie je vylúčené a to v prípade,že na Sýrske územie by sa začali tlačiť Turci za pomoci USA a NATO.
  To je už ale iná kapitola prípadných bojov na blízkom východe.

  OdpovědětVymazat
 13. http://russia-insider.com/en/politics/lavrov-warmly-greets-kerry-zurich-snubs-blood-soaked-witch-nuland-video/ri12381 nuland a lavrov dostala do zubu....

  OdpovědětVymazat
 14. https://www.youtube.com/watch?v=2-5gY04iv_E a turecká vojska člen nato střílejí po neozbrojených kurdech...a čt nic....

  OdpovědětVymazat