Reklama

.

.

středa 6. ledna 2016

Proč a jak došlo k odsunu sudetských Němců z Československa a Polska

6. 1. 2016   (Národní Osvobození 13. dubna 2000) Základ k odsunu tzv. sudetských Němců položil Neville Chamberlain. Sužoval se myšlenkou, že Anglie se třeba neubrání Němcům v bitvě o Británii v roce 1940, protože sám zdržel zbrojení v rámci „mír za našeho života“. Anglii chyběly zbraně všeho druhu jeho vinou. Jednal na základě léčky, kterou mu nastražili Němci pomocí exponentů německé menšiny v Československu, Henleina a druhů, kteří jednali dle směrnic německé vlády, že chtějí mír a mírové řešení. 


Anglie se zasloužila po první světové válce o odsun řecké menšiny z Turecka do Řecka na základě Lausanské smlouvy mezi Řeckem a Tureckem z roku 1923 (Treaty on Exchange of Greek and Turkich populations, January 30, 1923, 32LNTS 75). Chamberlain navrhl, aby po válce byly odsunuty do Německa německé menšiny z Československa a Polska, aby se vyřešil tento problém jednou pro vždy, tak jak se stalo mezi Řeckem a Tureckem. Anglická konzervativní strana přijala tuto myšlenku a provedla ji. Britská vláda přesvědčila USA a SSSR o výhodách tohoto řešení a výsledkem byl Protokol Postupimské Konference z 2. srpna 1945.

Odsun byl proveden na jeho základě. Prezident Beneš by nebyl vůbec nic docílil, kdyby zde nebyla vůle britské vlády z vlastní iniciativy odsun přednést spojencům a dosáhnout jejich souhlasu. Jinými slovy, bez britské vlády by se byl prezident Beneš namáhal marně. Je samozřžejmé, že Československo nemohlo Němce vyhostit poněvadž je museli přijmout spojenci, kteří vládli v Německu a Rakousku.
Odsun připravila Mezispojenecká Komise v Německu. Němci byli odsunuti do americké a ruské zóny, podle přesného plánu v roce 1946. Československo odsun nezpůsobilo a nemá za něj odpovědnost. Odsun se konal pod dohledem Mezispojenecké Komise a Československu se dostalo uznání za jeho humánní provedení. Jakékoliv nároky ohledně odsunu by německá vláda měla předložit USA, Velké Británii a Rusku. Není ovšem tak naivní, a tak periodicky vznáší nároky na Českou republiku, ale pouze prohlášeními politiků, nikoli úřední cestou.

Předpokládá, zřejmě, že Češi si nechají cokoliv namluvit a budou jednat proti vlastním zájmům.
Německo a Němci nemají žádné nároky z vysídlení, poněvadž Německo je vázáno smlouvou mezi ním a spojenci z 26. května 1952, doplněnou v Paříži 23. října 1954 (Convention on the Settlement of Matters Arising out of the War and Occupation, signed at Bonn on 26, May 1952, as amended by Schedule IV to the Protocol; on the Termination of The Occupation Regime in the Federal Republic of Germany, signed in Paris on 23. October 1954) 332UNTS 219.

Podle kapitoly 6, článku 3, Německo neuplatní námitky proti spojeneckým státům ani jednotlivcům vzhledem k použití německého majetku, který převzali spojenci či jednotlivci jako reparace nebo jako následek války. Podle kapitoly 8, článku 1, němečtí příslušníci neuplatní žádné nároky proti spojencům a jejich občanům a takové nároky nebudou projednávány německými soudy. Podle článku 3, téže kapitoly, Německo, nebo jeho příslušníci, neuplatní žádné nároky proti spojencům a jejich příslušníkům, které vznikly z jejich činů nebo opomenutím mezi 5. červnem 1945 a nabytím platnosti této smlouvy 5. května 1955.

Jak patrno z uvedené smlouvy, veškerý majetek německé vlády a jednotlivých Němců na území Československa přešel do vlastnictví Československa a jeho občanů jako splátka na reparace za škody způsobené Němci. Československé nároky za škody způsobené Němci vysoko přesahují zmíněný německý majetek. Německo nikdy nezaplatilo Československu jakoukoliv náhradu a je dlužníkem České republiky, nikoliv naopak.

Prof. Dr. George E. Glos J.S.D. (Yale)

15 komentářů :

 1. PŘESNĚ TAK !!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Tento text je nejen povinnost mít v každé školní učebnici dějepisu, ale doslova přibít na dveře školy! Sudetoněmecká propagandistická masírka je dnes tak silná, že dnešní studenti nemají šanci!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento text by měly obsahovat učebnice všech českých škol.A kdyby to šlo zařídit i německých,aby v tom někdo nedělal školákům a učitelům zmatek.
   Jarda

   Vymazat
 3. Jen mi je vždy líto msty na nevinných, byť ne zcela bez poskvrnky -viz např. Ústí nad Labem v čerbenci 1945... "Musíme být tvrdí, ale nevinní nesmí trpět!" Václav Nosek, tehdejší ministr vnitra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevinní bohužel umírají stále, nejen tam, kde se nedaří zavést "západní demokracie"...

   Vymazat
  2. hrabě Kocharowski6. ledna 2016 17:50

   Je nesmyslné mluvit o mstě, když nedošlo ani na spravedlivé potrestání. Jak by taky mohlo, po 6 letech tyranie a válečných běd.

   Vymazat
  3. Možná jste si všimli, že odsun českých Němců stále neřeší jen historici ale jejich prostřednictvím politické, mocenské zájmy.Koho že? Strany si dosaďte sami. Nejsou to Češi ani Němci!

   Vymazat
 4. Takovou pátou kolonou u nás, jejíž predseda se dokonce snaží těmto -- podle něj ,,divoce vyhnaným" -- Němecům zbudovat na Pražském hradě pomník, je sdružení Conditio Humana. Neslyšeli jste něco o nich?

  OdpovědětVymazat
 5. Víte, ono se většinou o něčem mluví, ale ve skutečnosti je řeč o něčem jiném. Tady jde ve skutečnosti o to, že si někdo v Německu řekl: "Blbí Češi si vymysleli restituce a rozdávají nalevo napravo. Hloupej kdo dává, hloupější kdo nebere." No a když jde o peníze, nějaké dojemné historky se vždycky najdou nebo vymyslí.
  J. Hruška
  P.S. Odsun je samozřejmě dávno uzavřená věc.

  OdpovědětVymazat
 6. To by měli patřičně zvětšit, vytisknout a vyvěsit ve všech pražských kavárnách, ve kterých se schází ta karloidní sebranka. Místní pátá kolona SDL ...

  OdpovědětVymazat
 7. Odsun není uzavřená věc.Jenom ji nedrží při životě
  ani tak Němci,jako jejich pátá kolona např.v Brně.
  A jsou na to ještě pyšní,že se omlouvají nikoliv
  obětem,ale viníkům.Bez nich by Hitler nikdy nemohl
  válku začít.Hollan a spol.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 8. Sudetáci pokračují v tom co chtěl Hitler rozložit český árod zevnitř. Díky jejich penězum a české naivitě kdy po roce 1989 mysleli že se už budeme normalně přátelit a nehledět zpět a díky české velkosrdečnosti kdy jsme jim odpustili a nechtěli jsme se v istorii rýpat je dnes veřejné mínění mnasírováno do zblbnutí o tom jak jsou češi to a támhle to ale ve výročí odsunu čechů z pohraničí v roce 1938 je tocho po pěšině stejně jako při výročích vypálení Lidic a podobných zvěrstev páchaných německými úřady. Tedy ne exesu . Vysídlení Němců z pohraničí bylo provedeno na tehdejší dobu (plynové komory, gulagy, vyhlazování národů po celém světě) velmi šetrně a civilizovaně. Kdyby k němu nedošlo máme tu v roce 1989 opakování situace z roku 1938 a opětovné snahy o odtržení.

  OdpovědětVymazat
 9. a tak místo těch zatracených němců jsou dnes v pohraničí cikáni asiati a zanedlouho i uprchlici.
  To bude ale parada.Stačí navštívit takový Varndorf.

  OdpovědětVymazat
 10. Ja jsem z tech, ktera tato otazka -proc doslo nezajima, ale zajima mne vzdy pravda.A to v tech zduvodnenich o odsunu stale chybi.Obvykle, kdyz se nekdo tak uislovne jiz 70 let snazi zduvodnit odsun nebo vyhnani Nemcu od kojencu az po starce budi podezreni, aby nekdo neprosadil pravdu, ktera predevsim by byla nemila tem, co po nich maji nejaky majetek, i kdyz ho mohli jiz z druhe ruky koupit. To se tyka i tech tisicu chalup v pohranici.
  Jestlize uz Nemecko mnohokrate prohlasilo, ze se nejedna o majetky ale o pravdive posouzeni.
  Havel prohlasil, ze jiz nebudeme zit ve lzich a tak tedy k te pravde o odusnu ode mne jako historika.
  Myslenka odsunu se poprve projevila, kdyz se podarilo Benesovi presvedcit Anglii o zruseni t.zv.mnichovske dohody, coz byl dlouho neresitelny proble. Anglicane respektuji nejaka ujednani, i kdyz se pozdeji ukazala jako nespravna.Uzavrena dohoda je vice nez zakon a nikdo se nezminuje, ze
  Benes ziskal pochopeni od SSSR z jednoducheho duvodu.Soveti chteli ziskat v Ceskoslovensku vliv a
  navic nemeli s mnichovskou dohodou, co cinit.
  Samozrejme , ze i v Anglii se stupnovala nenavist
  vuci Hitlerovi a mrzelo je, ze tehda Chamberlein s nim tu dohodu uzavrel.Postupne doslo k tomu, ze Benes opakoval neustale, ze ta pohranicni uzemi byla
  protipravne nam odnata a zduraznoval, ze nasel u Stalina pochopeni, aniz by tenkrate nekdo mluvil o vysidleni Nemcu.Benes byl spokojen, ze tato uzemi se vrati do CSR.Behem kratke doby, Benes si uvedomoval, ze tim se problem nemecke mensiny nevyresi, tim spise ze londynsky zastupce,uznany sudetsky emigrant Jakesch nabizel Benesovi velke ustupky a souhlasil s vetsinou jeho navrhu jak se bude vyvijet vztah po valce.Sudetaci by meli mit
  vetsi samostatnost, ovsem ne rozhodovani o svych vecech. Benesovi nahrala tragedie Lidic a ackoliv Jakesch tutu tragedii odsuzoval, tak zduraznoval, ze
  zato nemohou sudetsti Nemci ale Berlin. Benes pak prerusil s Jakeschem dalsi jednani a vyuzil te protinemecke nalady, aby nejprve opatrne jen nastinil, ze vsichni funkcionari ze Sudet musi z republiky odejit a odhadoval nekolik stovek tisic.
  Nikdy v te dobe nerekl o uplnem vyhnani a spojenci
  nemeli namitek, ze potrestat bude nutno takove nacisty.Kdyz se prohra Hitlera zdala jiz jasna, pak
  prisel s pozadavkem vyhnani milionu ke Stalinovi a ten s vyhaneni obcanu mel zkusenosti a pokladal to za normalni.Opet pohrozil Anglii ze jejich stanovisko ovlivni nase budouci vztahy, coz pak dokazal pratelskymi smlouvami se Stalinem i pres protesty Anglicanu.
  Necha se tedy rici, ze jim dal ultimatum - bud budete s nami souhlasit anebo se primkneme na Vychod.K dalsim podrobnostem neni treba co dodavat nez to jak probihala Postupimska konference na kterou se nasi politikove stale odvolavaji a kde
  novy britsky premier k otazce osdsunu pak novinarum prohlasil " byli jsme postaveni pred hotovou vec"
  Na otazku Stalinovi o jaky pocet odsunutych se jedna-Stalin prohlasil- jedna se o zbytek Nemcu, kteri dosud neutekli pred Rudou armadou, aniz by
  specifikoval, zda to jsou lide z CSR nebo Polska
  To vyjadreni - o zbytku, kteri dosud neutekli by bylo mozno nazvat, ze tomu tak bylo v Polsku ale u nas zadni sudetaci neutikali.

  OdpovědětVymazat