Reklama

.

.

úterý 26. ledna 2016

Putin vstoupil do klece s německými lvy a překvapil Západ hloubkou osobnosti


26. 1. 2016   zdroj
Nedávný rozhovor ruského prezidenta Vladimíra Putina s německým listem Bild ohromil mnoho mezinárodních expertů. V řadě západních médií se dokonce objevily články s názorem, že prezident byl k rozhovoru mnohem lépe připraven než novináři. Gilbert Doctorow analyzoval pro portál Сonsortiumnews.com rozhovor Putina a německého korespondenta. Překlad materiálu "Encountering a Sophisticated Putin" připravila Federální tisková agentura.


Téměř všechno, co Američané (a většina obyvatel Západu) o ruském prezidentovi Vladimíru Putinovi slyší, je tvrdá propaganda. Ruského vůdce se snaží vylíčit jako "darebáka" nebo "blázna" a nijak jinak. Ale redaktoři oblíbených německých novin se střetli s mnohem složitější postavou.

Nerozhodl jsem se hned napsat svůj názor na nedávný rozhovor Vladimíra Putina s německými novinami Bild. Již dříve jsem publikoval spoustu analytických esejí o Putinových vystoupeních a nechtěl jsem poskytnout záminku pro obvinění z opakování se.

A co víc, člen protiválečného hnutí Alexandr Merkuris zveřejnil své hodnocení rozhovoru v Russia Insider a bylo by zbytečné něco na toto téma dodávat.

Poté bylo ale v Russia Insider zveřejněno několik dalších článků o rozhovoru s prezidentem Putinem, v nichž byl projeven nesouhlas se slovy Merkurise, který nazval německé novináře "dobře informovanými a inteligentními."

V článku nazvaném "Putin učí německé novináře, kteří se snaží ho očernit" je uvedeno, že hlavní politický redaktor Bildu Nikolaus Blome by nikdy vědomě neprokázal Putinovi laskavost. A v dalším článku na toto téma "Jak si Putin vyměnil role s novináři německého časopisu Bild" je uvedeno, na co jsem pomyslel hned od začátku: Putin důstojně odpověděl na všechny otázky novinářů, navzdory všem předsudkům, a ne díky jejich dispozicím.

Expert Alexandr Rahr vysvětluje, že Putin souhlasil "vstoupit do klece se lvy", aby získal pozornost milionů zahraničních čtenářů, což nelze tak snadno provést prostřednictvím internetu a elektronických médií.

Výňatky z rozhovoru, uvedené v ruské státní televizi, se objevily také na Euronews v Německu a na celém kontinentu, takže Putin se dostal k divákům a ti slyšeli jeho klidná a dobře promyšlená prohlášení o ruské zahraniční politice.

Nyní bych chtěl rozhovor posoudit prostřednictvím analýzy textu. Porovnal jsem stenogram, zveřejněný v německých novinách, se stenogramem, zveřejněném na kremlin.ru. V německé verzi bylo krácení, což lze očekávat od bulvárního tisku, čteném lidmi, kteří nejsou ochotni studovat dlouhý vážný materiál.

Krácení však významně neovlivňuje kvalitu odpovědí prezidenta RF. To je dost neobvyklé pro tuto dobu informační války. Co určitě bylo možné těžko očekávat od redaktorů Bildu, jsou vysvětlující poznámky, které poukazovaly na osobní dynamiku besedy tázaného a tazatelů a současně ukázaly, proč je Vladimír Putin na vrcholu mezinárodní politiky.

Redaktoři opakovaně zaměřili pozornost na okamžiky, kdy Putin přecházel do němčiny. To na ně udělalo silný dojem a tlumočník, který obtížně držel krok s rozhovorem, dostal možnost si odpočinout. Mnozí byli překvapeni, jak dobře zná Putin jazyk a vyzná se v jeho detailech.

Jak poznamenal Alexandr Merkuris, Vladimír Putin byl plně informován o široké škále důležitých otázek včetně podrobností o dohodách z Minsku a povinnostech všech stran. Z přepisu je jasné, že prezident byl lépe připraven na témata otázek než novináři. Odpovídal klidně, kompetentně a důsledně.

Ale střízlivá intelektuální převaha by nevyvolala u diskutérů takový dojem, kdyby Putin nezačal mluvit německy a nepředvedl vysokou úroveň kultury, která budí respekt. Právě tato kombinace intelektuální střízlivosti a schopnosti přizpůsobit se mentalitě svých partnerů činí z Putina vyrovnaného politika.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

38 komentářů :

 1. bez pana Putina by tady byla natvrdo III. světová válka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdo by válčil s kým, ty osle?

   Vymazat
  2. S tvým rozumem by se válčit nedalo neboť žádný nemáš, tím pádem by bylo po bálce dřív než by mohla začít.

   Vymazat
  3. Jak si přečtu v textu oslovení: OSLE, je jasné, píše osel. Tudíž není radno reagovat, osel kope, to je tak jediné, co dovede dobře.

   Vymazat
  4. Američané by Rusku "skorutili ruce", jak hezky prohlašuje Husejn Obamovic. Už to chápeš, osle 16:33?

   Vymazat
  5. tu by som si dovolil polemizovat
   ano, ak by tam bol menej skuseny politik ktory by sa nechal vyprovokovat dianim na ukraine ci zostrelenim SU24 v Syrii tak by tu ozaj mohla byt 3WW
   na druhje strane ak by tam bol politik formatu Jelcin tak by ziadna 3WW nehrozila kedze by nebol nik kto by hajil zaujmy obyvatelov Ruska a vsetko co v Rusku nejaku cenu ma uz by bolo sprivatizovane zapadom teda ukradnute a tym by nemalo zmysel vojnu ruzputavat

   Vymazat
  6. Osle Dvořáku,
   Kdyby Američani opravdu chtěli tak Rusku zkroutili ruce už v 2. polovině 90. let, kdy bylo Rusko na dně, dokonce zbankrotovalo. Ani soudruh Putin na stráži nestál.

   Ale oni Amíci ne. Oni raději dali Rusku 20 let aby stihlo za stoupající ceny ropy kompletně přezbrojit. A mezi tím tam dokonce US a Evropské firmy mohutně investovali.

   Tak to možná funguje mezi osly v Nové republice, ale ne v reálném světě.

   Vymazat
  7. Objevili Ameriku!Všichni evropané co vlastní selský rozum vědí že Putin je jediný skutečný státník na Světě a že nebýt jeho a Ruských diplomatů a generálů tak je Svět dávno na maděru.

   Vymazat
  8. Jen Všeználek typu Chujmera pořád mele ty stejný vypatlaný hovadiny!!!!No jo,celej papinek lži kníže!!!

   Vymazat
 2. Nemají proti němu šanci. Nejen proto, že je zřetelně převyšuje, ale především proto, že při plnění svých úkolu nemusi, na rozdíl od nich, lhát a klamat. Je v naprosto komfortní pozici.

  Winston Smith

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Putin sice je v komfortní pozici, ale Rusové ne. Ale oni vlastně rádi trpí takže je vše v pořádku.

   Vymazat
  2. Nesmíte si plést svá přání nebo (spíš) svá propagandistická zadání s realitou.
   Už žádný Trockij, žádný Chruščov, žádný Jelcin nebude. Prohráli jste. Ještě budete chvíli rozsívat zlo, ale tím nic nezměnite.

   Winston Smith

   Vymazat
  3. 16:36 Další šulín, co se tváří, že mu jde o blaho ruského lidu. Tak o tom zrovna Rusové něco vědí! Kápněte božskou, ruské zdroje Vás serou, co? Měli by je předat USA a to bez boje, ne? Hm, no, tak to asi neklapne.

   Vymazat
  4. to 16:36
   Hele trolle, kolik vám platí? Až se bude znárodňovat, tak vy budete první znárodněnej a pomažete na Sibiř jako levná prac. síla a tam můžete vykládat pohádky o USA medvědům.

   Vymazat
  5. 17:13
   Rusové jsou mi úplně u prdele a ruské zdroje si dnes každý může na trhu koupit co hrdlo ráčí za pár šušňů.

   Vymazat
  6. Anonymní26. ledna 2016 18:08
   „ …ruské zdroje si dnes každý může na trhu koupit co hrdlo ráčí za pár šušňů.“
   To je právě, co se světové elitě nelíbí. Co si má co každý levně kupovat omezené zdroje? To je pouze přechodný stav, za účelem rozvrácení Ruska. Ty zdroje je třeba dostat pod vlastní kontrolu a prodávat draze a ještě jen svým nohsledům. Proto každý, kdo má trochu vlastního rozumu, je na straně Ruska. P.K.

   Vymazat
  7. PéKá:

   Snažíš se sice hezky, ale celá 90. léta byly ceny ropy ještě nižší. Rusko už bylo rozvráceno a dokonce zbankrotovalo. Přesto o nějakém napadání Ruska USA a přisvojování si něčeho nebylo ani řeči.
   Zkus vymyslet něco co má hlavu a patu, dává smysl a opírá se o realitu.

   Vymazat
  8. 16:25 Winston Smith - ano, přesně o tom to je. A ti co tak rádi naslouchají lžím, protože pasují do jejich proamerického blouznění, s tím nenadělají nic, takže tvrdošíjně a zarputile zde prezentují vlastní hloupost.

   Vymazat
  9. 18.31 proč tady blábolíte takové nesmysly jako by USA proti Rusku žádnou válku nevedly, v devadesátých letech přece USA válčily, přímo v Evropě do puntíku využily toho, že se Rusko dostalo do hospodářských problému. Kde jste byl, že to nevíte???

   Vymazat
  10. Anonymní26. ledna 2016 18:31
   „Zkus vymyslet něco co má hlavu a patu, dává smysl a opírá se o realitu.“
   Už se stalo, ale pokud to někdo nechápe, není to můj problém.
   Nevím, co je pro Vás přisvojování, ale americké, či západní ropné koncerny, v té době získaly těžební práva v Rusku. Dále američtí „poradci“ Rusku vnutili ústavu, zavedli soukromou centrální banku, atd., atd. To, že si západ myslel, že již má Rusko na lopatě a ono jim z ní uteklo, není žádná západní velkorysost, ale neschopnost a samolibost. P.K.

   Vymazat
 3. --- Chvilka poezie ---

  Už se valí horda tmavá,
  zvěř se takto nechová.
  Pozvala je sem ta kráva,
  co si říká Merkelová.

  Jedou lodí, vlakem, pěšky,
  derou se přes zátaras.
  V zimě snad nasadí běžky,
  nesmí sejít ze svých tras.

  To, že vnikly cizí rasy,
  Evropě se prodraží.
  Zbydou jen prázdné kasy
  a posraná nádraží.

  Při té cestě za svou vizi,
  ustelou si, kde se dá.
  Úcta k mrtvým je jim cizí,
  hřbitov nikdo nehlídá.

  Mrtví dědci, také babky,
  jste v tom až po kotníky.
  Serou na vás cizí zadky,
  ochcávají pomníky.

  Merkelové to jedno není,
  vidí co tam mužů je!
  Těší se na znásilnění,
  konečně si užije.

  Až se smísí tato chasa,
  s tou německou árijskou,
  vznikne zcela nová rasa,
  s granátem a propiskou.

  Změna znaku také láká,
  měl by tam být někdo tmavý,
  co v jedné ruce drží ptáka
  a tou druhou bombou zdraví.

  Před tím, než se všechno zhatí
  v zájmu práva šaría,
  ochraňuj nás všichni svatí,
  Bůh i Svatá Maria.

  Václave, ty krále český,
  chceme jít k Tobě ve stopě.
  Vždyť nám tady bylo hezky,
  než jsme byli v Evropě.

  Lide český, vzbuď se! Více!
  Chraň sebe i tento stát.
  Zlatý svrab a neštovice,
  chceš se takto zahrabat?

  Chceme se mít opět skvěle,
  nelze takto v tichu hnít.
  Ať unie jde do prdele,
  řiť nám může políbit.
  --- Chvilka poezie ---

  Už se valí horda tmavá,
  zvěř se takto nechová.
  Pozvala je sem ta kráva,
  co si říká Merkelová.

  Jedou lodí, vlakem, pěšky,
  derou se přes zátaras.
  V zimě snad nasadí běžky,
  nesmí sejít ze svých tras.

  To, že vnikly cizí rasy,
  Evropě se prodraží.
  Zbydou jen prázdné kasy
  a posraná nádraží.

  Při té cestě za svou vizi,
  ustelou si, kde se dá.
  Úcta k mrtvým je jim cizí,
  hřbitov nikdo nehlídá.

  Mrtví dědci, také babky,
  jste v tom až po kotníky.
  Serou na vás cizí zadky,
  ochcávají pomníky.

  Merkelové to jedno není,
  vidí co tam mužů je!
  Těší se na znásilnění,
  konečně si užije.

  Až se smísí tato chasa,
  s tou německou árijskou,
  vznikne zcela nová rasa,
  s granátem a propiskou.

  Změna znaku také láká,
  měl by tam být někdo tmavý,
  co v jedné ruce drží ptáka
  a tou druhou bombou zdraví.

  Před tím, než se všechno zhatí
  v zájmu práva šaría,
  ochraňuj nás všichni svatí,
  Bůh i Svatá Maria.

  Václave, ty krále český,
  chceme jít k Tobě ve stopě.
  Vždyť nám tady bylo hezky,
  než jsme byli v Evropě.

  Lide český, vzbuď se! Více!
  Chraň sebe i tento stát.
  Zlatý svrab a neštovice,
  chceš se takto zahrabat?

  Chceme se mít opět skvěle,
  nelze takto v tichu hnít.
  Ať unie jde do prdele,
  řiť nám může políbit.

  OdpovědětVymazat
 4. Že se zahazujete s tím magorem v 16:33 a 16:36.
  Vždyť se neumí ani podepsat!Ale spíš se stydí za
  ty pitomosti,co zde šíří.Básnička je sice hezká,
  ale řeči nic nevyřeší.Je potřeba pořádná akce.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kalašnikov, viď magore.

   Vymazat
  2. No,ty bys ho možná potřeboval jako koza drbání.Možná,že bys předtím zazpíval jinou písničku.Na to jste vy potomci bývalých komoušů zvyklí.Proto to podle toho vypadá.

   Vymazat
  3. Musí js strašně srát, že pán Putin má vždy navrch o 400% Taky se mi líbila ta žádost Putina, na Lavrova, ať připraví v Sýrii Obamovi hrob. Už se to začíná naplňovat. Kéž by ještě jednou osvobodil i nás.

   Vymazat
  4. 18:17

   A od čeho by tě měl jako Putin osvobodit? Od tvojí tuposti? No to asi nepůjde.

   Já furt nechápu proč se tady v této zemi frustráti jako ty dobrovolně tak trápí. Vždyť si sbal uzlíček a můžeš být osvobozen hned. Díky pádu rublu jsou teď v Rusku byty za hubičku. Tak neváhej a upaluj.

   Vymazat
  5. 18:17 Jsem potomek bývalých komoušů a vzpomínám na ně s láskou. Pro nádherné dětství a produktivní věk bez strachu o práci a bez dluhů. Jenom mne mrzí, že se jim nemohu omluvit za mé postoje, blbost a konání před listopadem 1989 a krátce po listopadu, (do doby než jsem se distancoval od OF). Přesto k potomkům voličů KSČ z doby předchozího režimu, co se zalykají nenávistí ke komunistům cítím hluboké pohrdání.

   Vymazat
  6. Pro A 18:51. Vřelý dík za to co jsi napsal. Opravdu ze srdce děkuji! Vyslovil jsi za mne to, co mě 25 tíží na srdci a co jsem zbaběle dosud veřejně nenapsal. Ještě jednou díky a projev hluboké úcty k tobě.

   Vymazat
  7. 18:24
   A od čeho by tě měl jako Putin osvobodit? Od tebe a tobě podobných zaprodanců. Já jsem tady doma a 40 let jsem pracoval na to aby tobě podobní měli co krást. Táhni si splnit svůj Americký sen někam jinam a neobtěžuj.

   Vymazat
  8. Souhlas s 18:51

   To by mě zajímalo, kolik tady těch vlastizrádců a zaprodanců vlastně je?

   Ale myslím, že jich je čím dál méně - "chcípající kobyla nejvíc kope" ;-)

   Vymazat
 5. Dobry den pane Davide, z te akce by se hodil nejaky prepis nebo zaznam.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak že, tomu SRÁČI-GOIMOIVI -

  Obama je znám ve vysokých kruzích jako někdo co vynikl ve třech věcech během 8 let..

  1: Pořádání - teploušských perverzních orgií v Bílém Domě
  2: Pořádání - Fund raising - nebo-li dotačních večeří
  3: Lhaní na všech frontách - především o svém NE-RODNÉ ČÍSLE

  Kromě toho nemá zájem a nemá páru o co jde ...

  ????
  Co se týká Putina - vše bylo řečeno .... bez Putina v Kremlu by si to generálové vyřešili s Amíky již dávno a to by znamenalo vyhlazení USA z povrchu země a buzeranti ze západní Evropy v Bruselu a Londýně by následovali. Sráči typu Hollandeho a Draghiho by se rozbrečeli na kolenou...

  Pouze fakta ....

  OdpovědětVymazat
 7. Pro A z 16:33,16:36,18:08,18:24,18"31
  Již jednou jsem Vás upozorňoval, že těm, kteří Vás navedli na tento web (a asi i na spoustu jiných webů), aby jste jej co nejvíc sabotoval a v náhodných návštěvnících vzbuzoval pocit, že tento web je plný "fanatických nesmyslů" a hloupých čtenářů, tak že už jim jen děláte "medvědí službu".
  A to i veškerou Vaší "nově" pojatou demagogií.
  Např.: kdyby se nenašlo v Rusku dost vůle zabránit rozkrádání Ruska v devadesátých letech, myslíte, že by to nepokračovalo dodnes? Tak co plácáte o tom, že dřív tam Američani nekradli a teď tam krást nechtějí, protože je tam už všechno na dně? A proč by jsme my, kterým patří tato zem místo dělání pořádku doma, se měli někam stěhovat?
  Jste již únavný!
  Včetně několika dalších Vašich kolegů!
  Myslíte, že Vám (a Vašim kolegům) ještě někdo skočí na špek o "hodném strýčku Samovi a zlých komunistech"? Dnes už je jiná doba!
  Pokud to neděláte z "loajality či blbosti", ale za peníze, tak zaměstnávat Vás je "velmi špatná investice".
  Ale protože Váš zaměstnavatel nemá rozum, tak se bojím, že Vás tu budeme muset snášet dál.
  Ovšem pokud to děláte z loajality, tak už by se Vám mohlo rozsvítit, že "své věci škodíte" a mohl by jste se konečně přestat "mučit" čtením těch "fanatických nesmyslů" a jejich "náročným komentováním". A jít třeba fandit Spartě...
  Pavel p

  OdpovědětVymazat
 8. Či sa to niekomu páči či nie, režim patologických klamárov ovládajúcich USA a režim patologických pokrytcov deformujúcich EÚ smeruje na smetisko dejín. Len slepý alebo poľutovania hodní dezorientovaní to nevidia. To na veci však nič nemení! Najlepšie by bolo aby si svoje veci riešili obyvatelia krajín, ktorých sa to týka a ostatní sa zdržali. Veď nás možno bude treba znova zachraňovať ......... a bude mať niekto po skúsenostiach s nami to aj znova urobiť?!

  OdpovědětVymazat
 9. Světový židovský kongres (především jeho americké elity) zavelel k frontálnímu útoku na Putina. Asi chtějí do jeho křesílka dosadit zpátky neschopného a poslušného medvídka Medvěděva, protože nový závislý alkoholik typu Jelzmana není v dohledu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvrdit, že USA proti Rusům od 90.let nic nedělali, je nebetyčnou hloupostí s naivitou. Dělali. Likvidovali tradiční ruský vliv ve všech teritoriích - Balkán,Irák,Libye,bývalé republiky SSSR včetně Ukrajiny a Pobaltí. Rozšiřování NATO a přibližování k hranicím Ruska, včetně budování nových amerických voj. základen na těchto územích.Pouze k přímé voj. konfrontaci nedošlo. A i to je pochopitelné - nebylo by to beztrestné nikdy, ani za Jelcina.Arsenál ruských JZ byl hrozbou, že ani teritorium USA by nezůstalo bez ničivých následků, jako tomu bylo za první nebo druhé světové.To si neuvědomuje jen naprostý ignorant světových reálii nebo hlupák.

   Vymazat
 10. Řekl bych, že pan Putin je zvyklý drbat za ušima usurijské tygry . . to jsou jiní frajeři než ti němečtí . ..

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Davide,
  mel jsem příspěvek:
  "
  Dobry den pane Davide, z te akce by se hodil nejaky prepis nebo zaznam.
  "
  jasne jsem starsi clovek, spatne vidim a pomalu ctu.
  Vyslovil jsem vyse uvedene prani.
  Myslite si, ze můžete dodat pozadovane?

  Vase rec budiz "ano ano", "ne ne", "tady to je"
  Dekuji za uživatelskou privetivost.
  A ještě jste mi nevysvetlil toho Konvicku.
  Když se do neceho dete, tak to delejte poradne.

  OdpovědětVymazat