Reklama

.

.

neděle 24. ledna 2016

Radim Valenčík vzpomíná na Miloslava Ransdorfa

24. 1. 2016     RadimValenčíkPíše
Míla byl jeden z nejzajímavějších lidí, které jsem poznal, když jsem přišel do Prahy. Brzy (a dlouho po tom) jsme si byli blízcí. Psal se rok 1978. Pozval mě k sobě do Petrovic u Rakovníka, kde žil s rodiči. Rozhodl jsem se návštěvu spojit s turistikou. Jel jsem vlakem do Berouna, prošel přes Křivoklátské lesy a stoupal po modré směrem k Rakovníku. Celkem to mělo být tak asi 72 km.


Když jsem se blížil k městu Nezbedného bakaláře, v dálce už bylo vidět věže kostela a radnice, začalo drobně poprchávat. Před sebou jsem uviděl dvě dívenky. Jednu větší, tmavovlásku, druhou menší, blondýnku. Zrychlil jsem krok, a když jsem se dostal k nim, jedna se obrátila, v její tváři se objevilo nadšení a zvolala: "Jé, pane profesore!"

Ukázalo se, že jsou to moje studentky, které jsem právě učil na VŠE. "Kateřina je sama doma", povídá ta větší, "její rodiče odjeli. A tak tam budeme samy. Přidejte se k nám, uvidíte, že nebudete litovat. Vína máme dost." Kateřina zjevně souhlasila. A mně bylo pouhých 25 let, tehdy jsem byl dost pěkný. Věrohodný příslib dvojnásobného zážitku. Velké dilema. Skončit už v Rakovníku, nebo dojít až k Mílovi?

Dodnes nevím, zda jsem udělal správně, ale člověk nemůže mít vše. Existuje něco jako náklady obětované příležitosti. A vtomto případě byly hodně velké. Přesto jsem se vydal na cestu k Mílovi. Mezi tím už déšť zesílil. Z Rakovníka mě zbývalo asi dvanáct kilometrů po silnici, podle mapy se však cesta dala zkrátit kolem polního letiště. Tak jsem se pokusil o zkratku. Déšť se změnil v bouři. Blesky bily kolem mě. Za letištěm cesta skončila a já musel prošlapovat lepkavé a hluboké bahno kukuřičného pole. Byl jsem po zásluze potrestán.

Nakonec jsem nelitoval. Strávil jsem nejen nádherný večer, ale diskutovali jsme až do rána. Zabíjačka z čerstvě poraženého vepříka, domácí slivovice, ale hlavně nesmírně zajímavá výměna názorů.

Mílova maninka mě byla velmi sympatická. Podle ní byl Mílův intelekt (kterého si byla dobře věoma a na který byla hrdá), výsledkem toho, že mu od ranného dětství vyprávěla pohádky.

Během nočního rozhovoru s Mílou jsme probrali situaci, shodli se na tom, že je nutné zásadně reformovat společnost, že nelze asistovat při pokračování politiky nesvobody. Shodli jsme se i na tom, že řešení by mělo vycházet z té teorie, která poprvé byla schopna rozlousknout záhadu dějin. Tj. toho, čím jsou dějiny jako přírodně historický proces, jako proces přetváření přírody společností a od něj se odvíjející proces sebeutváření společnosti, určovány.

Vypili jsme toho hodně, ale dodnes si pamatují mnohé z toho, co jsme pro sebe vzájemně objevili v názorech toho druhého. Poslouchali jsme vážnou hudbu a Mílovo oblíbené elpíčko s nacionalistickými (zakázanými) písněmi z toku 68. Míla byl na rozdíl ode mě vynikající zpěvák. A když zpíval "stáli sokolíci", tak i jemu stály v očích slzy.

Končili jsme mezi pátou a šestou posloucháním rakousko-uherských pochodů. Každý pluk musel mít svůj.

Zdržel jsem se až do oběda. Ukázal mi okolí. Přímo naproti jeho domku byl zámeček, ve kterém byl archiv naciliteratury. Nedostupný. Míla z toho byl zoufalý. V té době totiž už přečet všechno, co bylo v Národní (tehdy Státní) knihovně. Potkával jsem ho tam často ve studovně vzácných rukopisů. Studoval Husovy spisy i s autentickými poznámkami vepsanými Jakoubkem ze Stříbra. Základ jeho kandidátské práce.

Výsledkem neúnavného studia všeho, co se Mílovi dostalo do rukou, byla jeho kandidátská práce věnována husitské filozofii a ideologii. Rozrostla se do několika dílů o celkovém rozsahu asi 1200 stran. V rozporu se všemi předpisy.

Nastal slavný den obhajoby, na které se sešli všicho jeho kamarádi, ale i ti, co mu nepřáli, protože mu záviděli, včele s tehdejším děkanem Filozofické fakulty UK Josefem Mužíkem.

Chyběli pouze oponentni. Profesor Černý z Ústavu pro filozofii a sociologii krátce před tím zemřel. Jakub Netopilík, vedoucí katedry filozofie na Vysoké škole politické, jako vždycky zapomněl. Byl to vynikající odborník i člověk. Ale roztržitý jako skutečný profesor. A on byl skutečný profesor. Vždy, když dorazil do školy, musela jeho sekretářka dohlédnout, zda má zapnutý poklopec, doprovodit ho do třídy, říci mu, kde skončil naposledy... A pak už následoval zážitek v podobě skvělé přednášky z hlavy a bez přípravy. Na půdě té svérazné vysoké školy dost neobvyklé.

Z oponentů byla přítomná pouze 82letá Jiřinka Popelová-Otáhalová. Živý důkaz, že může existovat skvělý filozof v sukních. Studovala ještě u Benedetta Croceho. Autorka výborných filozofických knih.

Podle zákona museli být při obhajobě přítomní aspoň dva za tří oponentů, aby mohla proběhnout. V přeplněném sále Filozofické fakulty nastala chvíle obav. Slova se ujala Popeluška (jak jsme filozofické babičce s láskou říkali). "Jsem ráda, že jsem se dožila chvíle, kdy je obhajována tato práce, tento intelektuální skvost českého filozofického myšlení. Proto budu mluvit o jejím obsahu a významu tak dlouho, než seženete a přivedete Jakuba..." – začala své dlouhé vystoupení. Odstartovala tím usilovné shánění Jakuba Netopilíka. Asi po hodině a půl vyplněné kvalifikovanou přednáškou Jiřiny Popelové-Otáhalové na téma Mílovy doktorské práce byl roztržitý profesor dopaden a dopraven do budovy Filozofické fakulty.

Jiřina mu uvolnila místo a Jakub, aniž by vůbec věděl, co se před tím říkalo, začal: "Když se mi dostal Ransdorfův spis čítající 1200 stran do rukou, chtěl jsem ho vrátit zpět s poznámkou – kandidátská práce má mít dle zákona 150 stran plus minus deset procent. Pak jsem však seděl na nějaké nudné schůzi. Tak jsem ji otevřel a... (udělal dramatickou pauzu) dočetl až do konce." V tu chvíli bylo o úspěšné obhajobě rozhodnuto.

Nešlo o to, že Míla práci obhájil, ale jak ji obhájil. Obhajova sama o sobě byl intelektuální koncert filozofů různé generace.

Jen Mužík si aspoň trochu ukápl v diskusi, kde Ransdorfovi poblahopřál a současně dodal: "Ovšem nevím, Mílo, jestli vám mohu věřit."

Chtělo se mi po těch slovech zvracet. Ovšem ti, co ještě nedávno na Mílu pořádali štvanice, jsou ještě mnohem horší než Mužík. Nějak nám tu v tuto dobu těch mužíků vyrostlo jako hub po dešti.)

V tu dobu začala Mílova hvězda stoupat. Ne na poli oficiálního úspěchu. Na Filozofické fakultě se držel jen tak tak. Mužík podnikl několik pokusů o jeho likvidaci jako "nespolehlivého živlu". Ale normální lidé začali Ransdorfa brát. První polovina 80. let byla dobou nejrůznějších školení. Něco jako nevětší hustota školení na jednoho obyvatele. A ti, co na ně museli chodit, zjistili, že pokud přednáší Míla, je to zážitek, nikoli nuda a ztracený čas. A tak byl stále žádanější. Postupně se měnil v mluvčího vnitrostranické proreformní opozice zdola, těch poctivých a obyčejných lidí, kteří do komunistické strany nevstupovali proto, nebo alespoň nejen proto, aby dělali kariéru. O co měl větší úspěch, o to měl i větší problémy na pracovišti. Taková byla doba.

Probíhalo výjezdní školení lektorů Obvodní organizace KSČ na Praze 1 v Hrazanech u Prahy. Hlavní přednáška – Míla Ransdorf o historickém vývoji vatikánské ideologie. Nepamatuji si rok, ale fotbaloví fanoušci mě upřesní. Právě v době přednášky totiž hrála Sparta s Andrlechtem. Míla přednášel asi pro 50 lidí, hned vedle ve vedlejším sále probíhal jeden z nejvýznamnějších fotbalových zápasů v naší historii, mj. dost dramatický.

Všichni Mílovi posluchači však seděli jako přikovaní, viseli Mílovi na ústech a sledovali s napětím, co povídá. Přesnáška už měla dávno skončit, ale její účastníci (mezi nimi i sparťané a fotbaloví fanoušci!) žadonili, aby ještě přidal.

Nikdo z přítomných ovšem nevěděl, že (jak si mě postěžoval před přednáškou) jde na Mílu chřipka. Viděl jsem, že je víc a víc bledy a začíná se mu vyrážet pot na čele.

"A tento žlučovitý stařec, zlým střípkem svého oka, v posledním tažení..." (mluvil o nějakém Piovi, tedy papeži). Už ani nevím, jakou historickou lumpárnu spáchal právě tento, ale to není důležité. Podstatné je, že se právě v tu chvíli udělalo Mílovi špatně. "Pardon", řekl s křečemi v žaludku, vyběhl do vedlejšího sálu, kde právě vrcholil fotbalový zápas, rozhlédl se hledaje místo pro "nouzové přistání" a vysypal to do dřezu, kde se vyplachovaly půlitry. Pak zmizel se slzami v očích do svého pokoje.

Šli jsme za ním. Byl nešťastný, říkal, že se ztrapnil a že bude muset spáchat sebevraždu. "Kdepak, Mílo!", uklidňoval jsem ho. "Předvedl jsi nejlepší řečnický výkon, jaký jsem kdy viděl. Takto přesvědčivě a názorně vyjádřit svůj odpor k militantnímu vatikánskému kléru! To se ještě nikomu nepovedlo." Věděl, že si dělám trochu legraci, ale přece jen ho to uklidnilo a usmál se. Noc proležel v horečkách, ale ráno byl fit. Měl tehdy skvělou fyzičku. Málokdo ví, že chodil dlouhé štreky i přes sto kilometrů za den.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3100-3x-s-milou-ransdorfem-3-pozvraceny-papez.html

52 komentářů :

 1. Byl to machr, škoda, že se uklidil tak záhy do Bruselu, tady mohl udělat spoustu užitečného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady by už neudělal vůbec nic. Protože byl statečným člověkem a navíc vysoce inteligentním, tak měl spoustu nepřátel na všech stranách a tady by se ho snažili zlikvidovat pžedevším jeho"soudruzi". Pokoušeli se o to, všemi možnými, velice sofistikovanými podrazy, už dlouho. On se do Bruselu neuklidil, poslali ho tam voliči. Uklidit ho chtěli jeho "soudruzi" za to, že jim nezobal z ruky, chtěli ho uklidit z očí úplně všem a hlavně, aby jim nepřekážel v jejich "páci" při plnění vlastních korýtek. Na kandidátku pro volby do EU ho dali na nevolitelné místo! Nedat ho tam, to si nemohli dovolit, to by spousta lidí pochopilo, co jsou zač.

   Vymazat
  2. Velmi zajímavý postřeh.

   Vymazat
  3. Dnešní špičkoví(!) komunisti jsou jako chytrá horákyně: oblečení-neoblečení, obutí- neobutí, jedou-nejedou. Připomínají mi dnes salonní komunisty první republiky, Švermu, Seiferta, Olbrachta, Majerovou, Drdu, Fučíka... Ti se alespoň snažili pro lidi něco udělat. Jsou vyjímky u těch obyčejných, kteří měli úspěch např. v krajských volbách. I jediný komunistický hejtman Bubeníček je velmi kladně hodnocen. A ruku na srdce, kolik podrazů, podvodů a falešných výběrových řízení se v tomto volebním období konalo na krajských úřadech proti těm, když tam neomezeně vládly ODS, TOP a jiné pravicové strany? Je třeba těm ,,nahoře" dát konečně možnost ať si taky namočí rypák a pořád nejsou za bukem, což jim zřejmě vyhovuje...

   Vymazat
  4. Dnes má vedení KSČM dvě možnosti, buď uspět nebo se znemožnit. Dejme jim šanci, jak se získáním zodpovědnosti předvedou.Každopádně při jakémkoli výsledku toho už nemůžou dnes stejně až tak moc pokazit.

   Vymazat
  5. Vše záleží na tom, koho si letos zvolí do čela a směru nového(min. 50%) vedení.

   Vymazat
 2. Nechci zvedat vodu ale díky tomu co nacisti dělají, co dělali mám svá vrátka otevřená .....

  Oddělat Ransdorfa by byla pro ně byla hračka a zároveň výstraha Zemanovi že pokud nebude šlapat vodu tak skončí tak jako on .....

  Mimo to kdo ví co Ransdorf zjistil ve Švýcarsku ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Které nacisty myslíte? Odkud pocházejí? Můžete popsat nějaký čin, který ti nacisté udělali? Nacisté byli v Německu a vzhledem k tomu, že Arabové fackují Němce na ulici a možná beztrestně znásilňují německé ženy, tak Vám nerozumím.

   Vymazat
  2. NAZI - znamená, NATIONAL ZIONISTS asi tak jako byli v carském Rusku bolševici co byli sponsorováni sionisty či byli přímo sionisty jako Troicky aka Bronstein ....

   Za nacisty považuji všechny západní seskupení ať jsou to jezuité, sionisti, královské rody, bankéří, black nobility prostě všichni co se zaprodali RASISMU, TERORISMU a ideologiím že jenom oni jsou vyvolení vládnout

   EU je řízena JEZUITY např ECB je kontrolována BLACK NOBILITY a Sionisty ...... atd ...

   BOHUŽEL

   Vymazat
  3. 12:02 když čech politicky vraždí čecha, je to fašista. Když pomatený mongoloid s americkým pasem (dienstbier) vraždí, nebo pomáha vraždit české důchodce a mrzáky např. exekucemi, vyháněním z bytů, ve kterých žili 30 a více let přímo před kontejnéry a popelnice, je to nacista. A ti kdo jsou s ním zajedno (pražská hnojačka)jsou zkurvení dabl nacisti. Ale to je pro tebe zřejmě složité....

   Vymazat
  4. No, i tak mohlo být. Ransdorf byl chytrý, určitě viděl mnohým do jejich cinknutých karet. A oni ti mnozí mají často hodně dlouhé prsty a žádné skrupule. Švýcarští bankéři jakbysmet.

   Vymazat
 3. Nějaká divná smrt. Že by odstranění nepohodlného svědka a to buď z jedné, nebo druhé strany? Hraje se ani ne o miliony, ale o miliardy. Co takhle pitva a vyšetřování?
  Rodině a přátelům upřimnou soustrast.
  Míra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nehledejte v tom žádnou konspiraci. Divná smrt ? To ne. Na mrtvici umírají i dvacetiletí. Kolega v práci, kterému bylo 25 let takto taky skonal. Vlastně tak ve firmě skonali čtyři kolegové, kde nejstaršímu bylo čtyřicet ... Běžte se podívat do psychiatrické léčebny v Bohnicích. V životě bych nevěřil, kolik mladých lidí po mrtvici tam je ! Snad většina osazenstva !!! A jsou to lidi třeba 25 let. Žádní důchodci. A přitom doživotní lazarové. Hrůza ! Takže na druhou stranu je dobře, že se neprobral, protože pak by byl třeba léta jen ve vegetativním stavu. Pamatujte, že rychlá je dobrá smrt. Je však jisté, že akce s bankou mu nepřidala.

   Vymazat
  2. Jistě, jistě. Přednáška o mrtvici - pěkné. Ale kdybych chtěl odstránit svědka a měl na to, asi bych to řešil podobně.
   Míra

   Vymazat
  3. Pokud vím, mrtvice se dá vyvolat infrazvukem .. dobře naladěným.

   A stopy samozřejmě žádné nezůstanou
   Koloděj

   Vymazat
  4. to Vlastimil: NAZI nejsou vůbec sionisti! ale je to zkráceně nacioální socialisté !!!

   Vymazat
 4. O mrtvých dobře, se říká . . .ctím to. Budiž mu tam nahoře lehko. Ale musím se pozastavit u jedné věci . . at to bylo v tom Švýcarsku jakkoliv, předseda strany pan Filip se k tomu stavěl nestranně. Tak by to bylo být. Proč pan Ransdorf ještě před tím, než se jeho kauza vysvětlila podal návrh na odvolání předsedy strany pana Filipa?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PROČ??? Inu proto, že viděl dál než na špičku svého nosu. Viděl, že je třeba mnohé změnit.... R. Valenčík píše, že to Ransdorf nikdy neměl lehké, protože mnohé převyšoval a to je smrtelný hřích, to se v určitých kruzích neodpouští. Tak to bylo, jest i bude. Smutné ale je, když to takhle funguje mezi těmi, kteří by si měli být vzájemně oporou. VK

   Vymazat
  2. V této zemi za doby socialismu bylo opravdu nebezpečné svou inteligencí a umem někoho převyšovat a vybočovat z řady.Na tom se ale ani dnes nic nezměnilo. Prostě v Čechách se úspěch neodpouští. Je zajímavé, že geniální a vysoce vzdělaní lidé měli ve svém životě slabosti, které tak nějak vypovídaly, že jsou to přeci jen ,,obyčejní" lidé. I Einstejn měl ke své genialitě své slabosti. Nedbal na hygienu, nenosil ponožky atp. Chaplin byl na mladé holčičky a Ransdorf byl podle mne velmi roztržitý
   a zřejmě i důvěřivý až najivní. To u těchto jmenovaných nesnižuje jejich přínos pro společnost.Možná, že se někomu zdá přirovnání Ransdorfa k těmto světovým velikánům nadnesené ale přející ví o čem je řeč.
   M.Radikowski

   Vymazat
  3. Jistě, jistě. Přednáška o mrtvici - pěkné. Ale kdybych chtěl odstránit svědka a měl na to, asi bych to řešil podobně.
   Míra

   Vymazat
  4. ČLOVĚK, kterého uštvali morální trpaslíci, podobně jako uštvali v r., 1938 Karla Čapka.

   Vymazat
  5. Ransdorfa jako politika jsem neměl v oblibě,ne proto, že byl komunista,ale pro jeho komunikaci s veřejnosti. Jednalo se však o vysoce inteligentního jedince v jejich komunitě. O mrtvých jen v dobrém.

   Vymazat
 5. Doplním se slovem přející a nezávistivý. M.Radikowski

  OdpovědětVymazat
 6. No, není toho intelektuálního vychloubání akademiků nějak moc, ba až příliš?

  OdpovědětVymazat
 7. Ransdorf byl skvělý chlap. Intelektuálně i lidsky. Byl myšlením pravý komunista. Proto byl "soudruhy" z vedení KSČM odšoupnut stranou. Jako omluvu by mělo vedení KSČM udělat pouze to, co je správné. Konečně jít z vedení této partaje do zadele. Všichni. Počínaje Filipem.

  OdpovědětVymazat
 8. strasne se mi libi kdyz nekdo zemre tak to byl vzdy ten nejlepsi clovek i kdyby to byl za zivota nejhorsi lidske chovado
  asi je to tim ze o mrtvych jen dobre!!??
  toz odpocivaj v pokoji!
  jan z rokycan

  OdpovědětVymazat
 9. Dík z avšechny pozitivní a děkovné komentáře ...

  OdpovědětVymazat
 10. Díky moc!! za tu osobní vzpomínku.
  Drtivá většina z nás čtenářů totiž M. Ransdorfa znala už jen z jeho mnohokrát reprízované role neohroženého "husitského" bojovníka z popřevratových mediálních válek vedených "Proti všem - komunistům a levičákům" ..

  OdpovědětVymazat
 11. Jane z Rokycan, proč sem pletete Havla. Pokud ovšem mluvíte o M.Ransdorfovi, musíte být velice nešťastný a intelekuálně postižený člověk. Ale věřte, i s tím se dá žít.
  Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mila pavlo kde jste zjistila ze jsem zminil havla
   a hovorim obecne o mrtvych!
   jelikoz jste mne napadla bez duvodu tak oplacim stejnou menou zatim na slusnuuu noteeecku-bezte do kloaky obecne,ok?
   jan z rokycan

   Vymazat
 12. Já myslím, že do čela KSČM by se měl postavit Josef Skála, který je také velmi vzdělaný a navíc hodně razantní, a Vojtěch Filip - ten je na dnešní dobu příliš umírněný, by měl ustoupit. Myslím, že by si to pan Ransdorf přál. Dnes už je jasné, že kapitalizmus nemůže být systémem, který by velkému počtu lidí na planetě přinesl něco jiného než otroctví a bídu. Levicové myšlenky je třeba zvednout ze země a oprášit od prachu. Bude-li svět pokračovat ve stávajícím kurzu, zbude tu pár superboháčů, kteří si mezi sebou rozdělí všechno a ke svému životu budou potřebovat jen omezený počet sloužících. Ostatní budou zabiti v nekonečných válkách. Pan Ransdorf to věděl. Čest jeho památce. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 13. Jen dalsi komunisticky zlodej a rusky svab ktery utekl spravedlnosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty si urcite fasista,ktoreho - z mne neznamych pricin - komunisti za socialzimu nechali spokojne zit.
   Povedz mi,ako si sa ty naucilo citat a pisat?Ostane mi to zahadou,neblahy umakart

   Vymazat
 14. Krasne spomienky na krasneho cloveka.Poviem vam,drahi ludia,ze sme nechali odist klenot z nas.Preco take klenoty,este za zivota ,si nestrazime a preco dovolujeme ublizovat im?Taki ludia by mali sediet na najvyssich miestach,ako nejaka rada a mali by spolocne riadit osud nasej krajiny.
  Videl som video s nim,kedy sa objavil nejaky suchy stary odroň, ktory na neho zacali vyvreskovat.Videli ste to video?Ako je mozne,ze sa ten clovek este objavil na inych videach a urazal komunistov?Ako je mozne,ze nechame takych chrapunov vyvreskovat?Ak by to bolo naopak,zeby na nejaku seansu prozapadnych pravicovo-leberalnych ludi prisiel vyvreskovat komunista,tak ho tam okamzite napadnu a policajti ho zavru ,az scerna.A tu,v pripade komunistov ,si ten stary hnup priviedol challengerky,ktore mu mali robit krovie,akoze ho malda generacia v opluvani komunistov,podporuje.
  Porozmyslajme,ci nechame priestor takym prasatam v ludskej kozi.Zmente,prosim ,predsedu komunistov,ak ste presvedceni,ze Filip je zaslaby ,a podme hore sa!Dakujem,mlady sympatizant komunistov sorbon

  OdpovědětVymazat
 15. Po nástupu do politiky se mi zdal směšný s jeho apropó . Postupem času jsem zjistil že je kapacita . Hlavně měl sociální cítění . Většina politiků po vstupu do parlamentu zapomene jak žijí lidé v podhradí . Čest jeho památce .

  OdpovědětVymazat
 16. Ransdorfova smrt je zase využita k útokům na komunisty, jakoby oni mohli za svrab, který vznikl vládnutím tzv. demokratických stran. Socani opakovaně zrazují svoje voliče, ale kritiky se od stěžovatelů na komunisty nedočkáme. Kohorta zákeřných kritiků se nesoustřeďuje jen na novou republiku, ale baví čtenáře i dalších pseudolevicových webech, které jsou střiknuty sluničkáři Sobotkova ražení. Z diskuzních for těchto stránek mizí diskutéři a zůstává jen malá uzavřená skupina aktivistů, kteří okřikují ty, kteří nejsou placeni. Mám podezření, že komunisty kritizují idiotští socani, kteří se strachují o svoje koryta. Jejich zbožným přáním je, aby jim zmizela konkurence zleva a oni mohli naplno krást. Pánové, až se vám zachce znovu komunisty napadat, všimněte si prosím, že už 26 roků nevládnou. Ráno před zrcadlem se zeptejte sami sebe, jakou jste dali Ransdorfovu vzdělání a schopnostem příležitost, aby nám všem byl užitečný. Asi vás také série, że vám neprodal svou duši a Zeman nedostal příležitost ho politicky korumpovat. Mohu prozradit, že už 26 neplatím žádné stranické příspěvky. Jen se bavím hloupostí některých lidí, kteří nedokáží ani inteligentně předstírat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 40 let jste kradli a nicili, komunisticke zrudy. Budte radi ze to po vas pomalu opravujeme a ze nesedite ve vezeni.

   Vymazat
  2. To 7:47 Ale jdi, ty brepto :-)

   Vymazat
  3. Diskutér 7:47 je ukázkový příklad projektivní psychologie. Svoji špatnost projektuje na jiné. U sebe nevidí, že je nekvalitním hnojem, který kradl a podváděl, ale svoje zločinecké jednání připisuje jiným. Předpokládám, že ten člověk je na nové republice služebně. Redakce těchto stránek by měla požádat příslušné složky, aby své zaměstnance lépe kontrolovali a nepřipouštěli zřejmou dekonspiraci.

   Vymazat
  4. Zrudy su iba po strane prozapadnych .Po strane komunistov su ludia velkych srdc a tolerancie.Vsak iba do urcitej miery.Potom zvykne komunista prozapadnej zrude zariadit pobyt bud vo wellness na Sibiri , v bani alebo kotolniach.
   Takze drahe prozapadne zrudy,neprovokujte ako typicki fasisti,pretoze opat budete rohami rozryvat zem.Je vam to jasne?
   Mozte mat vyholene lebky,hrube sije,drzky,ze by sa vas jeden aj vo dne zlakol,valasske postavy,nic na nas nezabera.
   Kratky proces a zarezavate,ako vcielky.Dajte si teda povedat ,dokym sme spokojni a mili.
   To je venovane prvemu reagujucemu pajacovi v tomto vlakne.
   Cest praci!

   Vymazat
 17. 7:47 - ty ubožáku zasranej!

  OdpovědětVymazat
 18. Zemřel příliš předčasně. Byl to velmi chytrý, vzdělaný a zajímavý člověk. Čest jeho památce!

  OdpovědětVymazat
 19. Míla Ransdorf byl mistrem Janem Husem novodobých českých dějin. Neustále bojoval za "boží" pravdu, nikdy se nabál jít proti proudu, vysoko čněl nad všemi morálními trpaslíky, kterými je česká kotlina tak bohatě obsazena. Ve středověku by byl několikrát upálen, teď byl alespoň mnohokrát mediálně ukřižován. Nakonec ho morální trpaslíci uštvali k smrti, podobně jako Karla Čapka v r. 1938.

  OdpovědětVymazat
 20. Mílova knihovna čítá okolo 40 000 svazků. Z celého světa, jen z jedné své návštěvy Jižní Ameriky si dovezl 80 knih - to může být v regálu okolo tří metrů. Kdyby každá z těch 40 tis. knih stála jen 100 Kč, jsou to 4 mil. Kč. Kdyby stály po 500 Kč, je to 20 mil. Kč. I to je část odpovědi na otázku, co dělal s penězi, které si jako euro/poslanec vydělal.
  KR
  KR

  OdpovědětVymazat
 21. 7.47- co to meleš, blbe nevzdělaný?

  OdpovědětVymazat
 22. V slovenských novinách, myslím, že to byla Pravda psali, že Miloslav Ransdorf se v bance dožadoval aby se s ním mluvilo německy, avšak nebylo mu vyhověno. Poněkud zvláštní v německé části Švýcarska. Morave

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mluvili na něj Schwizerdütsch, což není oficiální řeč Švýcarska. Měli s ním komunikovat- a mohli, protože by jim rozuměl- všemi čtyřmi oficiálními jazyky a ne místní hatmatilkou.

   Vymazat
 23. PLNĚ SOUHLESÍM S VYJÁDŘENÍM DCERY PANA RANSDORFA (nejsem komunista)

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Aneta-Ransdorfova-Hyeny-pisalci-Ustvali-jste-cloveka-418819/diskuse

  Mirek V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, já s ní také souhlasím a také s ní a celou rodinou M. Ransdorfa hluboce cítím. Její otec tady zanechal hlubokou stopu a mnoho lidí na něho bude s vděčností a úctou vzpomínat!

   Vymazat
 24. Není první ani poslední koho ti dnešní písálci - hyeny uštvali. Nicméně té chvály zdá se být přespříliš. To je provokující k řečení vedle A i B.
  "Do povědomí širší veřejnosti se politik, jehož rozhled a znalosti uznávali i političtí oponenti, zapsal i několika kauzami. Vedle již zmiňovaných dluhů šlo o sérii dopravních nehod (pod vlivem?) a nedávno též případ zadržení ve švýcarské bance". To zase nevypovídá o přemíře inteligence.

  OdpovědětVymazat
 25. "Musíme tam všichni; ze století 19. žije na světě už málokdo – kdekdo se přesunul. I když – nevíme všechno."
  http://hledani.gnosis.cz/kulturni-park-politicky/

  OdpovědětVymazat