Reklama

.

.

středa 6. ledna 2016

Reorganizace médií v Polsku je prý špatná – co je tedy správné?Lubomír Man
6. 1. 2015
V Polsku se roztočil vír, o jakém my, občané ČR dosud jen roztouženě sníme. Minulý čtvrtek polský parlament totiž schválil novelu zákona o veřejnoprávních médiích, který počítá s tím, že vstupem zákona v platnost - což se stane ve chvíli, kdy bude zákon zveřejněn v úředním věstníku – skončí mandát dosavadních členů vedení polské TV i členů jeho dosavadních dozorčích rad, a bude tak možno přikročit k takové reorganizaci polské státní televize, ve které bude uplatňovat – a to zcela nově - svůj vliv též polská vláda.


Aby reorganizace vstoupila v platnost, chybí nyní už jen podpis prezidenta Dudy, což se považuje za formalitu, protože prezident je členem právě oné strany Právo a spravedlnost, která znění zákona připravila.

Pochopitelně v EU, která počítá s úplně jinými vlivy než vládními, jež by měly ve veřejnoprávních televizích působit, vyvolala mediální revolta polské vlády dokonalé pobouření. Eurokomisař Günther Oettingen pohrozil Varšavě, že komise vyvolá proti Polsku mimořádnou proceduru pro porušení základních hodnot EU. „Mnoho věcí hovoří pro to, abychom na Varšavu uvalili dohled,“ prohlásil Oettinger, a k jeho hlasu se přidal i předseda komise EU Juncker tím, že dal otázku Polska na program příštího zasedání komise 13 ledna.

Na evropském obzoru se tak vynořuje cosi netušeného. Totiž bitva, jejíž ústřední otázkou je, kdo – jestli pak vůbec někdo - má na politické zaměření evropských veřejnoprávních televizí dohlížet? Mají to být vlády, které se téměř vždy mohou pochlubit minimálně 50 procentní podporou voličů (jinak by mohly těžko vládnout), takže demokratický, čili lidovládní princip zde víceméně uplatněn je, anebo to de fakto nemá být vůbec nikdo, ovšem s výjimkou osazenstva či vedení těchto televizí samotných? Čili tak, jak je to u nás a jak to teď asi končí v Polsku? Tzn. tak, že si kolektivy, které se ve vedení televizí jednotlivých zemí více či méně tajemným způsobem sešly, si bez ohledu na převažující názory občanstva, vytyčí své vlastní upřednostňované politické linie, a brzy poté - občanským dozorem v podstatě neobtěžovány - (činnosti zřízených rad obou televizí, jež jediné měly či mají oprávnění na práci obou televizí dohlížet, si stěží kdy kdo všiml), začnou do éteru vysílat to jejich, jež se jim buď honí v hlavách, anebo to prostě jen z různých důvodu, ať už vnitrpolitických nebo zahraničněpolitických, pro vysílání i pro sebe považují za výhodné?

A co to bylo to jejich, s čím např. naši televizáci začali a s čím nás oblažují dodneška?

Všichni to dobře známe. Bylo to to neblahé havlistické, nad něž mohlo být stěží co horšího. Obsahovalo tyto zásady:

USA a Západ jsou vzorem svobody a demokracie, zatímco Rusko i Čína smrdí peklem.

Sudeťáci byli v podstatě hodní a ti špatní jsme byli my.

Katolický klérus si zaslouží být co nejbohatší.

Bělohorskou bitvu prohrála česká stavovská armáda právem, a doba pobělohorská nebyla temnem, ale znovuzavedením práva a pořádku.

Nejsme žádní Slované, jsme Keltové.

Rozhodující bitvou 2. světové války nebyla bitva stalingradská či bitva u Kurska, ale vylodění spojenců v Normadii v r. 1944. Teprve to zlomilo Hitlerovi páteř.

Naši (a nejen naši) kapitalisté jsou solí země a odbory by jim neměly práci komplikovat.

Zeměkoule je příliš malá na to, aby měla dva nebo dokonce víc hegemonů. Jeden, ten dosavadní – USA – na správu Země bohatě stačí.

A teď pozor: Tohle se vyhlásilo jako soubor věčných a nezpochybnitelných pravd – a aby věčné a nezpochybnitelné mohly v našich hlavách setrvat, bylo rozhodnuto, že kdyby se čirou náhodou – a zase doma i ve světě – objevil jakýkoli jev, názor, svědek, besedník či autor, který by tyto pravdy vyvracel či je činil sporným, musí být - řečeno terminologií goebbelsovskou skryt, řečeno terminologií naší – zamlčen.

Čímž bylo nad zemí Jana Husa a T.G. Masaryka a nad námi všemi vyhlášeno právo lži.

Byla to lež nápadně se podobající - a jistě ne jen náhodou – oné lži, se kterou zhruba ve stejnou donu, a to po pádu Sovětského svazu, vstupovali na americkou politickou scénu neokonzervativci s heslem: Teď jsme tedy jedinými pány Světa my a takto to musí i zůstat! Čímž se lež naše prokázala být vlastně jen služkou nastupující lži americké.

Cílem lži naší je definitivně nás ve všech ohledech, a to samozřejmě i citově, oddělit od Ruska, zabít v nás poslední vzpomínku na naši příslušnost ke Slovanstvu, ve všech myslitelných směrech (včetně americké ideje o prospěšnosti uprchlíků pro Evropu), nás srovnat do zákrytu se zájmy USA coby jediného světového hegemona, a tak hlavně z našich mladých učinit zapálené euroatlanťany, kteří nadšeně přivítají, až se vrtné soupravy Shell Oil comp. jednou rozjedou směrem k uralským ropným polím. Protože, jak prohlásila Madlen Albrightová: „“Rusové mají příliš mnoho nerostného bohatství, což je nespravedlivé.“. A věci nespravedlivé je, jak známo, třeba napravovat. Čemuž všemu presstitutující se média, jak naše, tak Washingtonu a Bruselu, zapějí vroucně a co nejsvorněji své aleluja

V diskuzi o připravované reorganizaci veřejnoprávních médií v Polsku se objevil i tento čtenářský hlas: „Vlak se rozjel a pochybuji, že by se před našimi hranicemi mohl zastavit.“

Stačí si jen vyjádřit údiv, proč už ten vlak nestojí na kolejišti Hlavního nádraží v Praze. Pro ctitele skutečné a neotesané pravdy by na to byl už nejvyšší čas.

14 komentářů :

 1. Nezbývá než doufat , že ten vítr který se v Polsku roztočil jen tak neutichne a že z něj nějaký ten vánek dolétne i do Česka . Hlavně do Strakovky a též i do molochu zvaného ČT .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je správné podle EU a USA? Mít tam servilní Jidáše, co je budou slepě a na slovo
   poslouchat. To je ona moderní forma západní demokracie....

   Vymazat
 2. 15:28 Z toho větru u nás zbudou tak nanejvýše "větry", jak je tomu dosud.

  OdpovědětVymazat
 3. Že by v Polsku začínala obdoba pražského jara? Víme jak to končí.

  OdpovědětVymazat
 4. Nedoufejte to dělají zoufalci!Vyjděte do ulic.

  OdpovědětVymazat
 5. Nesmíte dopustit zblbnutí vašich dětí,jako za komunistů jim říkejte doma pravdu.Pravdu o tom že jsou slované potomci husitů,Komenského, legionářů, protifašistických bojovníků,sokolu a že evropu osvobodil Sovětský svaz se ztrátou 26milionu obyvatel atd.Jen vy rodiče to máte ve svých rukou.Nejhorší je že věta hlavně to neříkej ve škole je zase aktuální!!?

  OdpovědětVymazat
 6. Žádný podobný vír sem nepřiletí.Ono to takto politi-
  kům náramně vyhovuje.Vydávají to za podporu národa.
  Naprosto se na ně hodí ten slavný citát K.Marxe.Já
  si to nepamatuji celé.Cituji:vláda slyší jen svůj
  vlastní hlas,ví že slyší jen svůj hlas,ale dál si namlouvá,že slyší hlas národa a nutí národ,aby tomu
  věřil.Národ sám pak propadá politické pověře,poli-
  tocké nevíře,nebo se stává stádem jedinců,starající
  se jen o své vastní zájmy.Konec citátu.Tento stav už u nás nastal.Ten citát byl uveřejněn v 60tých letech
  v publikaci Člověk a zrcadlo.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 7. Vlastenka  Ony už si ty kolaborantské nebo sudetoněmecké svině (á la Šafr, Krystlík, Bukvoj....) troufají pomalu i na toho Husa, TGM a Beneše.
  Je to přesně tak, jak autor popsal.
  Strašná doba, horší bolševika.

  OdpovědětVymazat
 8. Prirodzene plne uznávam právo víťaznej politickej strany po voľbách vykonať kroky, ktoré môžu, na základe volebného programu akceptovanom voličmi, utvoriť podmienky pre realizáciu vládnej politiky. Je absurdné, aby si novinári privlastnili verejnoprávne masmediálne prostriedky a aby dokonca obsah týchto prostriedkov bol určovaný z Bruselu! V súvislosti s Poľskom však považujem za potrebné veľmi vážne varovať pred možným a pravdepodobným smerom poľského nacionalizmu. On totiž je zo zahraničia zásadným zopôsobom ovplyvňovaný príslušníkmi bývalej poľskej sľachty, osobitne Zbigniewom Brzezinskim! V Poľsku má nacionalizmus silný imperiálny/!/ podtext. Je spojený s neslábnucimi spomienkam na Poľsko-Litovské sústatie, ktorého územia prepojili Balt s Čiernym morom. S ohľadom na opakované delenie Poľska Ruskom a Nemeckom je tu zakorenené silné protiruské aj protigermánske povedomie. To v dnešných podmienkach podporujú USA, ktoré rozohráli bezohľadnú partiu na oslabenie, brzdenie a rozbitie Ruska. Základným nástrojom k tomu bol majdanský násilný prevrat na Ukrajine. USA považujú za zradu ich zámerov zásahy Nemecka, ktoré konflikt utlmili a do istej miery, aspoň dočasne zakonzervovali. Dnes už môžme sledovať kroky odplaty vôči Nemecku. V poľských nacionálistických kruhoch sília predstavy o tom ako sa, s podporou USA, projektovať do role lídra V4, postupne vybudovať spoločenstvo zahŕňajúce Česko,Slovensko,Maďarsko, Rumunsko, Ukrajinu, Pobaltie /občas sa spekuluje aj o Bielorusku/, ako protiruský nárazníkový priestor s umiestnením vojsk "NATO"teda USA. Z nadšenia by sme sa mohli prebrať v okamihu, až by sme boli vťahovaní do konfliktu s Ruskom a mne sa nechce veriť, že na tom naše krajiny a občania majú nejaký záujem.

  OdpovědětVymazat
 9. "O jakém my v ČR jen roztouženě sníme"... :D
  No nevím teda kdo tady sní o libovůli pravicových konzervativců, konspirativců, bigotních katolíků a podobných. Jak vám do vašich šablonovitých teorií zapadá fakt, že vámi opěvovaní Poláci jsou současně největšími rusofoby v Evropě a zároveň (přímo úměrně k tomu) největšími USA-fily.
  Tohleto uvažování černá-bílá mě nepřestane bavit do té chvíle, dokud se nedejbože stane uvažováním většinové společnosti.
  Máte na víc, pane Mane :D
  A jak se dívám, tak neúnavná vlasténka tu taky úřaduje porád.

  OdpovědětVymazat
 10. Pochopil jsem ten "polský vítr" tak, že by si tu snad někdo přál, aby si Babiš se Sobotkou dosadili do ČT a ČRo svoje lidi? To si mám přát? Petr

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni právě vyměnili vládu a poté vyrazili tu zaprodanou svoloč z TV, která má moc ovlivňovat lidi ! Jestli jim lhali tolik co naše špinavá děvka ČT , tak to nemohlo dopadnout líp ! Pokud má nějaká strana nadpoloviční většinu , tak je bezesporu většina PRO ! TO VYPLÝVÁ Z VÝSLEDKŮ VOLEB !!! Takže halekání o ztrátě "svobodných médií" je jenom Havloidpovalečné kvílení ! Vlastně Lecho Walesovské , COŽ JE JEJICH ZRŮDA , zřejmě srovnatelná s tou naší !

   Vymazat
 11. Státní sdělovací prostředky by měly podléhat kontrole parlamentem, nikoliv vládou.
  Jan Makovička

  OdpovědětVymazat
 12. Dobře napsaná neformální Ústava České veřejnoprávní televize. Od samého počátku všichni vědí, že tento produkt havlistické "nepolitické politiky" dělá všechno pro to, aby "dolních deset milionů" dostávalo v pravidelných dávkách zprávy a publicistiku typu autorem zmíněné "Ústavy ČT". Žádná z popřevratových vládních či parlamentních garnitur o neměla vůli tento mediální propagandistický vlak zastavit. Riziko předvolebního mediálního lynče bylo příliš velké (pouze v přímé volbě prezidenta to vřejnost, přes obrovskou mediální masáž, ustála). Tak se stalo, že se "vejnoprávní media" veřejnosti odcizila a stala se jakousi vlivovou mediální agenturou pracující ve prospěch úzké skupiny nikoli demokraticky, ale především klientelisticky vyvolených. Až potud proces podobný jako na Slovensku a v Polsku. Příjde také "polský vítr" do České televize?

  OdpovědětVymazat