Reklama

.

.

pondělí 25. ledna 2016

Rijád jako cíl "létajících" tanků T-90


Alexandr Sitnikov 
25.1.2016  E-republika

Írán se snaží posílit svoji obrněnou pěst. 

Waliullah Saif, šéf íránské Centrální banky, oznámil, že Teherán v dohledné době dostane 30 mld. USD, které byly zmraženy kvůli sankcím ze strany Západu. Zdá se, že tyto peníze půjdou v první řadě na nákup zbraní. 

Tento závěr je možné učinit z prohlášení nejvyššího vůdce země ajatolláha Chameneího o naléhavém posílení íránských ozbrojených sil. Stane se tak i přesto, že dohoda JCPOA (která se častěji nazývá dohodou ve formátu "5+1") zakazuje Teheránu nejenom vyrábět a zkoušet raketovou techniku, ale během pěti let i rozvíjet běžné útočné zbraně. K tomu je důležité dodat, že JCPOA nezbavuje Írán práva na sebeobranu.

Kolem poslední formulace se konalo dlouhé handrkování. Zejména předseda branného výboru amerického Senátu John McCain byl kategoricky proti ukončení totálního vojenského embarga. Přesto zvítězil názor umírněných vyjednávačů, kteří tvrdí, že zastaralé zbraně nejsou hrozbou pro sousedy, především pro Saúdskou Arábii.

Na druhé straně svědčí těžké ztráty Revolučních gard v boji s oddíly ISIL na území Sýrie o nedostatečné bojeschopnosti íránské armády. Každopádně si to alespoň myslí někteří experti na mezinárodní obrannou politiku. "Íránský vojenský potenciál je velmi nízký," říká Ben Moors, významný expert IHS Jane’s, konzultingové společnosti pro bezpečnost. "Teherán nemá skutečné letectvo. Jejich loďstvo je slabé. Pozemní vojska nemají komunikační prostředky velení. Když se podíváte na obranu Saúdské Arábie, tak tato monarchie v loňském roce importovala vojenskou techniku za 7 mld. USD. Spojené arabské emiráty dovezly zbraně za 4 mld. USD, 0mán za 1 mld. USD. Přitom Írán nakoupil pouze za 550 mil. USD."

Výpočty IHS Jane’s ukazují, že Írán musí nakoupit konvenční zbraně za 40 mld. USD, aby zabezpečil potřebnou obranyschopnost. Přibližně takovou částku uvádějí íránští vojenští i političtí činitelé. Ve skutečnosti byla nezbytnost modernizace armády tou hlavní příčinou, která přinutila ajatolláha Chameneího k jaderné dohodě. Připomeňme si, že vlivný saúdský politolog Džamál Chašódží předpověděl, že po porážce Asadovy armády (pokud k němu dojde) vtrhnou mobilní jednotky "Islámského státu" do Íránu a způsobí tam chaos. A jak ukazuje syrská zkušenost, bojovat s nimi lze pouze pomocí mobilní obrněné techniky.

"Létající " T90 při předvádění na ruském polygonu

Jim W. Dean, šéfredaktor Veterans Tody, s odkazem na své zdroje napsal, že Teherán ihned po nákupu S-300 koupil ohromné množství ruských tanků T-90, které vzhledem k nabídce "Armaty" formálně nepatří k nejnovějším zbraním. "Írán možná půjde do nějakých obchodů se Západem v oblasti ropných zařízení, ale co se týče zbraní, posoudí kontrakty se zeměmi NATO jako riskantní. Hloupí politici Západu, kteří zavedli sankce, způsobili ohromné ztráty svému vojenskému exportu," píše Dean.

Sám velitel pozemních sil íránské armády, brigádní generál Ahmad Réza Púrdastán řekl, že se "velmi těší na co nejrychlejší dodávky T-90 a že íránští specialisté mohou přijet do Ruska, aby získali zkušenosti s používáním této moderní techniky." Nicméně Írán nemotivuje pouze zášť. Události na Ukrajině (boje o Doněcké letiště) a válka v Sýrii ukázaly možnosti ruských tanků, jejichž reputace byla velmi poškozena během prohrané války, v níž je používal Saddám Husajn. Jim W. Dean přitom právě teď hovoří o rostoucí popularitě T-90 ve světě, zejména když Indie jich má už tisíce a chválí si je.

Indické T-90 na přehlídce v Dílí

Obecně platí, že na výběr zbraní, včetně obrněné techniky má vliv mnoho faktorů, tedy i to, že "létající tank" je založen na platformě tanku T-72, legendy "studené války". Je to ten samý tank, který měl v případě konfliktu NATO a Varšavské smlouvy uskutečnit výpad přes Fuldský průsmyk až ke kanálu La Manche. Nedávno to připomenul vrchní velitel spojeneckých sil NATO Phillip Breedlove. Západní experti v 80. letech minulého století považovali T-90 za dokonale vyvážený stroj, co se týče ceny a účinnosti, a také za mnohem perspektivnější než tank T-64, který mimochodem sovětští tankisté, mírně řečeno, neměli příliš v oblibě. Mechanici obviňovali "charkovčana" především z opotřebení motoru v prašném prostředí a nespolehlivého podvozku, u nějž s alarmující pravidelností docházelo k poruchám odpružení. Už tehdy se považovalo za štěstí dostal stroj z Tagilu. Například Němci z 9. tankové divize NDR požadovali pouze T-72G. Po rozpadu Sovětského svazu se na minulé soupeření předních tankových továren zapomnělo, ale v zostřujícím se konkurenčním boji mají i tyto skutečnosti význam.

Samozřejmě, že historie vzniku tanku, jeho vlastnosti, snadná opravitelnost i jednoduché ovládání jsou nesporně důležité faktory. Vojenští činitelé, samozřejmě i ti íránští při tom všem chápou, že obrněná technika je bez ohledu na svoji vysokou cenu a děsivou sílu "spotřební materiál". Například ze 140 amerických tanků M1A1, verze SA, které byly v letech 2010 až 2012 vyslány do Iráku, jich bylo více než 100 zničeno. Jsou to téměř všechny stroje, které byly nasazeny v bojích (ty ostatní nebojovaly). Členové milic potvrzují, že na tom nic nebylo. Jinými slovy, v reálné válce při špatné předoperační přípravě stejně dobře hoří všechny tanky, nezávisle na ceně. Mimochodem za další várku 170 tanků požadovali Američané od irácké strany už 2,4 mld. USD, tedy asi tolik, kolik zaplatili Indové Rusku za kontrakt na 1000 tanků T-90.

V ozbrojených konfliktech má množství obrněnců velký význam. Ze 700 stařičkých tanků T-72, které Sýrie koupila ještě od Sovětského svazu, je jich ještě nejméně 300 dosud v provozu, a to přes několikaleté krvavé boje a zastaralé obranné prvky. A co je důležité, podle všeobecného mínění Syřanů je význam těchto tanků extrémně vysoký. Krátce řečeno, Teherán ví, co kupuje.

Íránský politolog a vojenský expert Abjúdzár Bagherí píše, že Írán si je v plné míře vědom, že v současných podmínkách nákup velkého množství tanků T-90 podporuje ruskou ekonomiku. Jinými slovy, obě strany se navzájem potřebují, a toto rodící se spojenectví, i když bude uzavřeno "z rozumu", je odsouzeno ke strategické spolupráci. Je jasné, že obchod s tanky vyvolá hrubou nespokojenost a další skrytou zuřivost výkonných center moci - Ameriky a Saúdské Arábie. "Írán však mnohokrát hovořil o tom, že bude hájit nejenom své národní zájmy... ale i utlačované národy v oblasti," připomíná Bagherí slova ajatolláha Chameneího. "Dnes jsou naši vojenští instruktoři a poradci v Sýrii a Iráku, aby pomohli vládám těchto zemí ve válce proti terorismu."

Zítra však... 

Zítra vše bude záviset na vztahu Saúdů k náboženské menšině - šíitům, kteří žijí v Saúdské Arábii. Krutá poprava klerika Nimr al-Nimra ze 2. ledna 2016 vyděsila dokonce i USA. Mohsen Milani, výkonný ředitel Střediska strategických a diplomatických studií Jihofloridské universit, zdůraznil, že ministr zahraničních věcí USA John Kerry důrazně a opakovaně požadoval propuštění Nimr al-Nimra. Tento vězeň byl ajatolláh, posvátná autorita šíitů. V této souvislosti Washington připomenul saúdské monarchii, že poté, co sunnita Saddám Husajn popravil šíitského ajatolláha Muhammada Bakira Sadra v dubnu 1980, vypukla o půl roku později válka mezi Íránem a Irákem.

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/140194/?elena15011617


Překlad: Stan

17 komentářů :

 1. Díky těm slavným Šiítům kteří si se sunnitskou menšinou v Iráku vytírali prdel vznikl Islámský stát. No ale hlavně že máte komu fandit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A helemese, zase troll a jen prudí jako vždycky. Leze, sem pořád leze i když o něj nikdo nestojí. „

   Vymazat
  2. Plačeš na nesprávnom hrobe, debile trollský. Keď mi neveríš, tak sa spýtaj krvavej Killary a jej neoconského spolku zvaného Priatelia Sýrie.

   Vymazat
  3. Proboha Pepku, to tu svoji nesmírnou debilitu ukazuješ záměrně, nebo si prostě neuvědomuješ, jaký jsi neuvěřitelný imbecil? Ty tvoje výkaly, jinak se tvé blábolení nazvat nedá, to je vrchol blbosti. No, důležité je, že pár šekelů opět vyděláno, tvůj stbáckej fotr spokojenej, jak se jeho bolševickej synek poved, rábi je taky spokojenej, prostě idyla. A teď vyskoč!

   Vymazat
 2. Jaký typ tanků u nás "bránil rádio Svoboda"?
  Tekl z toho olej přes celou magistrálu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obrněný transportér OT-64 (SKOT je akronym slov: Střední Kolový Obrněný Transportér či Średni Kołowy Opancerzony Transporter) byl společný československo-polský projekt obojživelného obrněného transportéru, který patřil v době svého vzniku ke světové špičce. První práce na vývoji začala roku 1959, v tomtéž roce byl postaven první prototyp, který dostal název SKOT. První zkušební série byla vyrobena roku 1961 a do armád obou spolupracujících států byl stroj zařazen roku 1964. Výroba probíhala v Polsku, přičemž řada komponentů (například motor Tatra, převodovka Praga a podvozek) byla dodávána z Československa.

   Vymazat
 3. Bylo to obstarožní BVP a můj současný zeť, který tehdy studoval VŠ se svými kamarády, cestou z hospody ukradli z tohoto vraku světlomet, aniž si toho naši hrdinové všimli, protože spinkali sladkým spánkem vítězů a obránců demokracie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kecáš,před tím bývalým parlamentem,když tam byl spolek těch štváčů ze SE stával SKOT/OT-64,čili kolový přitažený z Hodonína kus cesty na laně a taky jsem tam viděl FUGa,čili OT-65,žádnej "pásák" a už vůbec ne BVP,tam nebylo....

   Vymazat
  2. Tak to byl fakt hrdinskej čin ...

   Vymazat
  3. Ten SCOT byl zcela v pořádku. Vzali ho z uloženek a asi jen dobyli starou baterii, které cestou odešla, protože byla na výměnu, tak ho přitáhli na laně. Jinak na tu dobu to byl perfektní stroj a má lepší výkony než Pandur a navíc oproti němu přeplave i Dunaj a hlavně zadní dveře se otevíraly hned a né jako u Panduru, kde to trvá 20 vteřin, což musí být pro posádku při zásahu a požáru pocuc.

   Vymazat
 4. Já chci tlumiče z T90 na své auto .Týden sněhu a na silnicích děr jak nas......, alespoň tady u nás na severu čech. Bredy

  OdpovědětVymazat
 5. Je to fakt zvláštní, že normální lidé s ulehčením vítají skutečnost, že ta americká "fantastik" technologie je vlastně načinčaný, předražený,žíznívý, ale hlavně porazitelný šrot. Ostatně v současné době se snad ani nové Abramsy nevyrábí , pouze se renovuje a modernizuje skutečně opotřebovaný šrot ze starých zásob. Ne, já nemám žádný "plezír" z války vojenských technologií. Jen racionálně hodnotím, že američané mají zase "pěst u rypáku", přes který mohou dostat, pokud podlehnou choutkám, zase někomu "zkroutit ruce". Nemluvím až tak o nás, my už je máme značnou dobu ( "dobrovolně") strčené ve svěrací kazajce a jenom nám vzadu, za zády, postupně dotahují šňůrky. Ale díky zemím, které je ještě zkroucené nemají, máme šanci se jednou zase kazajky zbavit.
  Tak jsem si vzpoměl,nevím proč, na toho "statistikového" trotla, co tu občas opakuje své zvratky, tu o kurzu rublu a dolaru, jindy o technologické převaze a genialitě amerického průmyslu (přestěhovaného do Číny, ovšem, že). Za 170 Abramsů tisíc T90, které jsou navíc rychlejší, lepší v boji i dojezdu. A to na nich ještě Rus vydělá. No není to k posrání? Teda jeho, samozřejmě.
  Normální slušný člověk jen s ulehčením a nadějí doufá, že to válečné běsnění snad jednou skončí. Je tragedie, že se právě proto musí pořád (zatím) zbrojit. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na dokreslení:Za to,co platíme rakouskému Stayeru,vlastněnému amer.GE za ty bigošské Pandury (jehož bojová hodnota je značně pochybná) s 30mm kanónkem by se daly pořídit až 2 a půl T-90....

   Vymazat
  2. Pandury mají jednu velkou přednost oproti T90, Pandury mohou jezdit velmi rychle po všech dálnicích a silnicích, co v Česku máme. Copak jste si myslel, že budou nasazeni jinde, než proti vlastním, nespokojeným občanům?

   Vymazat
  3. Ano to
   je pravda a budou proti našim občanům hrdině bojovat po bodu NATO a proto jsme v NATO. To snad již pochopil i absolvent zvláštní školy.
   Václav

   Vymazat
  4. i na pandura by stačilo pár molotovů. On by na něj stačil i kulomet a očesat mu všechno co na kastli, pak bude posádka slepá hluchá
   J.

   Vymazat
 6. Není to o zbraních, ale o lidech.
  Každý tank, použitý špatně, je jen kus plechu.
  T-90 je bezesporu výborný tank. A je levný, ve srovnání s M1A1 nebo M1A2.

  OdpovědětVymazat