Reklama

.

.

středa 20. ledna 2016

Rostislav Iščenko o jednání Surkova a Nuland: Celkově jde o to, jak si Američané zachovají tvář


20. 1. 2016          zdroj
Řada médií nazvala setkání Surkova s Nuland "tajemným", plným "intrik", někdo tvrdí, že byl podepsán "tajný pakt". Ale i v loňském roce přijel Kerry do Soči, poté byli Kerry a Nuland v Moskvě. V poslední době se USA snaží dohodnout se na tom, jak odejdou z Ukrajiny, aniž by ztratily tvář. Témata rozhovoru Surkova, který zodpovídá za Ukrajinu za RF a Nuland, která je zodpovědná za Ukrajinu za USA, jsou zřejmá.


V Kyjevě vypukla hysterie.Vždyť nedávno přijel na Ukrajinu Joe Biden a řekl, že je nutno se rychle federalizovat. A doslova v předvečer kaliningradského setkání začal Porošenko také mluvit o federalizaci, o podmínkách "Minsku-2". Zdá se, že Nuland přijela dohodnout technické problémy tlaku na Kyjev, aby přece jen začal plnit Minské dohody.

O čem hovořili, to je jasné. Na čem se domluvili, to možná není zcela jasné. Ale jaký je v tom konec konců rozdíl, kdo a co bude jménem USA říkat Porošenkovi? Pošlou znovu Bidena, nebo zda přijede Nuland, či bude rozhodnutí sděleno osobně velvyslancem?

Není náhodou, že kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clinton oznámila možnost dalšího "restartu" vztahů s Ruskem.

8.listopadu tohoto roku budou v USA prezidentské volby. Obamův tým, do něhož patřila Clinton jako ministryně zahraničí, mimořádných úspěchů nedosáhl. Obama je kritizován nejen republikány, ale i demokraty. Američané hodnotí jeho vládu jako fiasko. Ale samotný Obama chce pravděpodobně přece jen vstoupit do historie jako úspěšný vůdce, ne jako člověk, s nímž zcela selhala zahraniční politika USA. A proto, aby systémový demokratický kandidát, k němuž míří Clinton, mohl více či méně úspěšně bojovat ve volbách, je třeba předvést nějaké úspěchy. Zatím to jsou samá selhání zahraniční politiky: na americké partnery tlačí ze všech stran a Washington jen mlčí.

A tak se Rusko a USA domlouvají, jak působit na Donbasu a na Ukrajině jedním směrem. Je to jen plnění Minských dohod, které USA rok odmítaly uznat, ale nyní jsou nuceny. Přičemž víme, že Minské dohody potřebují Rusko, Francie a Německo, aby bylo nalezeno pro všechny vyhovující východisko z krize, zorganizované Američany, kteří na Ukrajině uspořádali státní převrat. A je jasné, že pro Ukrajinu je to prakticky neřešitelný úkol, alespoň pro ty, kteří jsou dnes v Kyjevě u moci. Po splnění Minských dohod budou od moci odstraněni a půjdou do vězení. Washington to také chápe. Pokud vyvíjejí na Kyjev tlak, činí tak na základě svých budoucích taktických zájmů. Vzhledem k nutnosti co nejrychlejšího úspěchu pro Obamu.

Proto všechny úskoky, veškeré obchodování je o podobě záchrany tváře Američanů. To dovolíme, Obamovi bylo nejednou umožněno odejít a zachovat si tvář. Ale musíme to udělat takovým způsobem, aby USA nemohly změnit situaci, protože po prvním "restartu" uspořádaly Sýrii, Libyi i Ukrajinu. Podruhé něco takového nepotřebujeme.To znamená, když odcházíš, odejdi, a co si řeknou u sebe doma, to je nám jedno.

Jaké jsou hranice zájmů, jež nemůže překročit Rusko ani Amerika. U Ruska je to jasné: už před půl rokem bylo řečeno, že Krym nebude diskutován. A předmětem diskusí není. Mlčky to bylo akceptováno ve Spojených státech i v Evropě. Rusko také trvá na tom, že "pro Minsk-2" neexistuje žádná alternativa. Všechny snahy USA zlikvidovat minský formát a začít nová jednání s jinými podmínkami budou zavrženy. Krajní meze USA jsou také jasné - je to zrušení sankcí. Domlouvat se budou na čemkoli , ale sankce v dohledné budoucnosti zůstanou. Pro USA je také nemožné odmítnutí formálního uznání jednoty zachované Ukrajiny. Ale formální jednotu zachované Ukrajiny ani nikdo neodmítá. Dokonce i v DLR a LLR říkají, že při splnění Minských dohod, za určitých podmínek, jsou ochotni být v jednotné Ukrajině. Je to asi tak, jako by se řeklo - pokud se Porošenko zastřelí, pak jsme připraveni zvážit otázku jednotné Ukrajiny.To znamená, že nikdo samu o sobě jednotu neodmítá. Jiná věc je, že to popírají objektivní okolnosti, o nichž nikdo nemluví nahlas. Všichni na to myslí, ale nahlas, zdá se, pouze polský prezident vyzval k přípravě na návrat původních polských zemí na západní Ukrajině.

Po Kaliningradu Kyjev, pochopitelně, křičí "zrada", jak se obvykle křičí po nějaké důležité události. A řada ruských komentátorů znovu hovoří o vydání Donbasu. Hlasy, které oznamují, že "Donbas byl vydán", zaznívají již dva roky. Dva roky "vydávají", ale promiňte, nijak nemohou "vydat". V souvislosti s jakoukoli událostí, spojenou s Donbasem, probíhá po celou tu dobu zrcadlová předvídatelná reakce: ukrajinští novináři podezírají ze zrady kyjevskou stranu, v Moskvě píší, že "Moskva vydala Donbas".To je podle mého názoru spíše problém psychiky než politické analýzy.

Natož blouznivé řeči o tom, že ruští vojáci málem společně s ukrajinskými začnou tlačit na domobrance. Stačí, aby Rusko ukončilo pomoc a ukrajinská vojska ani nebudou muset na Donbas vstoupit. Nemluvě o tom, že patrony, náboje, palivo nerostou na stromech a nevlají v doněcké stepi. Pro dlouhotrvající boje je nutno někde získávat vybavení. Samozřejmě že je možné se domnívat, že domobranci holýma rukama odebrali ukrajinské armádě několik set tanků.

Ale i když vyjmeme vojenskou složku, Donbas stále žije díky humanitární pomoci Ruska, díky dotacím z ruského rozpočtu.Ty podniky, které na Donbasu fungují, byly také obnoveny s aktivní podporou ruské strany.Tyto podniky působí jen proto, že mohou nacházet odbyt svých výrobků v Rusku. "Šedými" schématy, prostřednictvím Jižní Osetie, jakoli, ale mohou prodávat. Stačí, aby Rusko prostě neposkytovalo tuto podporu a Donbas zahyne. Dva roky investovat, budovat armádu, struktury řízení - a všechno proto, aby se najednou plácli do hlavy a řekli: "Nemysleli jsme to tak, vemte si Donbas zpátky"? Podle mého názoru je to vše důkazem toho, že nikdo se nechystá Donbas vydat.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová

15 komentářů :

 1. Teším sa z takéhoto vývoja na Ukrajine. Zvlášť z konštatovania,že terajší fašistickí vodcovia " po splnění Minských dohod budou od moci odstraněni a půjdou do vězení".Hlavne by ma potešilo keby vodcovia ozbrojeného prevratu Turčinov,Jacenjuk,Parubyj,Avakov,Navajličenoko,Jaroš,Ljaško,Kličko si užili na dlhé roky to čo urobili svojim spoluobčanom a to chudobu,zimu a hlad.Žiaľ podporovatelia ukrajinských fašistov zo Slovenska, ktorí sa s fašistami objímali a oblizovali ako Kiska,Lipšic,Butora,Šebej a podobní, ostanú nepotrestaní.Národ týmto zradcom to spočíta doma pri voľbách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těšíte se zbytečně . Beztrestnost parchantů Porošenka , Jaceňuka a dalších byla jistě projednávána taky . USA je uklidí do bezpečí , protože je budou ještě potřebovat . Tedy pokud Ukrajinci nebudou rychlejší a nepověsí tuto "elitu" na kandelábry .

   Vymazat
  2. Proč Nuland a Surkov rokovali, se dovíte na: http://www.czechfreepress.cz/uvadime-videa/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-18-01-2016-titulky-cz.html

   Vymazat
 2. Deficit ruského rozpočtu bude letos minimálně 6% a víc, pokud se ropa bude prodávat za 30 dolarů

  http://tass.ru/en/economy/851009

  Přetěžké to časy čekají Rusko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolik myslíte, že byl schodek státního rozpočtu ČR za Kalouskova ministrování na financích?
   KR

   Vymazat
  2. Zdá se mi, nevládko 0:52, že školení kterému jste podrobováni, je poněkud monotmatické.

   Vymazat
 3. Nevím, jestli ten překlad je přesný, ale jestli Hillary oznámila m o ž n ý restart vztahů s Ruskem, je to jen předvolební oblbování a má na mysli to co před lety oznámila, tj. Nedovolíme Rusku budování unie po vzoru svazu republik.
  Rusko začíná být vnímáno né jako velmoc, ale jako civilizace, která na svém území podporuje žití mnoha národů a národností, včetně zachování jejich tradic a zvyklostí.
  Jenom neznalost historie může u někoho v Rusu vzbuzovat naděje, že by mohlo být součástí západní civilizace takové jaké je v současnosti.
  Problémy na Ukrajině se rychle vyřeší, až jim tam EU pošle nějaký ten milion islamistů. Pak pochopí, že ten národ který s nimi žil v samostatném státě, nebyl příčinou jejich nesnází.

  OdpovědětVymazat
 4. Hitlary už v Rusku skončila - je to len balónik - samozrejme že uletí ako každý iný, zafúkajú iné vetry, a aj v USA je strach o fleky, zmena prezidenta a nespokojnosť s pozíciou vo svete, a máme tu paniku ... kto sa bude starať o nejakého Biddena čo Nulland o pár mesiacov - nikto,

  OdpovědětVymazat
 5. Clintonka ma před sebou soudní proces kterému se vyhnout nemůže ! Vyhladila v Libyi Kaddafiho místo kde se narodil společně CIA 30.000 lidi !!! Urputně hledala 143 tun Kaddáfio zlata a povraždili co se dalo ! Je na to spousta důkazů !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vůbec nic neznamená, jsou to jenom loutky a jsou ovládání zpoza opony. Loutkáři jsou natolik mocní, že ji do prezidentského křesla stejně klidně protlačí (pokud se jim zachce). Hledala to zlato přece na jejich příkaz, pro Ameriku, tedy pro ně samotné !

   Vymazat
 6. ako vždy - skvelý Iščenko ! ! medzi politickými analitikmi nemá veľa konkurentov

  OdpovědětVymazat
 7. Polsko udělilo za poslední tři roky status běžence už čtyřem (!) Ukrajincům. Tomu říkám nádhera, prostě dobrá zpráva, bravo ! :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Ono je to jedno.Německo také vyhostilo asi tisíc
  Ukrajinců a azyl jich získalo asi šest.Takže nic
  nového pod sluncem.S námi to dopadne stejně.Pova-
  žují nás za nechtěný hmyz.Jen rozkrást s domácí
  pomocí tu trochu,která tady byla po komančích,to
  udělali s chutí,aby se zbavili konkurence.Jak řekl
  V.Klaus,přinesou nám know-how.Ukradli i to malič-
  ké know a nechali tady jenom velké how.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To maj ti debilové ukrajinský hakoši za to,že to tak zkurvili na Donbasu.
   Banderovský ýbermenši riskovali krk za evropské hodnoty a Němci je nechtějí,ale raději berou čmoudy po statisících....Das ist šén,das ist zér šééén,endlich das ist wundršéééén.......

   Vymazat