Reklama

.

.

středa 6. ledna 2016

Rozhovor prezidenta republiky Miloše Zemana pro Parlamentní listy

6.1.2016   hrad
Pane prezidente, o mnohém jste sice mluvil ve svém vánočním poselství, nicméně co považujete za zásadní z hlediska domácí či mezinárodní politiky pro naši budoucnost? Souhlasíte s tvrzením některých analytiků, že rok 2015 byl z mnoha důvodů přelomový? A jaký bude rok 2016, co máme čekat?


Pokud jde o zahraniční politiku, považuji za důležité, aby konečně byla zajištěna ochrana vnějších hranic Evropské unie včetně vzniku evropské pohraniční stráže. Bohužel evropští politici sami připouštějí, že se o tom bude jednat následujících šest měsíců, než se něco konkrétního podnikne, a já mám obavu, že za těch šest měsíců přibude na evropský kontinent minimálně dalších půl milionu uprchlíků, možná více.

Pokud jde o domácí politiku, považuji za nejdůležitější pokračovat v podpoře tzv. ekonomické diplomacie, to znamená pomáhat našim podnikatelům dobývat zahraniční trhy. A samozřejmě u zemí, které mají přebytek kapitálu, přitahovat zahraniční investice na naše území.


V případě možného koordinovaného boje proti IS a jeho naprostého zničení zřejmě začínají praskat ledy. Cítíte zadostiučinění v tom, že jste proti tomuto nebezpečí varoval dříve než všichni ostatní?

Každý člověk je svým způsobem ješitný a v tomto smyslu cítím zadostiučinění, ale nepokládám to za příliš podstatnou věc. Za zásadní považuji právě to praskání ledů, které jste zmínil.

Věříte, že mezinárodní společenství nakonec IS zlikviduje? Novinář Erik Best to označil za předstíranou válku, protože každý si hájí vlastní zájmy a málokdo skutečně likviduje IS.

Víte, ti, kdo říkají, že Islámský stát nezničí pouhé bombardování, mají možná pravdu. Koneckonců ani nacistické Německo nezničilo masivní bombardování. Na druhé straně není jenom jedna alternativa, a sice masivní okupace území a pozemní operace.

Já jsem ve svém vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku navrhoval selektivní operace proti nervovým centrům Islámského státu, ať už jsou to velitelská stanoviště, logistická centra nebo výcvikové tábory. Operace prováděné nikoli pomocí tanků, pěchoty a dělostřelectva, ale prostřednictvím Rangers či Commandos na základě koordinace tajných služeb, s pomocí moderní techniky, jako jsou například drony a tak dál. Takže to je ta třetí alternativa, již navrhuji a která se může částečně kombinovat s bombardováním, ale spíše bych po zkušenostech z Iráku varoval před pozemní operací.

Čtyři zprávy k migrační krizi: Více než tisíc migrantů z Rakouska se letos vrátilo zpět domů. Berlínský primátor přiznal, že nedokážou zhruba sedmdesát tisíc migrantů integrovat. Šéf Frontexu řekl, že uprchlíci jsou pro EU bezpečnostním rizikem. Dva uprchlíci ve Švédsku zabili muže, který je pozval domů a pomohl jim. Přiznal jim prý, že je gay. Všechno to Vám de facto dává za pravdu. Proč se přesto nemění rétorika některých našich politiků a komentátorů?

Víte, ono je pohodlnější tvářit se, že se nic neděje, a lidi uklidňovat, protože uklidňující zprávy lidé přijímají daleko příjemněji než zprávy varovné. Mně postoj některých českých, a nejenom českých, politiků připomíná, že by chtěli stavět protipovodňová opatření teprve tehdy, když povodeň zaplaví město nebo obec. Ale v takové situaci se protipovodňová opatření dělají poměrně neefektivně, a trochu mi to připomíná staré české přísloví, kdy zavíráte dveře od chléva tehdy, když Vám předtím z toho chléva utekla kráva.

Sledujete v poslední době činnost zpěváka Daniela Landy, který tvrdí, že v Afghánistánu jedná s vysokými státními představiteli a chce pomoci v boji proti Islámskému státu? Co si o tom myslíte, a pokud by Vás požádal, přijal byste ho v této věci na Hradě?

Já nesleduji aktivity žádných zpěváků, ať jsou to aktivity zpěvácké nebo politické. Jedinou výjimkou byl Karel Gott, jemuž jsem nedávno telefonoval, abych mu popřál brzké uzdravení.

Polsko má po prezidentovi i novou vládu, která od svého nástupu dělá razantní personální i legislativní změny. Ozývá se kritika, že demokraticky zvolená vláda Práva a spravedlnosti je „diktaturou většiny“, šéf Evropského parlamentu to dokonce označil za „státní převrat“. Co o tom soudíte?

Tak zaprvé, každá vláda dělá po volbách personální změny, a pokud si toho někdo nevšiml, tak ho lituji, protože to je záležitost, na kterou má právo každá nová vláda. Je samozřejmě třeba, aby ty změny byly uvážené a aby se nedotkly skutečných odborníků. Ale to, že vyhodíte z funkcí takzvané politické trafikanty, je v pořádku. Jenom bych si přál, aby nebyli nahrazeni jinými politickými trafikanty, ale právě těmi odborníky.

Co se týče tvrzení, že jde o diktaturu většiny, no proboha, na základě svobodných voleb, a nikdo nepochybuje o tom, že v Polsku ty volby byly svobodné, vždycky musí existovat buď většinová vláda, nebo v některých zemích menšinová vláda krytá ovšem dohodou s opozicí.

Některými politickými a aktivistickými kruhy býváte označován za pomocníka ruské propagandy v ČR. Co byste vzkázal těm, kteří o Váš šíří, že se jen snažíte zalíbit Rusku a Putinovi?


Snad jediný proruský výrok, který jsem kdy pronesl, byl výrok, že ekonomické sankce vůči Rusku jsou neefektivní a že dokonce zvyšují popularitu ruského prezidenta Putina. Vzkázal bych těm, kdo toto tvrdí, že v obdobném smyslu jsem prokubánský nebo proíránský, protože dlouhodobě tvrdím, že sankce proti Kubě byly neefektivní a po padesáti letech byly zrušeny, a víceméně totéž se týká sankcí vůči Íránu. Místo sankcí doporučuji co nejintenzivnější výměnu podnikatelů, turistů, studentů a tak dále. Komunisté tomu říkali ideologická diverze a této výměně lidí bránili, ale myslím si, že je to jediný efektivní způsob, jak přispět k rozšíření demokracie v příslušných zemích.

Když byla řeč o Vladimiru Putinovi, co pro Vás tento státník znamená, kdo to pro Vás je? Jak hodnotíte jeho politiku v posledních dvou, třech letech a jeho postoj k mezinárodním otázkám?

Myslím si, že je to silný a schopný politik, který umí skvěle využívat chyb svých protivníků.

V loňském roce se Miroslav Kalousek stal předsedou TOP 09, gratuloval jste mu? Jaký vývoj podle Vás tuto stranu čeká pod jeho vedením?

Uvažoval jsem, že mu pošlu kondolenční telegram, ale pak jsem si řekl, že tato ironie by asi nebyla namístě.

V novém roce čeká naši zemi velká událost, historicky první návštěva prezidenta Čínské lidové republiky. Zaslechli jsme, že bude nezvykle dlouhá. Můžete prozradit něco z chystaného programu? Navštívíte s ním třeba tradiční českou pivnici nebo nějaké kulturní představení?

Program ještě není hotov a nechci spekulovat, protože program dělají dvě strany, čínská a česká, a ještě nejsme tak daleko, abychom jej z obou stran měli vyladěný.

Pokud byste měl říci, jaká z velmocí je Vám ve vztahu k rozvoji ČR kromě Číny nejbližší, která by to byla? Nebo který ze státníků je Vám v určitém směru nejbližší? Obama, Putin, Hollande, Merkelová, Si Ťin-pching?

Já si myslím, že pokud mám hledat zahraniční vzory, tak, jak jsem již řekl, nalézám je spíše než u velmocí u modelu skandinávského sociálního státu. Mimochodem před několika dny jsem četl pořadí zemí podle míry korupce. A nejnižší míra korupce je ve všech skandinávských státech. Myslím si, že i to vypovídá o mnohém.

Spojené státy v roce 2016 čekají prezidentské volby. Je Vám bližší Trump, nebo Clintonová? Anebo někdo zcela jiný? A jak byste zhodnotil desetileté prezidentství Baracka Obamy, samozřejmě spíše s ohledem na mezinárodní vývoj?

Myslím si, že by nebylo vhodné, abych se vyjadřoval k americké vnitropolitické situaci, stejně jako jsem pokáral amerického velvyslance, když se snažil dávat prezidentovi České republiky cenné rady ohledně jeho zahraničních cest.

Pane prezidente, jak jste prožil Vánoce? Věnujete se během odpočinku v Lánech i něčemu, na co nemáte během roku čas?

Vánoce jsem prožil se svojí rodinou, přijel syn, který je lékařem v ostravské fakultní nemocnici, přijela dcera, která pracuje v Londýně, a samozřejmě, že kromě mé ženy jsme v Lánech měli i její maminku, které ovšem říkáme babička.

Pokud jde o to, co jsem tam dělal, tak jsem především hodně spal, protože spánek vyléčí téměř všechny neduhy. Jinak jsem samozřejmě doháněl resty, to znamená, že jsem si vzal materiály, které jsem si nestačil prostudovat na Hradě.

Můžete prozradit, co jste dostal od rodiny nebo přátel pod stromeček?

Ale samozřejmě. Byly to většinou knížky a pánská kosmetika včetně koupelové sole, kterou mám rád, zatímco naprosto nesnáším koupelovou pěnu.

Co byste na prahu nového roku popřál čtenářům ParlamentníchListů.cz?


Aby ParlamentníListy.cz co nejvíce četli a přemýšleli nad jejich články, protože to, co nejvíce oceňuji na ParlamentníchListech.cz, je to, že dávají prostor různým názorům, a že tedy nepatří mezi tiskoviny, které jsou hlásnou troubou jediné správné a oprávněné pravdy.

22 komentářů :

 1. Svoboda musí být definována jako naprostá absence autority státu,CHAOS A ANARCHIE a to teprve bude dobrý bordel.Nakonec ten Zeman bude presidentem finanční oligarchické tyranie,kterou po likvidaci demokracie nastolí námi,jejich vadnými zákony zvolená vláda.Vezměte si přiklad z UKRAJINY,kde si každý kdo chce vyhodí klidně do povětři i vedení proudu
  A JAK TO TAM VOLOVÉ DOBŘE FUNGUJE.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý nápad.Já s pořádnými panceřáky souhlasím,nebot bychom se s dětmi mohli před nimi aspon fotit

   Vymazat
  2. To jsou hlouposti, které způsobí, že o svobodu přijdeme. Svoboda není všechno-dovolování (že si každý muže dělat co chce). Svoboda je že každý má své místo, kde může rozumně fungovat a kde si může rozhodovat o osobních věcech. Základem svobody je stát, který chrání rodinu a lidi před zločinem. Fungování státu zajistí kvalitní kádry v jeho řídících strukturách s vysokou morální a profesní úrovní.

   Nejsem první, který to řekl. Mnohem horší než zločin je blbost.

   Vymazat
  3. Každý stát si musí dnes znovu pohlídat své hranice,protože EU je neschopná,bude je jednat a jednat,ale nic nebude řešit,schválně NATAHOVAT problém,protože EU je jasně EUUSA,EU-německo ve službě anglosaského zla.(policie v Německu klidně přihlížela okrádání a sexuál.obtěžování žen islámskými psy,tak jako klidně přihlížela Schapirovým studentíkům,pitomečkům,jak hází vejce na několik presidentů u nás,včetně našeho Zemana)A poslanci v ČR-pitomové opět jen čumí. !! Až v Německu provedou ,,SELEKCI" imigrantů a ty nejhorší-nežádoucí pošlou zpět debilkům v ČR,co si nechají kálet na hlavu SChapirem a studenty s vyrabovanými,vysušenými mozky bez dějin a bez budoucnosti s pokyvováním římskovatikánských výběrčích tučných desátků !! Pak bude dost pozdě a vše se může zvrtnout v totální zlo,ve prospěch zahraničních dobyvatelů,vrahů a zlodějů světovládců.

   Vymazat
  4. Vyplatí se rozlišovat (pokud je toho dotyčný schopen). Zeman velmi usiluje o vládu mravných odborníků, jasně sděluje, že nesnáší pitomce, trafikanty a podvodníky všeho druhu. naproti tomu kyjevská sebranka je sborem trafikantů, oligarchů a gaunerů všech sort. Zeman a ti, co jej podporují, brání vyhazovaní do povětří nejen stožárů el. rozvodné sítě, ale jakýmkoli destrukcím národní ekonomiky.

   Vymazat
  5. Niekde som čítala, že sloboda jedného človeka končí tam, kde začína sloboda druhého. Veľmi sa mi to páči a usilujem sa podľa toho žiť.

   Vymazat
 2. Moc děkuji panu presidentovi Zemanovi za jeho skvělé odpovědi.Já na jeho místě bych poslední větu doplnil :že tedy ParlamentníchListy nepatří mezi tiskoviny a média jako např.ČT a ČRo, které jsou hlásnou troubou nadnárodních gaunerů, ať jsou z Ameriky nebo jiných koutů světa.
  Těm pacholkům v ČT a ČRo by toto měli občané psát a otloukat o ty prázdné mozkové vypatlené dutiny denně.
  Možná by to chtělo do těch prázdných kebulí pořádně praštit,aby přestali být zrádci národa českého.
  Jarda

  OdpovědětVymazat
 3. Mnoho obyvateľov Slovenska radi počúvajú názory pána prezidenta Zemana a fandia mu, pretože háji záujmy vlastných občanov.Keď ho porovnajú s Kiskom mastnou hlavou,prezidentom na Slovensku a análnikom američanov tak pán Zeman vyniká ešte oveľa viac. Bratia Česi, zvoľte si pána Zemana znovu.

  OdpovědětVymazat
 4. Miloušovi přeji hodně zdraví a sílu do dalšího prezidentského období:-)
  Ať se pražská teplárenská posere:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tato myšlenka mne také napadla,že podle počtu dětí a stavu v té pražské kavárně bute b....ů dost,ale oni se tím moc nechlubí.
   Tak nevím kolik jich tam bude a zda se poserou,ale určitě si rozumí,jsou na jedné lodi a pokud u nás volby dopadnou jak v Polsku tak ta jejich bárka půjde ke dnu.
   Jarda

   Vymazat
 5. Vazeny pane presidente Zemane !
  VYHRAL JSTE TO v Cesku politicky na cele care ! Jedovata, stvava opozice pripomina v tyto dny paniku v blazinci, pri pozaru a k "hasicum" se nejde dovolat.
  V zahranici mate oblibu a respekt.

  Hlavni uspech vas vsak ceka v Praze , az president Putin a pristi president Ameriky Donald Trump podepise smlouvu o prtelstvi. Budete predsedat Triumviratu, Ciny, Ruska a Ameriky, kvuli proziravosti, kterou jste prokazal.

  V pripade, ze vyhra Hillary Clinton - Buh nas ochranuj vsechny !
  honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tobē šibujou v hlavē rychlíky, hovnolulu ?

   Vymazat
  2. No, prezidentství Trumpa by mohlo založit diametrálně odlišný globální systém, což vůbec nevoní těm, kteří z toho současného kolabujícícho stále neochvějně přikrádají. A pražská teplárenská? :))))

   Vymazat
 6. Me se libi jak si Milous s redaktorem navzajem lezou do riti.

  OdpovědětVymazat
 7. Musil Rudolf7. ledna 2016 1:12

  Zaplat pánbůh že je Miloš Zeman prezidentem. Ted mě ale řekněte koho do vlády koho volit? Jak parádní by to bylo Zeman prezident a někdo jako Fico nebo Orbán premiér. Ale kde je takovej v ČR?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tým Ficom by som bola opatrná, na Slovensku je totiž pred voľbami. Europoslanci jeho strany hlasovali za povinné kvóty utečencov. Obávam sa, či po voľbách neotočí.
   Paloma

   Vymazat
 8. To je všechno hezké,ale pan prezident je trošku mimo mísu a zaspal dobu.On chce pořád chránit hranice EU a ještě k tomu chce ty naplánované Evropské pohraničníky,čili vojáky,kteří budou moci zasahovat na ůzemích států EU a budou nadřazeni policiím a armádám daných zemí.No to je přece šílené.Občas říká pravdu,ale občas říká také nesmysly.Stejně jako když propagoje jako měnu euro,které je prodloužená ruka petrodolaru a USA.Má právo odvolat Sobotku,ale vymlouvá se,že na to není zákon,který samozřejmě existuje.Jak se říká,kdo nic nedělá,nic nepokazí.Pořád mu fandím,ale podle mého je to starý a zlomený muž.Je mě ho občas líto,že žije mezi těmi vlky a někdy ho i chápu,ale ani ten chválený Vánoční projev za moc nestál.Ohledně imigrantů,to řekl dobře,ale jak vychválil Sobotkovu vládu za její hospodářské ůspěchy,tak to mě bylo nanic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pohraniční stráž EU může znamenat i obnovení ostrahy národních hranic národní stráží za peníze EU. Již chápete?

   Vymazat
 9. (2:35) a Tobe jezdi v makuvce hovnocuc ? A nebo je to pouze vyusteni zazivaciho ustroji ?
  A jak to, ze nemas zadny NICK, nebo symbol ? Hmmm?
  Jsi jako uprdnuti v Metru. Nejde Te zaradit.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě napište, že Zeman zahájil celosvětový boj proti IS hlavně proto, že islám zavrhuje alkohol. To by notorikovi bylo podobné a svět by uvěřil. Jinak ty jeho opsané pitomosti jsou k pláči. Žádná původní myšlenka,pouze jeden cíl: zalíbit se davu.

  OdpovědětVymazat
 11. An.11:27-To zeman pochytil od tebe a dalších idiotů
  z pražské teplárny.Taky žádný obsah,jen snaha zalí-
  bit se svým chlebodárcům.Ale kteří to jsou?Nechceš nám to ujasnit?
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 12. jen houšť Pane Prezidente

  OdpovědětVymazat