Reklama

.

.

středa 20. ledna 2016

Rusko-čínský obchod: nová armáda Říše středu mění pravidla hry

Andrej Petrov
20.1.2016  Eurasia 24
V Číně byla zahájena největší reforma ozbrojených sil za posledních padesát let. Mění se struktura, početní stavy, úkoly i velitelské kádry Národně osvobozenecké armády ČLR. Odborníci jsou přesvědčeni, že prováděné změny umožní Pekingu účast na vojenských operacích v zahraničí, zvýšení připravenosti k obraně vlastního území i trvalé zajištění vedoucího postavení v regionu.

Sen čínského vůdce Si Ťin-pchinga o silné armádě se stal skutečností v neposlední řadě díky úzké spolupráci s Ruskem.
 „Pro čínskou armádu je trvalou prioritou vojenská a vojensko-technická spolupráce s Ruskem. V současné době nabírá nové obrátky. Zhruba až do roku 2005 měla spolupráce vzestupnou úroveň, poté však na 2-3 roky nastala určitá přestávka. To bylo způsobeno tím, že se Čína snažila mnoho dílů i celých systémů vojenské techniky dovážených z Ruska vyrábět sama. Příliš se jí to však nedařilo, a tak od roku 2010 byla obnovena jednání o nových zakázkách. Byly uzavřeny rekordní smlouvy na dodávky nejmodernější vojenské techniky — leteckých motorů, letadel Su-35 a protiletadlových raketových komplexů S-400,“ říká vedoucí vědecký pracovník Ústavu Dálného Východu Ruské akademie věd, expert na vojenskou a obrannou politiku Číny Pavel Kamennov.

Nejvýznamnější novinkou v čínské armádě budou změny v její struktuře – a ty budou zásadní. Místo čtyř hlavních správ velení bude vytvořeno 15 ne sice tak velkých, ale efektivnějších oddělení. Všechna přitom budou podřízena přímo Ústřední vojenské komisi ČLR vedené Si Ťin-pchingem. Z nově utvářených útvarů a jejich velení stojí za pozornost vojska strategické podpory, jinými slovy elitní „kybervojska“, vytvoření odboru pro výzbroj a komise pro vědu a technologie.Sen čínského vůdce Si Ťin-pchinga o silné armádě se stal skutečností v neposlední řadě díky úzké spolupráci s Ruskem.
„Pokud jde o reformy, pak jedním z jejich hlavních bodů je snížení početních stavů armády o 300 tisíc lidí. Předpokládám, že to bude uskutečněno snížením stavu pozemních vojsk. Uvolněné finanční prostředky budou využity na rozvoj námořních a vzdušných sil. Ale hlavním úsilím čínského vedení zůstává zajištění absolutního řízení ozbrojených sil Komunistickou stranou Číny,“ pokračuje Kamennov.

„Tato linie se setkává s určitým odporem ze strany části příslušníků armády, zejména mladší generace. Zároveň by mladí vojáci, a tady mám na mysli členy nejvyššího důstojnického sboru, měli mít široký rozhled, aby byli schopni uskutečnit modernizaci ozbrojených sil a přivést jejich potenciální kvalitativní parametry na světovou úroveň. V tom je určitý rozpor. Obecně je ovšem problém řešen celkem úspěšně, protože ozbrojené síly vykonávají jak funkci vnější, tak i vnitřní,“ říká dále odborník.

„Ozbrojené síly jsou nástrojem zabezpečujícím vnitřní politickou stabilitu. Současně pak plní i úkoly vyplývající z dokumentů OSN, uskutečňují různé humanitární mise a záchranné operace. Zejména bych chtěl ocenit jejich spoluúčast na společných cvičeních s ozbrojenými silami jiných států, ať již pozemních vojsk nebo námořnictva,“ dodává Kamennov.


Čas pro reformy v čínské armádě podle tohoto odborníka nazrál i bez prohlubujícího se konfliktu v Jihočínském moři, týkajícího se Spratleyových ostrovů. Ve shodě s deklarací podepsanou v roce 2002 mají být všechny sporné otázky v tomto regionu řešeny cestou jednání, bez použití vojenské síly. Pro Čínu je velmi závažnou skutečností, že se na této deklaraci nepodílejí Spojené státy. To ve svých důsledcích nebrání americkým vojenským lodím uskutečňovat provokativní akce v Jihočínském moři.

Andrej Petrov

Zdroj: rueconomics.ru


20 komentářů :

 1. Čína (a Rusko) má nejpočetnější a téměř nejsilnější armádu na světě. Zločinné USA budou za Čínou (a Ruskem) pomalu pokulhávat a jen jim potichu závidět. Ať žije nerozborní spolupráce mezi Čínou a Ruskem!!!
  pražský vrabčák Čimčaro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, nemůže se do nekonečna rozpínat jen NATO pod velením agresivních USA. To bylo jen otázkou času, kdy se spojí Rusko a Čína aby byla vytvořena nezbytná protiváha. Jenom si ještě přeji, aby mezi ně byl přibrán statečný válečný pokořitel USA , čili Vietnam.

   Vymazat
  2. Čína s Vietnamem jsou na kordy. viz. vstrovy v Jihočínském moři!

   Vymazat
  3. Ano ale je nejvyšší čas dojít k názoru, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem.

   Vymazat
 2. Amerikány zpitomělí evropští politikové jsou pořád víc a víc zpitomělí. Jako by si neuvědomovali, že pokud nechaj v klidu dřímat číského draka a ruského medvěda spokojeně tu a tam vylizovat med, tak bude klid. Ale to šťourání německých vlků a evropských zajíců je tak akorát vydráždí do nepříčetnosti a pak pánbů s náma. A za oceánem američtí koyoti, skunkové a hyeny,stejně jako arabští supové a štíři si opět v klidu počkaj až se to tu přelije a pak budou lehce a bez rizika vyžírat zbytky a mršiny. A tohle je asi náš ideál......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrá přirovnání. Palec nahoru.

   Vymazat
 3. Čína je momentálně stabilizující prvek v tom bordelu co ve světě je. Amerika je v prdeli s dechem, protože neví na kterou stranu be se Čína přiklonila a tak jen skouší provokovat, aby zjistili jak na tom Čína je. Na druhou stranu Čína a Rusko mají teď velmi dobré vztahy a to taky něco napovídá. Čína je velký a hlavně lidnatý stát v Asii, ale ta je spojena s Evropou a tak si myslím, že pokud by k něčemu mělo dojít, tak se Čína přikloní na stranu Ruska a Evropy a Amerika za oceánem než by se vzchopila, tak by byla rozbitá raketovým útokem a to jak Ruskými raketami, tak Čínskými raketami. Navíc Rusko nemá nadarmo v názvu "kosmické" síly, to taky něco napovídá. Rozhodně by to byl velký průser a žádná sranda.

  OdpovědětVymazat
 4. Číňanům došlo, že po Rusku by byli na řadě oni. Jenže teď už je s tím konec a SSA, které jdou do pr.ele vojensky, půjdou brzy do pr.ele i ekonomicky.

  OdpovědětVymazat
 5. Rusko je totálně v prdeli, tupani. Rubl už je 82 za dolar, ropa 28. Čína Rusko nepotřebuje vůbec na nic ani se s Ruskem nebude nijak paktovat.
  Že bude Čína do 10 let nejmocnější země světa je skoro jasné. A podle toho se také začne chovat. Jaké výhody pro sebe si od toho ale slibují zdejší komunističtí anti-ami pitomci jasné není vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proamerickému chytrolínovi nemůže dojít, že agresivita a touha po ovládnutí všech a všeho je doménou především USA - země, ve které přistěhovalci vybili domorodce, země jejíž přičmoudlý prezident se zfalšovaným původem, mluví o kroucení rukou zemí, které nebudou dělat to, co USA chtějí a co potřebují. Proamerickému pitomci nedochází, že se to mnohým nemusí líbit a uvítají, když kdokoli, ať již Vietnamci, nebo Číňani zatnou nafoukaným, omezeným agresivním amerikánům tipec.

   Vymazat
  2. Rusové opravdu procházejí krizí, ale jak je známe, co je nezabije, to je posílí. Vědí, že jsou ve válce a že může být hůř. Ten blbeček 17:07, co si honí ocas nad padajícím rublem a cenou ropy si neumí představit, že místo nafty a plynu teď Rusové exportují svoje světoznámé zbraně! Objem v miliardách dolarů je úctyhodný a příští rok má být vyšší. Exportovat strojírenské a elektronické výrobky špičkové kvality je přece daleko výhodnější, než suroviny, že, proamerický pitomo 17:07! Marek

   Vymazat
  3. 17:57

   Idiote, export surovin tvoří 80% veškerého ruského exportu. Přijmy z ropy a plynu tvoří 50% celého ruského rozpočtu.

   2014 - růst HDP 0%
   2015 - pokles HDP -4%
   2016 - předpověď je pokles o další -1% při cenách ropy 40. Momentálně je však cena 27.5 dolaru

   Putin za 16 let své vlády učinil Rusko ještě závislejší na vývozu surovin než bylo před ním. Teď se to krásně projevuje.

   Ale mektej si klidně dál ty tvoje nesmysly.

   Vymazat
  4. Že takové americkému rektonautovi, análnímu speleologovi a vymyté palici není jasné vůbec nic, je vidět hned. Protože ani Rusko ani Čína nehodlají dále budovat státní kapitalismus, jak tvrdí idioti na Západě. Naopak cílem je nejen odstranit nefukční kapitalismus, ale především odstranit to, co za ním stojí : Otrokářský tlupo-elitářský systém ! A budou se dít věci, že dementi tvého kalibru budou zírat !

   Vymazat
  5. "Přijmy z ropy a plynu tvoří 50% celého ruského rozpočtu."..a to si vyčetl,kde ty ekšperte..lžeš v tomhle tak asi i v ostatním

   ...Rusko je v defoltu ale zároven na spadlém rublu a ropě a plynu buduje a zvedá se z defoltu...narozdíl od nafouknuté bubliny EU a USA

   ...víš exšperte že ekonomika USA je jen z 15% živena průmyslem a jinak je to finančnictví, obchod a hlavně spekulace na nafouknuté burze..To RF spadlo na držku ,ale je nohama na zemi, né někde v bublině...rusko bylo a bude což se o americe říct nedá

   Vymazat
 6. V USA již řadě lidí dochází, proč jsou ve světě USA tolik moc neoblíbené, respektive nenáviděné. A že je to plně opodstatněné.

  OdpovědětVymazat
 7. Ti EU bezmozkové, by se měli připravovat na období, po americké dominanci. Největší silou bude Čína a její moc bude třeba vyvažovat. Takže pro EU, není lepší řešení, než se spojit s Ruskem, Indií, atd. do Eurasijského svazu. Je načase ukončit protiruské sankce. Nehledě, na mínění Ameriky. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty sankce na podporu ukrajinských fašounů neměly být vůbec zaváděny. Nic s nimi nezmohli, jenom poškodili mimo ruskou i naši ekonomiku a dali podporou fašismu ve známost skutečné ideje svobody a demokracie.

   Vymazat
  2. hrabě Kocharowski20. ledna 2016 21:52

   18.15

   Dobrá úvaha, přesně tak to je. US půjdou do řiti, a pro EU je nejpřirozenější a nejbližší spojenec Rusko, to je nad slunce jasnější.
   I Rusko inklinuje k Evropě, protože k Evropě patří.
   EU plus Rusko, to by byl základ ke světové stabilitě a prosperitě.

   Vymazat
  3. Pro 18:15 - Třeba co nejdřív "zrušit" naši vlastizrádnou a kolaborantskou vládu, upevnit naši státnost a zvýšit ostrahu hranic. Odmítnou veškeré snahy bruselské nevolené a kolaborantské "verchovky" na kvóty tzv. běženců. Cestou referenda vystoupit z diktátorské totalitní EU a zločinného paktu NATO. Začít ekonomicky vzájemně výhodně spolupracovat se zeměmi BRICS, zejména s Ruskem a Čínou s výhledem našeho vstupu do tohoto nového světového uskupení. Více se přimknout k slovanskému Rusku a Slovensku. Toť zatím vše!
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
  4. Anonymní21. ledna 2016 0:37
   Kdyby záleželo na mně, tak jsem pro. Dokonce se i naši představitelé staví na pozici, že nemůžeme přijímat imigranty za cenu vlastního ohrožení. Prý to říkali vždycky (p. Tejc dnes v Událostech a komentářích). Ale k radosti je daleko, toto jsou pouze řeči, skutky žádné nejsou. Stále čekají, že EU předloží nějaké celoevropské řešení. Ta to však hodlá „vyřešit“ tím, že pošle Turecku 3 mld Eur. Kdybychom naši poměrnou část raději dali do vybavení policie a dobrovolné domobrany, bylo by to určitě účinnější řešení. Jako další vylepšení, by mohla být společná ochrana v rámci V4.
   Ty Vaše ekonomické návrhy jsou logické, ale první krok musí být ukončení ekonomických sankcí. Kdybychom se na tom společně dohodli v rámci V4, tak by nás zbytek EU nejspíš brzy následoval. Někdo s tím musí přijít první. P.K.

   Vymazat