Reklama

.

.

středa 20. ledna 2016

Setkání Rusko-Katar na nejvyšší úrovni v Moskvě. Proč k němu došlo?


Taurus
20. 1. 2016   Eurasia24

V pondělí 18. ledna se v Moskvě konalo setkání (na nejvyšší úrovni) emíra Kataru šejka Tamíma s ruským prezidentem V. Putinem a ministrem zahraničí S. Lavrovem. Proč je toto setkání natolik důležité a proč k němu vůbec došlo?


Jak všichni víme, u Ruska nebylo horších vztahů snad se žádnou zemí, než s tímto zlostným trpaslíkem (Katarem) na Blízkém východě. Ty vztahy byly konfrontační už řadu let a v roce 2011 dokonce došlo k úplnému zmrazení diplomatických styků, poté, co byl na letišti v Kataru surově zbit velvyslanec RF Titorenko za to, že celníkům Kataru nechtěl dovolit prohlížet diplomatickou poštu.

Katar se také velkou měrou podílel a (zatím) dodnes podílí na dezinformační kampani, která podporuje destabilizaci Blízkého východu a velkou měrou přispěl i k šíření terorismu, jak na Blízkém východě, tak i všude ve světě.

Tak by proč s takovým státem, navíc čítajícím jen pár milionů obyvatel, mělo Rusko jednat, namísto toho, aby ho zcela ignorovalo? Vždyť každý si uvědomuje, že Rusko a Katar jsou velmi odlišné váhové kategorie.

A v tom je právě odlišnost politiky Ruska v čele s Putinem od politiky dočasného hegemona – Ameriky. Amerika dělá vše jen ve vlastním zájmu a přitom se neštítí jakýchkoli prostředků, vyhrožováním počínaje, zakládáním teroristických buněk a států konče.

Rusko také vychází z vlastních zájmů, ale cíle a tím pádem i prostředky jsou u Ruska jiné. Cílem USA je vládnout světu, prostředky výhradně donucovací, včetně terorismu. Cílem Ruska je podpořit vlastní rozvoj na základě mírové spolupráce se všemi zeměmi.

Proto i prostředky si Rusko vybírá jiné – nejdříve nabídnout světu a státům vzájemně výhodné podmínky a teprve poté, když některé země tu spolupráci odmítnou a zvolí si cestu konfrontace, použít prostředky donucovací. Spektrum je široké – informační, ekonomické a vojenské prostředky, přičemž poslední prostředek je používán jen ve vyjímaných případech, když už žádná dohoda není možná, třeba v případě Sýrie.

Pokud je možné mírové řešení problému, bude vždy použito kompromisní řešení, kromě těch případů, které jsou za červenou linií, jíž Rusko nedovolí překračovat nikomu. Dnes je to třeba případ Ukrajiny a Sýrie. Červená linie je vždy spojená s bezpečnostními riziky pro samotné Rusko.

Mohli jsme téměř v přímém vysílání sledovat prostředky, které Rusko použilo ve vztahu k Americe, EU, Turecku, Saúdské Arábií a celému Blízkému východu tehdy, když se cítilo politikou těchto zemí ohroženo.

Především je třeba zdůraznit, že ve všech případech se Rusko nejdříve pokusilo nabídnout všem účastníkům pro obě strany výhodné podmínky spolupráce. Těm zemím, které nabídku přijaly, Rusko pomohlo k získání lepších pozic ve světě (Írán, Egypt). Země, které nabídku zneužily, na to tvrdě doplatily tak, že se zhoršily jejich vnitřní poměry a jejich prestiž ve světě. Přitom, na dosažení svých cílů Rusko jako prostředek nepoužilo ani „barevné revoluce“, ani organizaci a podporu terorismu.

Katarský emír, který do určité doby mohl mít pocit naprosté beztrestnosti, hlavně kvůli existenci americké základny na jeho území, poté, co vyhodnotil problémy regionálních mocností, které vůči Rusku zvolily konfrontační řešení, a hlavně ztráty pozic samotných USA, konečně dospěl k závěru, že jedině Rusko mu může zajistit zachování jeho státu jako takového. Lepší pozdě, než nikdy.

Pro Katar návštěva jeho nejvyššího představitele v Moskvě znamená pozvednutí před celým světem bílé vlajky, naprostou kapitulaci.

Toto jsou slova emíra Putinovi: „Pro stabilitu míru ve světě je úloha Ruska zásadní. Velmi nám záleží na rozvoji vzájemných vztahů s Ruskem.“

Po setkání s Putinem šéf ministerstva zahraničí Kataru šel dojednat podmínky kapitulace s Lavrovem, o Sýrii, Jemenu a Palestině. Prohlášení ministra zahraničí Kataru: „Dohodli jsme se, že protahování konečného rozhodnutí o syrské otázce jen zhorší utrpení obyčejných lidí“.

Jak se říká, není, co dodat.

Ale dodám. Poslední rozhovor Putina pro německý týdeník Bild svědčí o tom, že jen uregulováním konfliktu na Blízkém východě mise Ruska nekončí. Putin opět podal pomocnou ruku jak Merkelové, tak i zdravým silám německé politické scény. Opět jen z ryze pragmatického hlediska. Protože nestabilní Evropa rovná se problém pro rozvoj samotného Ruska.

A tak si buďme jisti, že řešením svých vlastních problémů Rusko pomůže vyřešit problémy i svým sousedům. Holt zeměpisná poloha a zvolený směr zavazují.

„Rebjata, davajtě žiť družno,“ – volně přeloženo: „Buďme všichni kamarádi.“Zdroj: Leva-net


22 komentářů :

 1. Nijak se politika Ruska a USA neliší od slov veřejně hlásaných prezidenty těchto zemí.
  Rusko: nabízíme vzájemně výhodnou spolupráci na základě rovnocenného partnerství.
  USA: musíme mít nejsilnější armádu na světě, abychom mohli zakroutit ruce zemí, které nebudou dělat to, co USA potřebují a co chtějí aby dělaly.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:22 - jsi žába, nebo žabák?

   Vymazat
 2. "Cílem Ruska je podpořit vlastní rozvoj na základě mírové spolupráce se všemi zeměmi"
  Věta jak vystřižená ze slovníku Molotova.
  Což Rusko krásně potvrdilo anexí Krymu a válkou na Donbase.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ynteligente14:27, být tam místo Putina Gorbačov či Jelcin byl bys už spolu s námi ohlodaný na kost.

   Vymazat
  2. 14:27 - Zbytečně se snažíš. Všichni dobře vědí, že lidé Krymu nechtěli žít s banderovci a nechat se vraždit ukronácky. Jsou rádi, že té zhoubě unikli právě připojením k Rusku. Žijí si tam teď spokojeně, bez vraždění.

   Vymazat
  3. KONEČNĚ JE TU ZAS JEDEN 14.27,CO CHCE,ABY NÁŠ CAR PUTIN DOSTAL TU NOBELOVKU.

   Žadný generalissimus nedokáže zabírat celé poloostrovy beze ztráty jediného automatčika,zláště když ten KRYM ukradlo Rusku komunisticke byro UV KSSS,které dodnes podporuje úplně zblblé NWO,mající ve vleku nebohé USA

   Vymazat
  4. Nejde mně do hlavy, kde se líhnou blbečci vašeho (14:27) typu. Holt, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.

   Vymazat
  5. Milý Podrazáku ze 14.27. Ta věta zněla jinak, než jsi ji zkreslil: "nabízíme vzájemně výhodnou spolupráci na základě rovnocenného partnerství." To, co jsi napsal, bylo ze slovníku tvého prezidenta Obamy.

   Vymazat
  6. Anexe z vůle občanů Krymu? Opakujete jako papoušek tu kolosální hloupost. Rusové Krym většinově obývají od dob carevny Kateřiny, nic na tom nezměnil ani populistický a po tehdejším bohatství Západu pošilhávající bolševik Chruščov ani samostatná Ukrajina jako reziduum rozpadu SSSR. Krymčané si až třetím plebiscitem vynutili nezávislost na Ukrajině a s ohledem ka povahu puče v Kyjevě se rozhodli pro vstup do RF. Tohle spískali ti, co podporovali puč v Kyjevě.

   Vymazat
 3. @14:27, velmi pomyleny tvor, patrne z celedi lačkovcu!! vice NC
  jaros

  OdpovědětVymazat
 4. JAK SE ZDÁ PUTIN PŘEBÍRÁ ODPOVĚDNOST METODOU DOMLUVY A S RATOLESTÍ MÍRU.

  Voliči ČR si mohou vzit Z TOHO vzor a domluvit ještě dnes diversantům a pohlavárům z vedení polit stran,kteři ODMÍTAJÍ jakékoli přání voličů a nadále si chtějí usurpovat moc tím,že se dělají hloupí a prý nevědí,že HLAS LIDU JE HLAS BOŽI a zacpávají jejich námi zaplacené DISKUZNÍ RUBRIKY na svých stranických webech,aby později tvrdily,že NIC neví a za nic nepřevezmou odpovědnost.

  Nestačil jim osud prolhaných a všehoschopných neoliberálů z ODS a top malé strany,kde prý voliči chtěji zástupce,jež se mají mezi sebou bít za jejich svobodu atomovými pumami.

  MINIMÁLNÍM POŽADAVKEM SJEDNOCUJÍCÍM VOLIČE PROTO MUSÍ BÝT OTEVŘENÍ ZABLOKOVANÝCH RUBRIK NA WEBECH POLIT.STRAN.To uvidíme všichni,anebo taky ne.Co se jim potom stane, to jim asi moc nepomůže a klidně si mohou pak deklarovat,že jim stači chovat se dále,jako by volby už nikdy neměly být.

  OdpovědětVymazat
 5. Nekrmit 14:27. Je to ten koneček Shapira, co s ním dělá potřebu, když jde na malou stranu.

  OdpovědětVymazat
 6. Kdo se trochu vyznáte v psychologii a mimice, tak nemusíte mít překlad videa (ani zákulisní informace) a potvrdí se vám slova o kapitulaci. Jediné jiné vysvětlení by mohla být nezkušenost a tréma. Což vzhledem k postavení katarského Emíra vylučuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Emír zaletěl nahlásit Putinovi souřadnice objektů, které nemá bombardovat. Problém je totiž v tom, že americká základna na území Kataru je tak obrovská, že by Rusko mohlo při bombardování této základny, která podporuje Islámský stát, zbourat i chatrče Katařanů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až to bude potřeba,Američané si svoji základnu vybombardují sami a svedou to na Rusi,umí v tom chodit.Detaily rozhovorů nikdo nezná i takoví Emír ví,že když půjde proti USA,tak to má spočítané.Spíš uvažuji o tom,že jsou to jen USA poslíčkové,není zjistit od Putina.Přece víme,jak to dělal Erdogan,samí úsměv a za zády měl kudlu.
   zemedelec.

   Vymazat
 8. Já ho prostě žeru, Putina. Dalšího komentáře netřeba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pro 17:06 - nejste sám, je nás čím dál tím víc!!!! Lidi nejsou pitomci(nepočítám madam Žilkovou a pod.individua.) a vidí a slyší...

   Vymazat
  2. Mě si tam můžeš taky připočíst :-)Kéžby takových osvícenců bylo i u nás. Michal

   Vymazat
 9. Fíha, ešte aj biele pyžamá si doma zabudli!

  OdpovědětVymazat
 10. Ta slova katarského emíra Putinovi („Pro stabilitu míru ve světě je úloha Ruska zásadní. Velmi nám záleží na rozvoji vzájemných vztahů s Ruskem.“) bych moc nepřeceňoval!
  Nic na světě nepodléhá tak rychlým proměnám, jako jsou slova těchto petrodolarových pimprlat. Jednou rukou člověka opleskávají po zádech, a v té druhé kudlu, aby jej do nich bodli.
  I jedna ze zásad té jejich šaríe říká, že:
  .. Je povinností muslima lhát, pokud se jedná o povinný účel. To znamená, že v zájmu dodržování islámského přikázání, jako je džihád, kdy musí muslim lhát, nesmí mít žádné pocity provinění, nebo hanby s tímto druhem lží ...
  Jediné, co tedy tomu katarskému můžeme věřit, je to, že je zarytým wahábitou. A takoví, jak známo, berou přikázání své víry vážně. Vč. těch z našeho pohledu amorálních ...

  OdpovědětVymazat
 11. Ono Kataru skutečně nezbylo nic jiného než s ohnutým hřbetem a kapitulačními podmínkami napochodovat do Moskvy. Však on sultán dobře ví, že tamní ropy je čím dál méně za čím dál více předražených US dolarů a těch v podobě pomoci se již vůbec nedostává. Bídná podstata katarské ekonomiky svou nahotou vyhnala sultána tam, kam si svou návštěvu donedávna nedokázal představit ani ve snu. Mise Kataru v Rusku je důkazem, že USA již nemají finanční zdroje na podporu svých nesamostatných diktátorských režimů na Blízkém Východě.

  OdpovědětVymazat