Reklama

.

.

úterý 19. ledna 2016

Stane se Čína modelem pro další vývoj Egypta?

Tereza Spencerová
 19.1. 2015   Literární noviny
Je zřejmé, že Peking bude svůj model vývoje na Blízký východ „vyvážet“ mnohem snáze, než Spojené státy svoji „demokracii“. V posledních dvou letech prezident Abdal Fattáh Sísí dělal vše možné i nemožné, aby diverzifikoval vztahy Egypta se světem a zbavil tak Káhiru několik dekád trvající jednostranné závislosti na Spojených státech. Nejviditelněji se tato snaha projevila na sbližování Káhiry a Moskvy, což v uplynulých měsících znovu jen potvrdila například „kauza Mistral“, všeobecné posilování obchodních vztahů (včetně výstavby ruských jaderných elektráren v Egyptě za 26 miliard dolarů) nebo egyptská podpora ruským náletům v Sýrii.


 Současně jsou ale tyto vztahy dál svým způsobem „tradiční“, neboť sahají i do vojenské oblasti, což samozřejmě – jak ukazuje zkušenost v silně nestabilním regionu – nemusí být vždy jen výhodou, ale potenciálním zdrojem dalších problémů.

Nicméně, je tu i další rozměr diverzifikace, který v úterý přijede do nepříjemně větrné a „zapískované“ Káhiry osobně představit čínský prezident Si Ťin-pching. Egypt má být první zastávkou na jeho cestě po Blízkém východu, během níž navštíví ještě Írán a Saúdskou Arábii. Peking jen pár dní předtím zveřejnil svůj vůbec první poziční dokument o politických vztazích s arabským světem, v němž se na jedné straně obšírně mluví o pevných kulturních a ekonomických vazbách mezi Čínou a Blízkým východem, na straně druhé jasně pak deklaruje snaha tyto vztahy prohlubovat, a to na základě nevměšování do vnitřních záležitostí, respektu ke státní svrchovanosti, rozvoje průmyslové a jiné obchodní spolupráce, kulturní výměny, společného boje proti terorismu nebo jasného konstatování Pekingu, že palestinský stát by měl vzniknout, a to v hranicích z roku 1976 a s Východním Jeruzalémem coby metropolí.

Peking by přitom pro většinu arabských států mohl být „živým modelem“ budoucího vývoje, protože předpoklady jsou de facto společné nebo alespoň velmi podobné. Čína v posledních třech dekádách vystoupala do globální špičky s ekonomikou, kterou do značné míry řídí stát, s masivními investicemi do infrastruktury, s respektem k tradicím a kulturním hodnotám a s mocenským monopolem jedné strany. Egypt se liší jen v detailu -- mocenský monopol představuje armáda, která je největším průmyslovým holdingem i zaměstnavatelem v zemi a prostřednictvím nově zvoleného parlamentu si neustále usnadňuje svou pozici pro další rozvoj. Už jen kvůli této podobnosti lze konstatovat, že Peking bude svůj model vývoje na Blízký východ „vyvážet“ mnohem snáze, než Spojené státy svoji „demokracii“. Zdá se tedy, že Peking je připraven být pro Blízký východ nejen obchodním, ale i strategickým partnerem a zasadit tak další ránu beztak už uvadajícímu americkému vlivu v regionu. Nebo slovy čínské agentury Sin-chua, Čína už nebude jen přihlížet událostem na Blízkém východě a „zaujme proaktivní přístup k regionu s velkým geopolitickým významem“. (Situaci se snažil „na poslední chvíli“ zmapovat šéf CIA, který zavítal do Káhiry těsně před čínským prezidentem a početnou obchodní a politickou delegací, nicméně výstupy z jeho jednání jsou dost vágní na to, aby svědčily o čemsi konkrétním.)

Co bude nově deklarovaná čínská blízkovýchodní politika znamenat v praxi pro Egypt, se teprve uvidí. Zdejší média jsou zaplavena čísly a statistikami, která se paradoxně často liší až v řádech miliard dolarů, ale shodují se na tom, že devět desetin z (asi) desetimiliardového ročního obchodního obratu tvoří čínský vývoz. Faktem ale je, že čínské firmy masivně investují například do projektů kolem Suezského průplavu, který má pevné místo v čínských plánech na obnovení Hedvábné stezky, a dalších infrastrukturních nebo energetických záležitostí. Před časem se spekulovalo, že by Si mohl do Káhiry přivézt dalších 10 miliard dolarů investic, ale zatím Peking jako gesto nabídl Egyptu „jen“ miliardu coby dárek k 60. výročí navázání diplomatických vztahů. Na vše další si pár dní počkejme.

V každém případě ale platí, že příjezd čínského prezidenta jen upevní pozici Abdala Fattáha Sísího v čele země. Už po pár hodinách v Káhiře jsem se (nevyžádaně) dozvěděla, že je to prezident skvělý, odvádí svou práci, jak má, stará se o potřebné a chudé, že za reálné hrozby terorismu svědomitě válčí s Daešem na severu Sinaje a drží v zemi více méně klid, byť občas i za cenu zatýkání aktivistů, kteří by mohli „dělat rotyku“, například před blížícím se výročím protimubarakovské revoluce z 25. ledna 2011. Faktem je, že jeho popularita mezi obyvatelstvem v poslední době sice o něco klesla, ale i tak se dál drží na „příjemných“ 88 procentech. Po demokracii západního „střihu“ – pokud tedy samozřejmě na Západě ještě nějakou demokracii opravdu máme – tady (s lehkou nadsázkou) beztak touží jen pár absolventů různých „kurzů“ organizovaných západními neziskovkami

23 komentářů :

 1. Všude mimo "demokracii západního střihu", kterou evidentně tak nenávidíš, bys byla na dně společnosti, ty přeoperovaná blbko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jdi ty kecko. Na Paní Novinářku nemáš, nevládní aktivisto.

   Vymazat
  2. Pepku, opět jsi prokázal, že jsi nejen tupé hovado po tvém stbáckém fotrovi, ale navíc drzá špína, zcela v duchu tvého dědka, který pro změnu dělal bachaře v Osvětimi. Není proto divu, že takový rudo-hnědý trus, kterým jsi, se chová jako nevychovaný retard.

   Vymazat
  3. Ale pro tebe ona na "dně společnosti" je, ty "demokrate západního střihu", ne? Proto o tom tady tak rozezleně kvákáš. Tato společnost rozhodně není teolerantní kvůli tobě, ale kvůli normálním lidem, kterým jsou tyto věci u prdele.

   Vymazat
  4. Anonymní19. ledna 2016 15:46 - DUFAM, ZE TA TY AMERICKA SVINA FASISTICKA PREJDE COSKORO AUTO ALEBO ROZTRHA NEJAKY BULDOG, ABY NA SVETE BOLO ASPON O MALINKY KUSOK LUDSKEJSIE.

   Vymazat
 2. Hele bezmozku, můžeš mi říci, kde zrovna hnízdíš, abych ti přiletěl zaštebotat, jaký jsi blbec?!
  pražský vrabčák Čimčara

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čimčaro ahoj!
   Nabroušený zobáček máš pěkně :-)!
   vlaštovka zdraví přes hory a doly !
   j.

   Vymazat
  2. Krásna vlaštovko, je mně ctí a národním svátkem, že jsi zde zaštebotala. Moc si to považuji až mi od pýchy narostou větší pírka. Žij blaze!
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
  3. Na větší pírka se vybodni, napiš vlaštovce jestli ti narostlo pořádný péro !!

   Vymazat
 3. Ono přenesení čínského modelu nebude tak snadné. Čína vyrostla na amerických investicích a zákaznících, kteří tam předali svou výrobu a zabývali se jen obchodními a finančními záležitostmi. Tento jedinečný a ztěží opakovatelný krok, Čína těžko nějak zrealizuje. Spíš bude v Egyptě a dalších surovinových zemích, investovat do těžby, aby si suroviny zajistila. Dolarů má hromady a musí je někde uplacírovat. Také bude hledat odbyt, pro svůj obří průmysl. Vystaví jim tam rychlostní železnice, to umí perfektně. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, nejdříve si zkuste zjistit, zda více investovala EU (Německo) nebo USA, abyste v tom neměl zmatek.

   Vymazat
  2. Anonymní19. ledna 2016 17:23
   „No, nejdříve si zkuste zjistit, zda více investovala EU (Německo) nebo USA, abyste v tom neměl zmatek.“
   Díky za výtku, musel jsem se přivzdělat, ale stále si myslím, že nejsem daleko od pravdy.
   Zdaleka největším investorem v Číně je HongKong. Jelikož ten je daňovým rájem, jsou v něm registrovány firmy z celého světa. Ve statistikách se pak uvádí, že to jsou investice z Hong Kongu.
   Podle mého názoru, bude v těchto investicích více amerických (silnější ekonomika), než evropských. Ale máte pravdu, i Německo je velkým investorem. P.K.

   Vymazat
  3. Anonymní19. ledna 2016 17:07 . Nepochopil si cinsku ekonomiku a jej sucasnu transformaciu, ktora je zalozena na 3 pilieroch: 1. Orientacia vyroby pre vlastny trh, ktory je kazdym rokom mohutne kupyschopnejsim 2. Utlm domacich investicii do vyroby a mohutna podpora investicii do sluzieb, ktore su v Cine nerozvinute a nasledujucich 10 rokov to bude tahunom cinskej ekonomiky 3. Prenos modelu cinskeho ekonomickeho zazraku do krajin tretieho sveta a mohutne investicie do budovania infrastruktury v tychto krajinach a do firiem schopnych vyrabat a vyvazat do sveta, cim Cina chce z krajin tretieho sveta urobit prosperujuce ekonomiky a mohutne stupajucou zivotnou urovnou. To jej zaisti splatenie investicii do budovania ich infrastruktury a navyse si vytvara nove kupyschopne odbytiste pre svoje vyrobky, pretoze Cina vie, ze USA v priebehu kratkeho casu ekonomicky skolabuje a s nim sa kolaps prenevie aj do EU. Cina je v sucasnosti daleko najschopnejsi ekonomicky strateg na svete, v com niekolkonasobne prevysuje ostatny svet a vsetkych zapadnych nositelov nobelovych cien za ekonomiu do kopy a co jej v kratkej buducnosti prinesie absolutnu ekonomicku hegemoniu vo svete o akej sa americanom ani v najvacsej ekonomickej slave ani nesnivalo.

   Vymazat
 4. Bezmozci v 16:31 a 16:32 jsou nádherným důkazem toho co jsem napsal.
  Jen v naší extrémně tolerantní "demokracii západního střihu", kterou soudružka Spencerová tak pohrdá, je možné aby se soudruh Spencer nechal přeoperovat na soudružku Spencerovou a dál působil jakoby nic, neklesl ani o milimetr na společenském žebříčku, nebyl nikde ostrakozován, diskriminován, nikde jím nebylo pohrdáno. Dokonce ani soudruhům 16:31 a 32 to nepřijde vůbec divné.

  Všude jinde od Číny přes Rusko až po muslimské země (včetně těch "hodných", Sýrie a Iránu) se na podobné počínání dívají jako na důkaz zkaženosti, zhýralosti, dekadence, hnusu západu. Kdekoli v těchto zemích by bylo soudružkou maximálně pohrdáno a nikde by si ani neškrtla.

  Soudružka Spencerová si toto bohužel neuvědomuje a místo aby byla "demokracii západního střihu" vděčná, že ji umožnil maximállně se realizovat, tak ji pálí dobré bydlo a ve své hlouposti proti této demokracii podsírá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Soudruhu Pepku, dneska jsi se nějak rozvášnil. Asi ti začíná docházet, že "vyvolení" soudruzi tvého typu, potomci nacistických a bolševických zmetků, mají čím dál menší možnosti, jak šířit své lživé prostoduché výkaly a vůbec šířit nesnesitelný puch ve všech diskuzích, protože lidi už vám to porstě nežerou. Takže vyskoč a táhni tam, kam rudo-hnědá špína tvého typu patří.

   Vymazat
  2. :-D
   ty 17:18 a 17:15 to máš v té svojí makovičce už dočista pomotané, mektáš páté přes deváté, ty tvoje kakánky hlavu ani patu, o myšlence nemluvě.

   Vymazat
  3. 17:27
   Pepku, ty jsi opravdu chudák. Ale ani mi tě není líto, lidský odpad by se měl likidovat hned, jak ses té "erotické pracovnici", co ji obtáh tvůj fotr, když skončil s lámáním prstů muklům v Jáchymově, narodil. Rudo-hnědý dobytek tvého ražení by měl být bez milosti likvidován. Ty o myšlení raději pomlč, to je něco, co jsi nikdy v životě nezažil. :-D

   Vymazat
  4. Demokracie co to je pro mne je to nepochopitelné,asi něco jako komunizmus,tak ten tu taky nebil.Ale je naněj spoustu odborníků jako na tudemokraciji.

   Vymazat
  5. Souhlas. Stejně jako všichni ti rudohnědí, co parazitují na demokracii jako na svém hostiteli. V ČSR se jim ji podařilo po válce zardousit a pak už jim nezbylo nic jiného než se vzájemně vybíjet, aby vyhrál ten největší rudý parazit, který nakonec skoro úplně zahynul, protože už neměl na čem parazitovat. Po roce 1989 ale bohužel parazituje dál, snad demokracie má dnes víc sil, aby rozkladné působení těchto zhoubných prvoků přežila bez úhony, ostatně tak jako každý zdravý organismus.

   Vymazat
  6. 17:39
   Věřím, že si při vymýšlení těch svých historek i honíš, ty náš malej frustrovanej úchyláčku. Nebo jsou to záblesky vzpomínek z tvého neradostného dětství?
   Ještě vytrus nějaké svoje kakánky ať se pobavíme

   Vymazat
  7. 18:22
   Ale no tak, Josef. Už sis z té "bohulibé" činnosti zde našetřil alespoň na novou předkožku? :-D Ty blbe...

   Vymazat
 5. Na této "demokracii" se rozhodně parazitovat nedá. Ale na práci těch, co skutečně vytvářejí hodnoty se v této "demokracii" parazituje vehementně. T

  OdpovědětVymazat
 6. Ludia nekomentujte tie kurvy americko-fasisticke: 15:46, 17:09. Su to platene štetky americkou ambasadou a sorošovou nadaciou- Oni samotni nie su schopni sformulovat ani jednu konzistentnu myslienku a len dookola vsade ako cvičené opice opakuju co im napisali ich zahranicni chlebodarcovia. Za par dolarov sa im budu pchat do riti ako hlboko im prikazu. Tym, ze na nich reagujeme sa odoberame o energiu, im to dava pocit, ze sa im ich zapredanecka praca dari a navyse sa ochudobnujeme o zmysluplne diskusie, ktore tu mozeme viest. NAVRHUJEM ICH ABSOLUTNE IGNOROVAT....ANI JEDNU REAKCIU NA NICH. TIE LÚZY RIŤOLIZÚCE BUDU Z TOHO V PRDELI...AZRUTI SA IM CELA ICH STRATEGIA...DAME IM NAJAVO ZE SU MENEJ AKO VZDUCH A MY SA TU MOZME OBOHACOVAT INTELIGENTNOU ZMYSLUPLNOU DISKUSIOU.

  OdpovědětVymazat