Reklama

.

.

pátek 29. ledna 2016

Stratfor: Pomoc Ruska zasáhne Turecko na citlivém místě


29. 1. 2016    zdroj a původní
Podle Stratforu nabídli zástupci Ruska vojenskou spolupráci syrským Kurdům, kteří bojují s DAEŠ. Vzhledem k tomu, že kurdská otázka je citlivým místem Ankary, zvyšuje to riziko rusko-tureckého střetu, předpokládá publikace.


Analytický portál Stratfor s odkazem na "prosyrská vládní média" informoval, že ruští vojáci se setkali s představiteli syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii a uskutečnili předběžné jednání o vojenské spolupráci. Tyto rozhovory zahrnují návrh Ruska na pomoc Oddílům lidové sebeobrany při obsazení města Džarábulus na hranici s Tureckem.

Kurdové využijí ruské zbraně a financování a také vliv Ruska na syrskou vládu, aby podpořila vytvoření kurdské autonomie v Sýrii.

Ale kurdské oddíly sebeobrany přiznávají, že podporu Ruska nelze srovnávat s podporou USA, uvádí Stratfor. Amerika kvůli obavám, že pokazí vztahy s Tureckem, poskytuje materiální pomoc zdráhavě, USA podporují Kurdy ze vzduchu s použitím střel s přesným navedením. Rusko používá neřízené rakety.

Pomoc Kurdům může zkomplikovat již tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Tureckem. Kurdská autonomie je citlivé místo Turecka. Rusko pokračuje v dodávání zbraní do provincie Aleppo včetně řízených střel "země - vzduch," což brání možnému tureckému zásahu do syrského konfliktu.

USA v současné době jednají s Tureckem o společných akcích proti DAEŠ*, uvádí Stratfor. Na začátek února je naplánován návštěva do Ankary generálporučíka Charlese Browna, během níž bude projednána společná operace Turecka a USA v Sýrii. Výsledky jednání určí pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Tureckem.


Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr.Vladimíra Grulichová
*DAEŠ je teroristická organizace v Rusku zakázaná (pozn. RT).  

9 komentářů :

 1. To, že může vzniknout nějaký státní útvar Kurdů, nenechává turka ani US huna v klidu.
  Pokud se Rusku v Sýrii podaří udržet Assadovský režim, bude budoucí území autonom. Kurdistánu jedinou branou pro ropu a plyn k pobřeží Středozemního moře.
  A tak se vede a povede silová přetahovaná o to, která z obou proti sobě stojících mocností ten stát (byť i ve formě autonomie) založí.
  Kéž se to podaří Rusku!
  Aby už konečně ze Sýrie (popř. i Iráku) vytěsnili ty agresivní a hrabivé huny ...

  OdpovědětVymazat
 2. Nevěřím tomu,že by USA podporovaly Kurdy proti vůli Turecka.Dokud Kurdové obsazovali Sýrské území,tak je USA podporovaly,ale jak se ocitli blíže Turecka,bylo zle.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim ze je to realna moznost,ze SS hodi Perdogana za hlavu kdyz si spocitali kolik jim toho nasral na hlavu! Dyt budou mit moznost krast ropu dal... Jenze Kurdove miluji tu americkou verbez stejne jako cely svet. A Kurdsh nejsou blbci,-vedi ze Asad zstane u moci a Rusove jsou u Kurdisu dobre zapsani! Takze snadnejsi a perspektivnejsi cesta pro Kurdy je prijmout pomoc od Putna a zabezpecit si perfektni vyzbroj a budoucnost po priznani autonomie. Tak to vypada ze ti americti zmrdi nepochodi!Ale nechme se prekvapit ,dyt vono se to brzo vystribri...

   Vymazat
 3. Erdoganův sen o Osmanské říši se rozplývá

  OdpovědětVymazat
 4. No, a Turecko rádo využije nabídku ukrajinských fašistů a pošlou regulerní armádu do Novoruska. A je zaděláno.:(

  OdpovědětVymazat
 5. Je docela možné,že Rusové používají neřízené rake-
  ty a USA přesné střely.Nemocnice,napadené USForce
  jsou toho zářným příkladem.Přesnost hlavně při zá-
  sobování IS a nákupu ropy od nich.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 6. Demokratické a mírumilovné USA vyslyšely touze po samostatnosti Kosova a jistě rády napomohou ukojit žízeň po svobodě a svébytnosti i Kurdům. Mají smysl pro spravedlnost.

  OdpovědětVymazat
 7. Sestřelit ruskou stíhačku, to nebyl dobrý nápad. Putin ty šmejdy zašlape do země a protože Rusové nemají zločinný oblbovací řád, nazývaný trapně demokracie, ani si neškrtnou.

  OdpovědětVymazat
 8. Na SV je tolik zájmů, že nelze absolutně předpovědět, čí zájem nakonec zvítězí. To, že by měl vzniknout nezávislý Kurdistán, odmítá pouze Turecko. USA i Rusko si to uvědomují. Ovšem jednotný pohled už není na to, jaký by měl mít ten stát charakter a čí by to měl být vazal. Dokud jsou mocnosti při síle, tak si budou vzájemně blokovat pokusy vytvořit Kurdistán přátelsky nakloněný druhé straně. Určitě si přitom vyslechneme různá „vysvětlení“ svých kroků na SV. P.K.

  OdpovědětVymazat