Reklama

.

.

úterý 26. ledna 2016

Syrská armáda dobyla strategické jihosyrské město Šajch Maskín

26.01.2016   ČTK
Syrská armáda z rukou povstalců znovu dobyla strategické město Šajch Maskín v jižním governorátu Dará. Zajistila si tím zásobovací trasu z Damašku na jižní hranici. Informovala o tom v pondělí večer opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Město, které leží na spojnici Damašku a provinční metropole Dará, bylo dobyto po těžkých bojích, uvedli aktivisté SOHR podle agentury Reuters. Boje se podle nich nyní soustředí v okolí města.

Na konci prosince syrská vládní vojska za podpory spojeneckých milic zahájila ofenzivu na syrskou část Golanských výšin. Jde o součást větší operace, během níž chce režim prezidenta Bašára Asada znovu získat kontrolu nad jižní částí země. Těsně před ofenzivou vládní vojska dobyla strategickou základnu u Šajch Maskínu a později podle některých zdrojů ovládla i značnou část města samotného.
Na konci minulého týdne syrská armáda dobyla z rukou protivládních povstalců město Rabíja, jejich poslední baštu v přímořské provincii Latákíja. Ofenzivu podpořilo ruské letectvo a ruští důstojníci se částečně podíleli i na pozemní operaci.

Syrská ofenziva pokračuje krátce před plánovanými rozhovory v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozice. Ty by mohly ukončit konflikt, který trvá už téměř pět let a vyžádal si více než 250.000 mrtvých. Jednání měla začít už v pondělí, kvůli rozporům mezi oběma stranami se ale odložila. Zzvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura v pondělí vyjádřil naději, že by mohla začít 29. ledna.

6 komentářů :

 1. Jak to chtějí zastavit , když na jednání nebude IS ??!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snadno, budou tam zástupci USA ?
   Nu, pak tam budou budou přece šéfové ISIL..:-).
   Heriot.

   Vymazat
  2. ČTK tak trochu plácá nesmysly. Stejně jako v úvodu, že prý si tímto obsazením města syrská armáda zajistila zásobovací trasu z Damašku na jižní hranici. Zatímco pouze přerušila tuto trasu pro teroristy. Občas by stálo za to se alespoň podívat na situační mapu. No ale na druhé straně, co po nich vlastně chtít, když dokáží jen kopírovat západní demagogii.

   Vymazat
 2. Anonymní26. ledna 2016 16:59 fakt dobrej postřeh

  OdpovědětVymazat
 3. Sice pomalu, ale pořád jdou ty věci v Sýrii správným směrem ...
  A nakonec bude Sýrie opět svobodnou zemí.
  S prezidentem Assadem v jejím čele.

  OdpovědětVymazat
 4. Než nastoupil Putin, tak jsem sice věděl, že se Rusko podivně potácí v problémech, ale o zahraniční politice jsem znal jen ty žvásty z médií, a měl jsem strach o chudáky americké vojáky, aby neměli v tom svém spravedlivém boji ztráty.
  Když nastoupil Putin, myslel jsem nejdřív, že je to nějaký playboy, který se předvádí jako potapěč, jezdec a střelec, a nebral jsem ho vážně.
  Pak jsem si ale všiml, jek se NATO utahuje kolem Ruska, že proběhla válka v Gruzii, a to už jsem zbystřil pozornost a přečetl jsem si některý Putinův projev, asi ten z Mnichova, a chytl jsem se. Začal jsem vyhledávat jeho projevy a tiskovky, naučil jsem se rusky, pochopil jsem, že to není blázen, ani zloduch. Pochopil jsem, že vede kruhovou obranu, ale velmi zdatně.
  Putin nemá ve světě obdoby mezi politiky. Ono je to trochu tím, že Rusko je silné. Jinak by už nežil. Naši američtí přátelé nejenom kroutí ruce. Jejich rejstřík je mnohem širší.
  Také jsem pochopil, že amíci nedělají chyby, jak jsem si dříve myslel. Rozvrat je nikoliv jejich omylem, ale cílem.
  Mají jedinou smůlu. USA je kůň, kterého jeho nadnárodní majitel dřív nebo později uštve. Ten kůň o tom neví, myslí si, že se jen tak svobodně probíhá po světě... Je asi z té vlastní propagandy zblblý.
  PB

  OdpovědětVymazat