Reklama

.

.

úterý 19. ledna 2016

Tohle nedopadne dobře: 62 nejbohatších vlastní polovinu světa

19. 1. 2016    German Economic News 
62 boháčů vlastní tolik, jako celá polovina světové populace. I přes současnou krizi bohatství bohatých roste, zbytek světa má však méně a méně. Dalo by se to změnit - jen kdyby světové vlády chtěly. Současný stav: Celkový majetek chudší poloviny světové populace se v posledních pěti letech snížil o více než bilion amerických dolarů, což je pokles o 41 procent, a to i přes rostoucí počet obyvatel v této skupině o 400 milionů duší. 

Zároveň s tím se však bohatství nejbohatších 62 jednotlivců na planetě zvýšilo o více než půl bilionu dolarů. Rychlost, s jakou se propast mezi bohatými a chudými prohlubuje je ještě větší, než se očekávalo: Před rokem předpověděl Oxfam (agentura pro výzkum světového bohatství), že v roce 2016 nejbohatší jedno procento světové populace (70 milionů lidí), bude mít více než zbývajících 99 procent (sedm miliard lidí) dohromady. Ve skutečnosti byl tento práh překročen již v roce 2015 - o rok dříve, než se očekávalo. Podle zprávy tento vývoj nebezpečně ohrožuje sociální stabilitu a současně obrací vniveč boj o snižování chudoby v nejchudších regionech planety. 

Důvody: 

Daňové ráje

Jedním z důvodů tohoto vývoje je nedostatečné zdanění nadstandadtního majetku a kapitálových výnosů, dalším je i přesun zisků do daňových rájů. Počet firem registrovaných v daňových rájích vzrostl od roku 2000 do roku 2014 čtyřnásobně. Devět z deseti předních světových velkých korporací je registrováno alespoň v jednom daňovém ráji. Rozvojové země tímto způsobem každý rok přicházejí nejméně o 100 miliard dolarů daňových příjmů. Jen samotný přesun majetku do daňových rájů bohatými jednotlivci stojí africké země každý rok zhruba 14 miliard amerických dolarů. Tato suma by například mohla v Africe pokrýt zdravotní péči o matky s dětmi, což by zajistilo ročně ušetřit kolem čtyř milionů dětských životů. 

Šmelináři

Žijeme ve světě, jehož pravidla jsou nastavena pro super bohaté. Nicméně pro dlouhodobé přežití nejen nejbohatší smetánky potřebujeme ekonomický a finanční systém, na kterém mohou profitovat všichni. Nadnárodní korporace ani lokální firmy se již déle nesmí vyhýbat své odpovědnosti vůči těm, kteří jim jejich zisky generují. Musí zaplatit daň ze svého zisku tam, kde jej vytvořily. Politici musí respektovat potřeby svých občanů a jejich zájmy postavit nad zájmy super-bohatých nadnárodních koncernů. Daňové oázy v exotických zemích pak samy vyschnou. 


Podle Oxfamu by bylo řešením založení mezinárodního daňového systému. 

Vyžaduje to vlastně jen několik kroků: Zavázat společnosti k veřejnému vykazování zisků a souvisejících daní v konkrétní zemi. Takto může veřejnost kontrolovat platby daní korporacemi a firmami, plnění daňové povinnosti by bylo "demokraticky" posíleno. Rujnující boj o co největší daňové úlevy firmám musí skončit. Za tímto účelem musí zodpovědní politici své daňové pobídky pro nově příchozí i stávající korporace zveřejnit a učinit transparentní. Namísto zvyšování daní a vymýšlení nových daní ve sféře spotřeby uplatnit vyšší daňovou zátěž na "nadstandartní" majetek, kapitálové zisky a vysoké příjmy. 

Vlády zemí na celém světě už dávno nejsou nezávislými, neslouží občanům.

Budeme-li brát v úvahu i zájmy rozvojových zemí, potřebujeme legitimní mezivládní kontrolní orgán na úrovni OSN, který by provozoval daňovou agendu v těchto zemích. " Proč se stane pravý opak? Vlády zemí na celém světě už dávno nejsou nezávislými. Staly se služebníky a vykonavateli příkazů majitelů světového kapitálu. Tito mocipáni pak nejen vzájemně propojují jejich vlastní bohatství, ale také spravují penzijní a neziskové fondy, bankovní i jiné finanční instrumenty v mnoha zemích, čímž se například vytvořila závislost důchodů většiny lidí na nadnárodním kapitálu. Je to jednoduchá rovnice: dotkněte se našich aktiv a vaše důchody jsou v ohrožení. Kapitál, jak známo,je plachá zvěř. A většina vlád se svou liberální proevropskou a globalizační politikou stala vězni v systému, který sami vytvořili. Bohužel pro nás, řadové občany, na bezbolestný útěk z tohoto područí je již pozdě. 

Pro Novou republiku přeložil A. Frey

31 komentářů :

 1. Tržní kapitalisticky spravedlivá ekonomika. Války a humanitární bombardování. Bezdomovci a parazitokracie s nezaměstnaností - zvaná demokracie. To je ten nejlepší systém ze všech. Lepší podle parazitů PRÝ nikdo nevymyslí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NOVÝ SYSTÉM MÁ ZA ÚKOL OD NWO INSTALOVAT

   pan ANO,BUDE LÍP,který ted převzal mrtvole ODS a TOP malé straně ŘIŠI ZLA. Jeho úkol zni.Zavedu kurvokratickou oligarchickou TARANII a vy moji voliči mi za to budete ještě lízat paty a tleskat.

   Vymazat
 2. Jéé, komunisti se zase topí v závisti. Tak vám třeba, nýmandi.

  Vy lůzo, lidé jako Gates, Jobs... vám nic neukradli. Vybudovali od nuly z ničeho firmy které dnes mají hodnotu ve stovkách miliard dolarů a oni jsou jejich podílníky. V tom spočívá jejich bohatství. Ve vlastnictví jejich firem. Ne v tom že před vámi zlomyslně ukrývají obří podzemní sklady plné žrádla.
  Jakým právem si vy, líné nuly, dovolujete cokoli z plodů jejich nápadů a práce nárokovat? Nemáte na tom žádný podíl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V závisti se topí hlavně a především ti, co o ní stále píší, hovna která druhé nazývají lůzou, paraziti líní myslet a obdivující parazitokracii.

   Vymazat
  2. Ty víš o plodech práce kulový, aneb jsi nikdy k žádné pořádné práci ani nečuchnul hňupe hňupácký.

   Vymazat
  3. 20:32 a 20:35

   Lůza na sebe jak vidno nenechala dlouho čekat.
   Klepou kokotiny v Gatesově Windowsu :-D

   Vymazat
  4. Holota parazitní se počala durdit. :-D čili dement či debil, jak se komu líbí, se opět musí předvádět. Nedá mu to a nedá.

   Vymazat
  5. ZLOKOT TY SI OZAJ PRIJEBANY NA TU HLAVU 20:17 TY SOCKA!!! Dement.Cim ta tatko spravil tym si aj ostal!!!!!!!

   Vymazat
  6. Ty 20:17 seš ale taky lůza parazite, jenže těch 62 nejbohatších vlastnících polovinu světa na tebe zvysoka sere, protože mezi ně rovněž nepatříš a ještě je obhajuješ :-)

   Vymazat
  7. Ale tak soudruzi, uklidněte se. Nechte si trochu té vaší zloby a nenávisti i na komunistické demonstrace.

   Vymazat
  8. 20:17 ty magore oni nevybudovali firmu z ničeho ale z našich peněz protože kupujeme jejich výrobky a proč jejich protože to jsou ekonomický teroristi a nedovolí lacinější konkurenci.Prober se!

   Vymazat
  9. 21:05
   Kupuješ jejich výrobky a služby protože je TY chceš. Jseš rozežrané konzumní prase a chceš si užívat západního pozlátka, tak nekňuč.

   Nikdo tě nic kupovat nenutí, žádný monopol neexistuje. Prober se.

   Vymazat
  10. 20:54 dej si vlažný obklad na tvoje mini přirození,komunistický demonstrace u nás nejsou,a jestli jsi nějakou viděl okamžitě navštiv lékaře specialistu,jseš paranoidní,vidíš v roce 2016 komunistické demonstrace z roku 1948.To už je zlé.

   Vymazat
  11. 21:16

   Na 1. máje máváte s Jakešem v čele jak o život. taky jsem si říkal že to nemůže být pravda :-D

   Vymazat
  12. Proč myslíte, že má stát v EU zakázáno podnikat? Aby se náhodou neukázalo, že umí podnikat lépe (racionálněji, bezpečněji, s dlouhodobou perspektivou, humánněji) než soukromý sektor? Např. v dopravě, v energetice, vodovodech a kanalizacích, těžbě nerostů ... atd. ... atd. Marek

   Vymazat
 3. Konkrétní dotaz:
  Jak vás vy dementi 20:32, 20:35 a 20:46 konkrétně třeba ten Gates okradl a jak na vás parazituje? Vyprávějte a přehánějte ať se pobavím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak např.:
   http://www.nwoo.org/2015/07/23/bill-gates-nasazuje-dalkove-ovladane-cipy-na-sterilizaci-zen/
   nebo:
   http://www.zvedavec.org/komentare/2016/01/6740-smrtici-dary-od-spojenych-statu-hrozbou-pro-lidstvo.htm
   Pokud tě to pobaví, jen potvrdíš svoji demenci.

   Vymazat
  2. 20:51 jak nás i tebe okrádají?ty vole okupují násilné trhy a nedovolí lacinější konkurenci,kterou buďto usoudí k smrti a nebo kouupí a zavře,snadno dohledatelné.Tím pádem musíš používat jejich megapředražené výrobky a jseš okraden a ty navíc pitomec,když na to nepřijdeš.

   Vymazat
  3. 21:07

   :-D tak to je bez komentáře ty tvoje odkazy

   21:10

   Chtěl jsem konkrétní příklad, ne tvoje obecné nic neříkající blábolení. Neznáš Linux? Neexistuje žádná jiná softwarová firma než Microsoft? Co Android, znáš?Co OS X, iOS? V Rusku nejsou softwarové firmy?

   Abych to shrnul, pokud pouříváš Windows a přitom ho používat nechceš a zdá se ti drahý tak jsi tupá ovce. Nic víc. Nemel kraviny že něco musíš nebo že má někdo monopol. Nic nevíš, hlupáku.

   Vymazat
 4. Uvědomte si v všichni, co sem chodíte diskutovat a skáčete pravidelně na špek provokatérům, že i zde probíhá psychologická válka. Ti, kteří sem chodí rozeštvávat každou smysluplnou diskuzi, zaručeně nejsou žádní hlupáci. Nenechte se zmást jejich vulgarismy a primitivním slovníkem, který převážně používají. Přesně vědí, co sem mají napsat na každé téma a jaká bude reakce většiny diskutérů. Z toho jasně vyplývá, že jsou to dobře vyškolení profesionálové, kteří zde plní něčí zadání. Nemá tedy smysl jakýmkoli způsobem s nimi diskutovat a pokoušet se cokoliv jim vyvracet. Můžeme jim jedině napsat co si o nich a jejich práci zde myslíme, i když je to stejně nezastaví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za kvalitní politické školení, soudruhu.

   Vymazat
  2. 21:17 má pravdu. Tyto stránky někomu sakra vadí. A to nemyslím jenom ty provokující vulgární primitivy.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. ... A za kazdu reakciu inkasuje...

   Vymazat
 5. I.Davide ten článek je pravdivý a dobře napsaný,ale chybí tam dvě důležité věci 1/seznam jmen a za 2/je důležité konstatovat že všichni jsou židovského původu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jiří brotstejne, proč je důležité konstatovat že všichni jsou židovského původu? Mezi židy jsou přeci lidé různí. Ti co dle legendy ukřižovali žida Ježíše Krista na jedné straně - a ti, co jej následovali na straně druhé. A na straně třetí, církev katolická, co si z jeho příběhu vyrobila živnost opředenou pokrytectvím se zradou jeho myšlenek.

   Vymazat
 6. https://m.youtube.com/watch?v=6sCioKnpHdY

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Existuje vynikající dílo na zmíněné téma:"Třináct satanských pokrevních dynastií"napsal R.Ruitier.

   Vymazat
 7. Otázka pro chytrolína píšícího pod anonymní zn.:-D Přiznali se ti už rodiče, jak volili komunisty?
  Fakt č. 1 : tvé komentáře zde nasvědčují tomu, že pocházíš z komunistické rodiny frustrované listopadovou zradou KSČ v listopadu 1989 a v prosinci téhož roku narychlo převlékli kabáty, aby chytli prosincový vítr, tj. v době, kterou počaly zrady komunistů, rovněž jejich věrných voličů ve složení 99,96% ze všech tehdejších voličů. k těmto zradám se přidalo křivopřísežnictví Václava Havla po té, kdy jsem měl tu pochybnou "čest" jej na jeho pozvání navštívit jej na "hrádečku" v roce 1988.
  Otázka č.2 Jsi spokojen s rodiči i sám se sebou?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrou noc všiváku - pardon, šviháku.

   Vymazat
 8. Pánové
  Ať se na to podíváme z jakékoliv strany bez ohledu na politickou příslušnost, tak něco je špatně. Velmi špatně. Naše planeta chřadne a je čím dál zničenější i přes všechna ta eko hnutí a eko programy a chudých přibývá všude i v tzv. bohatých a ve skutečnosti prodlužených zemích. Problém neni v nedostatku prostředků nebo zdrojů. Ty už měli být dávno vyčerpány a nejsou, naopak se ukazuje, že jich je na planetě dost pro všechny a jen se s nimi spekuluje. Problém tedy není uživit populaci a nasytit chudé. Problém je nasytit neukojitelný hlad těch bohatých. A to je defakto neřešitelný atavistický problém, protože chamtivost a sobeckost je vlastní našemu druhu. Prostě stvořitel bude muset pokračovat ve svém díle a nebude se nám to líbit.

  OdpovědětVymazat