Reklama

.

.

pondělí 25. ledna 2016

Válka se rozjíždí na plné obrátky. USA oficiálně vpadnou do Sýrie

Milan Vidlák
25. 1. 2016 Šifra

Agentura Reuters přinesla s odvoláním na americkou televizní stanici CNBC velice znepokojivou, nikoli však překvapivou zprávu. Americký ministr obrany Ashton Carter totiž podle Reuters prohlásil, že USA a jimi zaštiťovaná a vedená „koalice“ nasadí pozemní vojska v boji s IS v Sýrii a Iráku.

Nějaká legálnost takového počínání nebo mezinárodní právo? S tím USA nikdy příliš čas neztrácely… Srbsko, Afghánistán, Irák či Libye by mohly vyprávět.

„V rámci strategie boje s IS bude v Iráku a v Sýrii pozemní operace,“ řekl podle agentury Carter. „Děláme hodně, protože musíme dělat hodně, protože musíme zvítězit nad IS. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří, chci ale tento proces urychlit.“

Pro ty, co sledují světové dění podrobněji i z jiných zdrojů než korporátních médií, to je pouze logický důsledek americké válečné strategie (nejen) na Blízkém východě. Američané tam tvrdě válčí již několik roků, avšak dosud operovali převážně prostřednictvím zástupných válek, během nichž vyzbrojovali a platili vojáky, žoldáky a teroristické skupiny z celého světa, aby dělali špinavou práci za ně, a Washington se tak mohl tvářit, že s destabilizací Iráku, Libye, Sýrie, ale i Ukrajiny, nemá nic společného.

V Sýrii ale narazili na tuhý odpor Asadovy armády, které pomáhají Rusové, a jejich detašované pracoviště na Blízkém východě, takzvaný Islámský stát, po vstupu Ruska do války tahá za kratší konec, a tak americký plán na odstranění Asada zcela selhal.

Místo aby se stratégové z Washingtonu stáhli a konečně dali celému světu pokoj, ale půjdou zřejmě hlavou proti zdi a proti všem až do hořkého konce, jako by nestačilo, co páchají nepřetržitě od 11. září 2001. (Seriál o jednom z největších podvodů moderních dějin si můžete přečíst zde.)

Zpráva z Washingtonu tak vyeskalovala již probíhající třetí světovou válku, která začala v momentě, kdy do Sýrie vstoupili Rusové s cílem zastavit Islámský stát, al-Káidu a jiné teroristy, a USA a jejich „mezinárodní koalice“ jim nejenže odmítly pomoct (ono jde také dost obtížně bojovat sám proti sobě), naopak ještě vystupují proti Asadovi i Putinovi, jako kdyby nesmyslnou a nekonečnou válku snad začali oni.

V této souvislosti je dobré připomenout si slova amerického prezidenta Baracka Obamy, který sice již před časem do Sýrie poslal speciální jednotky (Šifra o tom psala již na konci října), ale ještě na konci roku 2015 provedení rozsáhlé pozemní operace v Sýrii vylučoval se slovy, že „by to vyvolalo opakování toho, co jsme viděli dříve“, a odvolal se na minulé vojenské operace v Iráku a v Afghánistánu.

Tak pravil člověk, který slíbil před svým zvolením do Bílého domu zastavení US válek i zavření Guantánama, aby vzápětí celý svět zjistil, že je ještě větší lhář a válečník než George W. Bush, jehož administrativa celé to běsnění začala.

Stanice BBC navíc upozornila, že Spojené státy na severu Sýrie rozšiřují neužívanou přistávací plochu pro letadla. S odkazem na satelitní snímky amerického analytického střediska Stratfor to v pátek uvedl server BBC. Američané dráhu u města Rimelan prodlužují z dosavadních 700 na 1300 metrů. To stačí pro to, aby v místě mohl přistávat i vojenský nákladní letoun C-130 Hercules, uvedla BBC.

Íránská agentura Fars na budování letecké základny upozorňovala už v prosinci. Tehdy uvedla, že odtud už pokusně vzlétaly americké bezpilotní letouny, aby se ověřila „funkčnost základny“.

Tím, že do války proti Sýrii a Rusku Američané vstupují takto „oficiálně“ (i když tam už stejně dávno válčí), je nutné vzít na vědomí, že přituhuje a že už teče silně do bot všem obyvatelům planety, kteří ještě nějaké boty mají.


Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra


31 komentářů :

 1. další snaha, jak zachránit svoje dítě (ISIL) před totálním zničením na území Sýrie a jak zajistit, aby i nadále na mezinárodní trh putovala "slevněná" (zcizená) ropa za dumpingové ceny

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pravda....souhlas....

   Amíci nemají již tolik možností jak rozpoutat globální konflikt ... Putin jim pacifikuje vše před nosem ....

   Vymazat
  2. Mám za to, že tady nejde jen o ISIL, jen o ropu za nějaké či onaké ceny.
   Mám za to, že tady jde (o víc než o řád důležitější) záchranu USA v současném komplexním světovém vývoji. Vyvoláním dostatečně "skoro globálního" válečného konfliktu. Nic jiného je totiž z ústupu z tradiční mocenské pozice a z pádu ekonomického standardu nezachrání.

   Možnosti rozpoutat jakkoliv velký konflikt mají. Stačí jim stisknout spoušť nad Sýrií ve vhodném směru. Dosud se starali, aby to před veřejností dostatečně zdůvodnili. Svět už je ale dost prohlédl a jim narostla dostatečně silná hroší kůže. Nyní jsou připraveni ignorovat i zbytky domácího veřejného mínění.

   Aby velký konflikt vyhráli, na to už šance nemají. Ale aby něco velkého rozpoutali, tuto možnost mají. Rozpoutat a udržovat plamen. I v tom by mohli hledat záchranu.

   Těžko tušit pod jakou kontrolou, pokud vůbec, je má nějaký ten globální prediktor. A co také zamýšlí on sám.

   Vidím to tak, že jde do tuhého. Nejtužšího od druhé světové.
   Děda.

   Vymazat
  3. A ještě malá hádanka. Na čí straně bude, nebo je, ČR?
   Proti, nebo při DAEŠ?

   Nápověda z tisku:
   "„Prostřednictvím USA pošleme irácké armádě a Kurdům přes šest a půl tisíce samopalů a přes sedm milionů nábojů na podporu bojů s ISIL,“ uvedl český předseda vlády. ... Dar o hmotnosti přes 200 tun bude předán prostřednictvím USA. ..."
   Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/cesko-posila-iracke-armade-i-kurdum-zbrane-proti-islamskemu-statu-1c1-/domaci.aspx?c=A160125_112440_domaci_kop
   (To už je min. třetí dar tohoto typu.)
   Děda.

   Vymazat
  4. Dědo, souhlas.Američani do žádného globálního konfliktu nepůjdou, protože si uvědomují,že by se taková válka již týkala i jejího území a ruské rakety by dopadaly i na jejich města. Když budou chtít koexistovat s ostatním světem, budou muset razantně změnit politiku a tady se obávám, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Kdesi jsem četl, že tři čtvrtiny světa Američany nemá rádo, někam již dokonce nesmějí někam jim je doporučováno kam nejezdit. A budou to mít čím dál těžší M.Radikowski

   Vymazat
  5. To Děda 25. ledna 2016 22:07 a Pavla 26. ledna 2016 8:04

   Děkuji vám oběma za dobrý postřeh a popis situace. Jen doplním Dědu v tom, že USA nejsou hybatelem, ale nástrojem k rozšíření chaosu, jak píše Pavla. Celé to není JEN o záchraně dolaru a dominance USA - to je pouze průvodní efekt a zájem USA polit.špiček. Zájem zákulisních loutkovodičů je ustanovení NWO a snad všechny větší válečné konflikty za posledních cca. 250 let byly vyvolány pro tento sionistický cíl. Počínaje Francouzkou revolucí, přes 1. a 2.SV, VŘSR, vznik soc.bloku a jeho následná demontáž, stejně jako v posledních letech válka s terorismem, různobarevné revoluce, arabská jara, Pouštní bouře, občanské války v Jugo, Sýrii a na Ua a současnou imigrační vlnou islámců do E. Všechny ty akty mají jedno společné - sionisty a jejich světovládné plány NWO za jejich rozpoutáním.
   Někdo možná bude oponovat, že vznik soc. tábora byla více – méně náhodná souhra okolností jako důsledek výsledků 2.SV. Na venek to tak skutečně vypadá, ale vývoz revoluce na pásech tanků ze SSSR do E je historická realita předznamenaná dohodami velké trojky z Jalty. Dopadlo to tak, že všude byl instalován socialismus s jeho internacionalizmem a falešnou vizí osvobození pracujích od vykořisťování, dle sionistické ideologie Marxismu-Leninismu.
   Ta byla posléze odložena, jako nenaplněný model cesty k NWO. Třídní boj se všude po odstranění tříd vyčerpal a počáteční hrůzy a krutosti byli nahrazeny budováním s omezenou ambicí celosvětové hrůzovlády. K NWO se lze dostat pouze světovým Armagedonem - válkou (to v posledních letech docela slušně plní USA) a na tu komouši neměli "koule". Proto byl soc. systém demontován. M-L (studenou válku) nahradila válka proti světovému terorismu za cenu rozfoukání teroristického podhoubí (bídy a závisti) do celého světa.

   Všichni dobří organizátoři mají více scénářů – náhradní a záložní plány, které naplňují i souběžně (synergický efekt). I NWO plánovači tak spoléhají nejen na válku proti terorismu – proti ISIL v Sýrii a Iráku, ale současně organizují migrační vlny do E, výbuchy (zatím) lokálního násilí v E a ve světě, ekonomické krize a obecně destabilizující a rozvratné akce. Vše směřuje k ustavení NWO cestou naplnění plánu hraběte Kalergiho - vyhlazení (nahražení) inteligentní a pracovité bílé rasy.
   Těšme se, bude to fajn!

   Mír s námi!
   Ferro

   Vymazat
 2. Mluví se o tom že turci sundali Úsáckou helikoptéru a zabili 12 amíků ..... omylem. Drží se to pod pokličkou .... Rusové and tím jenom vrtí hlavou ....

  http://www.whatdoesitmean.com/index1986.htm

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svým idiotským blábolením a vymýšlením si nesmyslů děláš lidem oprávněně kritizujícím USA medvědí službu. Potom je každý háže s pomatenci tvého typu do jednoho pytle a má je za pošuky.

   Vymazat
  2. Pomatený a debilni jsi ty,pablbe TROPO9

   Vymazat
 3. Ha, Usan, nečekán, nezván, leze tam, kde nemá co dělat. Nejsou tam ani na pozvání syrské vlády, ani nemají mandát OSN, ale co na tom. Hlavně, že budou mít novou příležitost, jak vyhrotit vztah s Ruskem. T

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amerika bojuje za nepřerušitelné smluvní dodávky "své břidličné" ropy do celého světa. Je to sice ropa kradená a není z břidlic, ale to nevadí, zato je za babku.

   Vymazat
 4. USA okupujú patologický klamári a zloćinci. Asi by im mal svet pomôcť a zbaviť ich teto pliagy. Bolo by fajn, ak by si amíci urobili doma poriadok sami. Civilizovanému svetu by sa zaiste uľavilo.

  OdpovědětVymazat
 5. Spoléháme .... a čumíme.
  Holt, spotřební doba.
  Cosi se pokazí, nepovede třeba Afghánistán, Irak, tak se uchopí jiná země ... a jede se dále.., nic se "neopravuje"....., a taky proč?
  A my činíme.
  Líbi se nám jednání US, přivykli jsme se pouze čekat!

  A to je nesprávně !  OdpovědětVymazat
 6. Už ve Vietnamu šlo v podstatě o válku mezi USA a Ruskem. Jak to dopadlo všichni dobře víme. Vojáci USA byli rádi, že z Vietnamu utekli, jinak by byli poraženi na hlavu.

  Stejný scénář bude i v Sýrii. Turci spolu s americkými poradci a velícími důstojníky napadnou Sýrii a proti nim bude stát armáda Sýrie zase s Ruskými poradci a velícími důstojníky. Až Syřané, kteří v současné době bojují proti Asadovi poznají co jsou američané za armádu, tak se spojí s Asadem a vyženou je ze Sýrie, tak jak je vyhnali z Vietnamu. Rusi totiž přesně ví jak na ně, že jim z toho půjde hlava kolem.

  Chci věřit tomu, že Arabové ve finále poznají za čí zájmy se mezi sebou prali a prolévali krev a spojí se a američany z Arábie vyženou.

  OdpovědětVymazat
 7. Vždy od druhé světové války když byly SS v koncích s rozumem tak jejich prezident začal hrozit použitím jaderné zbraně. Když byli ve Vietnamu dlouhodobě neúspěšní tak slavný generál Lemey vyhlásil, že na sebe vezme odpovědnost za použití taktický jaderných zbraní proti Impériem neporazitelným Vietnamcům. Taková potupa, až z toho začal Nixon chlastat. Za to, že to tak nedopadlo může svět poděkovat jen Rusům. Pokud by SS neměli jadernou protiváhu tak by to s klidným svědomím udělali. Od konce války bylo 13x z jejich strany vyhrožováno použitím jaderných zbraní. Jelikož jsou v Sýrii neúspěšní dá se od nich očekávat nějaká prašivina. Protože ropa je ropa a scénář alá chemik Sadám nevyšel. Až se jim to začne sypat pod rukama vylezou jak zrůdy z podsvětí s barvou ven a budou řádit hlava nehlava jak smyslůzbavení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky to tak vidím. A SS stále raději organizují, zatahují do malérů kde koho, minimalizují svůj (jinak téměř stoprocentní) podíl.
   Nyní přenechali iniciativu Británii:
   ".... Představa použití jaderné zbraně v této oblasti je obtížná. Rizikem by bylo nejen obrovské zamoření území radioaktivitou, ale také zásah civilního obyvatelstva, nemuvě o působení koaličních vedených Američany nebo ruských vojenských sil. V druhém případě tedy i o riziku jaderné války."
   http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/zpravy/zpravy/britanie-vyhrozuje-islamskemu-statu-jadernou-zbrani/
   Děda.

   Vymazat
  2. Z pohledu našeho žebříčku hodnot máte jistě pravdu. Z pohledu nějakého zmrda za velkou louží je to jedno. Udělali to už dvakrát, nebudou se rozpakovat udělat to znova. Jim jde z jejich pohledu o všechno a proto budou hrát vabank. Oni jsou přeci Amerika a svět je potřebuje!!!

   Vymazat
 8. Mnooó, takže se schyluje ke konfliktu mezi usa a Ruskem. Na území Sýrie. To bude mazec:-/
  Petra

  OdpovědětVymazat
 9. Prosim, vi nekdo, jak to bylo s tim planem Sacharova o vytvoreni prulivu mezi Kanadou a Mexikem? Mozna,ze by to situaci pomohlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdysi,když v SSSR řešili stálé hrozby z USA, přišel akademik Sacharov "otec"ruské vodíkové bomby a pozdější,na stará kolena pomatený ruský pravdoláskař na to,že nemá cenu odpovídat SS tzv.symetricky,ale jinak,netradičně a proto navrhnul za pomoci ponorek umístit na dno moře podél východního i západního pobřeží nukleární nálože-fugasy a ty potom v případě potřeby na dálku odpálit.
   Měly vyvolat tsunami,doprovázenou silným zemětřesením v okolí dotyku těch dvou atlantických zemských ker,procházejících LA.
   A tím by byly USA vyřízeny,aniž by na jejich území dopadla jediná balistická raketa s A-hlavicí....O tom úmyslu se veřejnost dověděla až po puči za Jelcina a tuhle technologii nedávno zmínil i Žirinovskij ve vztahu k Turecku a případné blokádě Bosporu po sestřelu té Su-24,co pak některé slabší povahy dost vyděsilo....

   Vymazat
 10. Amíci se chtějí pasovat na osvoboditele vždy a všude.

  OdpovědětVymazat
 11. Když se tím sestřelem SU-24 nepodařilo konflikt vyvolat, musí se na to jít jinak.

  OdpovědětVymazat
 12. Další strategie, a vlastně pořád to samé - vyvolat chaos, hodit bombu na nějaké civilisty, svést to na Rusy, až se v tom nikdo nevyzná. Přece si nenechají konečné vítězství ukrást nějakým Ruskem. Už teď celý svět vidí, že udržování chaosu je jejich hlavní snahou, a že kdyby opravdu chtěli, nějaká banda špinavých fanatiků by nebyl žádný problém. V době satelitů a všelijakých technických vymožeností přece můžou vidět každému až na dvorek, tak jaképak velké boje. Když byli problémem piráti ve vodách kolem afrického rohu, taky se nám předestíralo, jak je těžké je zlikvidovat - a přece se asi někomu hodilo, že tam ty jejich kocábky kradou a zajímají rukojmí, jinak by za pár dní museli skončit ve vlnách oceánu. No, jsem zvědavá, jak zareaguje Rusko. Bojím se, že tohle je velikánský průšvih, přímý konflikt mezi Ruskem a USA. Bohužel nelze ani doufat, že se americká veřejnost vzepne k podobnému odporu jako v případě vietnamské války. Od té doby uplynulo už 40 let konzumu a snižování obecné vzdělanosti, oblbování médii. Už přestávám věřit, že by se veřejnost v USA ( a taky v Německu ) vzepjala k nějakým velkým protestům. A do voleb je pořád tak strašně daleko, v obou zemích - a výsledky tak strašně nejisté. Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 13. Dobrý článek, asi do půlky. V druhé půlce se mi opět hrubě nelíbily komentáře o Obamovi. Kdy už lidé, zabývající se agresí USA pochopí, že Obama je právě jeden z těch (a možná zcela zásadně), kdo korporátní válečné štváče v USA drží na uzdě? Mluvil o tom jasně i ve svém projevu na výročí OSN. Také řeči o 3. světové válce jsou nesmyslné. Potenciál 3.sv.války je už dávno pryč. Ne, že by to bylo zcela nemožné, možné je vždy vše. Ale potenciál vědomí lidstva už je dávno jinde. A to na cestě k velmi pozitivním věcem. Zejm. pokud se nám podaří ustát ještě tak dva tři další roky.

  OdpovědětVymazat
 14. Výborné příspěvky,ale skutečně to může špatně dopadnout.USA vstupem do Sýrie,jasně naznačí na čí straně jsou.Vidíme dobře,že Sýrie s pomocí Ruska vítězí nad IS,co bylo neustále tvrzeno USA,porazit IS,když to dělá Rusko,tak se jim to nelíbí.Také to ukazuje,že musí rychle,kde ještě ovládá území IS,aby si zachránili nějaké pozice,území v domnění,že si na ně Sýrská armáda nedovolí zaútočit.

  OdpovědětVymazat
 15. Doufám že je v Sýrii spraskají jako psi arány jsi budou oblizoval ještě hodně dlouho !!

  OdpovědětVymazat
 16. Ať už jdou ti ušáci do zádele!!!

  OdpovědětVymazat
 17. Dva realistické scénáře: 1. USA nedostane povolení k pozemní operaci ani od Sýrie, ani se souhlasem k nutné součinnosti od Ruska ani od OSN, kde má Rusko již silné postavení, výsledně ani od prezidenta USA. 2. Navzdory výše uvedenému USA vyšle do Sýrie popzemní jednotky, ty ale budou nasazeny mimo území Sýrie, kde bez součinnosti hrozí likvidace ze vzduchu. -- Jiné varianty nejsou realistické.

  OdpovědětVymazat
 18. Ti američtí sráči neudělají vůbec nic,maximálně zkusí vyprovokovat Rusa zkrz Turka.Sami do střetu s Ruskem nepůjdou,znamenalo by to jejich konec...

  OdpovědětVymazat
 19. Ono by stačilo omylem,jak se to většinou stává USA,shodit na přistávací dráhu několik bomb.

  OdpovědětVymazat