Reklama

.

.

středa 20. ledna 2016

Změny zákonů, které se nyní v Polsku uskutečňují, jsou výsledkem podzimních demokratických voleb. V Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes prohlásila polská premiérka Beata Szydlová.

20.1.2016 Rukojmí
Evropská komise vyjádřila v minulých týdnech obavy především kvůli změnám, které se týkají ústavního soudu a fungování médií. Szydlová postup vlády obhajovala. "Naši otcové a dědové prolévali krev za svobodu Polska i jiných národů. Po celá desetiletí jsme museli bojovat, abychom mohli stát spravovat sami, a to si nenecháme vzít.Naučili jsme se to od Evropy," řekla Szydlová.


Svoboda a svrchovanost jsou podle ní pro Poláky klíčovými hodnotami. Vláda je podle premiérky ale připravena o vytváření lepších reforem pro Polsko diskutovat s evropskými představiteli i domácími stranami.

Premiérka v projevu k europoslancům opakovaně řekla, že ke změnám v Polsku se rozhodli Poláci sami tím, že si ve volbách vybrali program nynější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Řekla také, že reformy jsou v souladu s evropskými standardy a že Varšava se při jejich přípravě inspirovala v jiných evropských zemích.

Szydlová rovněž prohlásila, že při vytváření reforem je otevřená dialogu s dalšími aktéry. "Chceme pracovat na dobrých politických reformách, abychom mohli zajistit, že Polsko bude svobodnou zemí," řekla. "Chceme být v EU šampionem, to je náš sen," dodala.

Pokud jde o změny týkající se ústavního soudu, tak se prý v žádném případě neliší od standardů v jiných členských zemích. Premiérka řekla, že spor o ústavní soud je politickým a ne právním problémem. O reformě médií sdělila, že je nutná, aby vzniklo skutečně nestranné vysílání. Polská veřejnoprávní média se podle ní v minulosti dopustila několika přešlapů vůči evropských mediálním standardům. Vláda se ale nechce nijak vměšovat do nezávislosti polských médií, řekla Szydlová.

Změny zákonů, které v Polsku provádí PiS, znepokojují Evropskou komisi, která proti Varšavě zahájila formální proceduru sledování stavu právního státu v zemi. Proces teoreticky může vyvrcholit rozhodnutím členských zemí EU pozastavit Polsku hlasovací práva v unii.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na úvod debaty řekl, postup, ke kterému se Evropská komise rozhodla, dosud EU nezažila. Tento mechanismus pro ochranu právního státu unie vytvořila v roce 2014 a poprvé ho aktivovala právě kvůli Polsku. Schulz v nedávném rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung přirovnal politiku polské vlády k počínání ruského prezidenta Vladimira Putina. Za toto vyjádření německého politika se na jeho hlavu snesla kritika nejen z Polska, ale i z Německa.

Předseda Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Syed Kamall vyzval europoslance, aby před obviňováním Polska vyčkali nejprve na hodnocení Evropské komise. "Ukazování prstem na vládu je i ukazování prstem na polské občany, kteří (novou vládu) volili," řekl. Uvedl rovněž, že ho udivuje, že se podobné kritické hlasy neobjevily tehdy, když někdejší polská vládní strana Občanská platforma jmenovala za ústavní soudce své vlastní kandidáty.

Místopředseda ECR Hans-Olaf Henkel řekl, že nynější kroky vůči Polsku jsou groteskní inkvizicí. "Jestli nějaký národ nepotřebuje poučovat o svobodě a demokracii, pak je to Polsko," uvedl.

Guy Verhofstadt, předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), v diskuzi zdůraznil, že polská jednota jde ruku v ruce s jednotou evropskou a obráceně, jak historie mnohokrát ukázala. "Proto bych vás rád vyzval, paní premiérko, abyste neposlouchala tolik nás, ale polské občany," řekl. Ve svém projevu, který byl vůči Szydlové kritický, vyjádřil obavy z možného zneužívání vládní většiny k rozložení kontrolních a vyrovnávacích mechanismů v Polsku.

Do debaty vstoupil i český europoslanec za Svobodné Petr Mach. Ten řekl, že vměšování Evropské komise do záležitostí Varšavy je nehorázné a že je to záminka za změnu polského postoje k uprchlickým kvótám. V závěru připomněl větu Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan), kterou v roce 1963 vyslovil u berlínské zdi americký prezident John Kennedy. "Ja jestem Polakem (jsem Polák)," zakončil své vystoupení Mach, který měl stejné heslo připnuté jako velký odznak na saku.

19 komentářů :

 1. Ano ano, při účasti necelých 51% voličů získali nacionální konzervativci 37,6% hlasů - tedy 5,7 milionu hlasů z celkového počtu 30,6 milionu oprávněných voličů. To je skutečně demokratický mandát jak noha :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:14- proč chodíte tak daleko, přepočtěte si demokratický mandát naší vlády.

   Vymazat
  2. Nabídnete lepší mandát? Nebo za lepší považujete slepou korektnost k Evropské komisi? Děda.

   Vymazat
  3. Však ano, je to stupidní systém, kdy by senátorovi hypoteticky stačila účast pár desítek lidí ke zvolení (protože 99% by zůstalo doma). Já tento systém nehájím, právě poukazuji na jeho nesmyslnost.
   Lepší mandát by byl ten, kdy by se volilo buď v jednomandátových volebních obvodech, kdy by byla republika rozdělena do 200 volebních okrsků se zhruba stejným počtem obyvatel a každý by na základě systému nejvíc hlasů=vítěz vybral svého zástupce. To vše samozřejmě doplněno možností odvolání volených zástupců, pokud by tito jednali v rozporu s programem, díky němuž byli zvoleni.
   Nebo druhá možnost-snížit hranici pro zvolení z 5% třeba na 2%, aby se zvětšil počet zastoupených názorů a nešly dělat mocenské kliky, kdy stačí získat 1 poslance navíc a s ním pak prohlasovat vše.
   Osobně nejsem příznivcem většinových systémů, kdy vítěz bere vše. Pro něj sice hovoří fakt, že vládní strana má kromě úplné moci i úplnou zodpovědnost a tudíž se nemůže vymlouvat na koaliční partnery. Proti němu však zase to, že takové systémy de fakto zabetonují bipartijní systém a u moci se pak střídají jen dvě strany (neb lidé se bojí volit "toho třetího" aby jejich hlas nepropadl). A ty dvě strany se navíc často stávají dvěma stranami jedné mince.

   Vymazat
  4. Anonymní 12:54
   Velice dobře.
   Ještě bych k tomu dodal,při tolika stranách,se také hlasy rozmělní,že pak straně stačí 20% z odvolených voličů,aby vládla.
   zemedelec.

   Vymazat
  5. 51% voličů dalo najevo, že je jim to jedno...

   Vymazat
 2. Já budu jen opakovat,jakou hru chtějí USA hrát s velikou podporou Polska.Názorně to předvedl jejich prezident Duda,pozváním USA vybudovat voj.základny na Polském území,že jsou Poláci šílenci víme dávno.
  Budu velice opatrný a nedůvěřiví k Polským snahám.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane zemědělče! S Vašimi názory zpravidla souhlasím. Dnes jen malá připomínka. Když jste napsal "budu opatrný" a ne "opatrní", proč jste napsal "nedůvěřiví" a nikoli "nedůvěřivý", jak by bývalo bylo správně. V úctě Q.

   Vymazat
 3. Já bych natolik těm Polákům nevěřil a nespoléhal na ně. Vždyť z historie je známo, že jsou jako korouhvička, když každou chvíli měnili své názory a postoje. Možná bude stačit, že zločinecké USA na Poláky dupne nohou a ti se hned pokadí do hněda!
  pražský vrabčák Čimčaro

  OdpovědětVymazat
 4. Z Vaší diskuse volebních zákonů vyplývá, že výsledky voleb pouze náhodou, můžou představovat vůli většiny. Navíc během volebního období se vyskytnou problémy, o kterých se před volbami vůbec nemluvilo.
  Proto je třeba mít zákon o referendu a o odvolatelnosti politiků. Občané musí mít trvalou kontrolu, nad vládou. Stát nepatří politikům. Zde to lépe říká p. Okamura:
  http://spd.cz/tomio-okamura-evropske-uchylnosti/
  Pokud získá dost hlasů, zákon o referendu prosadí. P.K.

  OdpovědětVymazat
 5. Polsko může být užitečné pro naši zem jen v souvislosti s migrací. Zde je nutno, aby se země V4 spojily a postupovaly společně. Jinak Na Poláky POZOR ! Jsou nebezpeční magoři. Rádi by si hráli na "hegemona" alespoň ve střední a východní Evropě a mohli by nás ohrozit. Jsou navíc tupým nástrojem SSA a globálních elit a jejich nenávist k Rusku je patologická. Chtějí, aby na jejich území rozšířilo NATO svoji přítomnost a aby zde Ušáci umístili jaderné zbraně. Naprostí kreténi a sebevrazi - tím si říkají, že se odpaří první. Bohužel, jejich postoj výrazně ohrožuje i nás. Polsko je pro nás skutečné nebezpečí, Rusku js enaprosto ukradení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No osobně si myslím, že pokud by situace nazrála tak, že jaderný útok by byl nevyhnutelný, tak první kdo by byl vymazán ze světové mapy by byly rozhodně USA. Jsem si tím zcela jist. Zrovna tak, jako jsem si jist, že ne USA, ale Rusko bude tím, kdo to odstartuje. Jednak po zkušenostech USA nevěří ani pozdrav, jednak Putin již několikrát řekl cca toto: "... a život v nočních Petrohradských uličkách mě, jako relaticně slabého chlapce, naučil tomu, že když už je rvačka nevyhutelná, je třeba zaútočit jako první.". A navíc - má informace v předstihu a umí i prognosticky myslet. Je to taktik - šachista. Jsem přesvědčen, že kompletní politické vedení US je banda debilů (což je vidět i u nás). Nicméně mezi vojenskou složkou je jistě dost specialistů, kteří si toto nebezpečí uvědomují. Takže US bude zařazovat zpátečku. Sice pomalu, aby neztratilo poitickou tvář - má-li jakou, ale přesto sebou musí hodit. Což bude legrace a světová ostuda. Z průserů, které si tito zločinci už stačili navařit už nelze vycouvat bez ostudy a potlesku světové veřejnosti za toto jejich poslední klaunské číslo.

   Vymazat
 6. Evropská komise má nulový mandát...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evropský parlament by měl odhlasovat vyjádření nedůvěry Evropské komisi, že nezvládá nápor migrantů a ohrožuje bezpečnost mnoha evropských států. K čemu tam potom jsou, když k tomuto mlčí? P.K.

   Vymazat
  2. K pobírání platů a náhrad...

   Vymazat
  3. Maličko bych Vás doplnil; platy a náhrady pobírají za to, že mlčí. Jde o tzv. držhubné, ve sférách vyšší politiky velmi často uplatňované! Q.

   Vymazat
 7. Jsem z toho výkladu demokracie nějaký zmatený. Když u nás prosazovala Kalouskova, pardon, Nečasova vláda církevní restituce, oháněla se mandátem z voleb. Když se polská vláda nyní ohání mandátem z voleb, má na krku obvinění Evropské komise u porušování právního státu. Jak to tedy s tou demokracií vlastně je?

  OdpovědětVymazat