Reklama

pátek 12. února 2016

Asadova chirurgie. Syrský kotel začíná

Ivan Gog
12. 2. 2016 Eurasia24

„Hlavním poraženým v syrském konfliktu bude nakonec Turecko – bez sousedů, bez podpory, přeplněné imigranty a hrdlořezy, na hraně rozpadu svých současných politických hranic.“ 
Asadova armáda za podpory kurdské milice a libanonského Hizballáhu zahájila nečekaný útok ve směru na sever a na jih od Aleppa — druhého nejvýznamnějšího a nejlidnatějšího města Sýrie. V blízkosti se nachází předměstí Aazaz známé jako „turecký koridor“, přes který Turecko podporuje teroristy. Syrské armádě se již podařilo přerušit hlavní cesty dodávek teroristům. To znamená, že Turecko rychle ztrácí kontrolu nad syrským pohraničím a ozbrojenci budou bojovat vlastně holýma rukama. Jaký bude mít tato událost vliv na syrskou krizi v kontextu Ženevských jednání a co lze očekávat od podporovatelů teroristů?

Strategický význam Aleppa

Chaos a zmatek v Aleppu začal 10. února 2012, kdy v centru města vybuchla dvě auta naplněná náložemi o výbušné síle 300 kg TNT. Poté se syrské vládní síly střetly s ozbrojenci na okraji Aleppa. Od srpna 2012 je město rozděleno: západní část má v moci syrská armáda a východní část kontrolují islámští radikálové.

Americká „soukromá CIA“ — agentura Stratfor — došla k závěru, že za útoky stojí syrská opozice, protože Asadovi by útoky nepřinesly nic kromě rozčarování obyvatel z toho, že není schopen chránit své lidi. Je zajímavé, že nyní mezinárodní společenství a podporovatelé džihádu představovaní Tureckem, Katarem a Saúdskou Arábií trvají na tom, aby Asad vyjednával s touto opozicí v Ženevě. Rozuměj – s opozicí, která nechá vybuchnout 300 kg tritolu uprostřed města!

Aleppo je považováno za jedno z rozhodujících předmostí Asadova režimu a za velmi důležitý kámen v základech syrské vládní stability. Ztráta Aleppa znamená ztrátu kontroly nad celým severem země.

Mimo to, z Aleppa se otevírá přímá cesta k městu Idlíb, jehož dobytí by vytvořilo nárazníkovou zónu v severozápadní části země hraničící s Tureckem. A to je právě oblast, kterou potřebuje Erdogan pro naplňování svých osobních finančních a geopolitických zájmů.

Nárazníková zóna

Nárazníková zóna na severozápadě Sýrie dlouhá asi 100 km by Turecku poskytla možnost dovážet (ze Sýrie) ropu, vypořádat se se syrskými Kurdy a podporovat syrské Turky. Hlavním cílem Erdogana, který se mu zatím daří naplňovat, je nedopustit sjednocení jednotlivých kurdských enkláv při hranicích s Tureckem se středisky Afrin a Hasakah.

Kurdové naopak po boku syrské armády zahájili útok na město Aazaz, přes které Turci převážejí naftu, zajatce a zbraně a vojenskou výstroj jako podporu teroristům v Sýrii. Pro zachování svého vlivu v oblasti Erdogan ještě v prosinci do oblasti měst Džarabulus a Aazaz a horského hřbetu Džabal-Turkman poslal své motorizované jednotky. Blokáda města Aazaz (Syřany) umožní přerušit dodávky do Aleppa, což ve svém důsledku zajistí osvobození celého severu Sýrie od islámských hrdlořezů.

Amputace džihádu

Asadově armádě se podařilo přerušit trasy Maer-Andan a Aazaz-Aleppo, což znamená, že povstalci přišli o tureckou podporu a Erdogan o svůj vliv v oblasti.

Mimo to probíhají boje na hranicích s Tureckem, jejichž cílem je ukončit tříletou okupaci syrských měst a vesnic v tomto regionu. V tom je syrské armádě nápomocno ruské letectvo, které bombarduje cíle v okolí Idlíbu – trasy „tureckého koridoru“ vzdálené jen 300 m od turecké hranice. Síly povstalců jsou už tak vyčerpány, že hromadně utíkají do Turecka a turecké jednotky už mohou nejvýše tak ostřelovat příhraniční oblasti. Syrské armádě tak čelí skupiny bojovníků Džaríd al-Fatah a filiálky Al Káidy v Sýrii – Džabhat an-Nusra; ostatní utekli.

K tomu ještě 12. ledna syrská armáda zaznamenala velký úspěch, když osvobodila město Salma, které bylo pod kontrolou povstalců od roku 2012. Salma byla hlavním opěrným bodem teroristů na severu Sýrie.

„Ženeva 3“ v syrském kotli

S obtížemi zahájená ženevská jednání o syrské krizi jsou zatím na mrtvém bodě. Jednání měla být v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN zahájena 24. ledna, ale byla málem zmařena.

Hlavním problémem bylo stanovisko syrské opozice, která se odmítla zúčastnit jednání bez předběžných podmínek. To je v rozporu s rezolucí OSN o Sýrii. Podmínky povstalců jsou zřejmé a naivní – ukončit „okupaci“ území, kterých se předtím zmocnili. K tomu dala opozice Asadovi čas do 3. února, ovšem ofenzíva a úspěchy syrské armády za tím udělaly tečku.

Opozice je v pasti – hovořit s ní ani ji litovat se nikdo nechystá. Asad odřízl povstalce od tureckých dodávek a připravuje jim s podporou ruského letectva kotel, ve kterém „z povstalců zbudou jen růžky a nožky“.

Pokud zvážíme, že jednání o Sýrii budou trvat zhruba půl roku, pak za tuto dobu může Sýrie ubránit svoji suverenitu a porazit síly „opozice“. Čím rychleji a úspěšněji syrská armáda tyto úkoly vyřeší, tím zbytečnější bude „Ženeva 3“, i když potřebná stále je.


Důsledky

Důsledkem bojů o Aleppo se stala blokáda „tureckého koridoru“. To znamená, že Islámský stát nebude moci dodávat Erdoganovi ropu výměnou za peníze a zbraně. Ze stejného důvodu nemůže Erdogan pomáhat „turkomanům“ v syrském pohraničí.

Kromě toho, poražení ozbrojenci uprchnou domů – do Turecka, v důsledku čehož budou Turci čelit bezprecedentnímu nárůstu terorismu.

Stojí za zmínku, že syrští Kurdové budou moci ponechat nárazníkovou zónu na hranici s Tureckem, čehož zas mohou využít Kurdové turečtí. Vzájemná pomoc jim umožní „podkopat“ hranice Turecka a v dlouhodobější perspektivě převést turecký jihovýchod – Anatolii – pod kurdskou samosprávu.

A v případě, že syrská armáda bude i nadále osvobozovat svou zemi stejným tempem jako dosud (a ona bude), pak prostě v Ženevě brzy nebude s kým vyjednávat. Asad zůstane jedinou legitimní silou ve státě – a terorismus prchne do hlubokého podzemí v okolních státech.

To znamená, že hlavním poraženým v syrském konfliktu bude nakonec Turecko – bez sousedů, bez podpory, přeplněné imigranty a hrdlořezy, na hraně rozpadu svých současných politických hranic.


Zdroj: slovodel.com
Překlad: mbi, Eurasia24.cz

39 komentářů :

 1. Hezké ;)

  Kdopak že to tady před asi 4 měsíci roztomile žvatlinkal něco o tom jak jsou Rusové v Sýrii "neschopní a nic nedokážou" ;)

  Kdepak je ten troubelínek dnes, když mu vykopali jeho oblíbené teroristy skoro z celé Sýrie ;)

  No jo no, ono se to blbě tráví korporátním fašounkům ;)

  Rusko vítězí, kam se koukne, Asad v pohodě, Dombas v pohodě, Rusko v pohodě ;)
  Podpora Putinovi neklesá v Rusku je vše kromě hladu, chaosu a na Ukrajině se to sype jako domeček z karet ;)
  Nord Stream 2 v realizaci.
  Sankce těsně před zrušením;)
  No pro normálního člověka, nádherná krása ;)

  Je to tak dobré až se bojím, aby z toho nestřelilo v hlavičce, nějakým psychopatoidním kokotoidům, se zbytečně vysokou politickou nebo vojenskou funkcí u nás na to slavném "západě" :(

  Všem kteří bojují upřímně proti státnímu terorismu Turecka, SSA a NATO přeji hodně síly a zdaru ;)

  Slunce ☀ v duši ;)  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte jak se říká krysy první opouštějí pomyslnou loď a pak hupky dupky do kanálu, kam dávno patří. Je mi vás hloupoučtí trollíci velice líto, ty vaše nenávistné výlevy svědčící jenom o hlouposti pochybné inteligenci a vzdělání jsou toho dokladem. Jo a taky se říká kdo se směje naposledy ten se směje nejlépe. Cha cha cha...

   Smazat
  2. AŤ ŽIJE RUSKO A SÝRIE!!!

   Smazat
  3. Sluníčkáři, ty debílku,

   také jsem psal, že pokud "teroristi" uvidí, že jim teče do bot, tak prostě jen schovají kalašnikov do skříně a rázem z nich budou mírumilovní civilisti. Poté co tečení do bot opadne to spustí nanovo.

   Idioti jako ty prostě nemají kapacitu pochopit, že 75% Syrského obyvatelstva jsou Sunnité a ti jsou z principu proti Asadovi. Pokud Asad 75% obyvatelstva nevyvraždí, nepozavírá, nevyžene, tak tam dlouhodobě klid a mír nikdy nebude.

   A Rus? Ten je úplně v prdeli. Dělaj ramena, hrají si na velmoc a přitom každý sedmý musí živořit s přijmem nižším než 10.000 rublů, tj 3000 Kč. A bude hůř.

   Smazat
  4. Jé ahoj Pepíčku, jak se máš ;)

   Koukám , že nervy z toho, ze jsi zde opět za idiota máš řádné, ale to se nedivím, tvrdit tady žblepty o ruském neúspěchu v Sýrii a teď sledovat jejich nezastavitelné vítězství ✌, to je pro tebe pochopitelně k nestrávení ;)

   Ze Sýrie před útokem teroristickych armád SSA, SA, Kataru, SAE a Turecka, skoro nikdo neutikal a to měli otevřené hranice, stejně jako kdysi v Iráku a Lybii;)

   No jo no, ti emeričtí poradci Jelcinovic mafie se v tom Rusku , opravdu ekonomicky moc nevyznamenali, na rozdíl od Putina;)

   A kdypak si myslíš, že se zruší sankce, co Pepíčku?
   Jo promiň, já zapomněl, ty za a: nepřemýšlíš a za b: nikdy neodpovídáš na otázky, že srabíku;)

   Jo, jo, Rusko vítězí všude a ve všem ;)

   Měj se hezky, Pepíčku ;)

   Smazat
  5. Nerad to dělám, ale musím odpovědět idiotovi z 20:32. Nemáš vůbec pravdu. Sýrie nestojí na náboženském rozdělení. Je to jen mantra pro ty hloupější, co nedokáží spočítat 1 + 1. Dlouhodobě ji vytváří česká TV a zahraniční média typu BBC, která byla kdysi dávno považovaná za objektivní, ale ty doby už jsou pryč. Kdyby bylo všechno tak, jak ten truhlík píše, Assad by padl po několika měsících, protože armáda je ze značné části tvořena sunnity. S tím počítali v SSA, že se to celé zhroutí a Sýrie bude jejich, tak si to představoval i Erdogan. Jenže oni ti sunnité z větší části zůstali na straně člověka, který jim garantoval klid a mír. Proti němu dnes válčí žoldáci dovezení Saudy a Erdoganem z rozvrácených zemí jako je Libye a dalších, kde není práce a lidé jsou tak chudí, že se nechají pro pár dolarů i zabít v cizí zemi. Před několika dny jsem se z jedná arabské země vrátil a vím co říkám. Většina Syřanů zůstává doma a to, co jde do EU jsou vrazi, kteří dezertovali z řad "demokratické opozice", kriminálníci a lidé bez budoucnosti, prostě spodina z celého středního východu, Afriky a Asie, lidé, kteří vesměs v Sýrii nikdy nebyli, ale Angela řičí radostí, tak jí to přejme. To, že na německé hranici se hromada lidí neumí ani podepsat a přitom tvrdí, že jsou studenti, inženýři nebo lékaři, o něčem hovoří. Pokud by někdo schoval kalašnikov do skříně, měl by mít v Sýrii domov, ale ten bandité v Sýrii nemají a jejich syrská epizoda končí na útěku ze země. Kam by se schovali, když lidé znají své sousedy? Takže naděje jednoho tro(t)la zůstanou nevyslyšeny.

   Smazat
  6. Jasně vy dva pitomečci. Proto nejvíc Syřanů, miliony, uteklo a stále utíká do toho teroristického Turecka které údajně napadlo Sýrii. To dává asi takovou logiku jako kdyby Češi nebo Židi za WW2 utíkali do Německa.
   A v Sýrii vůbec neprobíhá pnutí mezi sunnity, alawity a ostatními. Že jsou hlavní protivníci v regionu, Iran a SA jeden šiitský a druhý sunnitský je jistě jen náhoda.

   Když už hulíte tu travku tak si ji aspoň nebalte do Rudého práva nebo Komsomolské pravdy

   Smazat
  7. No jestli tam neutíkají, protože to za a: tam mají nejblíž
   Za b: protože od tamtud vede nejrychlejší cesta do Evropy;)

   A hlavně, že to pnutí neprobíha třeba v SA a hlavně, že se tak strašně projevovalo v Sýrii třeba v roce 1990, 1995, 2000, 2005, 2010 ;) třeba v těch letech, kdy západ popisoval Asada jako bezva klika a mírotvorce ;)

   Hochu Rusko a Asad vítězí a Ty jsi šulínek , který tady tvrdil, že je Rusko vojensky v Sýrii neefektivní, z toho se Pepíčku nevykecáš;)

   No a na bývalé, okrájené, Ukrajině to tvým kamarádům náckům taky skvěle klape v likvidaci zbytků Okrajinské státnosti, takže za mne velká, veliká, spokojenost;)

   Pa puso;)

   Smazat
  8. Ubožák Chujmer byl tak úspěšnej,ze musel prodat svojí firmu na prezetvativy,aby mohl pindat jak je úspěšný podnikatel.Jen nechápu,proč sem pořád strká ten ussackej rypák ten pablb jménem Prasklá Guma!

   Smazat
  9. Jak je možné, že Assad dvakrát za sebou s přehledem vyhral nikým nezpochybněné a tedy demokratické prezidentské volby, když prý 75 procent Syřanů je proti němu.Podle toho byměl volby prohrát se ziskem max. 25 procent. Někdo asi lže.

   Smazat
  10. nove video 18+,zdroj yuotube:
   https://www.youtube.com/watch?v=5qTHsWQepRY

   Smazat
 2. A je to tady svobodné radio hlási, že se fico prořekl a na slovensko vozí přes ukrajinu 1000 emigrantů denně...a je to potvrzeno svědky....

  OdpovědětSmazat
 3. Paráda !!! I když to bude ještě hodně bolestivé.

  OdpovědětSmazat
 4. Pěkné..teď jen aby ti umírnění nezdrhli do EU..

  OdpovědětSmazat
 5. Pěkné..teď jen aby ti umírnění nezdrhli do EU..

  OdpovědětSmazat
 6. http://www.lajkit.cz/zpravy/item/394-pokud-je-nasledujici-informace-pravdiva-znamena-to-ze-politici-jsou-absolutne-sileni

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Upřesním to:
   o pravdivosti telefonátu se ještě dá pochybovat,
   o zešílení politiků už delší dobu nikoliv. Děda.

   Smazat
 7. Tomu z 20:32
  Zmieta Vami zloba a nenávisť. Vývoj nezastavíte a režim reprezentovaný USA a EU smeruje na smetisko dejín a Vy s tým nič nenarobíte. Máte ešte ale šancu vymaniť sa spod vplyvu patologických klamárov a pokrytcov ktorý tento režim vytvorili. Viete, zloba a nenávisť sú zlí radcovia. Sú ako votrelci, ktorí nakoniec vždy svojho hostiteľa zničia!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to blekotáš? Na smetisku dějin je SSSR, ČSSR, všechny socialisticko-totalitní režimy, které jste tak milovali. Jen KLDR ještě přežívá a kope dokola. Tak si dej pohov. S tým nič nenarobíte.

   Smazat
  2. Zapoměl jsi na komunistickou Čínu, ekonomickou světovou velmoc číslo 1.

   Smazat
  3. Čína není komunistická, ty troubo. Tam mají v reálu kapitalismus 19. století který zastřešuje strana.
   Minimální sociální zabezpečení a obrovská majetková nerovnost se s komunismem jaksi vůbec nerýmuje.

   Smazat
  4. 23:20
   Tak proč do té Číny pořad kopeš ty komunisto???

   Vadí ti to minimální sociální zabezpečení a obrovská majetkova nerovnost, soudruhu? ;);););)

   Smazat
  5. 23:27

   Ty jsi s Čínou začal, bambulo A jak jsi došel na to že do Číny kopu? Naopak, udělali kus práce. Jen se směju tomu když nám ji zrovna komouši a jiní přiblblíci dávají za vzor a vidí v číně nějakou svou spásu.

   Smazat
  6. Nauč se česky ty potrate opičí kurvy!!!!!

   Smazat
  7. Tak jak je teda bambulko naše malinká, je tam minimální socialní zabezpečení a obrovská majetková nerovnost, nebo udělali kus práce, soudruhu Josefe;)

   Nebo ten kus dobré práce je právě to, že tam je minimální socialni zabezpečeni a obrovská majetková nerovnost, hnědorudý kvákale ;)

   A kam tedy řadíš tu Čínu a Rusko, k sobě jako komunisty, nebo jsou to staví kapitalistické 20 let minulého století (to je jako, podle Tebe špatně???)

   Aha, ale ty vlastně nemáš názor a neodpovídáš, takže zase nic ;)

   Bambulko malinká, nepleť se rozumným lidem do debaty, když jsi idiotem, to jseš potom moc laciny terčík a člověka to už ani moc s takovým trotlíkem nebaví;)

   Pa zlato a polepši se ;)

   Smazat
  8. 10:05

   Vymatlaný imbecile,

   ano, udělali kus práce. Což se vůbec nijak nevylučuje s tím, že je tam obrovská majetková nerovnost a minimální sociální zabezpečení, magůrku.
   A obrovská majetková nerovnost a minimální sociální zabezpečení z principu přímo vylučuje tvé idiotské tvrzení, že "Čína je komunistická země".
   A to je přesně to a jediné s čím jsi začal a na co jsi navedl řeč. Tak teď nebul, že jsem ti rozkopal tvou idiotskou bábovičku, trapáčku.

   Smazat
  9. Pepíčku hlapečku malinkatý uplakaný, to tvrzení je přece tvoje a s oblibou užívané;)
   Jsi to přece ty bambulinku malinkatý, který tady nadává do komunistů vsem kteří pochvalí Činu a Rusko, tak si udělej ve své lobotomozované hlavičce pořádek ;)

   Tak co je v Číně a v Rusku za systém, vyjádří se, soudruhu potrate své opičí matky ;)

   Smazat
  10. On ten hlupáček, co nadává na "totalitní režimy" neví, že svět se vrací a Evropa bude vracet k silnějšímu státu a větší občanské kázni. Ať se to jmenuje Čína, Asad nebo třeba Rusko a Turecko, vsjo ravno. Cesta beztrestného drancování společnosti různými nadnárodními korporátními vykuky pod slabým státem končí. Občanů chtějí blahobyt a bezpečí a to jim dnešní model demokratůry neposkytuje.

   Smazat
 8. Chyba byla, že díky zparchantělému západu Turecku prošla invaze a okupace severní část Kypru. To Turky vede k přesvědčení, že kdyby si obsadili kus Sýrie, nejlépe s ropou, že by to ustáli jako Kypr.Turci se nezaslouží nic jiného, než aby se ta jejich zku...země rozpadla

  OdpovědětSmazat
 9. Tak k to,u vám něco řeknu:
  To, že je v Sírii 75% Sunnitů a Asad je jiného vyznání neznamená, že tam nebude po vyhnání teroristů klid. Stejně je jih polovina cizích žoldáku. Jako kdyby u nás Češi vykopali vládu i s presidentem. sněmovnou, senátem, proto, že z 80% to jsou Židé.

  OdpovědětSmazat
 10. Pokud jsou to váhábisté,proč utíkají do Evropy a ne do bohaté S.Arábie.Jak už pohrozil Erdogan,že může pootevřít vrata utečencům do Evropy,pokud Evropa nebude na něj hodná.Proto si to vysvětluji tak,že všechny bojovníci IS,utíkající do Turecka,umyje,oholí,oblíkne do značkového oblečení,vybaví mobily a pošle do EU.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:17 - alawité nejsou vahábité! To je dost velký rozdíl.

   Smazat
 11. Turecko ústami Erdogany hovorí len to, čo už spravilo, ale každá vlna má dve fázy, teraz začne návratová - sklamaných, okradnutých a najedovaných, tých čo nikam nepatria kvôli činom ktorými sa stihli prezentovať v domovine a vracajú sa ako žobráci ! - posmech ktorý ich postihne zdvihne vlnu odplaty - turci sa majú na čo tešiť ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní8:09
   Turecko je nebude chtít zpátky,když to nejsou Turci a to bude další problém.Dokonce je nechtějí ani domovské státy.Jenže vlna utečenců neustává a Erdogan nemá velký zájem i ponechat je na svém území.

   Smazat
 12. Ten chytrolín nahoře, co tvrdil, že 80% Syřanů jsou sunnité a tudíž nenávidí Asada, proč teda Asad vyhrál několikery volby? A dost výrazně? To ty hrdé sunnity někdo tahal za plentu násilím a oni si až před 5 lety vzpomněli, že je utiskuje? A pokud měla Sýrie před válkou 20 milionů obyvatel a 1 milion je v Turecku, tak proč tam není těch 16 milionů sunnitů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Protože podle toho chytrolína nahoře, to určitě bylo násilím a min. Dle chytrolína zfalšované. To nemá cenu, je jak malej, on musí mít svou pravdu. Jen ho nechte, ať si užije, že nikdo nemůže vědět, co je to zač. Jarda

   Smazat
  2. Manželka Asada je sunitka. Většina jeho generálů jsou sunité. Tak co na to blbeček přechytralý, co tu trousí svá neopakovatelná moudra.

   Smazat
 13. Kotlů je tam víc.
  Asad vítězí, protože má za sebou Rusko,
  a to je dobře.
  My máme za sebou pražáčky a USA, proto prohráváme.
  A to je špatně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejdřív bych se zbavil USA, na pražáky bych zatím nesahal. Venda Pražák

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.