Reklama

pondělí 8. února 2016

Chce Erdogan válku s Ruskem?


8. 2. 2016   The Saker

Situace s Tureckem se rychle vymyká kontrole: nejen, že Turci provedli dělostřelecké útoky přes hranici do Sýrie, ale Turecko odmítlo splnit své závazky plynoucí ze smlouvy o otevřeném nebi a odmítli nechat přeletět ruské monitorovací letadlo nad Tureckem. Ruská armáda nyní prohlásila, že detekovala známky tureckých příprav na invazi. Turecké odmítnutí dodržet smlouvu o otevřeném nebi je extrémně znepokojivým vývojem, obzvláště v kombinaci s ruským varováním ohledně příprav na invazi do Sýrie, a Rusové nemluví do větru:


Je spousta dalších indikátorů a varování ukazujících, že eskalace je možná: ženevská jednání byla náhle ukončena, Saudové vyhrožují vpádem do Sýrie a existují známky, že syrská armáda pomalu, ale jistě, připravuje operaci na osvobození Aleppa od takfiristů, což vytváří paniku v Ankaře a Riyadhu (tolik ke stupidnímu názoru, že Rusové nevyhrávají, nebo že syrská armáda neexistuje).

Mezitím je spousta známek toho, že celý Erdoganův „velký plán“ pro Sýrii naprosto zkolaboval a že mu již nezbyly žádné možnosti (prosím přečtěte si skvělou analýzu Ghassana Kadiho uveřejněnou dnes, jakož i pohled Pepe Escobara na tuto problematiku).

Nejsem parapsycholog ani prorok. Nemohu říct, co si Erdogan skutečně myslí, nebo jestli se Turci pokusí vpadnout do Sýrie. Ale mohu se pokusit o jisté informované odhady ruských reakcí na takovou událost.

Zaprvé, dva základní principy:

1) Pokud budou ruské síly napadeny, útok opětují. Putin jim již dal k tomu příkaz a stane se tak téměř automaticky, kdy konečný rozkaz dají místní velitelé. Jinými slovy, taková výměna se nebude automaticky rovnat totální válce mezi Tureckem a Ruskem.

2) Pokud Turecko vtrhne do Sýrie, Rusko bude jednat přísně podle mezinárodního práva. To znamená, že bude požadovat nouzové setkání RB OSN a že mnohé bude záviset na tom, jaká bude reakce RB. Pokud obvyklý gang loutek „přikryje“ Turecko (což není, dle mého názoru, vůbec jisté, aspoň ne na dlouhou dobu, možná maximálně týden), pak se Rusové odvolají na své závazky pomoct Sýrii podle „Smlouvy o přátelství a spolupráci“ z r. 1980 mezi těmito zeměmi (Rusko je dnes právním nástupce SSSR a smlouva stále platí) a „Dohody mezi Ruskou federací a Syrskou arabskou republikou o nasazení leteckého uskupení ozbrojených sil na území Syrské arabské republiky“ z r. 2015.

Jinými slovy, Rusko si zajistí jistou míru pružnosti u interpretace situace tím či oním směrem. To znamená, že mnohé bude záviset na tom, čeho se Turci skutečně pokusí dosáhnout.

Když mluvíme o typickém tureckém narušování hranice pro útoky na Kurdy, jak to již v minulosti učinili tolikrát, a pokud bude intervence omezená svoji hloubkou, Rusko pravděpodobně zvolí nevojenské prostředky pro nátlak na Turecko. Opět, zatímco šílenci v Turecku velmi chtějí válku s Ruskem, aby internacionalizovali konflikt a donutili NATO zasáhnout, Rusové nemají na eskalaci naprosto žádný zájem. Stejně jako na Donbasu se Západ pokouší navnadit Rusko do války a Rusko odmítá návnadu zbaštit. Problémem je, že na rozdíl od ukronacistů mají Turci mnohem silnější vojenskou mašinérii, kterou Rusové nemohou ignorovat, jako ignorovali ukronacistickou armádu a různé eskadry smrti. Takže pokud je Erdoganovým cílem jen vypadat chlapácky a ukázat svaly, řekněme stejně, jak učinil Reagan v Grenadě, pak mu to může pravděpodobně projít, aspoň u krátké operace. Ale pokud je Erdogan k smrti odhodlán mít konflikt s Ruskem, nebudou Rusové moct jen tak sedět a čekat, až se zklidní.

V takovém případě bude mít Rusko řadu možností eskalace.

První zjevnou možností je pomoct Syřanům a Kurdům výzvědnými informacemi. K tomu dochází již nyní a v případě turecké invaze se to jen zintenzivní.

Druhou je sestřelit turecké letadlo s pevným nebo rotačním křídlem z oblohy. To je snadné, protože Syřané již mají pár dost dobrých systémů protivzdušné obrany (včetně pár systémů Pancir-S1, Buk-M1/2E, Tunguzka 2K22 a dost robustní systém včasného varování) a pár provozuschopných letadel (možná včetně modernizovaných MiG-29S). Kreml se tak může těšit do jisté míry tomu, čemu CIA říká „uvěřitelná popiratelnost“.

Třetí možností je, že Rusko pomůže Syřanům dělostřeleckými systémy, které údajně nasadilo v zemi, včetně 152 mm děl MTSA-B a raketometů BM-27 Uragán a BM-30 Smeršč.

Všechny tyto možnosti stále ani zdaleka nejsou „totální“ válkou mezi Ruskem a Tureckem. Ale pokud je Erdogan odhodlán eskalovat konflikt dále, pak bude válka nevyhnutelná. Pokud se Turecko pokusí zaútočit na Chmeimim přímo, pak Rusko přistoupí k odvetě, o tom není pochyb.

Jak by to mohlo vypadat?

První věcí, kterou řeknu, je, že žádná z těchto dvou zemí se nepokusí napadnout druhou. Názor, že Turecko napadne Rusko, je zcela evidentně absurdní, a zatímco Turecko spadá do 1000 km hloubky, do které je ruská armáda cvičena bojovat, nevěřím, že se o to Rusko kdy pokusí. Neboť, a stejně tak tomu bylo v případě Gruzie, nikdo v Rusku opravdu nevěří, že Turci, jako národ, chtějí válku. Pokud něco, tak Erdogan je mnohem více „Saakašvilim verze 2“, než Hitlerem, a bude s ním jednáno obdobně. Navíc zatímco během války 08. 08. 08 Rusko muselo chránit Osetince před kvazi genocidními Gruzíny, takové závazky Rusko v Kurdistánu nemá.

Mnohem pravděpodobnějším scénářem je zopakovat to, co jsme již viděli, ale v mnohem větším měřítku: pokud Erdogan skutečně donutí Rusko k válce, pak dojde k tomu, že střely s plochou dráhou letu a balistické rakety napadnou infrastrukturu podporující tureckou invazi, potopí jakoukoliv tureckou loď zapojenou do bojů a bude útočeno bombami a raketami na soustředění tureckých sil, muniční a palivové sklady a, obzvláště, na letiště. Cílem ruské odpovědi bude nikoliv „porazit“ tureckou armádu, ale tlačit na Turky dostatečně dlouho, aby si u Erdogana vynutili nějaký typ příměří. Dokonce přesto, že je ruská armáda schopna zcela porazit Turecko ve válce, Kreml rovněž chápe, že jakákoliv válka mezi Tureckem a Ruskem musí být zastavena co nejdříve a že spíš než „porazit Turecko“ by mělo být skutečným ruským cílem porazit Erdogana.

Z tohoto důvodu Rusové, kteří zdaleka nejsou střelbou posedlí magoři, se budou všemožně snažit ukázat, že válku nezahájili, dokonce i když to bude znamenat nechat Turecko vpadnout do Sýrie, aspoň dokud Turci zůstanou blízko svých hranic a nebudou se pokoušet změnit průběh války. Pokud vším, co Turci chtějí, je úzká „bezpečnostní zóna“ v Sýrii, nemyslím, že Rusové použijí vojenskou sílu, aby jim ji upřeli. Budou protestovat, vehementně, na diplomatické úrovni, a pomohou Syřanům a Kurdům, ale na turecké síly přímo nezaútočí.

A co Saudové? No, co s nimi? Nedokážou se vypořádat dokonce ani s Houthii v Jemenu, tak proč by si měl někdo myslet, že něco zmohou v Sýrii? Saudská armáda je groteska, zdegenerovaná represivní síla sotva schopná vést proti-šíitské represivní operace. Mohou vyhrožovat, jak chtějí, ale pokud se pokusí vkročit do Sýrie, Syřané, Rusové, Íránci a Hizballah mezi sebou budou soutěžit, kdo bude první a dostane tyto čubčí syny a dá jim lekci, kterou dlouho hned tak nezapomenou.

Upřímně, prostě nechci věřit, že Erdogan a jeho poradci jsou dost šílení na to, aby se pokusili spustit válku s Ruskem, nebo dokonce vpadnout do Sýrie. Zatímco samotný Erdogan je jasně maniak, nemohu uvěřit, že celý jeho štáb se skládá z šílenců. Navíc si neumím představit, že USA/NATO/EU skutečně podpoří invazi Turecka do Sýrie, nebo, o to méně, útok na Rusko. Rusofobie je skvělá jen dokud vás nevystavuje kontinentální válce, kdy vlastní zájmy a přežití převáží jakékoliv ideologické postoje. Aspoň v to doufám.

A možná jsem naivní, ale chci věřit, že Turci nebudou jen sedět na zadku a nic nedělat, zatímco jejich vůdce bude zatahovat jejich zemi do války s Ruskem.
Stařešina sv. Paisos Athonický

Na závěr chci zmínit jednu znepokojivou věc. Řecký staršina, mnich jménem Paisos, kterého řecká ortodoxní církev pasovala na svatého, byl znám svými prorockými vizemi. Jednou z nejslavnějších byla jeho předpověď, že Turecko a Rusko povedou velkou válku, která povede k naprostému rozpadu Turecka a osvobození Konstantinopole od osmanského jařma (máte-li zájem o podrobnosti, klikněte sem a sem). Nyní celkem chápu, že v naší době většina lidí takovéto věci okamžitě zavrhne jako bezvýznamné nesmysly, tmářství, pověry, zbožné přání „naštvaných Řeků“, náboženské kecy atd. Ale mějte prosím na paměti, že mezi 15. a 20. století vedly Rusko a Turecko již 12 válek (!). To je více než 2 války na století (přesně 2,4) a nejméně k jedné došlo před sto lety.

Takže ať se díváte na proroctví, zkušenosti z minulosti nebo na statistiky, vypadají věci velmi, velmi děsivě, aspoň pro mne. A, jak vysvětlili Ghassan Kadi a Pepe Escobar, Erdogan je nyní zahnán do rohu. I to ho činím velmi nebezpečným.

Anglo-sionisté jsou experty na vypouštění šílených ideologií (wahhabistické na Středním východě a nacistické na Ukrajině), ale vždy, zdá se, nad nimi nakonec ztratí kontrolu. Jen doufám, že americké „krytí“ tureckého režimu nevyústí ve vypuštění další fanatické ideologie – osmanského imperialismu – či, pokud ano, že není příliš pozdě, aby USA tyto šílence zkrotily, než bude příliš pozdě.

Erdogan a jeho režim jsou hrozbou pro regionální, a dokonce i světový mír. Opravdu mne nezajímá, kdo je odstraní, Turci nebo Bílý dům, ale určitě doufám, že jeho dny u moci jsou sečteny, protože dokud je u moci, může dojít ke katastrofě obřích rozměrů.


Week Seventeen of the Russian Intervention in Syria: does Erdogan want war with Russia? vyšel 6. února 2016 na thesaker.is. Překlad v ceně 647 Kč Zvědavec.

20 komentářů :

 1. Dobra uvaha autora, ja se vsak domnivam a obavam jakbysmet, ze Erdogan a Turecko nic nedela na vlastni pest. Jsem si temer jist ze bez uSSackeho Befehlu se v Turecku nehne naprosto nic. Zvrhle uSSa pouzivaji zvrhleho Erdogana na spusteni zvrhle valky... tot vsjo a nasi kaspari v EU jim k tomu tleskaji. A Shaprovsti kaspari se snazi toto svinstvo jeste obhajovat ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Erdogan se pokušel využívat pozice v NATO s USA za zády k vlastním cílům, což se tam, kde je V USA a EU ještě nějaký vliv, nelíbí. Nicméně jako poštěvák Ruska je využíván. Davutoglu je ratlík Washingtonu bez velkotureckých snů jako u Erdogana. Se slábnoucím vlivem USA slábne též. Pak je tu šéf MIT Hakan Fidan, který je placen přímo jedním zdrojem ze CIA ve spolupráci s NSA a jejich prostřednictvím je spoluřízen MOSADem. To je trojlístek s konkrétními představami, úkoly a vlivem v Turecku. Jelikož je ostřelování syrského příhraničí již rutinní praxi, je ruské zveřejnění tohoto ukázkou stupňování pravdu odhalujících kroků ohledně zločinů tureckého vedení. Turci v armádě i mimo armádu vůbec do nějakých bojů hrozících ruským ničivým protiúderem nechtějí, většina obyvatelstva naopak shledává volbu Erdogana jako sebezničující a chystá změnu u moci. Chybí tu ale výraznější osobnost Atatürkova formátu, která by vyvolala oprávněné obavy u vládnoucí kliky. Třeba se najde dříve než Erdogan udělá nějakou sebevražednou pitomost. Nesmí zapomínat, že autoritativní vládci bez podpory obyvatel hynou nepřirozenou smrtí. Rusku se přítomnost v Sýrii vyplácí, za malý peníz zde probíhá velké testování a předkontraktační ukázky, to vše za účinné likvidace všech, kdo místo práce pro vlast terorizuje své okolí a se zbraní vystoupí proti své demokratizující se vládě. Takže Saker se pohybyje v realistickém scénickém prostoru.

   Smazat
 2. ERDOGAN je jen potroublá,debilní loutka,která plave mezi ISIL-USA - a velkým Tureckem Osmanií II.Štváč vhodný pro americké divadlo,pes prase.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to obyčejný zločinec a Turecko vede do záhuby ! Měli by ho svrhnout adat zavřít ! Zabijí nevine Kurdy vězni novináře krade ropu se Sýrie a Iráku prostě uřvaný trpaslík zahnaný do kouta který kope a nevy jak dál !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano!, ale hru na světového četníka dnes hrají USA!
   A ty, jak známo, v této kauze nepracují jako četník, ale spolupachatel.
   I představa, že si pro Erdogana přijede do Istanbulu partička snaživých úředníků EU, aby jej odvezla do Haagu a postavila tam před soudní tribunál (za zločiny proti míru a pošlapávání práv Kurdů), je dosti úsměvná!, viďte?
   Jsou totiž také těmi spolupachateli.
   A nadto, s výjimkou několika evr. protestních hnutí, jako je PEGIDA aj., se 500 mil. občanů EU tváří, jako by se jich to ani moc netýkalo ...

   Smazat
 4. Pěkná analýza! Okruh šílených politiků bych však nezužoval na Turecko a jednoho Erdogana. K nerozeznání stejně se chová i další turecký slimák, premiér Davutoglu a zakuklenci tur. tajných služeb. K nerozeznání stejné instinkty jako turek má i US administrativa, viz řada nedávných vyhlášení A. Cartera a Bidena a spol. Viz i ta jejich kolosálně nevkusná protiruská hysterie!
  Ti totiž k smrti neradi prohrávají na pásce! Vždyť ještě před nějakým před půl rokem se na ní viděli jako vítězové!
  Připravme se na horké chvíle! ...

  OdpovědětSmazat
 5. Kdysi se ptali bývalého ministra zahraničí Gromyka co by udělal , když turci zablokují bospor...no tovarišti za 5 minut my si uděláme nový...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bývávalo. Naštěstí je tektonická propadlina Bospor a Dardanely, která měla na svědomí zalití černomoří ze středozemí a tím i předbiblickou i biblickou Potopu, to má vystarané na další tisícíletí, protože jen úplný idiot by průlivy nejprve zasypával a pak hloubil.

   Smazat
  2. Buffere (11:05)!,
   anonym (10:08) psal o zablokování, ne zasypání! ...
   K odblokování průlivů D. & B. není třeba bagrů :-)

   Smazat
  3. No, spíše by se asi stalo to,že Istambul by se přejmenoval zase na Konstantinopol :-)

   Smazat
 6. Pavel Sklenář8. února 2016 13:32

  Bez věšteb a pouze z dostupných zdrojů předpokládám, že na počátku konfliktu s Ruskem dojde k odstranění Erdoana vlastní vojenskou klikou Turecka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro Pavla Sklenáře: kéž byste měl pravdu!!!!Dagmar

   Smazat
 7. Velmi dobře a srozumitelně napsaný článek.
  Co se týká přeletu Ruského letadla přez zemí Turecka, tak toto přece není zapotřebí. Stačí kopírovat hranici mezi Syrii a Tureckem a vidí minimálně 400 Km do vnitrozemí a to by jim mělo stačit.
  Co se týká rozpoutání války mezi Tureckem a Ruskem, tak to je opravdu složitá věc. Erdogan a jeho nejbližší špička a vojenské velení jsou jako stádo beranů, kteří jdou hlavou proti zdi a jsou schopní hnát lidi proti Rusku pro svůj velký sen o nové Osmanské říši. Myslím si, že by na toto slyšelo i dost obyčejných lidí. Je samozřejmě jisté, že Erdogana USA i NATO krátkodobě podrží, protže oni sami tedy USA i NATO si válku s Ruskem nemohou dovolit, protože by dostali na prdel tak jako všichni ti, kteří se o to kdy pokusili.
  No a blokáda Bosporu, to je k smíchu. Několik raket, případně jedna ponorka a je po blokádě.

  OdpovědětSmazat
 8. Evropský chalifát bude něco jako rozšířená Osmanská říše. No a Erdogan jde s hlavním proudem. Proč se tedy neucházet o budoucí vedení toho chalifátu, když mu doma stejně hoří půda pod nohama. Jo, takovej nejvyšší Osman na trůnu v bruselském závětří, daleko od Kurdů, to je přece jiný žrádlo !

  OdpovědětSmazat
 9. Asi Merkelová nepochopila oč tu běží. V případě války Turecka s Ruskem bude mít pod zadkem žhavé uhlíky.

  OdpovědětSmazat
 10. Jistě každého napadne,že přímo do Sýrie Erdogan nepůjde,byl by agresorem.Nevím co tomu říká smlouva NATO,hájit agresora.Spíš čekám nějakou provokaci,že bylo Turecko napadeno a klidně to můžou být žoldnéři IS.Podobně to může být s S.Arábii.Na Ukrajině k tomu není daleko také.Zajímavá je i horlivost na válku,jak Švédska,tak i Norska.

  OdpovědětSmazat
 11. Pro Rusko je životně důležité, aby se do toho namontovalo jak Turecko, tak i Saudská Arábie. Jenom vyčkává, až udělají osudovou chybu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes si v Moskvě předali bozky a dárky Putin s králem Bahrainu. Putin dostal krásnou šavli, král krásného ruského plnokrevníka. Přátelství jak noha. Před měsícem tam byl na návštěvě katarský král. Šejci v zálivu se bojí, aby náhodou Peršané, Rusové, Kurdi a Hisbulláh nezavedli místo monarchií republiky. Zvlášť když slavná saúdská armáda dostává v Jemenu na řiť.

   Smazat
 12. Turecko si nemůže nárokovat žádnou bezpečnostní zónu a nesouhlasím s názorem, že se na to Sýrie a Rusko budou jenom dívat a vykřikovat, že to není správné. To se rovná vyhlášení války a podle toho bude především Sýrie, ale i její spojenci, reagovat.

  OdpovědětSmazat
 13. Na Turecko už dávno měly být vyhlášeny sankce, za to, jakou genocidu vede proti Kurdům a jak spolupracuje s teroristy. Erdogan je sice gauner, ale je to holt teď náš gauner.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.