Reklama

neděle 28. února 2016

Exvůdce teroristů a obchodník s lidskými orgány Hashim Thaçi byl zvolen prezidentem Kosova


28. 2. 2016    zdroj
Hlasování v kosovském parlamentu proběhlo na pozadí protestů albánské radikální opozice. Hlasování předcházela mnohahodinová rozprava, která byla třikrát přerušena kvůli provokacím ze strany opozičních poslanců. Zástupci albánského radikálního hnutí "Sebeurčení" a strany "Aliance pro budoucnost Kosova" dvakrát rozptýlili v zasedacím sále slzný plyn. Třetí pokus o ukončení zasedání stejným způsobem překazila bezpečnostní služba.


V souladu s kosovským zákonodárstvím musí k vítězství na funkci prezidenta kandidát obdržet nejméně dvě třetiny hlasů poslanců ve svůj prospěch (80 ze 120) v prvním, nebo ve druhém kole. V případě nutnosti je vyhlášeno třetí kolo, v němž vítězí kandidát, jehož podpoří více než polovina poslanců. V případě, že vítěz nevzejde z výsledků tří kol, musí být uskutečněny nové parlamentní volby.

V prvním kole získal Hashim Thaçi 50 hlasů na svou podporu, druhý uchazeč, jeho kolega z Demokratické strany Kosova Rafet Rama pouze čtyři hlasy. Ve druhém kole Thaçi podpořilo 64 poslanců a Ramu dva. Ve třetím kole Thaçi nakonec zvítězil získáním dostatečných 70 hlasů poslanců.

Hlasování v parlamentu doprovázely nepořádky v ulicích a srážky stoupenců opozice s policií. Stoupenci hnutí "Sebeurčení", a také stran "Aliance pro budoucnost Kosova" Ramuše Haradinaje a "Iniciativa pro Kosovo" Fatmira Limaje, kteří protestovali proti zvolení Hashima Thaçi prezidentem, ještě uprostřed týdne rozbili stany před budovou parlamentu. Požadovali demisi vlády, rozpuštění parlamentu a na jaře vyhlášení mimořádných parlamentních voleb.

26. února od samého rána byla v Prištině zavedena zvýšená bezpečnostní opatření, území před parlamentem blokovaly posílené oddíly policie. K zahájení zasedání začali protestující házet na budovu parlamentu "koktejly Molotova". Policie odpověděla použitím slzného plynu a vodních děl.

Navržení Hashima Thaçi na post prezidenta bylo zakotveno v koaliční smlouvě, uzavřené po parlamentních volbách v létě v roce 2014 mezi Demokratickou stranou Kosova a Demokratickou ligou Kosova Isy Mustafy, který potom obsadil post předsedy vlády. Mandát úřadující prezidentky Kosova Atifete Jachjagi končí 6. dubna.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Pozn. red.: Hashim Thaçi je válečný zločinec, řekl Zeman srbskému listu zde

18 komentářů :

 1. A Kosovo a Česká marka jsou velcí přátelé. Nedávno tam jela od nás delegace, už nevím s kterou ministryní, patrně Šlechtovou?

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. A co na to říká lidumil a obhájce imigrantů Kchárl ? Bude dost nedobrovolných dárců??

   Vymazat
 3. Srby zavírají za to že bránili své vesnice . Albánské vrahy jako Thaci , Haradinaj budou výtat na západě . Tak jaké to vyznáváme hodnoty ! Běžte někam i stou svojí demokracii . Podporujeme fašisty na Ukrajině a v pobaltí . Za co bojoval můj děda . Musí se v hrobě obracet . Je to hnus . Doufám že takové zrudy Miloš nepozve do Prahy .

  OdpovědětVymazat
 4. Khárl Schwarz. a Mařka Korbelová mu určitě potřásli rukou aspoň na dálku.

  OdpovědětVymazat
 5. Za tento hnus může krvavá Madla, zdegenerovaný swarcemberg a veš krna. Navrhuji postavit před mezinárodní soud pro lidská práva.

  OdpovědětVymazat
 6. Pravda a láska tam opět zvítězily ...(?)

  OdpovědětVymazat
 7. Zapoměli jste na kokain a heroin,s orgány začal obchodovat až po drogách.Do Kosova to lítá us armádními letadly po tunách a pak to svinstvo jde do celé Evropy.Bush a Clinton by mohli vyprávět jak se věci mají....

  OdpovědětVymazat
 8. Nikde neznamenám jekot Pánkových trollů. Zdá se že ještě radostně onanují u svých erárních PC. Pro Khárla, vyžadujícího opravy pajšlu novými náhradními díly taky dobrá zpráva.

  OdpovědětVymazat
 9. Thacimu ta láska a pravda kouká z oči . Typický skurv.

  OdpovědětVymazat
 10. Už kámošovi pogratuloval Karl von Pěnka?

  OdpovědětVymazat
 11. Vrana k vrane si sada, rovný rovného si hľadá... O demokratoch toto Slovenské príslovie passuje nanajvýš presne a pravdivo. Mafián, vojnový zločinec drogový díler... zapadne medzi demokratmi celkom pekne. Náš Fco si otváral zadné vrátka prostredníctvom bývalého ministra zahraníčných vecí Jána Kubiša, ktorý si taktiež otváral hubu na špacír a tvrdil bláboly o skorom uznaní takzvaného "Kosova". Lenže masaker slovenskej polície voči Magyarskej menšine na Dunajsko-Stredskom štadióne mu zabuchol s veľkým rachotom tieto zadné vrátka. Kubiša potom vykopli... vyššie, leštiť kľučky v útrobách niekde Europarlamentu. Nahradil ho potom bývalý ríšsky protektor Bosna&Hercegovina, Miroslav Lajčák(vajčák). Môj profil Ukrofil.

  OdpovědětVymazat
 12. Havel, který těm banditům v Kosovu fandil, by byl spokojený. Většina ostatních by ho raději viděla za mřížemi, kam patří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bombardák Venca nejel do Kosova pro Albánské vyznamenání . Zjistil že podporoval špatnou stranu . Bylo mu trapně , Albánská mafie řádila v čr . Schwarzenberg skurvil zbytek našich vztahů se Srby .

   Vymazat
  2. HAvel zjistil velké hovno! Jako první prezident navštívil okupované Kosovo, prolétával se nad ním v americké vojenské helikoptéře a ani si nevšiml, že všude pod ním hoří srbské domy. Větší svini jsme snad v naší historii neměli. Pardon, snad Emanuel Moravec. Marek

   Vymazat
 13. thaci zrádce jako Gorbačev

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tači je gangster. Gorbačov nás pustil s okovů.

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.