Reklama

.

.

pondělí 15. února 2016

Hrdlořezové z tibetských klášterů (aktualizováno)

Pavel Křivka
15. 2. 2016  CzechFreePress
Po únorové oslavě tibetského nového roku přichází březnové vyvěšování vlajek se sluníčkem. Spolky „za svobodný Tibet“ budou mít zase napilno. Mnozí jejich příznivci by nejraději ono území zlé Číně vytrhli a sní o tom, jak by pak za kámošem dalajlámou do nezávislého - či spíše „sluníčkářského“ – Tibetu jezdili.

Pohled do historie ale ukáže, jak nesmírně bláznivá tahle představa je. Vždyť celé dějiny Tibetu jsou v podstatě dějinami tibetské xenofobie podle hesla „nikoho si k nám nepustíme, abychom si tady v klidu mohli otrokařit a flákat se v klášterech“. Když Čína v roce 1950 nad Tibetem obnovila svoji svrchovanost, běžel tam středověk na plné obrátky. Pro mnicha nebo světského feudála neměl život poddaného větší cenu než otýpka slámy. Useknutí ruky, řezání nosů a řada dalších druhů mučení byly běžným trestem. Klášterní nástroje na vypichování očí se dodnes dochovaly a nezbývá než doufat, že už zůstanou jen muzejními exponáty.

Snad největší běsnění lámů bylo zaznamenáno v posledních letech čínského císařství v letech 1905-1911. Tehdy došlo k tzv. batangskému incidentu, který je v knize Dějiny Tibetu (nakl. Lidové noviny, 2000) popsán jedinou větou: „Tyto poznámky mnichy tak urazily, že ambana a jeho doprovod zavraždili“. Protože zmíněná kniha je spíše než dějepisem agitkou za tibetskou nezávislost, líčí její tibetský autor už jen zločiny čínské - tehdy spíše už jen formálně císařské - armády na Tibeťanech. O protiakcích lámů mlčí. Ti však postupovali po proudu velkých řek dolů na jih do Yunnanu a cestou vraždili všechny Číňany a cizince. Dochovalo se o tom mj. svědectví skotského botanika George Forresta, který byl roku 1905 v Yunnanu na své první velké expedici. Forrest se zmiňuje např. o případu vytržení srdce z hrudníku zaživa francouzskému jezuitovi Dubernardovi v jeho misii na horním Mekongu. Na paměť otce Dubernarda posléze Forrest pojmenoval jeden z nově objevených petrklíčů (Primula dubernardiana FORREST). Botanik sám unikl tehdy lámům jen o vlásek, byl na útěku o hladu plných 8 dnů. George Forrest také uvádí, že si lámové usekané končetiny, uřezané hlavy a vykuchaná srdce svých obětí věšeli na žerdě u svých klášterů jako trofeje.
Vřelé setkání lámů s německou nacistickou expedicí

Informace o těchto svérázných metodách „štěstí pro všechny bytosti“ jsou ovšem roztroušeny ve staré botanické literatuře, a jsou tudíž většině badatelů ve společensko-vědních oborech neznámé. Protibetští aktivisté by jim stejně odmítali věřit. Jejich miláčci v karmínovém rouchu jsou totiž pohrobci vrahů, kteří v pomyslné soutěži s evropskými ustašovci a banderovci nijak nezaostávali. Politicky to ovšem smysl dává. Je to pořád jeden příběh: ustašovci proti pravoslavným Srbům, banderovci proti nenáviděnému Rusku, lámové proti rudé Číně. Hrdlořezové a jejich pohrobci jsou naši kamarády či spojenci, jednou za svobodný Tibet, podruhé za nezávislé Chorvatsko nebo „demokratickou“ Ukrajinu. A těm, kdo mají na věc jiný názor, se vynadá do fašistů nebo komunistů.

Desátého března proto vyvěsím vlajku Čínské lidové republiky, protože vím, že právě díky lidové Číně mohu do Tibetu nejen cestovat, ale mohu si být téměř stoprocentně jist, že z obav z přísného trestu na mne žádný láma dýku nevytáhne.


Pavel Křivka
autor je bývalý politický vězeň26 komentářů :

 1. Když Americké letadla 5 let bombradovaly Sýrii, byl to projev demokracie. Půl roku v Sýrii působí Ruská letadla a ČT řve do světa, že je to porušení lidských práv. Pokud Rusko neodevzdá celou zemi Američanům bude Amerika se svýmí otroky řvát do světa, že Putin je vrah a Obama který za své volební období povraždil v Lýbii, Iráku, Sýrii je lidumil a demokrat a kdo si myslí něco jiného a je fašista.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc to hrotíš, vymýšlíš si, na základě vymyšlených předpokladů děláš nesmyslné závěry. V konečném důsledku děláš jistě v mnohém oprávněné kritice USA medvědí službu.

   Vymazat
  2. 23:43 ty si len kus K....ta!!

   Vymazat
 2. Znate nejake komunisticke hovado a byvaleho clena Lidovych milici, ktere by ze sebe nedelalo "byvaleho politickeho vezne" ?
  Kdepak trpel soudruh Pavel Krivka ?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V kriminále v osmdesátých letech. Viz: Dne 29. dubna 1985 Křivku zatkli, odvezli ho do vazby v Hradci Králové a obvinili z poškozování zájmů republiky v zahraničí. Zmíněného trestného činu se Křivka údajně dopustil tím, že v dopisech do SRN kritizoval úroveň ochrany přírody v socialistické vlasti. Při následné domovní prohlídce našli v bytě text upravené Rybovy mše. Poškozování zájmů republiky bylo rázem přebito daleko větším kalibrem. Podle paragrafu 98 - podvracení republiky - byl odsouzen na tři roky vězení nepodmíněně.

   Vymazat
  2. Bože, co já jsem se nanadával židobolševikům do roku 1989 a nic se nedělo a nestalo. Přitom všechny dopisy směřované na vysněný západ procházely kontrolou a přečtením. Dneska nadávám těm novým židobolševikům stejně a už nadávají i ti na západě. Ale mám dobrý pocit-užíváme si nyní všichni stejně a je nás víc-a je nám to všechno na h.....o!

   Vymazat
 3. Vidíte, do loňského roku jsem tyto informace neměl.
  Nebylo odkud, nebyla vůle.A pak dostanete takovou facku. Po dlouhé době jsem se podíval na objektiv, a z reportáže šámalové o západní provincii Číny mi bylo blujno. TAktéž jsem si nemohl povšimnout, že v toulavé kameře se nevynechá jediná příležitost jak plivnout na minulý režim.Už i v takových pořadech se člověk setkává s propagandou- hrůza.O sportu jsem si to nemyslel taky- ale co provedl Záruba a spol v Soči, to je mazec- přitom zápas Rusko- USA byl tou nejlepší reklamou na hokej, a stejnou šťávu měl nedávný šampionát dvacetiletých , zápas stejných týmů- bombastický krásný hokej ale z komentování měl člověk špatný pocit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co provedl pan Záruba v Soči?

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. "Přesně, jak píšete, pane. A klidně bych to rozšířil i o chvíli dřív v neděli dopoledne na Saskiu Burešovou a její Kalendárium. Dívával jsem dřív pravidelně, bylo to poučné a zajímavé, ale poslední asi půlrok to už nesleduju, protože začala uvádět nikoliv známé a významné osobnosti, ale pouze disidenty bývalého režimu. A že všichni v tzv. kulturní frotně byli vlastně disidenty nemusím snad ani psát. Takže šlus, i tyto pořady člověk musí brát s rezervou a nebo ještě lépe jako já opustit.

   Vymazat
 4. Jo když už chcete bíti psa, hůl si vždycky najdete ...
  I ta Šámalová, co nás z TV obrazovky pravidelně obohacuje "zprávami" z Číny a přilehlého okolí, by o metodách toho mediálního oblbování mohla vyprávět a vyprávět.
  A těch pár tuzemských bursíků aj. mopslíků? Tak tito si (proti)čínskou kartou chtějí podepřít i svou budoucnost.
  Leč Čína si i tak jde dál svou cestou.

  OdpovědětVymazat
 5. Když jsem se před časem dostala k informacím o Tibetum,myslela jsem,že to co čtu nemůže být pravda.Tak jak se choval láma a mnich k lidem pod klášterem se zdaleka neshodovalo s tím,co se u nás psalo.Proto se o Tibet nebojovalo,lidé neměli co stratit,neměli zač bojovat.Mohli jenom získat a to SVOBODU---LM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až se dostanete k informacím o domorodcich Papuy,Austrálie,Indonésie,Afriky,tak vàm vylezou oči z důlků!Pokrok zničil nejednu kulturu.Je zajímavé,že na jedné straně zničení kultury je považovàno za dobro/Čína-Tibet v 50 letech 20 století/a na druhé straně např.Australie-Australci,Amerika-Indiani a Eskymáci z doby koloniàlní/za zlo.Nyní dík globalizaci mizí kultura v Indonésii/Papuánci/.Víte jak přírodní kmeny žijí,Myslíte,že budou štěstím bez sebe až jim bude vnucena ta naše kultura?

   Vymazat
  2. Roli Číny v Tibetu lze směle srovnat s rolí Španělska v Mexiku! I Cortéz spasil tisíce nešťastníků od bídné smrti na aztéckém oltáži ...

   Vymazat
  3. Roli Číny v Tibetu lze směle srovnat s rolí Španělska v Mexiku! I Cortéz spasil tisíce nešťastníků od bídné smrti na aztéckém oltáži ...

   Vymazat
  4. 19:53 - dost ubohé srovnání nesrovnatelného.

   Vymazat
 6. Lidská hloupost je bez hranic. Ovšem takové blbosti jako tady, to se jen tak nevidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:03 Nečteš a nevíš, o Tibetu se psalo už dříve, četla jsem to v Právu...Navíc do Tibetu jezdili nejdříve Marxisti a po nich Nacisti...To že tak zvaní demokrati jsou taktéž fascinování tímto krutým systémem, je na pováženou.....
   Co mají za lubem?

   Vymazat
 7. Taky jsem byl naivní.Tyhle informace to potvrzují,koukněte se tady ::
  http://www.lajkit.cz/zpravy/item/245-sokujici-pravda-o-tibetu-kterou-media-z-dobreho-duvodu-radeji-taji

  OdpovědětVymazat
 8. Instantní léčba lámo-filství, aneb co dostával malý dalajláma na narozeniny jako dítě? Vydělané kůže kojenců:

  http://myslenkyocemkoli.blogspot.cz/2015/11/pravda-o-tibetu-1.html

  Pravda je často drsná.

  OdpovědětVymazat
 9. Dobrý článek !!

  OdpovědětVymazat
 10. Lhát se dá o všem.Je jedno,jestli o politice nebo
  kultuře či sportu.Dříve nebo později se stejně vše
  provalí.Co se týká Záruby?Ten zaprodanec se přece
  projevuje při komentářích.Pro ČR má jen název Čes-
  ko,SRN je jen Německo.Ovšem u USA si dává záležet.
  Vždy řekne Spojené státy americké.Jen si ho pos-
  lechněte.Stačí počkat na ten pohár v Kanadě.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 11. Docela by mně zajímalo, jak to v Tibetu vypadalo v období do roku 1950, když jej okupovala Velká Británie, jak uvádí Wikipedie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě tak, jak popisuje článek.

   Vymazat
 12. Lanové a islámove mají k sobě zřejmě blízko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, mají společné patróny: SSA, NATO a pražskou lumpenkavárnu. Marek

   Vymazat