Reklama

úterý 9. února 2016

Humus „postkomunismu“, anšlus za pár šupůVladislav Gulevič
9. 2. 2016   Střípky ze světa

Vygumuje se Moldova za 150 miliónů i z politické mapy?
Moldovu drancuje „postsovětská“ galerka. Civilizační degradace vyhání vlny hladové emigrace. Korunu jim má nasadit „rumunský ´anšlus´ - Moldova, spolknutá sousedním Rumunskem“. Finále masochistické bakchanálie mapuje Vladislav Gulevič: 

Slogan sil, ordinujících zemi výmaz z politické mapy, zní přímočaře: „Moldova jako stát se ukázala neživotná, a co nejdřív se proto musí spojit s Rumunskem. ´Unionisté´ působí v mocenských strukturách a pod různými značkami i v řadách opozice, pořádající mítinky za předčasné parlamentní volby.“

„Unionistický (prorumunský) státní převrat“ je v plánu ke „100. výročí takzvaného ´velkého rumunského sjednocení v roce 1918´, kdy byly po rozpadu Rakouska-Uherska k rumunskému království připojeny maďarská Transylvánie a Bukovina (na jihozápadě dnešní Ukrajiny)“.

Moldovské „´unionisty´ ponouká Bukurešť“. Množí se „příznaky, že projekt ´Sjednocení-2018´ (´Unirea-2018´) dostal zelenou i z klíčových metropolí euroatlantického Západu“. Deutsche Welle to 5. února – na frekvenci, vysílané v rumunštině – podala v následujícím staniolu: „Většina členů moldovské vlády deklarovala porozumění na politické úrovni, že tomu, čím Rumunsko podmiňuje poskytnutí úvěru ve výši 150 miliónů euro, je nezbytné vyhovět. Bez těchto peněz už vláda není s to vyplatit ani mzdy a důchody.“

Seskupení „Prietenii Unirii (Přátelé sjednocení)“, do nějž se srotilo 40 rumunských poslanců a senátorů, vzniklo už 10. února 2015. Pod příslibem, že scénář anšlusu i náležitě „rozpoložkuje“.

Už šest dnů nato Anna Gucu - šéfka moldovské strany „Pravice“, ač teprve na prahu registrace – vyzvala své spoluobčany „podepisovat ´Deklaraci sjednocení s Rumunskem´“. Lejstro, jež navrhla, má fazónu předlohy zákona. Právě na ten ho má brzy pasovat moldavský parlament.

Přidal se „moldovsko-rumunský oligarcha a bývalý premiér Moldovy Ion Sturza“. Podmínky, na něž Bukurešť zmíněnou půjčku Kišiněvu váže, opentlil symptomaticky: „Rumuni před branami! Poprvé od roku 1812 na sebe Rumunsko bere odpovědnost za území mezi Prutem a Dněstrem – Republiku Moldova“.

„Bukurešť, postrkovaná Washingtonem, se do ´odpovědnosti´ za anexi Moldovy hrne. Když moldavský premiér Pavel Filip navštívil 26. ledna Bukurešť, dostalo se mu ujištění, že v případě aktivizace protestních akcí v Kišiněvě je na rumunskou pomoc spolehnutí.“ Podle „Dohody o vojenské spolupráci z roku 2013 lze totiž do Moldovy vyslat i rumunské karabiniéry“.

„Projekt ´Velkého Rumunska´ ve své klasické podobě předpokládá, že ´sjednocení´ do Rumunska včlení Moldovy, Podněstří a rovněž část Ukrajiny (Bukovinu a Oděskou oblast).“

„Viceprezident Liberální strany a primátor Kišiněva říká: ´Sním o tom, že ta prokletá hranice zmizí a my budeme znovu jeden národ a jedna země…V jedné zemi nás čeká úplně jiný úděl.´“ Dorin Kirtoake, jak zní jeho celé jméno, je člověkem Vláda Plachotňuka – „oligarchy a faktického pána Moldovy“, v „byznysu krom jiných i partnera Petra Porošenka“, „´génia´ moldovské politické zkázy“. Svůj sen o „spojení dvou rumunských států“ – coby „jediném řešení systémové krize Republiky Moldova“ – primátor nedávno deklaroval i přímo před zraky rumunské hlavy státu i premiéra.

V Moldově je parlamentní většina v rukou strany, již má Plachotňuk plně pod kontrolu. Chce toho využít ke svému zvolení prezidentem země. Mandát stávající hlavy státu Nicolae Timoftiho končí už v březnu. „Moldovští ´unionisté´ anoncovali i vznik televizního kanálu Unirea TV.“

„Rumunsko si vydobylo renomé druhé východní bašty NATO (hned po Polsku). Projekt ´Velkého Rumunska´ ladí skvěle s polským projektem ´Intermaria´ - bloku států proti Rusku, sahajícího od Baltu až po Černé moře. Bez rumunského ´velkého sjednocení´ se ten protiruský baltsko-černomořský oblouk neobejde.“

Dmitrij Čubašenko, šéf populárního kišiněvského média Panorama, to komentuje následovně: „´Spojení´ Moldovy a Rumuska se stane zrychlenou variantou euroatlantické integrace.“ Čistě parlamentní habaďůrou „posune rumunskou hranici dál na východ“. Sami „občané Moldovy se jednoho rána probudí a budou jak v Evropské unii, tak v NATO“.

Rumunsko za to vydá 150 miliónů euro. Z moldovských bank jich nedávno zmizelo několik miliard. Byl to jen další tunel „postkomunismu“? Nebo i přípravný krok „anšlusu“? „Kavárna“ mu uspořádá čepobití. Tím méně bezpečí nadělí nám všem a celé Evropě. Tím níž se propadne „průměr“ HDP a životní úrovně EU. Tím grotesknější berli si pořídí švindl, fixlující naše „přibližování k úrovni vyspělých tržních demokracií“. Tím rychleji se – pokud jde o „eurodotace“ – posuneme z pozice příjemce mezi čisté dárce.     

10 komentářů :

 1. I takhle se rozšiřuje zločinecké NATO a profašistická EU. Chudáci podněsterští Rusové.

  OdpovědětSmazat
 2. Podněstěří s rumunskými idioty nepůjde.Už teď nemají
  zájem o spojení s Moldovií.Ti rumunští křupani jsou
  oslové.Udělají špinavou práci.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 3. Hodně Moldavanů vidí ve spojení s Rumunskem otevření možnosti okamžitě vycestovat za práci do EU. Nezastavitelna vlna. Už teď tam jsou vesnice kde žijí jen důchodci. Na opuštěných vinicích nemá kdo dělat. Mirek

  OdpovědětSmazat
 4. Ta zasraná CIA-NATO-USA nedá a nedá pokoj,pořád budou rozvracet a rozvracet,nenažraní američtí všiváci.CHce to atomku do Yellowstonu,aby byl konečně pokoj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Yellowstonu nikdo nežije, tak by to bylo k ničemu. Jediné co by taková tam shozená atomovka mohla spustit je obří vulkán, který je pod Yellowstonem. Pokud by ovšem došlo k jeho výbuchu, tak by to zasáhlo celý svět a nejen Ameriku.

   Smazat
 5. Žádná říše není navěky. USA vznikly velkou loupeží a genocidou indianů. Potom bratrovražednou válkou sever-jih. Je to zmršený pronárod.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Američané nejsou žádný národ, je to multikulti společnost, kde kámen šuká cihlu. Jediný národ jako takový v americe byli indiáni a ten podlehl vyvražďování po příchudu přistěhovalců.

   Smazat
 6. Však ona Moldova jestli se připojí k Rumunsku ještě pozná co to je západní demokracie. Aby se pak ještě rádi nevrátili pod Rusko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni se budou chtít vrátit, ale už to nepůjde, protože jako my budou vtaženi do NATO.

   Smazat
 7. a Ukraina sa rozpadne - neriadene, kto si potom spomenie na Krym ???

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.