Reklama

.

.

úterý 23. února 2016

Ivan David: Odpovědi na otázky Parlamentních listů 18. února 2016


23. 2. 2016
PL: Nejdříve se zeptám na válku v Sýrii. Schyluje se k bitvě o Allepo, významné syrské město, které drží povstalecké skupiny, mimo jiné podporované Tureckem. Před jeho branami stojí vládní vojska mající podporu Rusů. Panují obavy, že Turci vpadnou do Sýrie, čímž by se mohli dostat do přímého střetu s Ruskem. Připomínám, že Turecko je členem NATO. Jak reálně vidíte tuto hrozbu?

Nemám dostatek informací, abych kvalifikovaně vyhodnotil míru rizika vzniku další rusko-turecké války v dějinách. Turecko ale sestřelením ruského vojenského letadla ukázalo, že si přeje konflikt provokovat. Současně zjišťuje, jakou by pro něj mělo podporu. Podporu České televize a Českého rozhlasu získali, ale poněkud důležitější je podpora USA a velkých států EU. Zdá se, že USA a aspoň někteří jejich spojenci podporu protiasadovských teroristů vzdali. Opravdu nerad bych se mýlil. Turecko se však v rámci NATO chová velmi autonomně. Rozhodně se během krátké doby. Pak už by šlo o útok proti dobře zformované obraně a bez bojeschopných spojenců. Nechci ovšem dokazovat, že nejsem politolog ani vojenský analytik.

2. Začátkem týdne představila Visegrádská čtyřka záložní plán ochrany schengenské hranice. Postavit hráz na makedonské hranici. Co k tomu říkáte?
Je to přenesení problémů na Řecko, které masivní organizovanou migraci nezavinilo. Co by mělo následovat? Budování jakýchsi gigantických utečeneckých táborů v Řecku? A dál?? Politici hledají řešení velmi dlouho po jejich vzniku a bez ohledu na jejich příčiny. V medicíně tomu říkáme symptomatické léčení, tedy podle následků, ne podle příčin. Pacient je spokojen, že příznaky mizí, choroba však nikoli.

Měli bychom očekávat, že politici budou předvídat a řešení mít připravená, ale jsme zvyklí na neschopnost a neodpovědnost. Jistě musí jít o společnou akci, ale nutné úvahy o tom, co udělají ostatní, rozhodně nic neurychlí. K řešení se stejně nedospělo. Jde o souhlas s přípravou projektu. Nutně bude následovat otázka, kdo náklady „nacení“ (stanoví cenu), kdo je ponese a pro koho budou naše náklady příjmem. Kdy bude připraven projekt (nejenom rámcový záměr)? Kdy bude realizace – myslím včetně těch táborů … A co bude dál? A Turecko je stále „náš“ spojenec? A Saudská Arábie a další iniciátoři rozvratu Sýrie jsou také spojenci? A jestliže ne? Nejhnusnější demagogií zvaných „expertů“ českého mediálního mainstreamu je tvrzení, že viníkem pokračující migrační vlny je Rusko s jeho podporou syrské protiteroristické akce.

3. Exministr zahraničí Cyril Svoboda však navrhuje místo stavění zdí a plotů spojenou mírovou misi NATO a Evropské unie. "Znamenala by ochranu hranice Evropy už u břehů Turecka, nebo u jiných států. To by totiž bránilo, aby se imigranti dostali do mezinárodních vod. Souhlasíte s tímto?
Souhlasím s ním, v Turecku by se měli konečně dozvědět, že další migranty nemohou vyvážet. Přímo „u břehů“ by to zřejmě nešlo, to by Turecko asi nestrpělo. Znamená to, že by země NATO byly v konfliktů se zemí NATO. V případě Turecka by to nebylo poprvé.

3. Proti plánům V4 je Německo a kancléřka Merkelová, která spoléhá jen a pouze na variantu spolupráce s Tureckem při zadržování imigrace. Jaký je váš názor k tomuto postoji? A jaký je váš pohled na současné Turecko a jeho podíl na konfliktu v Sýrii (a Iráku)?
Kancléřka Merkelová nepřináší řešení problému, ale je jeho součástí, ne-li jednou z původců. Pokud by se na Turecko bylo možno v čemkoli spolehnout, pak se takové řešení nabízí. Nikdo soudný dnes už nemůže pochybovat o roli Turecka při podpoře teroristů, lhostejno, zda si říkají bojovníci za demokracii či bojovníci proti diktatuře. Turecko je zajišťuje logisticky, zásobuje je, vyzbrojuje a pomáhá je financovat. Turecko je zjevně spojencem politické reprezentace ČR, ale objektivně je nepřítelem lidu ČR. Mluvím o reprezentaci Turecka, ne o Turcích. Byl jsem v Turecku opakovaně, setkal jsem se tam s Turky, které pokládám za přátele.

5. Jsou schopny současné evropské elity vůbec migrační krizi vyřešit? Podle mnohých selhaly a budou muset býti vyměněny pragmatičtějšími a praktičtějšími politiky. Co si myslíte vy?

Představitelé EU a zemí EU nejsou schopni vyřešit žádné zásadní problémy, s nimiž se tyto země potýkají. O „elitách“ bych raději nemluvil. Když o jednotlivých těchto problémech přemýšlíme, zjišťujeme, že vzniky právě v důsledku politiky, kterou EU prosazuje. Pokud se v některých zemích objevují politici, kteří se upřímně snaží problémy vyřešit, narážejí na závazné „evropské“ předpisy, směrnice a smlouvy, které jim v tom překážejí. Platí to, ať už jde o hospodářství, bezpečnost nebo jiné oblasti. Argumentuje se „evropskými hodnotami“, ale mnohé z nich znehodnocují Evropu. Politici tak těžko změní systém, jehož jsou součástí. To už dnes každý přinejmenším tuší. Nejde o „praktičnost a pragmatičnost“, to oni praktičtí a pragmatičtí jsou. Chovají se ovšem tak, aby si udrželi své postavení, nechovají se tak, aby si zasloužili důvěru vlastních občanů. Jeden z důvodů, proč to nebude déle udržitelné, je příliv nezávislých informací zejména z nezávislých webů, ať už jde vědecky fundované informace nebo politický bulvár, který zakládá svůj úspěch na tom, že přináší necenzurované zprávy.

6. Nyní probíhá summit EU. Řeší mimo jiné britské požadavky. Podaří se podle vás udržet Británii v EU? Co by její případný odchod znamenal?

Těžko přehlédnout, jakou dynamiku má růst odporu proti EU ve Spojeném království. Tento odpor je odpovědí na uplatňování politiky EU a „evropských hodnot“. Řešením je jedině to, že EU vzdá části „politiky EU“, tedy sebe sama. Tato politika je skutečnou příčinou rozhořčení rostoucího podílu občanů. Vždyť se podívejme na požadavky Spojeného království! Je naivní se domnívat, že tento příklad nebude pro občany jiných zemí inspirující. Řadoví občané nerozumějí mentalitě politiků. Zdá se, že politici zřejmě už nerozumějí mentalitě občanů. Politici jsou zvyklí dělat kompromisy. Občané (zejména frustrovaní) bývají radikálnější. Cameron si možná myslí, že uspěl. Uvidíme, zda občany Spojeného království kompromis uspokojí.

Aby Evropská unie uspokojila občany EU musí se zbavit toho, čím je. Jaká je asi její perspektiva…?

Cíle EU nejsou cíli občanů zemí EU, ale cíli bruselské byrokracie. Řekne-li o sobě Evropan, že je Evropan, nemíní tím rozhodně, že je poddaným jejího veličenstva bruselské byrokracie.

Pro koho je Evropská unie především výhodná? Podívejme se jen na zásadu volného oběhu kapitálu, zboží a osob. Tato zásada má jasné oběti. Jsou země, odkud jednostranně uniká kapitál a kvalifikovaní lidé. Zdůrazňuje se, že „přicházejí investoři“. Jenže přicházejí s nabídkou ještě nižších platů a sociálních standardů. Poškozují země, odkud odcházejí a nakonec i země, kam přicházejí. To, co vyždímají v novém působišti, „volně obíhá“ pryč. Po vyčerpání výhod investoři mizejí. Žádná země EU nesmí podporovat vlastní hospodářství, musí se nechat likvidovat zahraniční konkurencí a nadnárodními korporacemi. Nízké mzdy znamenají nízkou poptávku. To je ten „rice to the bottom“, závod ke dnu. Roste pracující bída, lidé, kteří si nevydělají na důstojný život, natož aby byli schopni si naspořit. O placení daní ani nemá smysl mluvit. Tito lidé z „hospodářského růstu“ skoro nic nemají. Komu to asi prospívá? Čím více se blížíme dnu, tím méně se nám ten závod líbí. Naše „elity“ občany ochotně provázejí k tomuto dnu. Oni by rádi politiky, kteří by je vedli opačným směrem. Myslím, že je včas najdou.

Za Parlamentní listy otázky kladl Oldřich Szaban 

15 komentářů :

 1. Milý pane doktore Davide, je to tak pěkně a srozumitleně napsané, že by to mohl pochopit i občan s menším duševním obzorem. Vážím si Vaší obětavé práce a moc děkuji za Váš čas, který tomu věnujete.Současná situace ve světě se dá přirovnat k jedné povídce od Hitscoka, kdy dívka která osiřela,jede za strýcem,kterého do té doby neviděla a který vlastní psychiatrickou kliniku. Ovšem mezi tím na klinice propukne převrat, pacienti pozavírají personál do klecí a sami se za něj vydávají. Ta hrozná bezmocnost a zoufalství, jaké to vyvolalo, prožíváme nyní my normální občané.Nebýt Vás a spousty odhodlaných vlastenců, kteří mi dávají jistotu, že nejsem magor, když odmítám věřit tomu, co se nám pokoušejí vnutit jako pravdu,asi bych to nepřežila.
  Dita

  OdpovědětVymazat
 2. Pane David.
  Perfektní,souhlasím.
  Opravdu špičky EU nic nevyřeší,ani nemůžou,když musí poslouchat nařízení Z USA.Když se rozhodovalo o Řecku,tam jasně nařídily USA,Řecko musí zůstat v EU a sklaplo i Německo.Podobně je to kolem utečenců,čeká se na povel USA a v tom zase hraje první housle Německo.Kolem Anglie,to je jen divadlo pro voliče.Jinak kolem odírání naší republiky cizinci,máte naprostou pravdu také.Už to někdo psal,je to delší dobu,cizí investice,to jsou vlastně naše peníze vyvezené kapitálem ven.Tak ještě přidám,dotace od EU,to je vlastně pomoc jejich firmám na našem území.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
 3. Na otázky 2-5 je jednoznačná odpověď!
  EU NECHCE tyto otázky řešit, hledá a navrhuje taková opatření, které vůbec nic nezmění, natož aby omezilo příliv uprchlíků! Že EU nechce neznamená, že by neuměla.
  Exministr zahraničí Cyril Svoboda je horší jak amatér! Po zkušenostech s novodobými "mírovými silami" by to byl krůček k vyvolání III světové. Něco jiného by bylo použití NATO. To by mělo bezpodmínečně vracet lodi s uprchlíky do Turecka. Jestliže se někdo ohání mezinírodními konvencemi a právem, tak se domnívám, že toto platí v době bezválečného stavu. A Evropa je ve stavu ohrožení, který se od válečnému stavu prakticky neliší! Proudí do EU armáda IS a Brusel a NATO nečinně přihlíží tomu, jak nás obsazuje bez jediného výstřelu.
  K Velké Británii: Nic se nestane, když vystoupí z EU. Zbaví se Bruselského molochu a prostředky tam odvedené mohou použít smyslnějším způsobem. Navíc si zachovají svou státnost. Ne tak jako náš stát. Lidé si myslí, že nám Brusel "sype" peníze. To není ale celá pravda! Ty peníze nejsou ZADARMO!!! Je to zbavování se našich svobod a to jak suverenního rozhodování státu, tak svobod osobních. Prodáváme svoji svobodu a samostatnost za jidášský peníz!!!
  To je v kostce asi tolik, co si myslím o bodech 2-5. Názor na Sýrii nelze krátce komentovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dodal bych k té Sýrii:
   Že se EU a USA neohání mezinárodními konvencemi a právem v případě Sýrie.

   Vymazat
 4. Je "nepřesné" označovat český mediální mainstream za autora tvrzení, že "viníkem pokračující migrační vlny je Rusko s jeho podporou syrské protiteroristické akce".
  Hlavní viníky tohoto stavu je především třeba hledat u řady amerických, evropských a našich politiků, představitelů NATO a EU, konkrétních politických stran, atd.
  U těchto lidí nejde v žádném případě jen o pouhou demagogii, ale o zcela konkrétní kroky, které vyjadřují rozšiřováním NATO, vyvoláváním "barevných revolucí" přímo v Rusku nebo ve státech s ním sousedícími, hospodářskými protiruskými sankcemi, označováním Ruska jako našeho hlavního nepřítele, apod.
  To vše, bez ohledu na zájmy států a občanů, které zastupují..... L.S.

  OdpovědětVymazat
 5. Stále častěji vzpmínám starou ruskou baladu, která končí slovy "proč pláčeš, paní rozmilá, sama's nás přece vpustila".
  J. Hruška

  OdpovědětVymazat
 6. P E R F E K T N Í rozhovor!

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, perfektní přehled stavu.
  Lidem ale, jak se mi jeví, chybí ještě mnoho dalších informací. Zmíním jen dvě.

  Méně důležité:
  zbývající a myslící ekonomové by nám měli zhodnotit, a to kvantitativně, v korunách, v nefalšovaném HDP, jak rychle dosud probíhá sbližování ekonomik států EU. Nezapomenout na správné znaménko u každého člena EU. Zahrnout jako nezávislé členy také korporace a banky (pokud by všechny země vyrovnaně chudly, někdo bude bohatnout, odhadnout jak moc).

  Akutně a nanejvýš důležité:
  chybí VĚROHODNÉ informace o názorech nás občanů. Často obnovované, úměrně současným událostem (lavině a skladbě přesídlenců, stavu Sýrie, Ukrajiny).
  Názory mainstreamu a zaprodaných médií, známe dokonale, nemají hodnotu, rozložení našich vlastních neznáme.

  Vzácní zbývající myslící ekonomové a publicisté, prosím, zapracujte! Děda.

  OdpovědětVymazat
 8. Více mě zaujal rozhovor profesora Martina Kováře z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy,který poskytl zpravodajskému serveru Aktuálně.cz.
  Chování českých politiků je nebezpečné. Je štěstí, že náš hlas v Evropě není moc silný:http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/hrozbou-pro-evropu-muze-byt-vysledek-voleb-v-usa-referendum/r~cc176226d94611e5bb3a0025900fea04/

  OdpovědětVymazat
 9. 15:50 No, tak jsem se podíval.
  Prof. Kovář: "Víte, pokud je cílem některých lidí destabilizovat Evropskou unii a evropský prostor, jestli je cílem radikálů Islámského státu či Al-Káidy vyvolání atmosféry strachu a nedůvěry ve stát i Unii, tak se jim to u části české společnosti nepochybně daří. Čím více lidí pak propadne touze "čistit prostor" a mluvit proti uprchlíkům, a priori proti muslimům, tím lépe se bude islamistům pracovat s fanatiky, kteří nás vnímají jako nepřátele, takže na nás budou útočit i za cenu sebevražedného obětování se. To je bez debaty."
  ----- tedy ve smyslu mlčet, aby se jim tady líbilo, aby jich přišlo víc, ..? -- tak složitým uvažováním lze neobyčejně snadno zdůvodňovat i vlastizradu.

  Prof. Kovář: "Chování i výroky českého ministerského předsedy vedou spíše ke zklidnění společnosti a k hledání přijatelných řešení – ..." -------- a řešení se hledá a hledá a hledá a hledá a hledá ...., a nekontrolovaných cizinců se valí tisíce denně, nepočítaje jejich očekávané rodinné příslušníky.
  Líbí? Nelíbí? Nelíbí, Děda.

  OdpovědětVymazat
 10. EU se stala po jednání s D. Cameronem vícerychlostní: má jednu rychlost vpřed a zpátečku.
  Až zase budou čeští politici a novináři tvrdit, že právo, zákony musí být univerzální, platit pro všechny stejně a nesmí mít výjimky, tak jim bude třeba poukázat právě úlitbami pro V. Británii. Seriozní by bylo, kdyby to, co bylo dohodnuto pro VB, platilo pro všechny státy EU.
  Zdá se ovšem, že když to eurohujeři nepochopí, tak dojde nejen k postupnému vyjednávání výjimek dalšími státy, ale možná i k rozpadu celé EU. Eurohujeři totiž podstatu problémů nechápou a budou ji chtít řešit metodou "více Evropy", což jen přileje oleje do ohně. Pokud v britském referendu bude pro odchod více než třetina hlasujících, tak to bude signál k zamyšlení pro občany jiných států a povzbuzení už pochybujících, a pokud to bude prohra jen o pár procent, tak lze čekat lavinu pnutí a někde zanedlouho podobné hlasování.
  Britskými výjimkami padá kvartet svobod EU: Cameron dále žádá volný pohyb kapitálu, zboží a služeb, ale již nikoli pracovních sil. Přitom právě volný pohyb pracovních sil - zaměstnanců měl vyrovnávat disproporce vyvolané volným pohybem kapitálu, zboží a služeb, tj. složek, které ovládají zaměstnavatelé. A protože pro britský kapitál nijaké omezení jinde v EU vyjednáno nebylo, tak je jasné, za koho Cameron, eurolídři a lídři členských států kopou.
  Jak dlouho ještě bude trvat, než si zaměstnanci, OSVČ, malí a drobní podnikatelé, spotřebitelé, klienti, obyvatelé a občané všimnou, že EU v současné podobě není jejich projekt?
  KR

  OdpovědětVymazat
 11. EU nikdy pro nás nebyla. Evropské dotace jsou něco jako půjčky od pochybných společností. Ja pravili poláci : za pakatel si koupili celé české hospodářství i suverenitu.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Jsou to prachsprosté zavazující půjčky, které splácíme. Jaképak dotace.

   Vymazat
 12. DWN.dnes pisu.Regierung v Ankare nevie o ziadnom dohovore medzi EU,Nato,Tureckom,ze migrantov,ktorych zachrania lode Nato,musi Ankara zobrat nazpät.Turci odmietaju.Dnes rano doviezli do Pirea 4 tisic ludi.Od zaciatku roka prislo 94 269 migrantov.Do referenda maju Anglicani 3 mesiace.Myslim,pokial budu sledovat tsunami z Turecka,tak s radostou sa rozlucia s EU.Greci su fakt obetou EU.pamätam sa,chceli zu davno stavat 2oo kilometrov plot.Brusel im nedovolil,iba 17-20 km.Teraz im chce Brusel zavasit na krk akesi tabory.Ale kolko ludi tam mözu drzat.V Lybii caka 200 tisic pripravenych sadnut okamzite na lode.Kolko milionov je pripravenych z Turecka.M.

  OdpovědětVymazat