Reklama

pondělí 8. února 2016

K čemu je nám synagoga…

Ladislav Žák
8. 2. 2016   Vaše věc

Bezpečnostní analytik Jan Schneider, autor „Štein-Schneiderovy sbírky vtipů na židovský způsob“ uvádí mimo mnohých jiných i příběh, který volně parafrázován zní takto: Esesáci vypálí synagogu, kopou do chyceného Žida a křičí na něj: „ Tak, kde máš toho svého Hospodina… žide…hee..?!? Synagogu jsme vypálili, Tebe bijeme a on ani nepípnul. Existuje vůbec…?!?“ „Kouknou“, povídá na to Žid. „Jestli je, tak jim to spočítá, na to můžou vzít jed… A jestli není, tak na co je nám synagoga…?!?“ Na těchto několika řádcích je, alespoň podle skromného názoru, ukryta většina dobrých otázek kolem současné Evropy, EU a evropské integrace.
Především je třeba uvést, že z řady důvodů a zejména díky nejrůznějším zjednodušením a politickým, literárním, novinářským a učitelským zkratkám dochází k záměně formy, obsahu a smyslu či podstaty evropské integrace a samotné Evropy. Příběh Jana Schneidera nás naopak učí rozlišovat a navíc hledat to podstatné. Synagoga představuje formu, víra obsah a Hospodin smysl, podstatu. Příběh přímo říká, že pokud schází podstata, je zbytečná forma a zcela samozřejmě se mezi nimi a s nimi ztratí i obsah. Lidé si velice všímají formy, a pokud forma trvá, jsou přesvědčeni o tom, že s ní trvá i obsah. Smysl jim většinou, bohužel, uniká. Příkladem mohou být klasické banky, které vystavují na odiv své paláce, ale jejich podstatou je důvěra a obsahem licence na určité finanční operace, které onu důvěru bezpodmínečně vyžadují. Ostatně samotné peníze a cenné papíry vůbec jsou dnes takřka výhradně materializovanou důvěrou. Lidé si často myslí, že dokud stojí palác, tak musí fungovat i instituce a samozřejmě to celé má i nějaký ten smysl.

Představa mnohých, že když stojí v Bruselu, Štrasburku, Berlíně a dalších evropských městech paláce ze skla, ocele a mramoru, tak to nemůže být s Evropou tak špatné, je hluboce mylná. Dokonce se nabízí paralela s egyptskými pyramidami, které předznamenaly pád Staré říše, ale za toto zjednodušení by mě egyptologové asi hnali. Skutečností však zůstává, že už i méně bystří si uvědomují, že živit a poslouchat europanstvo v palácích je tak trochu kopaní si vlastního hrobu a okrádání rodiny.

Před námi Evropany stojí otázka, proč stojí za to tvořit novou politickou a sociálně ekonomickou kvalitu Evropy a předkládat jejím obyvatelům představu společné evropské budoucnosti. Nejen představu o tom, jakou bude mít budoucí Evropa formu, ale důležitější je, jaký bude mít obsah a především smysl. Je samozřejmě věcí diskuse, jak by měla vypadat odpověď, ale východiska, která bychom se přitom měli brát v úvahu, jsou zřejmá. Základním východiskem je skutečnost, že dosavadní způsob integrace selhal, protože od určitého okamžiku začal Evropu oslabovat. Prvním důvodem je přílišná byrokratizace procesu integrace a druhým je jeho oligarchizace. V jejím rámci dochází k popření v Evropě dosažené úrovně lidskosti, uznání a respektu mezi lidmi, státy a národy, stejně jako hodnoty dlouhotrvajícího míru v Evropě. Tyto hodnoty jsou cejchovány jako brzda evropského rozvoje a následuje její výprodej ve jménu flexibility a maximální exploatace lidských zdrojů pro investory často z jiných kultur. Evropa a současná podoba EU přestává být dobrým místem k životu pro její obyvatele, ale místem pro oligarchy a transnacionální korporace, místem pro kšeft čím špinavější, tím lepší.

Jiný smysl než mír, lidskost, uznání a respekt mezi lidmi a institucemi evropská integrace mít nemůže ani do budoucna. Pokud nepůjde o klidný a důstojný život lidí, o jejich bezpečnost, biologickou a sociálně ekonomickou reprodukci a pocit spravedlnosti, nemá smysl hovořit v politickém nebo sociálně ekonomickém pojetí o Evropě a zůstane jen u pojmu zeměpisného, který se ovšem může časem rozplynout v pojmu Eurasie. Obsahem tohoto procesu nemůže být formální sjednocování ve smyslu jednotnosti, ale spíše ve smyslu jednoty v úctě k základním principům. Jednotnost je namístě technických norem nikoliv společenských a politických názorů. Politická korektnost a její bruselská „eurospeech“ je jedním z velkých zabijáků Evropy, jejích svobod a životního způsobu vůbec. Evropa by se měla stát společným projektem Evropanů, výsledkem jejich tvůrčí spolupráce při řešení společných úkolů a obraně společných zájmů. K tomu ovšem nemůže dojít, pokud sami Evropané ponechají nadále Evropu v rukách politiků a jejich pasáků, kteří ji drancují a prodávají nastojato.

Nejlepší otázka v souvislosti s migrační i celkovou krizí Evropy tedy možná zní: Jaké nové možnosti v našem projektu „Evropa“ nám migrace a současná krize Evropy přináší…?!?

A můj návrh odpovědi zní: Je to výzva k tomu, abychom si konečně vzali Evropu zpátky z rukou oligarchů a byrokratů...!!!

15 komentářů :

 1. Ke svržení zla, jsou potřeba informace a lidé, kteří s nimi umí zacházet. Pomůže staré dobré učit se, učit se, učit se namísto modního užívat si, užívat si, užívat si. Obávám se, že stav psychiky současné populace, umožní změnu až v případě, kdy to bude bolet.

  OdpovědětSmazat
 2. Podle mého názoru, autor realisticky vyjádřil, jak se věci mají. Jistě je nás více, co mají na věc podobný pohled, ale pan Žák našel odvahu to vyjádřit (a pan Václav Dvořák vystavit). Velké uznání.
  Evropa musí být pro Evropany, nikoliv pro šejdíře (ty v pozadí i ty na politických pozicích), kteří považují občany za stejný materiál, jako je železná ruda, nebo křemík (když už jsme v tom 21. století). Materiál, který tu je kvůli jejich ziskům a který je třeba zpracovávat, aby tuto myšlenku přijal. K tomu slouží EU. Proto naprosto souhlasím s autorovým závěrem:
  „ Je to výzva k tomu, abychom si konečně vzali Evropu zpátky z rukou oligarchů a byrokratů...!!!“ P.K.

  OdpovědětSmazat
 3. Kdo nezná svou minulost,nemá ani budoucnost! Naši předci SLOVANE měli Formu,Víru a ZNALI PODSTATU.Ovšem krvavý Řím ji donekonečna pohanil,ničil,pálil.Vraťme se ke svým předkům,původním pramenům a budeme mít opět to,co potřebujeme.Kdo nezná pravdu o svých předcích,bude žít ve lži stále a dál jíst seno,slámu pro....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel,prozatím stále to seno dostávají na stůl pedagogové a cpou ho do už tak dost tupých mozků svým svěřencům na školách.Ne ale všichni a všem,jsou i ti co mají znalosti a vědí.

   Smazat
  2. Anonymní8. února 2016 12:20
   Máš pravdu, jsou i takoví, kteří znalosti opravdu mají. Je jich ale hrozně málo a nemají zájem cokoli podnikat v politice, protože vědí.

   Smazat
  3. V době krvavého Říma naši předci byli neznámo kde. V "našich" končinách byli Barbači nejhoršího zrna.A kdo jsou vlastně naši předci ?

   Smazat
  4. Je to jednoduché. Našimi předky jsou všichni, kdo kdy putovali z jednoho kouta Evropy na druhý. Kdo šel ze severu na jih, z jihu na sever, z východu na západ či ze západu na východ, prošel většinou přes nás, no a protože dřív se putovalo pomalu, máme mezi sebou potomky všech těchto národů ... Když v okolí jihočeských Netolic prováděli archeologický průzkum a našli hroby asi deset tisíc let staré, porovnali DNA s DNA současníků a hle, našli potomky těchto pradávných obyvatel. To ještě nebyli ani Slovani, ani Keltové, ani Markomani. Staří Řekové v době bronzové od nás dováželi cín (nikde blíž se nevyskytuje). I jejich kupci tu jistě zanechali nějaké potomky, ostatně tato obchodní trasa byla asi taky hodně dávná. A když se tu ten cín těžil, asi tu nebyli zas takoví primitivové, jak si představujete. Řecká kultura byla podstatně starší než Římská.

   Smazat
  5. V Egyptě našli jantar, který tam byl dovezen před cca 5 000 000 lety.
   Tady je vidět škodlivost "huráslovanství", nic proti Slovanům, je to jedna z mnoha ingrediencí v tavícín kotli.

   Smazat
  6. Anonymní9. února 2016 9:57
   Tady je vidět škodlivost "huráslovanství", nic proti Slovanům, je to jedna z mnoha ingrediencí v tavícín kotli.
   Nemáš tak docela pravdu. Slované přišli do České kotliny až jako poslední velký národ, odkud vytlačili původní obyvatelstvo, což byli převžně Keltové.
   Slované byly obrovský spolek národů, který obsadil prostory od Uralu na východě až po hranice Germánie.

   Smazat
 4. Nelobte se,ale nemáte tak úplně pravdu.Nemůžete
  sjednotit Čecha s tisíciletým nepřítelem Němcem.
  Jak chcete sjednotit Nora a Srba?Když Norsko pod-
  porovalo všechny protisrbské akce NATO?Sjednotíte
  snad Angličana s Francouzem?Nesjednotíte!Takže ne-
  má cenu vytvářet sjednocenou Evropu.Teoreticky lze
  vytvořit spolek států,které si budou pomáhat.Němci
  ale pořád budou chtít ovládat.Časem se opět pokusí
  změnit spolek k obrazu svému.EHS změnili na EU.Jen
  nikde nříkali,že budou všem poroučet.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Proletáři všech zemí spojte se,protože všichni darebáci to už dávno udělali.." viz EU,NATO,USA,AIPAC,Bilderberg,CFR,Římský klub,NED,MMF,FED,SB,ECB,ODS,ČSSD,ANO,ODA,VV, atd.,atd....

   Smazat
 5. Kdyz jsem vam napsal KDO JSTE a odkud pochazite, tak jsem byl smazan. Poloopicakum se to nelibilo, proto budete drzeni v temnote, jako hribecky ZAMPIONY a krmeni hovinkami.
  honolulu

  OdpovědětSmazat
 6. OFFICIALNE !
  Ceske kmeny jsou na dnesnim ceskem uzemi od roku
  450 A.D. !
  t.j. 1570 let +/- !

  Germanske kmeny zily na uzemi dnesniho Ceska od
  roku 9 B.C. do roku 411 A.D. Po roce 411 A.D. odesly do provincie Lusitanie (Portugalsko) s povolenim Rima.

  Keltove zili na uzemi dnesniho Ceska 2000 B.C. +/- az do roku 50 B.C. ! Duvod odchodu byl ubitek Keltu po valce s Cimbri (Germansky kmen) 105 B.C. nekde u Boskovic.

  Slovane prisli do styku s Rimany v hlavnim meste provincie Pannonia Prima v CARNUNTUM ! (Mezi Bratislavou a Vidni) !
  Tam byla take umistena XV. Legie Appolinaris ! (Velmi slavna Legie - jedna ze 4, ktere znicily Jeruzalem
  70 A.D.)

  V dnesni Vidni - tam kde je Am Hoff, byvala hlavni zakladna X. Legie Geminy - Equestris !
  (Neplette si s X. Legii Fretensis - ktera ukrizovala Krista v Provincii Judea !)

  Kazde minimalni UPRDNUTI a maly krucek Slovanu je prefektne zmapovan od roku 3000 B.C.... MY VIME VSECHNO ! Nam se neda lhat, ale da se nas mazat !
  honolulu - fanaticky pruskumnik Antiky !

  OdpovědětSmazat
 7. Prijde Isac do Synagogy a zacne se vroucne modlid !
  "Oh, vzneseni Yahwe ! Doprej mi, abych vyhral LOTERII" !
  Uplynul tyden a nic se nestalo !

  Prisel znovu o tyden pozdej a znovu zacal prosit.
  "Oh, vzneseny Yahwe ! Prosim pokorne o vyhru v LOTERII !
  A zase se nic nestalo !

  Prisel dalsi tyden a Isac v Synagoze upenlive zaprosil !
  Oh, milostivy Yahwe ! Dej mi vyhrat LOTERII !

  A NAJEDNOU ! Velke svetko zaplavilo Synagogu a mohutny hlas zahrmel ! "Isac, dej my moznost - KUP SI LOTERI LISTEK...
  honolulu - Katolik !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.