Reklama

.

.

sobota 6. února 2016

„Kinžál“ pro PAK FA: T-50 zasáhne cíl novou raketou z jakékoli vzdálenostiViktor Sokirko
6.2.2016   zdroj
překlad Eurasia 24, mbi
Nejnovější ruský stíhací letoun T-50 PAK FA (Perspektivnyj Aviacionnyj Komplex Frontovoj Aviacii) již v tomto roce začne být zařazován do výzbroje Vzdušných a kosmických sil Ruské federace a v dalším roce již bude vyráběn sériově. Přiznejme si – tento letoun nepatří k nejlevnějším, je ale nejmodernější a nejvybavenější (špičkovou technikou). Analogické soupeře prostě nemá, nejbližší konkurenti včetně amerického F-22 Raptor zaostávají prakticky ve všech ukazatelích. Výzbroj nevyjímaje, tu má T-50 prostě vražednou. Některé z jejích prvků jsou přísně utajené.
Je známo, že celková hmotnost bojového nákladu T-50 převyšuje 10 tun. Letoun má 16 zbraňových podvěsů, z toho 8 je umístěno v trupu letounu (a v konformních uzavřených podkřídelních pouzdrech – pozn. edit.). Na nich jsou připevněny řízené střely (vzduch-vzduch) s malým, středním i velkým doletem, rakety vzduch-země (či moře) i samonaváděcí letecké pumy.

Celkem je pro nový stíhač připraveno 14 typů nových vysoce přesných zbraní – většina jich byla vyvinuta ve společnosti Taktická raketová výzbroj (TRV). Jejich bojové vlastnosti výrazně převyšují předchozí typy i nejlepší analogické zbraně v zahraničí.

Zatímco část raketové výzbroje PAK FA je již celkem známá včetně přibližných bojových charakteristik jednotlivých zbraní, o nové letecké raketě, o dokončení jejíhož vývoje informoval generální ředitel TRV Boris Obnosov, toho nikdo příliš neslyšel. A doufejme, že ani neviděl – alespoň co se týká cizích špionů. Takže ti se mohou nejvýš dohadovat.

Také my jsme si udělali určitý odhad, který samozřejmě v žádném případě neodhrnuje oponu státního tajemství. Raketu jsme mohli vidět na podvěsech T-50 (během jeho předvedení) a můžeme říci, že se nepodobá ani jedné z těch, kterými měl být nový stíhač vybaven podle předpokladů.

Nadzvuková (protizemní a protiradiolokační – pozn. edit) raketa Ch-31 (v exportní verzi Ch-31AD) je výrazně větší a těžší (má počáteční hmotnost 600 kg). Nová raketa má hmotnost zřetelně menší, což umožňuje předpokládat, že se jedná o zcela novou supersonickou raketu Ch-74M2, která je schopna dosáhnout rychlosti přes 4 M (4x větší, než je rychlost zvuku – ta je cca 1 225 km/hod u zemského povrchu).

(Pozn. Geo.: Přesné označení nové vysokorychlostní protipovrchové střely pro PAK FA je prozatím předmětem dohadů. Označení Ch-74M2 je spekulativní, mimochodem je velmi podobné kódovému názvu K-74M2 pro střelu vzduch-vzduch RVV-MD, rovněž z produkce TRV.)

Při této rychlosti je raketa schopna zasáhnout svůj cíl řádově v sekundách, což eliminuje možnost její detekce radary nepřátelských letadel. Je to jako bleskový úder „kinžálem“, kterému se není možnost vyhnout.

O vývoji supernadzvukové rakety jsme si ve společnosti Taktická raketová výzbroj povídali již před delší dobou, ale výsledky vývoje jsme se z pochopitelných důvodů nedozvěděli. Dokonce i nyní, kdy bylo oznámeno, že pro PAK FA bude připravena zcela nová vysokorychlostní raketa, nejsou její takticko-technická data známá. Už samotná existence takové rakety ve výzbroji Vzdušných a kosmických sil RF (VKS) však sráží až k nule všechny ambice letectva NATO na získání převahy ve vzduchu.

Navíc – pokud pomineme raketu Ch-74M2 – má ruská stíhačka T-50 ještě celý další „elegantní soubor“ raketové výzbroje, která vytváří z PAK FA téměř nezničitelnou bojovou sílu. Jedna z novinek – protiradiolokační raketaCh-58UŠK je umístěna na podvěsech v šachtách uvnitř trupu. Jde o zcela nový výrobek, který nemá se starší raketou Ch-58 nic společného. Na délku je poloviční (tj. cca 2,5m) a je vybavena zcela novou samonaváděcí hlavicí. Její státní ověřovací zkoušky, včetně zkušebních vypouštění z T-50, byly ukončeny v uplynulém roce.

V šachtách uvnitř trupu budou na podvěsech umístěny i nové řízené rakety „vzduch-vzduch“ krátkého, středního i velkého dosahu (RVV-MD, RVV-SD,RVV-BD). Od starších typů se liší dosahem, citlivostí, odolností proti rušení i schopností rozpoznat a zaměřit cíl během autonomního letu. Maximální zasažitelná vzdálenost cíle (v případěRVV-BD) je do 200 km a jeho výšky 25 km. Pro představu: T-50 startující z letiště v Žukovském „zasype“ F-22 přibližující se k Tule tříštivo-trhavou hlavicí o hmotnosti 60 kg, která roztrhá Raptor na cáry.

Předpokládá se i varianta vyzbrojení T-50 taktickou protilodní (křídlatou) střelou Ch-35UE. Raketa je schopna zasáhnout cíl do vzdálenosti 260 km a má bojovou hlavici o hmotnosti 145 kg. Její samonaváděcí radiolokační zařízení zachytí cíl na vzdálenost 50 km; přitom raketa klesá až do minimální výšky (10-15, v konečné fázi letu 3-5m) a stává se tak „neviditelnou“ pro námořní prostředky protivzdušné obrany protivníka. Jednou takovou raketou je možné zničit námořní hlídkový nebo menší raketový člun (řádově do stovek tun výtlaku), k spolehlivému potopení torpédoborce (či korvety, fregaty apod.) jsou zapotřebí 2 rakety.

„Proces vývoje zbraňového vybavení T-50 probíhal současně s letovými zkouškami stroje a jeho palubních systémů,“ říká generální ředitel korporace TRV Boris Obnosov. „Zkoušky použití celého komplexu T-50 v boji završily proces jeho vzniku. A raketová výzbroj – to jsou jeho velké přednosti.“

V současné době, kdy se na operaci v Sýrii podílí i čtveřice ruských víceúčelových letadel Su-35 (generace 4++), provádějí tato letadla kromě vzdušné podpory (a ochrany) bitevníků (Su-25) a

stíhacích bombardérů (Su-24) také testování nové raketové výzbroje, kromě jiného i té, která má být využita na T-50. Ale testy rakety Ch-74M2 pravděpodobně na řadu nepřijdou – mají sehrát roli „kinžálu“ výslovně u PAK FA.

(Některé údaje a výrazy v závorkách byly do textu článku doplněny pro lepší orientaci čtenáře – pozn. překl.)

32 komentářů :

 1. https://www.youtube.com/watch?v=kcMaDTTr8_E#t=32 kvalitní Tow....

  OdpovědětVymazat
 2. Nechme se překvapit.Může toho být i víc.Vzhledem k
  utajení to jsou vše dohady.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi bude překvapení opačné,protože T-50 je nepoužitelné. Ruská armáda dostane nějaký testovací a nějakých asi dalších dvanáct T-50 aby se neřeklo,že neexistuje. Veškerá sériová výroba je ve skutečnosti zastavena. Je to zase jen "Potěmkinova vesnice" a není žádný div,že má jít údajně o nějakou superzbraň,která tradičně "dokáže překonat jakoukoliv i budoucí obranu Západu".Zatím T-50 nemá ani motory.

   Vymazat
  2. A já nemám palce na všech končetinách. Taková blbost musela dát hodně práce,co? Fascinují mě trollové,kteří budou říkat barvě černá,i když je bílá. Je opravdu hnus,čím se některá individua živí.

   Vymazat
  3. Troll 22:18 Tak to bude asi západ zace velice překvapen. Vydím to stejně jako Ruské střely s plochou dráhou letu u kterých nedávno podobní "odborní" US posluhovači také předpokládali dolet max. do cca 600 Km, dokud jim v Syrii Rusové nepřdvedli, že jeto min 1500Km (možná i více -:)).

   Vymazat
  4. Ty střely nezasáhly cíle a také nebyly nahlášeny žádné škody. To jen Rusko tvrdí,že ničí obrovské množství velitelství IS a nakonec vyjde najevo,že útoků proti IS provádí jen asi tak patnáct procent protože ničí především syrskou opozici. T-50kám hoří motory,tedy je vlastně ještě nemá. Avionika je také zaostalá a především pro Rusko příliš drahá a navíc se neobejde bez západních součástek. Je toho hodně,co Rusko tají, ale o to víc se snaží nahnat všem strach.

   Vymazat
  5. Já jsem jako malý četl nějaké pohádky,ty pro děti. Nyní je éter plný pohádek pro dospělé. A zrovna mě napadlo,že éterem se prohání nějaká světelná komunikace,například. USA už tak dlouho přenášejí informace třeba z Marsu, laserem. A jestli si někdo nepřeje vzdušnou konfrontaci, nemá napadat vzdušná území sousedních států. Rusko to dělá stále častěji a asi nemíní jen tak přestat,pokud nedojde k válečnému vzdušnému střetu.

   Vymazat
  6. Pro trollíka-oslíka 15:54: Rusové podali důkazy, že jejich letadla neporušila vzdušný prostor Turecka. Jasné! Turci neprokázali přítomnost ruských letounů v tureckém vzdušném prostoru. Rusové prokázali, že útočící turecká stíhačka vypálila rakety nad syrským územím a potom se snažila rychle zmizet z radarů. Takže vaše báchorka o "zlých Rusech" tady u zasvěcených čtenářů Nové republiky určitě narazí. Příště zkuste zaútočit na zdravý rozum diskutujících čtenářů Nové republiky trochu chytřeji. Jestli to ovšem při své mozkové kapacitě vůbec svedete. Květa

   Vymazat
  7. Zdravím Květa, je s podivem,jak mi to natřela. Mluvit o důkazech Ruska se já sám asi nikdy neodvážím abych se neznemožnil, zároveň pokud vím,černá skříňka zmíněného sestřeleného ruského bojového letounu byla podle ruské strany poškozena a nebylo možné zjistit údaje v ní zaznamenané.

   Vymazat
 3. Jedině to že Amíci pochopí, že nemají proti ruským zbraním žádnou šanci je donutí jednat adekvátně realitě. Potenciál Ruska s jejich surovinovými zdroji a schopnostem jejich lidí nemá ve světě obdoby. Kdo si myslí, že je zotročí a jejich suroviny jim ukradne je naiva. Jenom oni sami se mohou za pomoci páté kolony zničit a k tomu doufejme nedojde, protože to už by si tady vládli neomezeně a nekontrolovatelně Američani.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko se snaží o vytvoření nějakého letadla,které má být mocnější než nejmocnější Raptor F-22 USA a to i přesto,že už na tom naprosto nezáleží. Vládnou drony.

   Vymazat
  2. Co se týče zbraní: To, která strana má lepší "výbavu" by ukázala jen přímá konfrontace. A tu si alespoň doufám, nikdo nepřeje!

   Vymazat
  3. 22:35 Kde jste takovou hloupost četl ? I na internetu se můžete dozvědět, že proti dronům již existují prostředky elektronického boje. Jsou úspěšné tak v Afghanistánu ...

   Vymazat
  4. Nějak to skočilo výše -15:54, nešlo to jinak, nešlo to před odesláním opravit.

   Vymazat
 4. Kdyby si ti posraní amíci byli jistí, že na Rusa mají, tak na něj už dávno vlítli. Jenže dobře vědí, že ani se spojenci z NATO na Rusa nemají, tak jen kecají a provokují. Ovšem Rus není blbec a vyprovokovat se nedá, z čehož amíci maximálně šílí, protože už delší dobu jdou do sraček.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo není blbec Američan ,protože dobře ví,že je proti němu celý svět.

   Vymazat
  2. Anonymní6. února 2016 22:40

   Američan je totální blbec. Kdyby nedělal všude ve světě bordel a nehrál si na světového policajta, tak by proti němu nikdo nešel.

   Vymazat
  3. Kdyby tu nebyl policajt,byl by tu chaos,bezpráví a byly by války. Díky Bohu za toho policajta,který za nás krvácí.

   Vymazat
  4. Aha takže vlastně války nejsou co? :D :D A Amíci teda vlastně nikde nebojujou. Svatá prostoto. :D

   Vymazat
 5. Noční můra USA
  Kontejnerové rakety, obsluha 2 – 3 lidi
  https://www.youtube.com/watch?v=M4q3wQohGCI

  OdpovědětVymazat
 6. Vase komunisticka vira v "zazracne ruske zbrane" me pripomina nacisty na konci 2. svetove valky.
  Putin je v prdeli podobne jako tehdy Hitler a tak se bude cekat na zazrak.
  Tohle je zcela bezkonkurecne nejblbejsi web na ceskem internetu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak se dál dívejte na tu svojí oblíbenou čt24, úžasný to zdroj pravdy a lásky a doufáme, že už nás nebudete unavovat svojí zbytečnou přítomností.

   Vymazat
  2. V zadnem pripade. Me totiz nic vic nerozesmeje nez tupy vlasdtizradny komous, ktery ceka na vitezstvi ruskych zbrani.
   Takovemu kretenovi bych i platil, jen abych se mohl smat jeho debilite.

   Vymazat
  3. a ty jsi jeho nejblbější účastník

   Vymazat
  4. Když tady čtu ty juesej pitomce, tak začínám chápat komunisty v 50. létech.

   Vymazat
  5. Komunisti v 50. letech byli hloupí. Taková hovada popravovali, místo aby je nechali být. Oni se přece časem sami odkopou a jsou lidem jen pro smích. Asi jako tady ten častý návštěvník 2:28 i IQ tykve. Marek

   Vymazat
  6. Jseš jebnutej...?

   Vymazat
 7. Už jsem se tu několikrát střetl s jakýmsi nickem "Petr Majevský". Evidentně je to psychopat, nebo nastrčená figura, aby otrávila tento server, normální člověk takto nereaguje.

  OdpovědětVymazat
 8. Z lítosti konstatuji,že výhodou USA je vzdálenost od Ruska a moře.Proto tolik USA základen kolem Ruska,vědí,že na tak krátkou vzdálenost,je těžké zachytit rakety.Pokud by mělo Rusko,tak blízko základny kolem USA,jako oni,tak bych jásal o vyrovnanosti síly.Proto považuji Putinova slova o první raně,za jasný signál.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
 9. Jo jo, mít Rusko ještě i dnes prezidentem Jelcina a ministrem obrany A. Serdjukova (tj. takový ten ruský Stropnický kombinovaný s Kalouskem), létají jejich stihači v pronajatých Grippenech a za letu salutují US velícímu gauleiterovi. Co by tam tomu už šéfoval.
  Doba oponou trhla, a místo Jelcina mají Putina. A proto nelétají na Grippenech či F-16, ale v súčkách. A nemusí tak salutovat před US šéfstvem.
  ... A nejsou surovinovou kolonií USA.
  A mohou si dnes dovolit ten "přepych", že od náboženských a politických teroristů osvobodí jednu blízkovýchodní zemi. A v budoucnu snad i celý region.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kež by u nás byl také nový schopný nástupce za toho holohlavého proamerického blba.
   Václav

   Vymazat
  2. Anonymní7. února 2016 10:06

   Třeba se taky dočkáme a možná to nebude ani tak dlouho trvat.

   Vymazat