Reklama

.

.

pondělí 1. února 2016

Konec legrace


Pavel Letko
1. 2. 2016  E-republika

Naše společnost již zcela nepokrytě dává na srozuměnou, že tahle země opravdu není pro starý. Jestliže někdo trpí nebo umírá, ať s námi nepočítá. My ho nepotřebujeme.


Rád bych naše čtenáře seznámil se smutnými fakty. Navzdory tomu, že máme v obchodech toaletní papír a banány, některým z nás se nežije úplně dobře. Seznámím vás s minipříběhy z mého okolí.

Příběh první

Jedna moje známá onemocněla před několika lety rakovinou. Přes martyrium léčby to nevypadalo dobře a paní Květě byl přiznán invalidní důchod 3. stupně. Jak už to u této nemoci bývá jako na houpačce, chvíli se zdálo, že se zdravotní stav zlepšil, stupeň invalidity byl snížen na stupeň 2. V té době však nastala recidiva, napadeny byly další orgány. Paní Květa si podala žádost o zvýšení stupně na původní hodnotu. Místo zvýšení jí však příslušná komise sdělila, že když si tedy stěžovala, že jí naopak bude stupeň snížen na stupeň první, nejlehčí.

Takové příběhy samozřejmě každého zasáhnou, přesto je třeba k nim přistupovat opatrně a nedělat z jednoho selhání systému nějakou obecnou obžalobu poměrů či společnosti. Podíval jsem se tedy na příslušná data u Českého statistického úřadu a dalších institucí. Plyne z nich těžko uvěřitelný fakt. Od roku 2010 do roku 2014 dochází k masivnímu přesunu z 3. stupně invalidity na nižší stupně. Přitom ovšem zároveň klesá průměrná částka vyplaceného důchodu v tomto nejtěžším stupni invalidity. Znamená to tedy, že naše společnost již zcela nepokrytě dává na srozuměnou, že tahle země opravdu není pro starý. Jestliže někdo trpí nebo umírá, ať s námi nepočítá. My ho nepotřebujeme.

Z výše uvedeného grafu vidíme jednak snižující se počet invalidních důchodců a jednak razantní snížení přiznaných důchodů v nejtěžší kategorii. Toto snížení ve třetím a zároveň zvýšení v nejlehčím prvním stupni invalidity plně koresponduje s příběhem paní Květy. Celkový počet invalidních důchodů byl snížen za 4roky ze 450 tisíc v roce 2010 na 415 tisíc v roce 2014.

ZDROJ: Český statistický úřadPříběh druhý

Kamarád pracuje ve veřejném sektoru, kde bylo několikrát oznámeno zvýšení platů. Plat byl ovšem zvýšen tak, že je v současné době nižší než před „zvýšením“. Jak je to možné? Zvedne se základní plat, a pohyblivá složka se sníží. Jelikož je mu nad 50, nezbývá než mlčet a doufat, že to nějak celé dopadne. Z televize slyší o nebývalé konjunktuře. Proto se právem obává, co s ním bude, až uslyší telku mluvit o krizi. Jak bude splácet hypotéku? Nemluvě o možnosti vážnějšího onemocnění. I když spadá svým příjmem do průměru, již nyní si bere na běžná onemocnění dovolenou, neboť výpadek příjmů si nemůže dovolit.
Z výše uvedeného grafu vyplývá vcelku neuvěřitelný pokles průměrných důchodů v nejtěžší kategorii. Pro další fakta se podívejte ZDE a také a ZDE a ZDE.


Příběh třetí

Nedávno zemřel kolega, který byl krátce před tím propuštěn z práce. Byl již v důchodu, a pracoval vlastně do poslední chvíle. Proč si raději neužíval dříve důchodu? Měl těžce nemocnou manželku, s velkými náklady na léčbu, a tak se doslova obětoval, protože byl sám těžce nemocen. Své nemoci „přecházel“, jen aby jeho manželka mohla žít.

Dle výše uvedených dat celková výše vyplacených invalidních důchodů klesla v měsíčním průměru z 3,6 miliardy v roce 2010 na 3,3 miliardy v roce 2014.


Příběh čtvrtý

Ten je podobný prvnímu. Paní Petře po operaci páteře přes úporné bolesti, omezenou pohyblivost a silné léky nebyl přiznán invalidní důchod a teprve po čase jen toho nejlehčího stupně. Přitom nebyla schopna se do potenciálního zaměstnání sama ani dopravit, natož pracovat. Její obtíže trvaly celé roky. Nebýt podpory nejbližších, asi by skončila pod mostem, neboť by neměla ani na nájem a ani by nebyla schopna se o sebe postarat. Teprve po 5 letech po operaci se její stav zlepšil a dnes může vést plnohodnotný život. Jak je to ale s lidmi, o které se nejbližší nemohou nebo nechtějí v nemoci starat?


 Závěrem

Podobných příběhů bychom jistě společně poskládali celou řadu. Mě by hodně zajímala jedna věc. Kde se berou ti lidé, kteří v komisích přeřazují těžce nemocné mezi lehce nemocné, a kdo jsou ti, kteří snižují invalidní důchody a absolutní výši sociálních dávek? Rokují v Davosu a vymýšlejí úchylné scénáře, kterak budeme pracovat do sta let jako v tomto článku? Nač potřebujeme skvěle placené právníky produkující bezpráví? Kdo jsou ti skuteční šmejdi okrádající důchodce? Opravdu nemůžeme žít bez drog, prostituce, hazardu a bezdomovectví? Nač je nám zvyšující se produktivita, HDP a další skvělé ukazatele a ratingy renomovaných světových agentur? Skutečně potřebujeme svobodná média produkující zábavu pro debily? Jak je možné, že za Husákovy hrůzovlády vycházelo ze škol více lékařů a sester než dnes? Proč je dnes mnohem nebezpečnější chodit po ulici i v centru hlavního města než v dobách temných osmdesátých let? Co je tohle vlastně za svobodu? Jsme si opravdu jisti, že za tu všechnu bídu mohou uprchlíci, islám, Rusové a Putin?


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu E-republika přispět, klikněte zde. Děkujeme!Související články:

20 komentářů :

 1. Hlavně že ten islámskej ksindl a havloidní multikulty mají plnou hubu demokracie a pomoci v nouzi.....leda hubou!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. To je známá věc,levici starý lidi nevoní a mladým levicovým aktivistům též.To už bylo za komunistů,moje maminka dělala geriatrickou sestru a některé duchodkyně které npř.dělali před válkou služebné neměli od komárů z té doby započítaný důchod přestože byli podle soudruhů vykořistovaná třída.Tyto babičky řešili problém,uhlí?nebo jídlo.Zdravotní sestry obíhaly marně tehdejší uřady a většinou to končilo sbírkou jako dneska za moderní levice na ty štastnější se složíme a ty méně štaštný buďto vydrží nebo chcípnou.Levice a pravice mají společnou věc:nás chudé akceptují jen dokavaď platíme daně jako prase,jakmile přestanem začnou nás nenávidět a to že chcípáme je jejich taktický plán.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tím spíš mne udivuje pokrytecký boj proti kouření a kuřákům. Při znalosti skutečností, že většina nemocí se u kuřáků začne projevovat až v těsně předdůchodovém a důchodovém věku a kouření obecně prokazatelně zkracuje život, měl by Babiš všem kuřákům- důchodcům vracet daně z tabáku a nejméně jednou ročně jim poslat zdravici v podobě kartonu cigaret na účet min. práce a soc. věcí. Ale teď trochu vážně. Je mi 52 a pokud nenastane další změna, budu v posledním ročníku, kterému uberou celé tři měsíce. Když sleduji vše, co se týká starobních důchodů a důchodců, nechci se ho dožít.

   Vymazat
 3. Je to program elit a poskoků bruselonů.Ničit rodiny,zejména rodiny s dětmi a zbylé děti ovlivňovat paskvilemi ůrovně opic za přispění havoidních,pomatených pedagogů.A důchodci,ti musí co nejdříve zmizet,likvidace Mengele a.s.Čechy musí být konečně zlikvidovány.

  OdpovědětVymazat
 4. Nemáme bezpečnou a spravedlivou společnost, ale společnost ovládanou zločinci. Je to smutné a trpké, ale je to tak. Ovšem i tito zločinci nakonec budou muset zaplatit jako každý. Úroveň společnosti se odvíjí od morálky a etiky jejich členů. Do řídících struktur společnosti se vždy derou většinou ti nejhorší, nejchtivější a nejprohnilejší, jako všichni zločinci si snaží zajistit beztrestnost. Existuje na to lék? Ano je to úsilí o maximální dobro, každého z nás v tomto prostoru, kde jsme a podle toho jakou možnost manévrování máme. Pozor zlo se neustále snaží převlékat za dobro, proto je tak těžké ho konat, protože vyžaduje veliké úsilí na zjišťování a ověřování informací a není čas na bezduché užívaní života.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, sice jsem si jist, že u většiny občanů s tím asi neuspějeme z důvodu nepochopení podstaty a tou je víra v dobro, ale přesto a nebo právě proto je třeba věřit. Jak se všeobecně ví, tak dobro není tak zřejmé, protože je tiché. Vnímáte li něco co o sobě vykřikuje, že ono je to dobro, tak to určitě není dobro, ale převlečené zlo a proto je celkem snadné jej odhalit.

   Vymazat
 5. V Evropě začala válka. Žoldáci IS čekají na iPhonech na povel

  Turecký novinář Mehmet Akhul přinesl nedávno pro egyptský deník Al Ahram autentické svědectví o plánech a jejich realizaci přímo z centra bojů tzv. Islámského státu (IS) v oblasti střední Sýrie. Rok a půl tam působil pod jménem Mohamed Akhe jako bojovník IS (chalífátu).

  Sám označuje IS jako podvod řízený zahraniční tajnou službou. Ve vedení IS jsou lidé trénovaní v zahraničí a někteří dokonce i takoví, kteří byli už zatčeni americkými vojsky v Iráku a později propuštěni. Jejich identita je poměrně málo známá a těžko zjistitelná.

  Uprchlická krize je podle Akhula organizovanou válkou připravovanou IS (na převezení armád IS do Evropy). Všechny akce s dětmi a ženami jsou zastírací manévr, který má uklidnit veřejné mínění v Evropě a zvednout vlnu solidarity. Cílem mají být samozřejmě nejvyspělejší ekonomiky EU.

  Bojovníci IS mezi sebou komunikují prostřednictvím mobilních GSM telefonů v síti Spojených arabských emirátů Etisalat, které mají zaplacené přímo z IS. Tím je také vyřešena záhada, jak mohli tzv. chudí uprchlíci komunikovat mezi sebou z moderních smartphonů celé týdny v roamingovém režimu, přičemž neměli peníze údajně na nic.

  Příkazy jdou přes velitele skupin, které tvoří převážně obyvatelé Sýrie a Iráku a jedna skupina je vedena třemi muži za předpokladu, že jsou na jednom místě. Proto se tzv. uprchlíci snažili sami rozhodovat, kam mají být umístěni. Jejich taktika má začít tzv. guerillovou válkou, což je v podstatě partyzánský způsob boje bráněním veřejného pořádku, infiltrací domácího obyvatelstva a kontaktem s již žijícími skupinami v EU.

  Akhul podrobně popsal organizační strukturu bojovníků IS v Evropě. »Válka v Evropě začala,« prohlásil operační důstojník policejního velitelství v jižním Hesensku po akci odhalující rozsáhlou síť muslimských vojenských struktur v Německu. »Toto je výsledek ranní mimořádné porady ředitelství tří sousedních spolkových zemí,« dodal.

  Jeho britští kolegové podnikli po Akhulově svědectví operativní zásah odhalující síť muslimských partyzánů v oblasti Midlands. Připravovali prý teroristické útoky a sabotážní akce po celé zemi, což má být začátek přenesení bojů z Blízkého východu do Evropy. Kontrola a odposlouchávání telefonátů začala policejními orgány v německé spolkové zemi Hesensko, kde je údajně nejvíc teroristických buněk, stejně jako ve Velké Británii. Podle »svědectví« Akhula je v Evropě odhadem více než 450 tisíc bojovníků IS, z nichž je přibližně 80 % aktivních. Ostatní se skrývají, nebo jsou mimo kontrolu velitelů IS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak je to správný a tak to má bejt.....Vždyť se to tu omílá furt dokola a je to všem jasný,jaký je cíl a jaké jsou prostředky k jeho dosažení.Dokonce i to se tu furt omílá,že zatím jsou ti fešáci s kupírovanejma oháňkama,ovládající celé USA,EU a veškerý finanční systém světa,kromě pár výjimek....Vidíme to na Stř.východě,v Rusku,na Ukrajině,v EU....Ta rakovina je už všude a lidi jen čumí a čumí a nevěří svým očím,ale jen cizím kecům z TV...to nedopadne dobře!!!

   Vymazat
  2. To je snad jasné každému, kdo absolvoval alespoň ZDŠ a učil se o naší armádě v zahraničí. Beneš zašantročil Československé zlaté rezervy uložené v zahraničí a Hitler sebral to, co se nedokázalo vyvézt včas, nebo to, co mu zahraniční banky z majetku Československa vydaly.
   To, co zašantročil Beneš, se Husákovi podařilo znovu koupit /a platili jsme to všichni, takže ti, co nadávají jak bylo za Husáka zle by si měli uvědomit, že za to může "svatý Beneš"/. A toto zlato rozfrncal Tošovský.
   Zlato prokazatelně ukradené Hitlerem nám "spojenci" nevrátili dodnes.
   IS používá místo zlata naftu.
   A že chtějí zničit hospodářství bohatých států EU? 25 let se nám nepovedlo dohnat jejich životní úroveň, takže nastavený systém je špatně. Koho baví pachtit se a na konci pachtění skončit na 0?
   Střední východ bohatl z ropy a žil si spokojeně v míru, 100 USD/barel dával bohatství všem. Jenže pro nás to bylo moc, tak jsme jim "zatopili demokracií" a oni nám to vrací.

   Vymazat
 6. Chamtivost kapitalizmu za to může, tak je to. To, po čem jsme naivně tolik toužili, aby ten, kdo má energii, vlastní nápady a potřebnou vůli a pracovitost, se mohl dobrat k něčemu lepšímu než tabulkový plat. Po letech strávených v soukromě vlastněných malých firmách již mohu zodpovědně říci, že ve státním bych se stejnou kvalifikací měla o 10 000 větší plat. Ve chvíli, kdy začne mít kapitalista dojem, že jste "jeho", nepřidá vám ani zaboha. Ale taky musím říct, že nemá příliš na růžích ustláno, ten malý podnikatel. A když ještě nemá úplně pro to podnikání buňky, odnese to zaměstnanec. Stát nahrávám velkým rybám, a na malé podnikatele a střední vrstvy kašle, tím jich ubývá. Každého lze o něco pumpnout, a když už to nejde, šup sem s imigranty, nebo třeba budeme kšeftovat s dětmi, obchod se musí hejbat, vážení. Zase přibyde celá halda příživníků, kteří z toho mají slušné prašule. Že by byli jinak nezaměstnaní? Všichni ti poradci, auditoři, manažeři, advokáti, PR-ové a podobní paraziti. Při průmyslové revoluci šli zemědělci z venkova do měst, dnes už není kam jít, tak se vytváří pseudoprofese, pseudostudijní obory (např. andragogika, média, kulturologie, volnočasové aktivity a podobné nesmysly). Vědomosti absolventů jsou nulové, každý tento obor by byl dříve jedním malinkatým předmětem zakončeným maximálně zápočtem. Na jednoho kopáče, který dělá konkrétní práci jsou dva mistři, osm manažerů, dvanáct ředitelů, sto dvacet auditorů a burzovních makléřů, kteří odhadují každý den náladu kopáče kopat a podle toho čachrují s cenou jeho práce. Může takový systém dlouhodobě fungovat? Nemůže. Dokud budou peníze naše modla, bude to jen horší. Nehádejme se uvnitř systému, lidi, to oni chtějí, abychom si nevšimli, jak je pokřivený. Držme spolu! Mysleme! Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každá tzv. revoluce, která má za úkol likvidovat pokrokovější společenský systém, je kontra - revolucí. To není pejorativní označení, to je konstatování faktu. Východní Evropa si prodělala kapitalistickou kontrarevoluci na přelome 90.let minulého století. Neživotnost kapitalismu se projeví další - feudální kontrarevolucí s výrazně otrokářskými prvky, která již probíhá kvantitativním růstem invazních muslimů. "Revoluční" skok do propadliště středověku nastane po překročení kvantitativní meze "migrantů". Civilizace jde po sestupné spirále do pekel.

   Vymazat
 7. tssss ... to je nič - my sme tu mali Kaníka - kolega -už bývalý nemal noho pod kolenom, prišiel o ňu v práci - a bol invalid, chááá - povedal Kaník, šak jesť mu chutí, a že nemá nohu?? - i urobili z neho zdravého človeka - a to nebol ani Lurdáááchhh!!!!!!! -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ať je rád,že v těch ludrách Lurdách nebyl....kdyby tam strčil prdel do tý vody,tak by se těch svejch neduhů nezbavil,ale chytil by ještě ty od těch,co tam byli před ním....

   Vymazat
 8. to co zde čtu je OPĚT PRÁZDNÉ PLÁCÁNÍ DO VODY = slova slova slova slova slova...atd... Milý pane redaktore, což takhle udělat něco konkrétního místo článku, který svým tématem je už opravdu hodně zastaralý... pane Pavle Letko - UDĚLEJTE PROSÍM NĚCO HMATATELNÉHO - rád Vám budu nápomocný s využitím svého webu nebo svými IT dovednostmi... víc žel nemohu, neb patřím k těm "šťastlivcům" co mají III. st. inv.... kontakt na mne je po kliknutí na moji přezdívku. Zdraví Honza

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podíval jsem se na ten web a hned zase zavřel. Žlutohnědý text na tmavěhnědém podkladě, to se fakt nedá číst. Já opravdu nechápu proč lidi používají tuto techniku. Podobné kombinace s různou barvou pozadí se hodí na reklamní bannery, loga, apod., ale ne na stránku, kde je publikován text. Ač nestraník, dělám admina webu pro OV-KSČM Prahy 10, (platí mi za to a českému důchodci je KKD), podívejte se jak si já představuji, že by měl vypadat web s info pro každého. Jako u Vás, klik na Nick.

   Vymazat
  2. Honzo nemohu si pomoci, ale plácáním do vody se mi jeví spíše Vaše odpověď. Článek obsahuje přehledné grafy a byl pro mně přínosem a potvrdil mi jak bují spekulativní sféra ve všech oblastech. Problém je hlubší, protože efektivita a produktivita práce neustále roste a není dost práce ve výrobní sféře a tak lidé nevědí co mají dělat a tak spekulují (pohodlí zabíjí duši). Dokud budou (ne)lidé jako Vy situace se bude zlepšovat velmi pomalu. Za skutečného člověka považuji toho, kdo se snaží o dobro a vy jste svou odpovědí prokázal, že tím dobrým člověkem nejste.

   Vymazat
  3. doktor článek uvádí nepravdy.Každý občan ví, že jsou u nás oblasti,ulice nebo domy plné i mladých invalidů,kterým stát poskytuje množství dávek, takže těmto postiženým umožňuje plnohodnotný život.Tak proč lžete.A to že v článku uvádění občané pracují je jejich chyba.Nebo je to snad u nás jinak???

   Vymazat
  4. Mladej invalida je leda CIGÁN!!!!!TY MAKAT NIKDY NEBUDOU A JEN MAJÍ NATAŽENÝ PAZOURY NA DÁVKY,KSINDL JEDEN MIZERNEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Vymazat
 9. Jedním z takových posudkových "doktorů Mengele" je MUDr. Slavíčková z Děčína. Slyšela jsem o ní legendy. Za nás konkrétně - když měla posuzovat mého syna, který má SPINÁLNÍ MUSKULÁRNÍ ATROFII, prohlásila, že to nic není, že DYSLEKTIK je dnes každý... Tak asi tak...

  OdpovědětVymazat
 10. Chci jenom reagovat na článek, který tvrdí, že komanči, jak on říká, nedali důchod služkám. Není to pravda, moje babička důchod dostala a s ní mnozí další. Podmínka byla, že si musí sehnat svědky, protože jak je známo, alespoň některým, milostpáni nedávali zápočtové listy. Podváděli ti, kteří nejméně pracovali, stejně jako dnes, proto ti svědci. Měla bych ještě dodat, že prohlásila, že si poprvé v životě připadá jako člověk. Konečně se nemusela nikoho doprošovat, aby jí zaplatil za práci. Nikdy nebyla fanatickým obdivovatelem komunistů, ale byla spravedlivá a objektivní. Nesnášela sprosťáky, ale ty opravdové, ti kteří použili občas peprnější výraz jí nevadili. Spíš to byli asi duševní mrzáci, ti co jí vadili. Bára

  OdpovědětVymazat