Reklama

.

.

sobota 27. února 2016

Korupce je u nás především organizovaný zločin

Petr Umlauf
27. 2. 2016   E-republika

Korupce získává v České republice ve stále větší míře formu organizovaného zločinu a praní peněz, což představuje zásadní společenský a makroekonomický problém země.


Z provedených výzkumů vyplývá, že korupce jednotlivých úředníků a dalších pracovníků veřejného sektoru se při poskytování veřejných služeb moc často nevyskytuje. Mezi oblastmi zasaženými korupcí téměř nefiguruje školství, ani zdravotnictví se nejeví jako významně zkorumpovaný sektor, alespoň podle výsledků průzkumů. Tím se Česká republika odlišuje od zemí s vysokou mírou korupce, jako je např. Ukrajina či Rusko.

Skutečným problémem České republiky není „drobná korupce“, ale korupce systémová, organizované zneužívání veřejných zdrojů, s napojením na politické struktury. Lze hovořit o tom, že korupce v České republice přechází do stadia, které literatura označuje jako “state capture“. Tento termín zahrnuje aktivity jednotlivců, skupin a firem jak veřejné, tak i soukromé sféry, které směřují k ovlivňování utváření zákonů, regulací, nařízení, rozhodnutí a ostatních vládních postupů ve svůj prospěch v důsledku ilegálních a netransparentních provizí soukromého charakteru veřejným úředníkům skrze neformální, netransparentní a preferenčním přístupové kanály a vlivové skupiny. Mezi ně patří také nejasná spojenectví mezi politickými a obchodními zájmy státních úředníků, lidí z vysokých škol, nemocnic a dalších institucí.

Propojení organizovaného zločinu a korupce v České republice je z hlediska plnohodnotného state capture zatím v počátcích. Přesto se ukazuje, že systémová korupce nabývá podoby organizovaného zločinu. To pověstné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy není přesný stav. Českým trendem je zneužívání veřejných prostředků, které organizují legální podnikatelské subjekty. Jsou spojeny s vedoucími pracovníky veřejného sektoru jednají často na hraně zákona, nebo už za ní.

Jako zásadní se v tomto ohledu jeví spolupráce klíčových institucí policie, státního zastupitelství, Finančního analytického útvaru Ministerstva financí a finančních úřadů při zajišťování výnosů a vyšetřování praní špinavých peněz.

Jaká opatření zavádí stát

Nejviditelnější je v tomto ohledu Ministerstvo financí. Téma dne je elektronická evidence tržeb. Hra na téma, jaké procento představuje který únik, mají jediný smysl, bagatelizovat problém krácení tržeb. Český statistický úřad vyčíslil objem krácených tržeb ve výši 160 mld. korun. Taková jsou fakta, je zřejmé, že evidence tržeb má smysl.

K omezení karuselových podvodů s DPH má pomoci režim reverse charge, takzvané obrácené zdanění. Přenesení daňové povinnosti je účinným nástrojem v zabránění úniku na DPH. Česky a stručně: platí ten, kdo platí. Administrativně se DPH odehrává pouze u odběratele, to znamená jen u jednoho člena z obchodní transakce, na něhož je daňová povinnost přenášena. Samozřejmě pokud jsou oba plátci DPH, protože na neplátce tuto povinnost nelze přenést. Vést k pořádku má i zavedení povinnosti pro plátce DPH, podávat kontrolní hlášení. Právnické osoby, které jsou ve větší míře zapojeny do rozsáhlých podvodů na DPH, mají podávat toto kontrolní hlášení měsíčně bez ohledu na periodu zdaňovacího období.

Ve poslanecké sněmovně leží zákon o centrální evidenci účtu. Umožní oprávněným institucím získávat informace dříve podléhající bankovnímu tajemství. Jedná se zejména o daňové orgány, Celní správu, orgány činné v trestním řízení, Finanční a analytický útvar, zpravodajské služby. Skutečně jde jen o to určit kdo je majitelem evidovaného čísla účtu. Tento evidenční seznam povede ČNB a nejsou na něm žádné částky zůstatků.

Prokazování původu majetku je téma živé, které spolehlivě zvedne "ochránce demokracie", hlavně ty, kteří kradli jako modré a jiné straky. Sněmovně už byly předloženy návrhy dvou zákonů o prokazování původu majetku. U toho vládního návrhu se jedná o novelu zákona o dani z příjmů.

Na daňové úniky ze spotřebních daní míří zpřísnění podmínek pro opakované přijímání vybraných výrobků v režimu podmíněného osvobození od daně. Bylo zavedeno testování ekonomické spolehlivosti těchto subjektů. Cílem je eliminace podvodů v oblasti spotřební daně i DPH hlavně u pohonných hmot.

Mění se i systém kontrol na finančních úřadech. Byl zaveden systém jedné hlavy, který znamená, že prostřednictvím dožádání se případ podvodného řetězení mnoha firem v různých krajích, stáhne jen na jedno místo provádějící kontrolu. Jeden úřad tak má všechny informace i veškerou odpovědnost. Potlačení hranic místní příslušnosti se velmi osvědčuje. Narušilo to poklidné klima vzájemných přátelských vazeb. Snad jednou dojde i úplnému zrušení hranic místní příslušnosti.

Nakonec jme nechali Útvar pro boj proti daňovým únikům KOBRA. Za první rok své existence zabránil daňovým únikům za 1,9 miliardy korun. Pro další úspěšnou činnost při odhalování podvodů s DPH a spotřebních daní bude klíčové, zda Parlament kromě již uvedených opatření schválí rovněž znovuzavedení trestnosti za přípravu krácení daně.

Ministerstvo financí míří i na omezení daňové optimalizace nadnárodních společností. Je to především problém u převodních cen u převodů peněz do zahraničí. Od roku 2015 byla zavedena nová příloha daňového přiznání právnických osob, ve které jsou společnosti povinny uvést transakce se zahraničními spojenými osobami v rámci nadnárodních koncernů. Příloha je členěna dle typu transakcí, například dividendy, úroky, licenční poplatky, platby za služby a podobně.

Zdroje:

Psali jsme:

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme! Související články:

14 komentářů :

 1. "State capture" je už zavedeno ve školství!!! Proto se "šikana" toleruje, různě se zavírají oči a hlavně NEŘEŠÍ se to přeložením žáka jinam, protože by škola přišla o peníze!!!! Jo, tak snížit platy vedení školy, to by se děly věci! Včetně toho překládání "problémových" žáků!

  OdpovědětVymazat
 2. Běžte do IKEMu tam Vás bez úplatku ani nekopnou do prdele.

  OdpovědětVymazat
 3. Již ODS, jejíž zakladatelé nám všem již dávno dokázali, že to dokážou, na tento úkaz mafiánských praktik "nezištně" založila. Rozmohl se do nebývalé šíře a hloubky, pokračuje v režii dalších dobrých žáků a žákyň ...
  A když to tehdy částečně ruplo, všichni před soudem ztratili paměť. A jsou čístí!! V síti "spravedlosti" nezůstaly pravé ryby, ale čudle, někdy jen zbrklý rybář (viz např. případ Michálek).
  Kalousek a jemu podobní darebáci by na to téma mohli napsat romány. Knihovny románů ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co se divíte? Kdopak vyhrával volby s hesly: Každý se musí postarat sám o sebe? Solidarita a pečující stát je přežitek zločinného komunismu? Nabízení a braní úplatků bylo součástí této ideologie.

   Vymazat
  2. Ad 9.58
   Myslím ideologie polistopadových vítězů, samozřejmě.

   Vymazat
 4. Chyba je v systému zdanění.U nás jsme se falešně nechali zmást politikou snižování nákladů státu. A náklady se několikanásobně zvýšily.co je úplně normální a výdaje se budou zvyšovat i nadále. A tam se krade a bude krást pořád nejvíce. Jen ti zloději jsou požehnaná kasta.Navíc jsme tak malá a bezvýznamná ekonomika,že cokoliv jde obejít pomocí transakcí v jiných státech,kde přemýšlejí.Absolutně nic se nezlepší a výběr daní samozřejmě také ne.Jen se odstěhují sídla firem jinam a karuselové přesuny zisku budou dokonalejší.Je mi pořád divné, proč zrovna Babiš horuje pro EET, když do toho musí vidět. Ale jde o politickou záležitost týkající se voleb - a to i dokonce chápu. Jaký tady máme politický systém, tak vše funguje.A to bude i nadále blbě.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdy mude EET zavedena i v advokacii?

  OdpovědětVymazat
 6. Korupce je přece standardní nástroj liberálního kapitalizmu, to jenom ovčanům masmédia melou něco o volné soutěži a o boji proti korupci. Tento boj je kupodivu veden pouze vůči bezvýznamným mřenkám, ale kapříci se nechávají na pokoji - Z ČR v r. 2012 šlo z ČR 20 miliard, v roce 2012 to bylo už 200 miliard a v r. 2014 se ovčané pochlapili, protože do bezpečí "odplulo" už 500 miliard korun - viz půlhodinová přednáška ekonomky Švihlíkové http://www.nwoo.org/2016/02/26/prednaska-ilona-svihlikova-jak-jsme-se-stali-kolonii-video/

  OdpovědětVymazat
 7. Korupce je nedílnou součásti demokratického zřízenî.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak to že není korupce v určitém odvětví? To vůbec nelze myslet vážně. Česká společnost je naprosto prolezlá protekcí - to není korupce? Klientelizmus - není korupce? V kultuře straší už čtvrtá generace herců a komediantů, a od ministerstva chtějí čím dál víc peněz na provozování hnusných filmů,seriálů a divadel, a také je televize toho hnusu plná -protekční talk šou, reality šou, různé žvanírny apod. V mediálním průmyslu je absolutní umělá zaměstnanost, ( a jak se proti tomu v roce 199O BROJILO!!) na každý čtvereční kilometr země je jeden novinářský darmožrout, zrovna tolik moderátorů, zprávy jsou obsazeny deseti lidmi - a mohl bych pokračovat. Všiváci v magistrátech měst staví na silnice jeden kruhový objezd za druhým - to aby si nahrabali kámoši všiváci na jejich stavbě, a další zhovadilosti, a na každou zhovadilost se vždycky najdou peníze, a každé odvětví zhovadilosti je obsazeno spoustou protekčních spratků - ti nikdy nejdou na pracák. Dynastie herců, lékařů, soudců, exekutorů, advokátů, politiků. Miliony vyhryzů a protekčních vší, kterým se vymýšlí agenda a trafiky, hlavně za spoustu peněz, kterým se říká "mzda". Vymyšlena je spousta úřadů, podúřadů, a dalších úřadů, magistráty měst si najímají soukromé správce bytového fondu ačkoliv mají plně obsazený bytový odbor, existují tam šolichy pro drogové a alkoholové prevence, a různá další spousta kravin, totéž je ve zdravotnictví. Spousta protekčních "psychologických" poradců pro lidi po operacích a pod. Výživoví poradci, kteří zase mají své zaměstnance - všechno jsou to rodinné klany, jejich smradi a vnuci - totéž je v politice. V ČR nejsou bez protekce jen dělnické profese, pošťáci, pokladní v marketech, vysypávači popelnic, přidavači na stavbách a kopáči - všechno ostatní je spřátelená verbež - tato společnost už je před krachem, protože tohle smetí všechno nelze uživit, a zatím se o tom jenom nemluví. Oni už se těší, že to vyřeší nějaký konflikt díky přistěhovalcům, protože ani nechtějí přiznat a připustit, že smečka odporných lumpů změnila českou zem na prasečí chlív, a původci tohoto chlíva se v případném pouličním bordelu někam zašijou a ztratí. A ona zde není všude korupce? Je to horší než korupce - korupce je nevýstižné slovo pro to, co je v současné ČR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:51 Máte pravdu, je to prasečí chlív ! Podle mě všichni tihle zloději v následném chaosu odfrčí do daňových rájů a obyčejní lidé to tu odskáčou v plné parádě !Já tu korupci a přátelskou mafii u nás na divokém severu (ÚSTECKÝ KRAJ)zažila na vlastní kůži , takže raději už nepodnikám !!! S pozdravem - s poctivostí a bez výpalného nikam nedojdeš se loučím !

   Vymazat
 9. Korupce tady byla vždy,jenom ne v takové míře.Její
  rozvoj a zesílení způsobil tzv.lobbystický zákon
  z devadesátých letech přijatý na popud ODS.Od té
  doby se korupce zvětšuje a brzy budeme na úrovni UA.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Zajímalo by mě, kdy se vláda a třeba i ministerstvo financí začne zaobírat tzv. stravenkami, poukázkami, šeky, bonus-kartami a podobnými zhovadilostmi. Vždyť to je tunel na státní peníze jak hrom! Zaměstnanci musejí část výplaty vyzvednout formou těchto papírků a pak shánějí obchody, které je "berou". Bohužel jich už je většina. Že se jim takto dané "peníze" nepočítají do výplaty, zaměstnavatel je nezdaňuje a tedy se jim tyto částky ani nezapočítávají do důchodového výměru, to je přece bordel na kolečkách! A ještě se formy tváří, jako že mají "firemní benefity"! Tak o tom jsem ještě neslyšela nikoho z vlády, ani v televizi, ba ani na tomto a jiných serverech ani pípnout! Zřejmě tam jde opravdu o těžký prachy, když se do toho nikomu nechce. No jo, čím víc se v hovně tancuje, tím víc smrdí. To musí být těžká pohoda! Koupím si tiskárničku, natisknu papírky, zaregistruju se kdesi, podplatím pár ouřadů, a z každé transakce realizované těmi papírky si schramstnu klidně 5-10%. Zaměstnavatel nemusí přidat na mzdě, zaměstnancům je to buď jedno(vždyť si za to taky nakoupí), nebo vědí, o co jde, ale bojí se o práci, a stát je hned chudší o pár desítek miliard. Odpovědný úředník je zas ale o pár milionů bohatší, takže spokojenost je téměř na všech stranách. To krása, co? Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 11. Kočárník,ježek,švancik,havel,štětina,bursík,kavárna,kihnl,bok,halík-zlo v naší zemi

  OdpovědětVymazat