Reklama

.

.

pátek 26. února 2016

Lidem nejvíce vadí daňové úniky u velkých firem


26. 2. 2016  Vaše věc

Podle průzkumu provedeného společností Median pro analytické centrum Glopolis je většina Čechů přesvědčena o tom, že u nadnárodních korporací na území ČR dochází k velkým daňovým únikům. A většině lidí to vadí.


Celkem 84 procent dotázaných lidí souhlasilo s tvrzením, že k daňovým únikům dochází na úrovni velkých firem a na daních jsou biti hlavně obyčejní lidé. Průzkum ukazuje, že lidé si začali ve větším všímat nerovnosti založené na rozdílné možnosti obcházet pravidla, či si dokonce pravidla určovat. Podle sociologa společnosti Median D. Prokopa tento pocit většiny občanů pak v jejich očích legitimizuje i vlastní kompromisy v placení daní.

Výsledky tohoto průzkumu by mohly a měly být silným impulzem pro vládu, respektive zejména pro ČSSD a KDU–ČSL (od hnutí ANO, které vede jeden z největších českých podnikatelů A. Babiš, něco takového můžeme čekat jen těžko), aby se po živnostnících zaměřila také na daňové úniky u velkých firem.

Prvním krokem, který by vláda měla udělat, je zavedení druhé sazby korporátní daně. Nyní odchází na účty zahraničních matek českých firem v některých letech i více než 300 miliard korun. Zavedení druhé sazby korporátní daně by z této obrovské částky nějakou část odkrojilo.

Důležité také je snažit se o to, aby zahraniční společnosti působící v ČR platily více peněz na daních v ČR, a nepřeváděly své zisky do daňových rájů či zemí, kde jsou zkrátka daňové podmínky pro zdanění korporací výhodnější.

O nic z toho se ale vláda zatím ani náznakem nesnaží. A lidé to vidí. A dokážou si dobře spočítat, že jedna velká nadnárodní korporace může stát na daních připravit o několikanásobně více, než všichni čeští živnostníci dohromady…To je smutná pravda, kterou se vláda nechce zabývat.


Na fotografii chicagský gangster AL Capone, který se dostal do vězení ne za vraždy, kterých se dopustil, ale za nepřiznané daně! (pozn.redakce Nové republiky)

26 komentářů :

 1. Tak k tomu vám něco řeknu:
  Chtělo by to aby Monacká tenistka Kvitová a i jiní, třeba Ritig nějakou tu daň pustili i u nás v ČR. Nebo sebrat občanství a hotovo. Když je to tu nebaví, tak ať táhnou tam, kde platí daně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě by stačilo kdyby začali platit vietnamci a ukrajinci které tak pro mě nepochopitelně chválí Zeman.Dělají celá rodina na černo a jeden ne,ten ždímá sociální dávky že se cikánům o tom nezdálo.Též chodí k lékaři a zubaři na jednu kartu(to jsou soukromníci většinou z ukrajiny a Sýrie)Takže ti pracovití ukrajinci a vietnamci mají díky podvodům třikrát až pětkrát vyšší příjem než tvrdě pracující česká rodina.A navíc ve večerkách prodávají našim dětem drogy.Kdyby všichni vietnamci a ukrajinci platili jako našinec tak jen od nich je to sedmsetpadesát milionů za měsíc!!!

   Vymazat
 2. Vadí mi všechny úniky, od úrovně OSVČ až po giganty.
  A stejně tak neplacení daní cestou usídlení v tzv. daňových rájích.
  O Babišovi si můžeme myslet každý, co jen chceme. Je ale prvním, který pro omezení těch úniků něco podniká.
  Byli tu jiní, kteří o tom kdysi sice dovedli poutavě řečnit, ale skutek utek, byli i tací, kteří ty úniky z vládních křesel nepokrytě podporovali ...

  OdpovědětVymazat
 3. Neřešte blbosti. Ty největší úniky jsou zcela legální ...a záměrné. Např.: Zahraniční vlastník čerpá naši vodu z naší země a prodává nám ji za nekřesťanský peníz. Už to je perverzní. A nejen to. Daně samozřejmě platí u sebe doma. Jednoduchá pomoc: podnikáš v ČR, budeš platit daně v ČR. Okamžitě by astronomicky vzrostly daňové výnosy a nemuseli bychom řešit, zda zedník, náhodou nezaplatil o 100,- míň než měl. Jsme jen otroci západu ve vlastní zemi. Říká se tomu neokolonialismus.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13.49 Také se tomu říká korporátní otroctví,a nejsme otroci západu ale židů,podívejte kdo nám od revoluce vládne a kdo vlastní světové korporace,nenajdete tam ani 5%nežidů.

   Vymazat
 4. Pane Opluštil.
  Někdo tomu říká,zametat schody zespodu nahoru.
  Také se dá říci,chytá hada za vocas.
  Když se tedy píše,že od nás odchází na 300mld dividend a Babiš se snaží,ještě to lidem z tížit a odebrat jim 1mld,víc to nebude,tak co si mám myslet o jeho inteligenci,ale není v té vládě sám s podobnou inteligencí je jich tam více.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymnímu (26. února 2016 13:53):
   Jistě ale i víte, že dividendy nejsou daněmi.
   Samosebou, že mi také vadí, když zisky zahr. akcionářů od nás tečou takovým proudem ven a nás udržují v nezáviděnihodném ekon. postavení.
   Nepatřím k Babišovým obdivovatelům, natožpak voličům, ale v tomto punktu se chová jako dobrý správce státní kasy a (makro)ekonom. Usiluje totiž o narovnání daňové zátěže mezi všemi podnikatelskými subjekty, což nepovažuji za krádež. Protože daně se v každé slušné společnosti platí, a pokud se tomu kdokoliv vědomě vyhýbá, jednoduše se chová jako černý pasažér. A za to i šalině dávají pokutu ...
   Tak to alespoň vidím já.

   Vymazat
 5. Daňové úniky jsou špatné u velkých i u malých firem.
  Zaměstnanec musí zaplatit daň z každé vydělané koruny.

  OdpovědětVymazat
 6. Myšlenka Marxe, která za veškeré společenské zlo viní skupinu lidí, která si přivlastňuje nadhodnotu, to jest hodnotu, která je lidmi vytvořena nad rámec jejich potřeb pro udržení se při životě - nejsem, želbohu znalec, ale tato hodnota obnáší asi 4x násobek, toho co platí kapitalista dělníkoví - tedy tato myšlenka je bezesporu správná. Ať budeme mluvit hned o tom v rámci černobílého světa, že komunisté vyvraždili 100 milionů lidi /kolik lidi mimochodem vyvraždili kapitalisté - Adolf Hitler byl kapitalistický vynález, zabil 70 mil. lidí a vzor všech svobod USA - jen začátek výčtu - 10 milionů Indianů, někteří tvrdí 30 milionů, 2 miliony Vietnamců, 1,5 milionů Iračanů atd - viz youtube 200 let terorismu v USA - Svobodný vysilač/, zůstane faktem, že komunistické elity si vytvářenou nadhodnotu nepřivlastňovaly - tedy jinak řečeno ji nekradly. Komunistický počin uslující o reformu lidského společenství, který se vzal jsem z křiklavých nedostatků kapitalistického zřízení - viz klasikové, např. Balzak, Dickens, Guy de Maupassant a jiní - opět mě bohužel chybí vzdělání, zůstane bezpochyby významným počinem a lidstvo se bezpochyby k němu bude muset vratit, jestli nechce odejít z kosmických dějin. Komunisté, to jest dřívější elita, měli v rukou moc a majetky - ty neměli /Rotschildové to nebyli/. V poslední době jsem se dozvěděl, že Sovětský blok nekrachl ekonomicky, ale z vůle vedoucích lidrů tohoto bloku - viz youtube - ekonomické rozhovory - Slobodný vysielač ze dne 16.2.2016, ve kterých nejchytřejší ekonom na Slovensku Marian Vitkovič - toto hlása - odkaz:
  Ekonomické rozhovory 16.02.2016 -08- Marián Vitkovič
  archivSV
  archivSV
  3 342
  Dle mého názoru komunistický model soužití se měl vylepšit - snad se mělo v menším měřítku zavést soukromé podnikání, něco jako NEP v Sovětském svazu, který /NEP/ zavedl Lenin. Lidé nejsou schopni asi žít bez onoho stimulu - pracuji pro sebe. Ale zde okrajová myšlenka - i přes zaostávání carského Ruska za zbytkem světa v rozsahu asi 50-100 let /takto řekl Stalin, který v žádném případě není můj idol/ Sověti byli schopní za 20 let se srovnat s ostatním světem a zahnat vetřelce Hitlera do úzkých /neinformování řeknou, že to bylo díky pomocí USA, tihle neinformování nevědí, že Rusko a předtím Sověti splaceli lend-and-lease do roku mám ten dojem 2002, Britové do roku 2006, takže americká pomoc nebyla zadarmo/. Proč píši zdánlivě na vzdálené téma. Protože vše souvisí se vším. Nějak postrádám konsekvenci myšlení drtivé většiny komentatorů. Myslíte si, že v rozvinutém kapitalismu neoliberalního typu, kde všechno stojí na podvodu - je to něco jako pokér - nebudou unikat daňě. Jakým způsobem tyto daně unikají, tomu ani nerozumím ani o tom nic nevím. Jen si myslím, že v tom bude podobná bouda jak s privatizací naši republiky. Zkrátka dělají to lidé, kteří hrají pokér. Samozřejmě většina lidi o tom, co se na světě děje nemá zdání, pokér hrat neumí. Jen jsem chtěl na tomto asi nepatřičném místě vyslovit ještě jednu myšlenku. Kapitalistický neoliberální svět je ve srabu. Nějak nevidím zde silu, která by tento svět, tedy náš svět, z toho srabu vytáhla. Jsou zde lidi, kteří mají skvělé kritické myšlení, jako např. Naom Chomský, před několika dny zde na blogu zmíněný Perkins, který píše o tom, jak USA po celém světě kradou a nutí všechny kolem sebe za cenu bezúzdného vydírání a v případě nutnosti vraždění nepohodlných vlivných osob jim vyplacet obrovské sumy peněz - ale nikde není sila, která stejně jako v případě komunistů a socialistu přelomu 19 a 20 století, by ukazovala nějaký směr, co je třeba dělat. Alespoň o takové sile nevím. K čemu jsou naši komunisté v parlamentu. Schvaluji asi neoliberální zákony. Dneska jsem si ve zprávách vyslechl o inkluzi děti ze speciálních škol do normálních škol. Prý toto společenské zřízení nemá nihoho diskriminovat. Toto zřízení ale diskriminuje většinu - bohužel mlčící.

  OdpovědětVymazat
 7. http://aeronet.cz/news/zdenek-bakala-prenechal-svuj-podil-v-nwr-americkym-elitam-ktere-staly-v-cele-lehman-brothers-v-cesku-se-rozjizdi-proces-nwo-jako-na-ukrajine/

  OdpovědětVymazat
 8. http://zpravy.tiscali.cz/zahranicni-investori-vysavaji-cesko-ze-zeme-odtekaji-stovky-miliard-271691?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+tiscali-zpravy2+%28Tiscali.cz+-+Zpr%C3%A1vy+%28RSS+2.0%29%29 tady to máte potvrzený

  OdpovědětVymazat
 9. Je zajímavé jak dlouho fungují bolševické myšlenky v praxi. Vše je obráceně. Je potřeba,aby u nás byly nižší daně než třeba v Holandsku a hlídat,aby se tyto nižší daně tady platily. Ale když v EU se snaží jeden stát okrádat druhý, tak je asi něco špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane nechte bolševiky na pokoji. Ale jestli se domníváte, že snížením daně se zvýší ochota platit, tak jste na hrozném omylu. Kdo daňovou povinnost uznává tak platí a obráceně platí totéž. A hlavně je to o schopnostech daňových poradců. Takže nežvaňte nesmysly.

   Vymazat
  2. Pane nechte bolševiky na pokoji. Ale jestli se domníváte, že snížením daně se zvýší ochota platit, tak jste na hrozném omylu. Kdo daňovou povinnost uznává tak platí a obráceně platí totéž. A hlavně je to o schopnostech daňových poradců. Takže nežvaňte nesmysly.

   Vymazat
  3. Irko, kdy máte u vás na FÚ styk se stranami? Děláš vedoucího, nebo jen referenta?

   Vymazat
 10. 16:32 proč má nechat bolševicky na pokoji? To už je zase na to zákon? Není!!! Tak běž bačovat jinam,rudej šimpanzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:10 Ty nevíš proč,to vám ve škole neříkali, že když chybí argumenty, nadávkami se to nevylepší ?

   Vymazat
  2. Anonymní 17:10: Intelektuální obr s názorem opřeným o argumenty, že?

   Vymazat
 11. Panu Dvořákovi: mít nižší sazby daní není řešení. I kdybychom se stali daňovým rájem, jiné země udělají totéž, podlezou naši daňovou sazbu a spirála půjde dolů. Je to klasický závod ke dnu. Ano, velkým firmám se to vyplatí, nakonec nebudou platit nikde nic, ale když se nevybere nic na daních, z čeho budou státní rozpočty financovat školství, zdravotnictví, policii a jiné veřejné služby? Nenechte se vysmát, pokud si myslíte, že pak už budeme tak bohatí, že si všechno zaplatíme ze svého. Státu musí být dost na to, aby uchránil bohatství své země a nenechal se vykrádat, a dost málo na to, aby svým činorodým a přínosným obyvatelům zbytečně neztěžoval jejich práci a podnikání. Tady je velmi těžké najít tu správnou míru, protože jestřábi stále potichu útočí, aby si ukrojili z našeho bochníku. Pro laika (i pro mě, samozřejmě) je často nemožné rozpoznat náznaky nekalého, protože prováděné zásahy na objednávku banksterů se často halí do závoje dobrodiní. Jen takový příklad: Budeme bojovat za práva dětí, aby nebyly šikanovány a znásilňovány, aby netrpěly. To je hezké, že? A jak to skončí? Někdo si potichu udělá byznys z odebírání dětí a z příjmu státních peněz. Že pak v náhradních rodinách je všechno ještě horší než v původních, to už nikoho nezajímá. Že pak stačí, aby dítě zavolalo na linku bezpečí, protože dostalo na zadek nebo muselo dělat úkoly, a už ho sociálka nese pryč? Že krásná EU zaplatí pitomá hřišťátka pro děti nebo nepotřebné turistické značky (jak bohulibé), ale zároveň nás ojebává o 300 miliard ročně (a to minimálně) odsáváním dividend, páčením renty a neplacením daní? To se, vážení, můžeme upracovat k smrti! A pořád budeme jen chudáčci, se kterými si cizí kapitál kdykoliv vytře p....l. Vykašlete se na plné koše ze supermarketů! Pojďte podporovat domácí výrobce, alespoň pro začátek těch potravin. Můžeme snad dát o pár kaček víc a koupit si míň kilo potravin neskonale kvalitnějších. Nebudeme do sebe ládovat odpadky z USA a Německa, budeme štíhlejší a zdravější. Vykašleme se na hloupý ideál konzumu! Vždyť co je víc - nacpaný teřich nebo posezení s přáteli? Jedno auto, dvě auta, tři auta- víc stále stejného, nebo procházka v lese a třeba zavařování vlastní úrody? Tři televize (kde dávají kulový) nebo podnětná knížka? Peter Staněk někde řekl krásnou věc: západní systém velkých bank a nadnárodních korporací - celý kapitalizmus současnosti - jenom onduluje vzduch. Prázdnota nad prázdnotu. A nezlobte se, i když jsem taky nadávala na "bolševika", teď na to vzpomínám jako na idylické časy, i na to, jak jsem tři dny před porodem stála stometrovou frontu na hajzlpapír. I když mi tenkrát nebylo zrovna do skoku, dnes bych měnila v mžiku. Zdravím, Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peter Stanek hovořil o ondulování vzduchu před pár lety na Vratimovském semináři.
   KR

   Vymazat
 12. Co jste si zvolili,to máte.Stát nemá zájem něco udě-
  lat.Politici se bojí,že by byli káráni ze zahraničí.
  Tak nechají národ vesele okrádat a národ je za odmě-
  nu zvolí znovu.Stačí nabídnou guláš či koblihu.Tupé
  stádo za to vhodí patřičný lístek.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 13. Joóó, paničko pozdě bycha honit.Nejdřív ty kur.y zhasly a fčíl ještě spláchly a jsme TAM!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Babiš to vzal z druhého konce, od živnostníků. Souhlasím, že daňová kázeň být musí. Pokud plnění daňových povinností živnostníky likviduje, je třeba změnit daňové sazby, ne omlouvat neplacení daní.
  Ovšem háček je v tom, že desatero- i vícero- násobně peněz nedoteče do státního rozpočtu, pro podvody a manipulace velkých firem. Tyto peníze, vzorného hospodáře Babiše nezajímají?
  Také by se měl zdanit kapitál odtékající ze země. Kdo zde realizoval zisk, nechť ho zde také investuje. Některé země to tak mají, některé dokonce vývoz kapitálu striktně zakazují. P.K.

  OdpovědětVymazat
 15. A zase plno hadajících se lidí. Můj dlouhatanský komentáž /14:30/ nikdo zřejmě nečetl a také nikdo mi neodpověděl jestli něco neví o síle, která změní tento svět. Teď to bude krátké. Nebylo by jednodušší zestátnit velkokapital a v soukromých rukou ponechat pouze takřečeno malokapital. Toto by se muselo udělat ale v celosvětovém měřítku - pochybuji, že by tento ekonomický experiment přežil v takové zemi jako naše kvůli intervenci velkého bratra. Zestátnění není žádná zlodějina, jak si lidé mysli, protože nakumulovaný kapitál není nic jiného než přivlastněná nadhodnota - celospolečenský produkt /moje poznámka - mladí již teď ani nevědí, co to je nadhodnota - viz můj komentář nahoře - 14:30 - uvádím tam stručné vysvětlení pojmu nadhodnota/. Kdyby nebyly nadnárodních firem, zmizel by důvod k válce, jak to vidime dnes. Od začátku dějin přičinou válek je nějaký majetek - třeba půda. Státy by se kvůli sporným otázkám dohodly snáz než je tomu nyní /možná nemám pravdu/. Napadlo mně jen, že v souvislosti se zánikem komunistického systému nějak přibylo mezinarodních tahanic a všude je to o penězích - ostatně pro peníze /které si nejdříve od banksterů, jak někdo zde říká, půjčil/, vyrukoval za hranice Třetí říše i Adolf Hitler. Za celých 40 let co jsme byli pod komunistickým "jhem" byl pouze jeden konflikt - kubanská krize - který mohl vést ke 3. světové válce. Nyní se mluví několik let o této možnosti neustále. Někteří říkají dokonce, že 3. světová válka již propukla. Tak se mi to jeví, že ti bolševici byli vskutku větší mírutvorci, než kapitalisté, zvlástě než kapitalistická jednička, to jest USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stát potřebuje peníze.To beze sporu.Když nepodniká,musí dřít lidi na daních.Ptám se proč tedy ta bezbřehá privatizace,rozprodávání všeho za hubičku,navíc především do rukou zahraničního kapitálu.Co nám tento ze svého podnikání vrátí?Co z toho budou mít naši lidé?A ještě s podporou(finanční)našeho státu.Rozum mi nebral a nebere logiku takového počínání.A vše pod vedením geniálních a neomylných éékonomů.

   Vymazat
  2. Pro (14:30, resp. 19:51)
   Zapojte se do občanských iniciativ a hnutí, tam jsou lidé s vizemi. Podívejte se kupř. po Socialistické solidaritě, po Socialistickém kruhu apod.

   Vymazat