Reklama

.

.

úterý 2. února 2016

Na pokraji chudoby žije 1,5 milionů Čechů ! Většinu potápí dluhy, dle průzkumu Charity...

2.2.2016   Český rozhlas
Stále více lidí žije v Česku na hranici chudoby. A to kvůli dluhům. Upozorňuje na to průzkum Charity České republiky, který humanitární organizace udělala mezi svými pracovníky. Podle nich zadlužení Češi nezvládají splácet půjčky. Nemají pak peníze na jídlo ani na bydlení. Poslední data ukazují, že na pokraji chudoby žije jeden a půl milionu lidí.


„Teď mám byt 2+1, nájem 8000. Na to nám hmotná nouze přispívá 5000,“ popisuje matka pěti dětí Lucie. Jenže byt je v jihlavském azylovém domě, kde může s dětmi zůstat pouze rok, a tak bude brzy hledat jiné bydlení.
Přibývá lidí, kteří se kvůli dluhům dostávají do problémů. Nemají peníze na bydlení, jídlo nebo oblečení.
Nemůže ale sehnat práci, je proto odkázaná na sociální dávky. S pěti dětmi však jen těžko našetří na několikatisícovou kauci potřebnou na pronájem komerčního bytu.
„Pro pětičlennou rodinu nám zůstává životní minimum 7000 korun,“ říká Lucie.

„Prvotní příčina je špatná finanční gramotnost. Zároveň můžeme hovořit o nepříznivé sociální situaci, záleží na tom, jak rychle se z ní lidé dostanou. Celoevropsky ohroženou skupinou jsou samoživitelé, kteří nedosáhnou na příjem, na který mají nárok – tedy na výživné,“ upozorňuje Lucie Benešová z Charity České republiky.

Stát od ledna zvýšil minimální mzdu, která je teď 9900 korun hrubého, pro člověka s invalidním důchodem 9300. Tato částka ale nemusí lidi k práci motivovat.
„Je to poměrně málo peněz. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že minimální mzdu pobírá 6 % populace, dotýká se to mnoha lidí. V celé Evropě se setkáváme fenoménem chudoby pracujících. Je frustrující, když pracujete a nevyděláte si ani na základní potřeby,“ vysvětluje analytička.
Sociální pracovníci tak volají po dalším zvýšení minimální mzdy. Představa Charity ČR je 12 tisíc korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce letos prosadit zákon o sociálním bydlení, který by obcím nařídil vybudovat byty pro sociálně slabé, říká šéfka resortu Michaela Marksová z ČSSD:

„Bude zavazovat obce k tomu, aby byly měly. Ale bude na rozhodnutí obcí, jak si to zařídí. Zda poskytnou svůj bytový fond. Některé možná zvolí cestu i nové výstavby.“

Charita považuje zákon o sociálním bydlení za stěžějní. „Vidíme v něm velký potenciál. Prvotní je prevence, tedy aby lidé neztráceli bydlení. V současné době jsme svědky bujaré šedé zóny, byznysu s chudobou. Je důležité i tomuto byznysu předcházet,“ věří Lucie Benešová.

Ministerstvo by mělo zákon předložit vládě do poloviny letošního roku.

17 komentářů :

 1. A co jiné národy v ČR? Ty jsou v pohodě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosim o upresneni. Jake jine narody. V jakem jsou vztahu k CR?

   Vymazat
 2. Na utečence se peníze najdou a tak přepychové bydlení,jak je jim nabízeno,to by bralo mnoho naších občanů.Už jsou zvěsti,ať se republika připraví,že letos přijde k nám velký počet utečenců.Takže Český občan půjde pod most,utečenci do prvotřídního bydlení.
  zemedelec.

  OdpovědětVymazat
 3. To je zajímavý ...a co muslimka s osmi dětmi ?
  Ta má taky problém?
  J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pakliže má u nás sociální pojištění do kterého minimálně deset let přispívala měla by mít nárok. Ale současní příchozí nikoli. Maši studenti po dokončení školy také nedostanou nic. Nebyli totiž nejméně rok zaměstnaní. S námi se totiž nikdo nemazlí.

   Vymazat
  2. Pro 14:06 - Milá pražská vlaštovko, muslimka má např. v Rakousku nárok na 620,87 Euro, dítě 223,51 Euro. Tudíž muslimka s 8 dětmi má nárok celkem na 2.408,95 Euro, v přepočtu zhruba 65.042 Kč měsíčně. Jak je to u nás nevím (a myslím, že to mnozí nevědí).
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
 4. Když má Sralbotka požehnání z EU,aby ten ksindl platil,tak máme bohužel smůlu:-(((((

  OdpovědětVymazat
 5. 13:49
  Čechy Čechům!!
  Ameriku Indiánům!!

  OdpovědětVymazat
 6. Na to, aby se po 26 letech "budování" přišlo na to, že se musí začít byty pro chudé, na to opravdu musí být "hlavy". Ještě, že většina škol u nás takové "hlavy" vychovává. Na zedníky a jiné stavební profese se "nezapomnělo", ty k nám přece přijdou z Afriky a Blízkého Východu..... Ještě se zřejmě budeme všichni divit. L.S.

  OdpovědětVymazat
 7. Louis Brandeis: "Můžeme mít demokracii, nebo můžeme mít bohatství soustředěno v rukou několika málo lidí, ale nemůžeme mít obojí."

  Otto Piffl ve filmu Raz, dva, tři: "Kapitalismus je jako mrtvý slaneček v záři měsíce. Třpytí se, ale páchne!"

  OdpovědětVymazat
 8. Je hloupé, když se navzájem poperou chudáci, kteří jsou oba nevinní. Proč tento průzkum nedělá jedna z agentur, pověřena státem, ale dobročinná organizace ?

  OdpovědětVymazat
 9. Za těch "odporných komančů" měl tzv. obvodní podnik bytového hospodářství /OPBH/ povinnost spravovat sociální byty, např. pro přicházející z výkonu trestu, mladé v nouzi, atd. Byly to byty tehdy III. a IV. kategorie. Nic moc, ale dalo se to na vlastní náklady zrekonstruovat. Výhoda byla, že nájem se pak platil jakoby kategorie zůstala stejná. Spousta takových bytů byla přidělena. Vím to, protože jsem tam na přelomu 70.tých a 80.tých let pracoval. Tak to bylo. A nechci tady číst masturbační výlevy 20.ti letých blbečků o tehdejší době.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. opět pravdivé a může si kvákat kdo chce co chce o ,,komančích"

   Vymazat
  2. Dvacetiletých ne.Když jsem se vrátil z vojenské základní služby, bylo mi pětadvacet a tak jsem si žádost o byt podal. Postupně jsem vystřídal profese kostruktér-projektant, mistr, ale ve výkonu trestu jsem nikdy nebyl, takže přednost měli jiní. Dvakrát ročně se žádost posuzovala. A nic. Na ubytovně (300 Kčs měsíčně) mne pouze kontrolovala Veřejná bezpečnost ( celkem kultivovaně, už si mne pamatovali), zda u mne nespí nějaká osoba opačného pohlaví, to by se moje body v pořadníku mohly po čase změnit. Po jednadvacátém posouzení nakonec komise došla k závěru, že garsoniéra s oknem na sever by pro mne byla vhodná a v roce 1988
   jsem se nastěhoval.Ještě mi nebylo ani šestatřicet a už jsem měl svoji vlastní adresu! Kdyby to věděla transfúzní stanice, mohla mne opět pozvat na odběr krve, ale přestávka byla dlouhá a asi jsem vypadl z kartotéky...

   Vymazat
 10. Ad 14:27
  Proč bychom měli mít smůlu my, ať ji má Sobotka, ten si ji zaslouží. Je to na nás. Morave

  OdpovědětVymazat