Reklama

.

.

neděle 21. února 2016

Nové panevropské hnutí evropských demokratů

Stanislav Blaha 
21. 2. 2016  E-republika

Bývalý řecký ministr financí Janis Varoufakis 9. února v berlínském divadle Volsbühne představil nové celoevropské levicové hnutí Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25).

Bývalý řecký ministr financí Yannis Varoufakis 9. února v berlínském divadle Volsbühne představil nové celoevropské levicové hnutí Demokracie v Evropě - hnutí 2025 (DiEM25).Deklarovaným cílem nového hnutí, jehož manifest již podepsalo více než 10 tisíc signatářů z celé Evropy, je dostat Evropskou unii pod demokratickou kontrolu občanů. DiEM25 se podle svého Manifestu chystá omezit EU-byrokracii a zajistit transparentní rozhodování na unijní úrovni. Pokud se Evropa nedemokratizuje, hrozí ji dezintegrace, varuje DiEM25 ve svém úvodním prohlášení.

Manifest DiEM25:
Přes všechny starosti o globální konkurenceschopnost, migraci a terorismus existuje jen jedna vyhlídka, která opravdu děsí evropské mocnosti: Demokracie! Hovoří jménem demokracie, ale jen proto, aby ji v praxi popíraly, vymítaly a potlačovaly. Snaží se demokracii kooptovat, obcházet, korumpovat, mystifikovat, uzurpovat a manipulovat, aby zkrotily její energii a zadusili její možnosti.

Kromě Varoufakise, který byl v řecké vládě za krajně levicovou stranu Syriza, podporuje nové uskupení například španělské levicové protestní hnutí Podemos a slovenská levicová strana SEN. Při založení hnutí přednesli další projevy barcelonská starostka Ada Colau, poslankyně za britské Zelené Caroline Lucas, britský hudebník Brian Eno, slovinský filozof Slavoj Žižek, španělský europoslanec za hnutí Podemos Miguel Crespo a zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Podle Varoufakise bude hnutí budováno na panevropských základech.


Manifest DiEM25:
Konfederace krátkozrakých politiků, ekonomicky naivních úředníků a finančně nekompetentních „expertů“ se otrocky podřizuje dekretům finančních a průmyslových konglomerátů, čímž silně poškozuje pověst Evropy a vyvolává nebezpečnou antievropskou reakci. Hrdé národy jsou poštvávány proti sobě. Nacionalismus, extremismus a rasismus se znovu probouzejí. V srdci naší rozpadající se Evropské unie najdeme jeden zlý podvod. Vysoce politický, hierarchický a neprůhledný rozhodovací proces je nám předkládán jako proces „apolitický“, „technický“, „procedurální“ a „neutrální“. Jeho účelem je zabránit Evropanům v tom, aby vykonávali demokratickou kontrolu nad svými penězi, pracovními podmínkami a životním prostředím. Cenou za tento podvod není pouze konec demokracie, ale rovněž špatná ekonomická politika...

Varoufakis požaduje transparentnější rozhodovací procesy v EU:
 • Živé vysílání ze schůzí Evropské komise
 • Zveřejňování zápisů z jednání Evropské centrální banky
 • Plné zveřejnění dokumentů z vyjednávání o obchodních dohodách TPP, TISA a TTIP
 • Povinný registr lobbistů

Manifest DiEM25:
Úzkost se stává soukromou záležitostí, roste strach z „jiného“, ambice se stávají věcí národa a politika se znovu nacionalizuje – to vše hrozí toxickou dezintegrací společných zájmů, která může být Evropě jenom ke škodě. Žalostné reakce Evropy na její bankovní a dluhovou krizi, na uprchlickou krizi, na potřebu soudržné zahraniční, migrační a antiteroristické politiky jsou příklady toho, co se děje, když se vytrácí smysl pro solidaritu.

DiEM25 navrhuje svolání ústavodárného shromáždění, které přijme evropskou ústavu. Ta by měla nahradit všechny současné evropské smlouvy do deseti let.

Zdroje:

E-republika o Varoufakisovi:
http://e-republika.cz/article3199-Co-Varoufakis-svemu-lidu-ne%C5%99ekl
http://e-republika.cz/article3237-Varoufakis%C5%AFv-plan-B
http://e-republika.cz/article3222-Tsipras-kapituloval-Varoufakis-ode%C5%A1el-%C4%8Destn%C4%9B-%C5%98ecko-na-odpis
http://e-republika.cz/article3105-Varoufakis-o-%C5%99ecke-ekonomice-pro-Democracy-Now

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde. Děkujeme!


Související články:

25 komentářů :

 1. Jak to má v názvu jakýkoli derivát slova "demokracie", tak to u zdejší bandy rudohnědých idiotů nemá žádnou šanci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co vy víte o zdejších čtenářích. Děláte si obrázek jen dle komentů, jak krátkozraké. Možná zhoubné.

   Vymazat
  2. Jste si jist, že idiocie se netýká vás?

   Vymazat
  3. 0:22

   Ano, jsem. jak jsem už dávno vypozoroval ve zdejších diskusích tak demokracie a svoboda, to jsou pro vás, komunistické pohrobky, sprostá slova.

   Vymazat
  4. Naprostý souhlas, pokud něco obsahuje slovo děmokracie, tak je to chaos a teror!! Vemte starýho Veškrnu, to je tragedie!

   Vymazat
  5. Ty pohlupavý deriváte, jasně že šanci mají jen ti, kteří mají na vlajce nejvíc hvězdiček! To oni ti ten tvůj derivát vnutí i násilím, hlavně když odpovídá jejim představám.

   Vymazat
  6. 23:21 je poplatný svému žoldu.
   Hnutí snad bude mít sílu oslovit většinu evropanů, ale jen pokud nás dříve nezaplaví muslimská vlna v rámci deklarované snahy o zánik evropských národních států vznikem (pro mocenské hráče za oceánem) světlehnědé rasy s IQ 90 jak hlásá badatel na poli vojenských strategií a globalizační fanatik pod nadvládou USA elit nad národy světa Thomas P. M. Barnett (najděte ve Wikipedii)
   Barnett přesně popsal tento cíl:
   Konečným cílem je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smíšením ras s cílem vznikem světlé hnědé rasy v Evropě. Proto musí Evropa přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců z třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby pracovali.
   Vše by mělo proběhnout v těchto třech krocích:
   1. Neomezený proud imigrantů za účelem rozpadu usazených národů a zničení jejich kultur
   Dle Barnetta nesmí žádný národ bránit přílivu uprchlíků. Speciálně se má dle jeho plánu zdesetinásobit příliv uprchlíků do Evropy. Kvůli rychle stárnoucímu obyvatelstvu si nemůže Evropa dovolit gastarbeitry, nýbrž bude muset následovat USA a otevřít všechna stavidla neomezenému proudu imigrantů. Pravicově orientovaní a imigrační politice nepřátelští politici musí být umlčeni a musí zmizet ze scény. A to rychle. K plotu na hranici Mexika se Barnett jaksi nevyjadřuje.

   2. Neomezený tok ropy, plynu a jiných surovin
   To znamená, že podle Barnetta v již globalizovaném světě nesmí národy disponovat nerostným bohatstvím. Veškeré zdroje budou privatizovány, internacionalizovány a prodávány se ziskem. Zdá se, že prvním pokusným králíkem a obětí těchto plánů je Řecko. V ekonomické oblasti bude urychlen vznik bilaterálních a regionálních zón volného obchodu. Díky smlouvě NAFTA jsou dnes Kanada a Mexiko svázány těsněji s USA, než kdy byly v 19. století spojeny státy Divokého západu.
   My dodáváme: pro Evropu urychlené přijetí smluv TTIP, CETA, TISA, EGA atd.

   3. Ničím neomezené finanční toky do USA
   Žádná vláda nesmí bránit „svobodnému pohybu kapitálu“ a bránit odcházení zisků ze země. Státy se musí dostat do vzájemné závislosti, aby nemohly existovat samy o sobě. Státy, které se tomu budou bránit, budou nahrazeny loutkovými režimy. Nepřátelé této globalizace budou zničeni, tak žádá tento fanatik globalizace jménem Thomas Barnett. „Kritiky zabijeme“. Obama to řekl mírněji: „Zkroutíme jim ruce“. USA budou poskytovat úvěry v dolarech a zásobovat centrální banky dolary. Státy nebudou smět podniknout nic, aby zabránily odchodu zisků do USA.

   4. Žádný stát se nebude smět postavit proti „mírovému nasazení“ americké armády, US soukromé militaristické agentury nastoupí na regionální „trhy“ (regional markets)
   Barett upozorňuje ale i na nebezpečí, že by se proti těmto plánům globalizační nadvlády mohl zvednout odpor i v samotných USA:
   Kdyby Američané kvůli teroristickým útokům rozhodli o stažení vojáků z Iráku, ztratili by odvahu. Naléhavým úkolem Bushovy vlády a vlády jeho následovníků by mělo být, aby dokázali trvale prodat občanům USA naléhavost války proti terorismu ( doslova anglicky „to sell the American people the long hand ahead in this global war on terrorism“).

   A říká dále:
   Chci mým americkým spoluobčanům říci zcela otevřeně: Nikdy neopustíme země GAP (General Atlantic Partners), nikdy naše hochy nevrátíme nazpátek domů. V případě, že se objeví nepřítel, který nám bude chtít překazit tyto plány, musíme porazit ve válce ty, kteří by natáhli ruce proti tomuto propojenému světu, abychom se osvobodili. Tím je strategický cíl dán jasně: Zničení všech protivníků, kteří se budou protivit globalizaci, a tím svobodám, které se díky ní otvírají. Když to bude nutné, zinscenujeme nové 11. září.
   Volič-Vilč

   Vymazat
  7. Kdybych měl tipovat, tak pomyslný práh rozpadu EU (Janisovo klip říká"desintegrace", což asi vystihuje líp to, co se nejspíéš stane) už byl překročen. Je to nastartované a připravené pokračovat samospádem.

   Na druhé straně může přijít a velmi pravděpodobně ještě přijde nějaká krizově působící skutečnost, která to celé hodí úplně jinam. Akorát těžko říct na jakou stranu. Možná budou úplně jiné problémy, jiní papaláši atd. (Tedááá - úplně jinačí problémy budou docela určitě, stačí aby to tahle skvadra vedla ještě chvíli postaru).

   Čiže zas tak moc tomu nevěřím, ale skaut i rudý pionýr mají být vždy připraveni.

   Prakticky bude dobré vědět, jak to má vypadat s organizací, členstvím a řekněme prostředky působení na politiku. Může se třeba přímo zapojit existující "národní" organizace jako SPaS nebo třeba i BR a co by se od ní v takovém případě čekalo ??

   V. Ratata


   P.S:
   Mohli byste tomu trolovi shora vyřídit (já s ním přímo mluvit nehodlám) že rudohnědé je leda tak jeho vlastní hovno, a tato okolnost je pravděpodobně též zdrojem jeho obtíží a nutkavého chování ?? Děkuji. Ano a že mu to nepřeju a že se to dá léčit. Pak ho prosím už konečně smažte, klidně můžete i s tímto mým příspěvkem.

   VR

   Vymazat
 2. Jak to říkal ten prolhanej chrchlavej šašek:"Budou Vám vychrochtžovat nezaměstnaností, nevěřte jim". O bezdomovcích a exekucích nemohl mluvit, protože by oběti "komunistického teroru" nevěděly, o čem je řeč!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A přesto vás vy zkrachovalí tragédi volí jen 13% zkrachovalých tragédů. Čím to?

   Vymazat
  2. Pořád o něco víc než má ODS či arcidarebáci z TOP, co ?

   www.youtube.com/watch?v=_vaUJOHThoQ

   Vymazat
 3. Tuto iniciativu lze vítat, Varoufakis na vlastní kůži poznal, co to je vyjednávat s EU a splácet dluh, který si na papírky EU vytiskla - to byla tak jediná práce, kterou s tím měla - prací vlastních občanů. Takže ten to má prokouklý. Když si přečtete, o co jde ve smlouvě TISA (odkaz na článek p. Lauterbachové), naskáčou vám pupínky a začnete balit svůj skrovný majetek. Nevidím z tohohle marasmu cestu ven, než že se všichni lidi v Evropě spojí a masově povstanou. Vysvětlujte, hádejte se, rozšiřujte informace, protože jedině tak, že budou i ti, kdo se zatím nezajímají, informovaní a začnou přemýšlet, získáme co nejvíc lidí. Propána, vždyť se na nás řítí tolik katastrof, že to lidstvo nezažilo! Já už to mám "za pár" do důchodu, ale co budou dělat ti mladí? K jakému otroctví je to mezinárodní kapitálová žumpa odsuzuje? Jak budou žít? Budou moci ještě vůbec založit rodinu? Nebo jim nalejou do hlavy, že bejt gay či lesba nebo případně pedofil je vlastně fajn a IN? Zdravím Pavla

  OdpovědětVymazat
 4. Musím zjistit, kde je pohřbený Gustav Husák. Položit kytičku na hrob a v duchu se mu omluvit. Já nechápal, rozmazlený ze socialismu, že existuje verbež která lže, krade a lidskému neštěstí se směje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo by to byl čekal, že se nám při té současné genocidě návratem do islámského středověku budou zdát geronti z politbyra jako sekulární světci ?

   www.youtube.com/watch?v=5OLjCZ33VNA

   www.novinky.cz/zahranicni/evropa/289880-gustav-husak-by-se-dozil-stovky-komuniste-se-sesli-u-jeho-hrobu.html

   Vymazat
  2. Gustáv Husák byl až na druhém místě. Nadřazen mu byl Vasil Biĺak. Když se mu nezdály Husákovy záměry, zavolal do Moskvy a oni už jej srovnali.

   Vymazat
  3. Je smutný, že jsou tady pořád jedinci, kteří mají chuť pokládat kytky na hroby lidem, jako byli Husák nebo Biľak.

   Vymazat
 5. Ohledně starého Veškrnu, kdybych mohl plácnout toho koně pod ním do zadku, s jakou radostí bych to udělal, aby se konečně houpal.

  OdpovědětVymazat
 6. Myslím, že jakákoliv snaha zachráit nesourodý slepenac EU je marná. Evropa není EU a EU není Evropa. Jediná šance proti USA šílencům je EAES a ODKB zahrnující všechny svrchované země Eurasie.

  OdpovědětVymazat
 7. Jestlipak se k téhle celoevropské iniciativě připojí také o.s. Nová republika?

  OdpovědětVymazat
 8. VÍTÁM vznik panevropského hnutí evropských demokratů(Demokracie v Evropě - hnutí 2025)DiEM25. Mimo jiné toto hnutí považuji za velmi potřebné a užitečné.Celý manifest DiEM25 jsem četl (http://altpress.cz/manifest-za-demokratizaci-evropy-diem25/)a nemám problém,jako prostý občan ČR a levicově smýšlející se s ním ztotožnit.Ti,který hledají odpověď na ekonomickou,politickou,uprchlickou a hodnotovou krizi Evropy v nacionalismu,primitivním autoritářství a rasismu se panevropské hnutí DIEM25 netýká.Jsem toho názoru,že tvůrce Nové republiky a většiny čtenářů tohoto webu nemá DIEM25 čím oslovit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevěřím ti, nemáš dostatečně ryčné Havlovo errr.

   Vymazat
 9. Mám pocit,že to dopadne stejně,jajo předtím.Nalezou
  tam individua,která se zajímají jen o sebe a klidně
  se otočí k občanům zády,jako ti před nimi.Vždyť tam
  jsou bývalí i současní politici,tak nemohou mít zá-
  jem o velké změny.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 10. Nestojím o žádnou demokratizaci EU. Chci vystoupit z EU. Dost už bylo různých protektorátů a při slově pánev romských se mi otevírá kudla v kapse

  OdpovědětVymazat
 11. Varufakis a v berlínském divadle. To jo, to nás spasí. nevěřím mu. Kdyby bylo jeho hnutí nějak nebezpečné NWO, tak by určitě neměl prostředky žít na volné noze a v Berlíně /sic!/ organizovat cokoliv..Já mu nevěřím.

  OdpovědětVymazat