Reklama

.

.

sobota 27. února 2016

Nové tarify za elektřinu a podivné stíhání paní Vitáskové

Martin Matouš
27. 2. 2016
V říjnu roku 2015 byla Energetickému regulačnímu úřadu ČR (ERÚ) předložena nová koncepce nových tarifních sazeb (NTS) pro platby za elektřinu. Rozhodující pro celkovou cenu za odběr elektřiny již nebude stav elektroměru, ale velikost hlavního jističe. Tato změna se dotkne většiny domácností zvýšením ceny. NTS odmítla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková podepsat do doby, než budou předělány, aby nepoškozovaly domácnosti.


Oldřich Rambousek o NTS ve svém článku z 31.1.2016 mimo jiné píše:

Příklad: mám domácnost plně elektrifikovanou bez el. topení, hlavní jistič třífázový 25A. Jelikož se doma zdržuji poměrně málo, mám roční spotřebu cca 400 kWh. Distributor i obchodník ČEZ, sazba Standard e-tarif D02d. Dle dnešních podmínek zaplatím za rok 3 186 Kč, dle NTS 7 395 Kč, tedy o 4 209 Kč více (zvýšení o 132%). Můžu se snažit změnit tarif na Standard e-tarif D01d- je bezúspěšné, jelikož z dnešních 2 412 Kč zaplatím dle NTS rovněž 7 395, je ještě více o 4 982 Kč (zvýšení o 206%).

Samozřejmě zvýšení se netýká jen domácností a rekreačních objektů, jak je prezentováno, jde i o garáže. Běžnou průměrnou spotřebu mám 1 kWh za odečtové období, nejmenší jistič jednofázový 6 A, sazba Standard e-tarif D01 d. Dnešní fakturace za dodávku elektřiny (rok) je 347 Kč, po zavedení NTS 1459 Kč. Myslíte snad vážně, že budu platit za spotřebovanou 1 kWh 1459 Kč? V tomto případě bych okamžitě odběr odhlásil, narážím však na problém napájení elektronické ochrany garáže.

Celý článek si můžete přečíst ZDE na www.parlamentnilisty.cz.

Pokud si chcete spočítat jak konkrétně by se zavedení NTS dotklo ceny za elektřinu oproti současným tarifním sazbám (STS), lze si provést vlastní výpočet pomocí této SROVNÁVACÍ KALKULAČKY.

NTS zatím neplatí. Nad tématem probíhá bouřlivá diskuse. Svá stanoviska hájili 18.2.2016 energetici proti občanům i v pořadu ČT Michaely Jílkové Máte slovo. Jak se jim to dařilo můžete posoudit sami ZDE.

Jedním z účastníků diskuse u paní Jílkové byla předsedkyně ERÚ, která byť stála na straně energetiků, de fakto hájila zájmy občanů. Právě ona zablokovala sporné NTS. Jak dlouho se jí to ale bude dařit je velice sporné. Dne 22.2.2016, tedy za 4 dny od jejího vystoupení v ČT si vyslechla rozsudek, který ji posílá zatím nepravomocně do vězení na 8,5 roku za vytvoření podmínek k neoprávněnému vydání licencí na provoz dvou solárních elektráren.

Co o případu píší pozorovatelé:

V kauze jde o dvě solární elektrárny synů miliardáře Zdeňka Zemka. Ty dostaly licenci 31. prosince 2010 jen pár hodin předtím, než se o polovinu snížily výkupní ceny elektřiny. Proto mají obě elektrárny garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Podle vyšetřovatelů přitom elektrárny na konci roku nesplňovaly podmínky pro udělení licence. Pokud by ale zařízení získala povolení až v roce 2011, dostaly by elektrárny za každou megawatthodinu jen 5500 korun.

Soud uznal obžalovanou vinnou tím, že nezmařením záměru její podřízené Michaely Schneidrové neodebrat licence fotovoltaickým elektrárnám Zdeněk-Sun a Saša-San jí pomohla spáchat zločin. Jakým postupem či nástrojem zločinného výsledku dosáhla, není z dokazování jasné. Vitásková nastoupila do úřadu až v létě 2011, tedy více než sedm měsíců po udělení licence...

Jak to, že ten, kdo tyto dotace před předsedkyní Vitáskovou skutečně schválil, nikde v kauze nefiguruje? Že ještě nebyla Vitásková ve funkci, že ještě nebyla předsedkyní ERÚ? No a co? Blokuje vyplácení peněz solárním baronům a může mluvit do energetiky na výstavbu Temelína. ---- A takovýto člověk je zločinec! Také vám tyto výroky připadají až natolik uhozené, až je vám trapně?

Tak se držte stolu, nebo židle: pani Vitásková podala trestní oznámení na syny miliardáře Zemka na podezření zneužití dotací kvůli licencím na ony dvě solární elektrárny. Policie tato trestní oznámení odložila, jakože se nic nestalo. A následně policie obvinila - hádejte koho? Přece předsedkyni Vitáskovou, že zvýhodnila ony dva syny, na které podala trestní oznámení.

Alena Vitásková, která, jak je výše uvedeno, zablokovala účinnost NTS, které se dotknou každé domácnosti v ČR, rovněž ve svém úřadu podnikla různé kroky, které ohrožují příjmy držitelů neoprávněně nabytých licencí, ale vynášejí také na denní světlo otázku po odpovědnosti původců počátečních nesmyslných cenových pravidel a také po zavinění bývalého vedení ERÚ, za jehož působení docházelo k nezákonnostem při vydávání licencí. Vývoj směřuje i ke zkoumání možného korupčního pozadí vydání některých licencí včetně možného majetkového propojení některých veřejných činitelů se solárním byznysem. V zkratovém vidění ohrožených je Alena Vitásková veřejný nepřítel č.1, kterého je třeba „zaříznout“.

Přímo bouři nevole vyvolala předchozím prohlášením, že do cenového rozhodnutí pro r. 2016 nezahrne podporu obnovitelným energetickým zdrojům (majitelům solárních a vodních elektráren či bioplynových stanic), které nemají tzv. notifikaci, čili jejichž podpora nebyla schválena Evropskou komisí.

Ve hře je 42 miliard, jejichž nevyplacení by přivedlo některé majitele obnovitelných zdrojů do velkých ekonomických nesnází. Vyjednání notifikací s Evropskou komisí je v pravomoci Ministerstva průmyslu a obchodu.

Co na to říká sama Vitásková? „Celý případ je jen součástí tlaku na mou osobu, abych se vzdala funkce. Fotovoltaické elektrárny byly totiž využité k tunelování státu. I Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že podpora těmto obnovitelným zdrojům byla nastavena nehospodárně.“

Výše uvedené citace jsou výtahem z těchto zdrojů: ČLÁNEK1, ČLÁNEK2, ČLÁNEK3, ČLÁNEK4

Celá kauza je velice medializovaná. Na internetu lze nalézt spoustu dalších informací.

20 komentářů :

 1. Pokud vyštvou paní Vitáskovou z ER'U, Čeká nás postupné výrazné zdražování elektřiny. V tomto státě jsou totiž preferováni ti, kteří mají nejvíc.Největší majetky, největší příjmy. V cenách všech komodit už jsme i předehnali Západ. Ale mzdy a platy silně za Západem pokulhávají.

  OdpovědětVymazat
 2. Za vším hledej ženskou,nebo Babiše.
  Nějak se u toho nepíše,že velké firmy,chtějí snížit proplácení na obnovitelné zdroje,proto to musí doplatit malý odběratelé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bože, co máte pořád s tím Babišem ?
   Ten v tom nehraje žádnou roli !

   Vymazat
 3. Tlak na paní Vitéskovou, aby odstoupila, trvá již několik let. Zkoušelo se leccos. Naposledy ji chtěli odvolat podle pravidel služebního zákona. Co jiného lze z toho odvodit, než že její odsouzení je účelové. Sami vědí, že žaloba je na vodě, proto požadují její odstoupení, již jen proto, že stanula před soudem. Sobotka lže, když NTS dává za vinu jí a požaduje diskusi, jako by ji paní Vitásková nechtěla. Jde o silnou osobnost, když dokázala tolika protivenstvím odolat. Držím jí palce,protože jsou-li na ni všichni jako sršni, asi dělá svou práci dobře. JIž Jan Werich říkal, ře se vraždí za dobré nápady, kdyby se vrždilo za blbé, že bay bylo spousta bytů volných. BV

  OdpovědětVymazat
 4. Nemohu posoudit vinu či nevinu paní Vitáskové.Na to
  mi chybí relevantní informace.Je však nepohodlná!
  Nechce poskakovat,jak jiní pískají.PČR jsou bandité
  a mafiáni.Policii se nedá věřit ani ťuk.PČR je zce-
  la na straně podvodníků,zlodějů a vrahů.Jejich vy-
  šetřování a výsledkům se nedá věřit.Pravděpodobně
  je přesnější výmysl chorého mozku než šetření PČR.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Tlak na paní co se zastala peněz nás všech může být jaký se jim zachce,protože jste národ pitomců a místo aby jste vyšli do ulic tak necháte Vitáskovou sedět a budete zase!!!platit jak mourovatý a oni to vědí že jste národ dementních remcalů.Co chcete od národa kde bačuje kdejaký irko.

  OdpovědětVymazat
 6. Nemá cenu se opakovat a donekonečna vyvracit již mnohokrát vyvracené nesmysly, kdo chce žít v zajetí svých představ, ten se jich nikdy nevzdá bez ohledu na fakta. Některé věci však stojí za ilustraci:


  Zvlášní způsob bránění nové tarifní struktuře v podání Aleny Vitáskové… (;-).

  - „Cílem ERÚ je motivovat zákazníky k optimalizaci jejich požadavků na síťová připojení. Ta jsou mnohdy zbytečně naddimenzovaná a zákazníci si tak rezervují příkon sítě, který plně nevyužívají. Například šetrnější elektrospotřebiče snižují spotřebu domácnosti, rezervovaný příkon sítě odběrného místa však v rámci tarifu zůstává ve stejné výši. Správným nastavením velikosti svého požadavku na elektrizační síť mohou zákazníci ušetřit, celkově se také sníží i nároky na celou infrastrukturu. Provozovatelé soustav pak mohou přesunout část svých investičních plánů do oblastí chytrých technologií, místo pouhého rozšiřování a posilovaní elektrizační soustavy,“ sdělila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

  - Podle předsedkyně ERÚ A. Vitáskové bude mít nový tarifní systém hned několik pozitivních dopadů. „Cílem této změny je nastavení spravedlivého principu úhrady regulovaných plateb, který bude zákazníkům dávat správné signály pro další bezpečný rozvoj soustavy a nebude zvýhodňovat jednu skupinu zákazníků na úkor ostatních. Tato změna nevyvolá navýšení celkových regulovaných plateb, jde pouze o jejich rozdílné rozložení. Všechny tyto změny byly připraveny s ohledem na nutnost zamezit výrazné skokové změně cen pro většinu skupin zákazníků. Kromě zvýšení stability elektrizační sítě a zvýšení bezpečnosti dodávek může dojít u řady odběratelů spíše ke snížení výše plateb za regulované služby. Zároveň to v budoucnu umožní reagovat na další technologické novinky bez nutnosti měnit celý systém. Chtěli bychom, aby nová tarifní struktura fungovala opět nejméně 20 let bez podstatných změn,“ uvedla A. Vitásková.

  http://www.eru.cz/documents/10540/1130534/20151023_TZ_revoluce_elektrina.pdf/b9213e9c-eb41-4aaa-8136-e0593028d43c

  Aneb "po ovoci poznáte je."

  Tož si užívejte svých představ o Aleně Vitáskové… (;-).

  Zdraví Vás
  JiB

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ANO - jste jeden z mála, který si všímá toho, co Vitásková skutečně dělá a toho co říká na veřejnosti. Konec konců i ten propočet nových tarifů zosnovala ona sama a teď se tváří jako oběť.
   Co se týče solárů, tak by měl před soudem stát hlavně její předchůdce v úřadu - ERU. Nicméně starý Zemek je profláknutý takovým způsobem, že se divím, že dosud mu nepropadl veškerý majetek - podvádí stejně jako Koláček. Tam konec konců žalobu podávala, až sama začala být vyšetřována, že ERU přidělila licenci nedostavěné elektrárně.

   Vymazat
  2. Děkuji, jinak Vás můžu ujistit, že ani předchůdce Vitáskové pan Fiřt nenese zodpovědnost za solární průšvih. ERU totiž nemá kompetenci zákonodárné iniciativy, ale jen výkonné v rozsahu daném zákonem. Fiřt sice ve věci solárního boomu 2010 slouží jako oblíbený fackovací panák, ale ten jen postupoval dle platných zákonů. Odpovědnost za solární boom nese však někdejší ministr MPO Vladimír Tošovský (nom za ODS) a celá Fischerova vláda. Ale to by bylo na dlouhé vyprávění.

   Zdr.
   JiB

   Vymazat
  3. Stejný komentář, jak u podobného článku o dva články výše, tedy i moje stejná ospověď:

   No, ono to tak docela není, jak píšete. Na Webu "Ekonomický deník" - http://ekonomicky-denik.cz/vitaskova-sobotkovi-nebyt-me-spotrebitele-by-za-elektrinu-platili-vice/, najdete inforrmace, KDO byli ve skutečnosti autoři NTS. Kousek z toho ocituji:

   Současná šéfka Energetického regulačního Alena Vitásková na kritiku reagovala dopisem pro premiéra Sobotku, ve kterém oznamuje, že nové tarify připravoval expertní tým, kde byly zástupci ČEZ, E.ON., PRE a jiných velkých hráčů. Podle ní tak návrhy nových tarifů, které mohou poškodit především malé odběratele, vytvořili především velcí hráči na trhu. „V listopadu 2015 jsem tedy stála před rozhodnutím, zda nové tarify zavedu. Šla jsem do rozporu s doporučením expertního týmu, oponentních posudků a odmítla jsem novou tarifní strukturu podepsat. Naopak jsem nařídila veřejný konzultační proces se všemi občany České republiky. Zároveň jsem informaci o novém tarifním systému zaslala k diskuzi všem členům vlády, do Parlamentu a do Senátu ČR i na další místa,“ uvádí Vitásková v dopise. - konec citátu.

   Zajímavý je i obsah dopisu, který paní Vitásková zaslala předsedovi vlády. Najdete ho v PDF formátu zde: http://ekonomicky-denik.cz/wp-content/uploads/2016/02/vitaskova.pdf.

   Myslím, že po přečtení těchto materiálu, získáte i Vy jinou představu o paní Aleně Vitáskové.

   Vymazat
  4. Nobody 27. února 2016 21:57
   Ano stejný komentář, jako u článku výše, protože jsem jej původně omylem pověsil k tomu předchozímu článku, ale psal jsem jej pro tento článek (Hledal jsem totiž na netu link a když jsem se vrátil na NR, tak jsem si nevšiml, že na toto téma jsou zde již dva články), tak sem ten svůj zkopíroval zde, kde měl původně být. Proto i zde skopíruji mou odpověď.:


   „Ale kdeže, Vitásková jen kalí vodu. Stanovení tarifů je zcela v kompetenci ERU! Přičemž by je měl stanovit na základě svých vlastních propočtů. To že si vytvořila pracovní komisi, která není složena z jejich pracovníků, ale největších hráčů na energetickém hřišti - ČEZ, E.ON., PRE – je jen ukázkou toho čí zájmy ve skutečnosti Alena Vitásková hájí. Vše ostatní jsou jen takové jalové řeči.

   Prostě vitásková nechla těm, které má regulovat, ať si napíší vlastní pravidla hry a teď se tváří, jakože ona nic, že ona vlastně brání zájmy občanů.

   Je to zdatná hééérečka nic víc.“

   Zdr.
   JiB

   Vymazat
  5. Informační institut upozorňoval na nestandardní chování Energetického regulačního úřadu již v době, kdy toto téma bylo aktuální. Poukazovalo se na netransparentní chování tohoto úřadu zodpovědného za regulaci českého energetického prostředí:
   •Informační institut vydal v říjnu 2010 „Průběžnou zprávu o problematice obnovitelných zdrojů“. Analýza upozorňuje na skutečnost, že Energetický regulační úřad selhal, když nevyužil všech svých pravomocí daných zákonem ke snížení investiční atraktivnosti obnovitelných zdrojů, ba dokonce zcela jednoznačně přispěl k jejich zvýšení, když prodloužil dobu životnosti u fotovoltaických elektráren vlastní vyhláškou z 15 let na 20.
   •Na základě tohoto dokumentu Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dne 6.10.2010 svým hlasování přijal usnesení, kterým měl požádat ERÚ o předběžný návrh textu cenového rozhodnutí s detailní důvodovou zprávou, kterým se stanovuje cena příspěvku na OZE na rok 2011. A to z důvodu, že ERÚ odmítl doložit, jak spočítal, že při instalovaném výkonu 1 600 MWp je příspěvek 547 Kč/MWh.
   Vitáskové předchůdce v čele Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt zjistil pochybení svých úředníků až když o tom štěbetali vrabci na všech střechách a aby očistil svůj štít. začal řízení na odebrání licencí. Tím umožnil policii, aby škodu na veřejných financích vyšetřila. Jenže pak Fiřta vystřídala ve funkci Vitásková. Její podřízená řízení přerušila s vědomím předsedkyně.
   Řízení na odebrání licence muselo být přerušeno a policie musela přerušit také vyšetřování.
   Vypadá to, jako by paní Vitásková hrála na všechny strany a všem říkala jen to, co chtějí slyšet. nicméně si stále myslím, že i její předchůdce - pan Fiřt má máslo na hlavě, protože nejen za schválení kalkulací solárů nesl přímou odpovědnost, ale věděl i o pochybném připojování !
   PS - ostatně i já jsem byl pracovníky ČEZ kontaktován o možnosti ekonomicky výhodné výstavy solárů .....
   SID

   Vymazat
  6. Anonymní 28. února 2016 13:51
   SIDe, on se ten chleba lámal poněkud jinde a tam ten Fiřt skutečně dělal co měl. Tomu věřte. Již jsem to psal pod prvními články o Vitáskové cca před měsícem. těch příčin bylo více, jedna však byla hlavní a za tu Fiřt nemohl.
   Zdr.
   JiB

   Vymazat
 7. Fantastická je především podpora distribuovaných sítí. U Jílkové tvrdili experti z ERU, že zdražení plateb za elektroměry je důsledek přebudování jednosměrné "silnice" od výrobce ke spotřebiteli na síť ,která umožňuje mnoha malovýrobcům zapojení do distribuce. A dále tvrdili, že díky tomu náklady na distribuci elektřiny stoupnou mnohonásobně, stejně jako cena elektřiny. Proč tedy stát vznik distribuované sítě nezakáže, když to vede ke zcela nesmyslnému růstu cen? Proč takový naprosto protiekonomický vývoj podporuje? Přece razantní růst nákladů na elektřinu popírá naši konkurenceschopnost a ničí celou ekonomiku, nejen okrádá malospotřebitele. jogín

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 27. února 2016 21:18
   Nemůžete všemu věřit.
   Cíl je jediný. Slevnit elektřinu velkoodběratelům, zvýšit zisky distributorům a náklady přenést na maloodběratele.
   Nebo, proč myslíte, že v pracovní komisi kromě ERU, zasedali distributoři a Asociace VELKOODBĚRATELŮ?! Zástupce maloodběratelů nebyl žádný! Překvapí pak někoho výsledek?

   Zdr.
   JiB

   Vymazat
  2. Anonymní 27. února 2016 21:18
   Děkuji Jib, za toto jasné shrnutí. V záplavě informací, totiž nezaslouženě zapadl, tento „drobný“ detail, transformace rozvodných sítí. Jako další problém v pozadí je, nakolik se na onom přebudování, budou finančně podílet samotní majitelé, rozvodné soustavy. P.K.

   Vymazat
 8. Typické pro dnešní dobu: jak se objeví kauza, zaplaví se veřejnost opačnými informacemi. Ať se pobaví hledáním kdo má pravdu. A v této situaci se pak děje vše, hlavně tvorba zákonů, podle přání lobbistů, s posvěcením skorumpovanými poslanci. I toto je, když se to donmyslí, významný příspěvek k zániku evropské civilizace. Děda.

  OdpovědětVymazat
 9. Pí Vitásková je nevinná

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ke skokovému zdražení elektřiny pro domácnosti, jak ho navrhl Energetický regulační úřad (ERÚ), není nyní důvod a na straně ERÚ se stala chyba. Uvedla to v nedělních Otázkách ČT náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro sekci energetiky Lenka Kovačovská.

   Vymazat
 10. Bude potrestán každý, kdo má prázdný byt a nespotřebovává el. energii. Mám byt a nebydlím v něm, podle kalkurátoru ERU prodělám ročně něco okolo 2.500,-Kč. Tam kde nyní bydlím, mám dvoutarifní složku a neprodělám ani jedinou Kč, pokud si pohlídám minimální koeficient 0,91 mezi VT a NT (ten koeficient je poměrem mezi oběma složkami).

  Co se objektů s jednotarifní složkou týká, tuším že nula od nuly pojde již při spotřebě okolo 1,2 MWh ročně...

  OdpovědětVymazat