Reklama

úterý 9. února 2016

Nové tarify za elektřinu: Zásadně přepracovat. Nezavádět nové sociální dávky, spolkl by je ČEZ


Hnutí Duha
9. 2. 2016

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a Komory OZE

pondělí 8. února 2016

Nové tarify nesmějí zvyšovat domácnostem účty za elektřinu a bránit jim v šetření i vlastní výrobě elektřiny. Dál musí platit, že šetřit elektřinou je finančně výhodné. Proto podíl paušálních plateb na ceně za její distribuci by neměl překročit 30 % – zhruba dvojnásobek současného stavu [1]. Tento limit navrhují experti Hnutí DUHA a Komory OZE. Zároveň odmítají návrh na zavedení nové „kompenzační“ sociální dávky: miliardu či víc ze státní pokladny by totiž každoročně získal ČEZ a další energetické firmy.


Experti Hnutí DUHA i Komory obnovitelných zdrojů uvítali vstup premiéra Sobotky do debaty o nových tarifech elektřiny, když slíbil, že nebudou mít negativní dopad na domácnosti. Zavedení nových sociálních dávek je však scestné. Řešením je zcela přepracovat návrh ERÚ tak, aby i dál platilo, že šetřit elektřinou znamená současně snižovat výdaje.

Zavedení nových sociálních dávek není řešením z těchto důvodů:

●   Činily by nejméně 900 miliónů ročně, patrně ale násobně víc [2]. Tuto sumu by stát vyplácel domácnostem, kterým nové tarify zdraží elektřinu proto, že si nemohou snížit jističe.
●   Nové dávky by nevyřešily to, co je podle energetických společností a ERÚ problém a proč nové tarify navrhují (příliš veliké jističe).
●   Stamilióny až miliardy korun ročně by vyinkasoval ČEZ a další energetické společnosti.
●   Navržené dávky by řešily jen následek (zdražení elektřiny pro statisíce domácností), nikoliv příčinu problému: špatně konstruovaný princip nových tarifů. Od zveřejnění návrhu elektrikáři a další experti opakovaně upozorňují, že problém zbytečně velikých jističů je v případě domácností – na rozdíl od průmyslových firem – chiméra. Týká se totiž jen velmi malé části domácností a jen u zlomku této menšiny lze jističe snížit, aniž by došlo k porušení závazné technické normy či k ohrožení domácnosti požárem nebo snížení jejich životního standardu.

Zástupci Hnutí DUHA s Komory OZE společně navrhli, aby podíl paušálních plateb na ceně za distribuci (tzv. regulovaná složka) v žádném z tarifů při průměrné spotřebě nepřekročil 30 %. V rámci tohoto limitu lze ještě motivovat spotřebitele k efektivnímu nakládání s elektřinou a změna tarifů bude sociálně spravedlivá. Podobnou výši paušálních poplatků platí například spotřebitelé v Německu a Rakousku.

Experti z Hnutí DUHA a Komory OZE dále upozorňují, že navržené tarify mají další vady: například penalizační platbu za to, že si spotřebitel vyrábí elektřinu sám. Výrobou elektřiny z malých obnovitelných zdrojů, dnes typicky fotovoltaických panelů na střeše, ale i malých vodních elektráren či malých kogenerací totiž šetří “špinavou” elektřinu ze sítě podobně jako úsporné spotřebiče.

Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Nové tarify pro domácnosti jsou paskvil založený na mylné představě, že si lidé mohou snižovat jističe, jak je napadne. Řešit to zavedením nové sociální dávky na jističe zásadně odmítáme, protože to nevyřeší hlavní příčinu problému – od základu špatně postavený návrh. Odmítáme akceptovat, aby výsledkem celé operace “nové tarify” bylo, že státem vyplacené miliardy coby kompenzace za zdražení elektřiny skončí na účtu ČEZu a dalších distributorů.“

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, řekl:
„Je načase, aby ERÚ návrh stáhl a přípravu začal znovu a zcela jinak: s ohledem na dopady na všechny odběratele, v otevřené široké debatě a s úplnými údaji o skutečných nákladech na provoz sítě od distributorů.“

Jakub Halamíček, expert Komory OZE a CAFT, řekl:
„Zavádět penalizační platbu za to, že budu šetřit elektřinu ze sítě tím, že si ji vyrábím sám levněji a čistě – je podobné, jako by se stát rozhodl zavést pokuty za nákup úsporných žárovek a moderních spotřebičů s nízkou spotřebou. V obou případech přece snižuji spotřebu elektřiny.“

Poznámky:

[1] Současná výše podílu paušálních nákladů představuje u průměrné domácnosti a dvou nejrozšířenějších tarifů (D02d a D25d) 15-20 % regulovaných plateb (tzv. ceny za distribuci).

[2] Přesné podklady o počtu a rozsahu případně zasažených domácností k dispozici – logicky – nemáme. Premiér Sobotka to dal za úkol připravit ministru Mládkovi na základě dat ERÚ a distribučních společností. Nicméně pro hrubý výpočet lze odhadovat podle reakcí veřejnosti takto::
• zdražení elektřiny se bude týkat 10-30 % zákazníků na nízkém napětí (10 % dle ERÚ, Hnutí DUHA ale odhaduje podstatně víc – podprůměrnou spotřebu, která by znamenala zdražení, má asi třetina domácností),
• jako modelové zdražení si vybíráme částku 1 500 a víc korun za rok,
• jde tedy o 580 tisíc až 1,75 milionu domácností (10-30 % z celkových 5,8 mil. domácností), které by platily (a měly od státu dostat na dávkách) nejméně 1 500 korun. Tedy 900 milionů až 2,6 miliardy korun ročně.

24 komentářů :

 1. Kroupa Frantisek9. února 2016 12:26

  Poznámka:
  Vzhledem ke specifiku ČR (víkendové stavby), se hlavně jedná o zvýšení plateb "za nic", kdy cca polovina roku je spotřeba minimální, tak se zvýší problematická platba za jeho "vlastní" jistič občana,i s případnou přirážkou na jeho zvýšení, aby platby byly trvalejší a vyšší. Nebudu k tomu provádět výpočty, ty už dělali jiní. Je to jako u všeho, lidé šetří, a tak je nutno přijít s "paušálem", který jim to šetření zproblematizuje. Ale nikomu nevadí bezplatný přenos energií přes ČR z Německa DO RAKOUSKA, a problémový technický stav který řeší ČEZ z vlastních prostředků, aby zabránil "blackoutu". Gerontusinza

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, přenosy z Německa do Rakouska velmi zatěžují naši přenosovou soustavu a vlád s tím nic nedělá. Opět břímě hodila na občany, kteří se nemohou bránit. Fuj, velebnosti, chce se mi zvracet!

   Smazat
 2. 12:26
  přesně tak; myslí si ,že jsme debilové...!
  j.

  OdpovědětSmazat
 3. Blázníte, co zase nového chcete vymýšlet. Vždyť ten současný návrh je dobrý. Důchodci, chataři a garážníci zaplatí více peněz a exministr Urban si přijde na své desátky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, pravda, co se starýma? Jen ujídají mladým, že?!

   Smazat
  2. Hanlivý mail obvinil ČEZ z pasti na zákazníky
   27. srpna 2007 11:37

   Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/hanlivy-mail-obvinil-cez-z-pasti-na-zakazniky-fao-/ekonomika.aspx?c=A070827_113721_ekonomika_maf
   ČEZ nám to už předvedl jak nás obrat.
   Převedl automaticky všechny do tarifu Comfort a zkasíroval za každý elektroměr 120 Kč za rok. Při 4 milionech hodin (byty, chaty garáže)to je prima kšeft. 4 miliony x 120 = 480 milionů? No neberte to. Kdo se neohradil, ani o tom nevěděl.
   Platba podle jističe mi připadá asi jako platba za vodu nikoli podle odběru v m3, ale podle průměru potrubí?! Možná se toho dočkáme i od vodáren?!

   Smazat
 4. Tu bandu,která vymýšlí zákeřné způsoby jak nás občany co nejvíce okrást je třeba fyzicky likvidovat věšet a střílet jak škodnou zvěř-přemnožené divočaky a podobnou škodnou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale fuj, nešlo by to nějak humánněji? Například nějakým pesticidem - vlastně politikocidem?

   Smazat
  2. 15:44 Ano, tak, humánněji. Jsou lepší možnosti. Vzpoměl jsem si na úsloví " s čím kdo zachází, s tím také schází". Děda.

   Smazat
 5. Už jste někdy zažili, aby ČSSD splnila své sliby? A vynechala snad některá z polistopadových vlád příležitost, jak oškubat především ty nejchudší i o tu almužnu, co za svou práci dostávají? Já tedy ne. T

  OdpovědětSmazat
 6. To bych rád věděl, proč admin vystavil i tady ta kravstva o Duhy.
  J. Hruška

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Hruško, prosím, rozveďte svoji zatím velmi strohou myšlenku. Popište nám neználkům ona "kravstva". Za redakci předem děkuji.

   Smazat
  2. ROMAN PŘEDAL PROG škole kterou vedl Klaus ml. téměř STO MILIONŮ KORUN Z KAPES OBČANŮ ŠESKÉ REPUBLIKY

   Smazat
 7. NEJSME ČEZKO!!!
  MY JSME ZAPLATILI TEMELÍN FIRMY NE
  GAUNEŘI NEMĚLI DO ČEHO INVESTOVAT NAKRADENÝ KAPITÁL, ABY VYPRALI PENÍZE, TAK JIM TI VOBŘEZANÍ HAJ. ZLOVÉ PRODALI KUS ČEZU

  Temelín měl stát do roku 1992! Cena byla stanovena na 32 miliard Kčs!!!
  Dostavoval se o několik roků déle a pí Klausová nám za něj naúčtovala více jak trojnásobek původní ceny!!!
  Kw/h vyvážíme do Německa za 0,90 Kč a občané platí pětinásobek této ceny!!!
  Třetina ČEZu je v soukromých rukou!!!

  ZNÁRODNĚTE ČEZ
  STANOVTE PEVNOU CENU PRO FYZICKÉ OSOBY V HODNOTĚ TROJNÁSOBKU VELKOOBCHODNÍ CENY A PAUŠÁL VE VÝŠI STO kČ NA ELEKTROMĚR
  OSTATNÍ ZAPLATÍ VELKOODBĚRATELÉ, VČETNĚ DOTACÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ!!!

  pokud toto vláda neudělá může si podat ruce s gaunery, jako je Roman nebo Klaus ml.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kterého Klause ml. myslíte. Já znám jen toho, co učí, a musím říct, že s jeho texty vesměs souhlasím. Tak kterého gaunera Klause ml. myslíte. A proč? Marek

   Smazat
  2. 15:48 Klaus ml. má bratra, šedou eminenci v ČEZu, ostatní si vyguglujte.

   Smazat
  3. Díky za info. Zdravím. Marek

   Smazat
 8. Nevím,jaký má vliv velikost jističe na mojí spotřebu elektřiny. Mám jistič 25A a spotřebu 3 tisíce KW a podle toho,co vytrubují když snížím jistič na 20 A tak mi klesne spotřeba a budu tím pádem i méně platit ? neumětelové !!!Chcete zdražit elektřinu,tak jí debilové zdražte,ale nevymýšlejte 3,14čoviny z jističema !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php?typ=doma

   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/11/15/revoluce-v-tarifech-elektriny-prijde-v-roce-2017-pripravte-si-srajtofle/

   Děda.

   Smazat
 9. ROMAN PŘEDAL PROG škole kterou vedl Klaus ml. téměř STO MILIONŮ KORUN Z KAPES OBČANŮ ČESKÉ REPUBLIKY

  http://zpravy.idnes.cz/financovani-porg-a-martin-roman-d35-/domaci.aspx?c=A140122_200316_domaci_ert

  OdpovědětSmazat
 10. Proboha! spočítal si někdo z vás, kolik ho ta elektřina bude stát podle nového výpočtu? Co tak blbě ječíte? Vsadím se, že pro většinu důchodců to bude levnější. Když něčemu nerozumím, držím hubu a napřed si o tom něco přečtu (i od druhé strany, nejen prolhaných "zelených").

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jdi do prdele zmetku (Urbane)

   Smazat
  2. Chytrolíne 20:29 - předveď výpočtem, jak to bude "pro důchodce levnější". Včil se hukáž.

   Smazat
  3. 20:29 Tak pro mě + asi 4500.- (důchodce, venkov, zahrada, les, drůbež, topení dřevem).
   Pro souseda, drobný zemědělec, + asi 10 000.-
   A vy tak "blbě neječte". Děda.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.