Reklama

.

.

pondělí 1. února 2016

Otevřený dopis panu prezidentovi ve věci peněz nás občanů

Josef Mrázek
1. 2. 2016
Sotva někoho překvapil výsledek srovnání kupní síly českých, německých a rakouských mezd a platů, které uveřejnily odbory, a vyšla nám zhruba polovina toho, co oběma sousedům. To mi připomnělo listopad 2013, kdy ČNB zaútočila na českou korunu. A tehdy mne napadlo, že kdyby Rada ČNB skutečně chtěla zvýšit inflaci, mohla podpořit zvyšování příjmů obyvatel, které potřebuje startovní impuls větším zvyšováním mezd ve sféře státního vlivu a v návaznost na to i důchodů a sociálních dávek. 


ČNB ukázala, že pro ni není problém natisknout startovací kapitál a ten by v tomto případě účelně sloužil a nebyl umrtven v dluhopisech. Inflace je zájmem bank, ale mírná inflace vyvolaná podstatným růstem mezd a platů je v zájmu občanů a vedlo by to také k oživení hospodářských aktivit. Je nutné blíže vysvětlit, co v této věci občané potřebují od svého prezidenta a proč to požadují právem.

Podrobnější výklad je nutný, aby se o smyslu toho, co se napíše, nedalo pochybovat.

Zmínka o „hospodářském růstu“ nemusí být důvodem k radosti, když není uvedeno, co se růstem myslí a za jakou cenu nastal a komu prospěl.

Došlo-li „k úsporám“, jde o to, kdo uspořil a na čí úkor. Příliš často to nejsou běžní občané, ale nějaká korporace nebo bezdůvodný majitel toho, co by mělo být naše.

A pak tu máme slovo „odborník“. Tam je otázka na co odborník, a pro koho pracuje. To může radost úplně rozptýlit. Ale teď již k věci.

Jde o to, aby se již u každého záměru, a tím spíše při každém rozhodování, porovnával stav před změnou s tím, co bude po změně, a aby se změny, které směřují proti tomu, čeho má být dosaženo, nedělaly. Když, například, koruna zůstává dlouhodobě těžce podhodnocená a reálné mzdy poloviční, znamená to, že exportovat je sice snadné, ale orientace na export vede k obrovským ztrátám, za vyvezenou produkci dostáváme zpět jen mnohem menší hodnoty. Trvá-li to 25 let, jde o ztráty v řádu bilionů korun, daleko převyšující náš státní dluh. Je selháním našich vlád, že takový vývoj dopustily a ponechaly korunu, aby se sama snažila a marně naznačovala, že ke zotavení touto cestou potřebuje desítky let. A neudělaly nic proti tomu, že zaměstnavatelé vyplácejí vinou špatné transformace ekonomiky běžným zaměstnancům jen asi 65% toho, co by byla mzda odpovídající produktivitě. Ale dopustily, aby se vybrané profese a manažeři utrhli od přiměřených platů.

A je ještě hůř! Místo toho, aby se podporovalo sbližování kursu směnného a kursu stejné kupní síly, to jest zhodnocování koruny, udělala ČNB na konci roku 2013 podraz na korunu tak, že „natiskla“ nepodložených 220 miliard korun s tím, že v tom bude pokračovat (do konce roku 2015 to bylo již asi 360 miliard Kč). Tak zhoršila směnný kurs zprvu o 10% na 27 Kč za euro a později o více procent, protože bez intervence by se zlepšoval, a navíc samo euro je Evropskou bankou také schválně oslabováno.

Svou akci ČNB nemohla srozumitelně vysvětlit, protože by musela sdělit, že se to hodí MMF a Světové bance a zejména držitelům amerických státních dluhopisů. A zároveň by musela vyčíslit, kolik ztratíme v zahraničním obchodě touto slevou o 10% a více . A skvěle placení „odborníci“ věc popsali tak, že to je kvůli hrozbám, kterým nerozumíme. Ale méně placení odborníci to zpochybnili, což se potvrdilo. Například zvýšení inflace na 2%, což měl být hlavní cíl, nenastalo, a to zjednodušuje výpočet škod, které intervence způsobila, a dále je zvyšuje. Při inflaci 0.3 % za celý rok 2015 můžeme počítat, že ceny v korunách zůstaly skoro stejné, ale při prodeji do eurozóny představuje vnucený kurs 27 Kč za euro slevu asi 10%, protože bez intervence by směnný kurs nebyl horší, než 24.5 Kč za euro. A protože, například v roce 2014, byl objem exportu 3628 miliard Kč, zajistila ČNB pro zahraniční stranu jen v tom roce bezdůvodnou slevu 360 miliard korun. Zaplatili za ni naši spotřebitelé, o tolik menší hodnotu jsme mohli dovézt.

To ovšem nebyla jediná ztráta. I bez této slevy poměr směnného kursu koruny (24.5 Kč za 1 euro) ke kursu stejné kupní síly (17 Kč za 1 euro) byl 24.5 : 17.0 = 1.44, což přinášelo ztrátu 30.5%. Po intervenci (při 27 Kč za 1 euro) je tento poměr 27 : 17 = 1.59, ztráta 37%. Úhrnná ztráta podhodnocením koruny, jen v roce 2014, tedy byla 1342 miliard korun. K tomu je potřeba připočítat asi 500 miliard Kč, což je nevyplácená část odpovídajících mezd a platů, která většinou končí na kontech hlavně zahraničních, ale i domácích akcionářů, jako zisk navíc. Dohromady to je více než 1800 miliard za rok. Na jednoho obyvatele z toho připadá ztráta zhruba 15 000 Kč měsíčně, takže bez ní by kupní síla vztažená na jednoho obyvatele byla více než dvojnásobná, než je, a byla by na stejné úrovni, jako u našich stejně vyspělých sousedů.

Rada ČNB se i nadále pokouší zdůvodňovat znehodnocování koruny svým hlavním záměrem, což má být dosáhnutí průběžného cíle tak zvané makroobezřetnostní politiky, za který označila 2% inflace. Občané nerozumí tomu, proč by se o něco takového mělo usilovat a vidí jen to, že jsou poškozováni a ČNB zajišťuje, aby náprava nenastala nikdy. Banka se dovolává účelově upraveného zákona o České národní bance, ale i ten hrubě porušuje. Například, určitě nejedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství (§2 odst. (1)), když násilně, nákladnými intervencemi, udržuje zhoršený směnný kurz koruny. A tím stejně nebylo dosaženo inflace slibované „odborníky“, protože domácí spotřebitelé okrádaní na mzdách a poškozovaní dražším eurem neměli možnost ani důvod vytvořit přebytek poptávky, a ani exportéři se nepokoušeli zvýšit ceny v obavě, že by narušili snadný prodej se slevou. Mírné zvýšení poptávky, vyvolané snížením cen vyjádřených v eurech, raději pokryli za použití kapacitních rezerv.

Údajného cíle, který vytýčila Rada ČNB ve službách pro zahraničí, nebylo dosaženo, ale škody byly způsobeny v plném rozsahu. Těch si média nevšímala, zato kdekdo chválil růst hrubého domácího produktu, ale bez uvedení, že je umožněn hlavně větším odbytem v zahraničí vlivem dumpingových cen. Ten vykazoval v roce 2015 meziroční nárust 4.5% a u některých komodit dosáhl dokonce 7%. Zahraniční obchod však probíhá se slevou více než 10% díky stálému znehodnocování koruny intervencemi ČNB, a tak sice více vyrábíme, ale dostáváme za to v eurech dokonce méně, než za původní nižší produkci. Že nejde o skutečný hospodářský růst vidíme na statistických údajích - vzrostl hlavně objem toho, co se pod cenou vyveze, na druhé straně investiční činnosti, jako stavebnictví, rostly mnohem méně.

Podle Vašich nedávných prohlášení, pane prezidente, jste došel ke správnému závěru, že oslabování koruny prováděné ČNB není prospěšné. Ale chystáte se jmenovat pana Rusnoka guvernérem a předsedou Rady ČNB i přesto, že se netají odhodláním pokračovat ve zhoubném díle, které provozuje dosluhující guvernér Singer. Uvedl jste, že Ing. Rusnoka považujete za odborníka. To je v rozporu s tím, co je uvedeno výše. Spíše se jeví, že nehájí zájmy České republiky.

Vy, pane prezidente, ovšem musíte přihlížet k souladu jednání členů Rady ČNB se zákonem o České národní bance, který byl novelizován bez dostatečně kritického zájmu poslanců a zcela mimo pozornost veřejnosti. Tím se stalo, že aktuální znění je více poplatné mezinárodním finančním institucím a EU, než je pro Českou republiku zdrávo. Ale i přesto postup Rady ČNB vedené panem Singerem je ve zcela dostatečném rozporu s tímto zákonem, a jde tedy o pochybení, které Vám podle Ústavy ČR dává právo chybující funkcionáře odvolat a také nejmenovat jejich pokračovatele, kteří se ke stejným chybám hlásí.

Je na nás, občané, abychom pana prezidenta v této věci podpořili a spolu s ním usilovali o navrácení ČNB do služeb České republiky.

37 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. OSV VÍ,ŽE K NOVÉ REPUBLICE JE TAK DALEKO,ŽE NEEXISTUJE DALEKOHLED,KTERÝM BYCHOM TAM DOHLÉDLI.

   Odborník je člověk,který zná stávající stav a je schopen drobných evolučních úprav.Systémových změn však odborníci schopni nejsou.Na to je třeba vizionářů.Vzniká otázka.Jsou naši intelektuálové tak zacofaní,že vůbec žádného vizionáře nemáme?

   KDYBY NĚKDO TAKOVÉHO ZNAL UPOZORNĚTE HO NA TO,ŽE STÁLE EXISTUJE NOVÁ REPUBLIKA.

   Vymazat
 2. Žid - nežid, v tom to není. Lidé na odpovědných funkcích musí být především vlastenci. A k vlastenectví musí být lidé vychováváni s tím se nerodí. Okamura je napůl Japonec, ale větší vlastenec než třeba Sobotka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. 10:58 - To si teprve člověk uvědomí jaká je výhoda, když má národ třeba šikmé oči a stává se imunní proti nákaze.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. Anonymní 11:25
   Naprosto souhlasím.
   Naše zlato,Klaus,Tošovský a zbytek vyvezl Singer.

   Vymazat
  6. 12:18 - a jaké zlato vyvezl Klaus?? Tošovský to je jiná káva, ale ten Klaus mě zajímá.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  8. Hele vy chytràcí,aby jste nemuseli moc hledat,tak v dnešním vydání Money Mag.cz máte čerstvé zprávy o tom,který že zahraniční kapitál v Česku ovlàdà většinu firem!Snad vám to něco napoví a půjde vám to dohromady :)

   Vymazat
  9. 15.20 A vy chytráku tomu co píšou na tom bezceným servru věříte? To jste opravdu chytrý...

   Vymazat
  10. https://www.google.cz/search?q=Travers-Beynon/Candyman&rlz=1C1CHMO_csCZ507CZ507&espv=2&biw=1440&bih=809&tbm=isch&imgil=b_jLfduL376hsM%253A%253B3bBeNwlIcyT46M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.dailymail.co.uk%25252Fnews%25252Farticle-3090428%25252FFrom-loudmouth-schoolboy-Candyman-wannabe-footy-star-mullet-transformed-high-end-fashion-model-married-Miss-World-Australia-s-Hugh-Hefner.html&source=iu&pf=m&fir=b_jLfduL376hsM%253A%252C3bBeNwlIcyT46M%252C_&usg=__fNOW6U-cI3bqAKOyJVOapX-OtEw%3D&ved=0ahUKEwjNs_fp29nKAhUFDSwKHTtrAkkQyjcINA&ei=f_awVo34CYWasAG71onIBA#imgrc=is-J3TL6DqQ-TM%3A&usg=__fNOW6U-cI3bqAKOyJVOapX-OtEw%3D

   Vymazat
 3. Topolánek perlil - Merkelová je jako Jágr ... ty vole já fakt nevím co on tam dělal v té politice _

  Merkelová je na straně BANKOVNÍ MAFIE která ji konroluje

  Druhá část Německa jsou průmyslníci co stojí proti Bankovní Mafii

  ????
  Tolik se toho zase až nezměnilo za posledních 100 let - stejný princip, stejná válka, stejný problém ...

  Topolánek si toho vůbec nevšiml po celou dobu svého působení ..
  To je jako kdyby jsi hrál hokej a nevěděl že vyhrává ten co dává branky. Topolánek si asi myslí že hokej je o jedné věci - o bruslení.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě dodatek:

   Japonsko vystřelilo v pátek ZÁPORNÉ bankovní ůroky ....

   Mluví se o tom že tento krok je směřován k tomu aby byly vypustěny do RINGU tzv DERIVÁTY ....

   Deriváty spláchnou DEUTCHE BANK .... Deutche Bank spláchne Německo ...

   Tak že Merkelová vidírá Němce aby zůstali pod kontrolou USA nebo Německo bude zničeno, zatím co PRŮMSLNÍCI lnou k VÝCHODU - a vytvářejí nový pakt EURO-ASIJSKOU UNII

   Prý se čeká na to kdy NĚMECKO oficiálně prohlásí NEZÁVISLOST (doposud jsou tak jako Japonsko VAZALEM USA )

   Nezapomeňte že BAVORSKÝ SEEHOFER letí do Moskvy - dát dohromady detaily...
   Berlin z toho má erekci, Merkel skoro orgasmus, i když asi neví co to je orgasmus - proto se tahá za Obamou co je gay a kterého díky tomu drží na uzdě Hillary a Bush ...

   Vymazat
  2. https://youtu.be/qEPUiBb3ngA

   Vymazat
  3. Anonym 12:16

   Mluvilo se o tom že Ukrajina je plánovaná se stát novým Israelským státem - v případě že tahy na Blízkém Východu nevyjdou a Araby začnou toho mít až po krk.... Ukrajina by pak byla místem kam by zmizeli .... a odkud by pak pokusili infiltrovat Rusko ..

   Vymazat
 4. Jedno je jasné, tudy cesta k vyrovnání životníúrovně s Německem a Rakouskem nevede.
  A když my nehoru ne, tak oni dolu. Imigranti jim pomohou - už teď se výplaty dávek hroutí, někde imigranti fasují polévky v konzervě, na ostatní výdaje si musí nakrást.

  OdpovědětVymazat
 5. Takže pane Mrázek. V reálu je to tak: Čím vyšší inflace, tím větší ožebračování zaměstnanců i důchodců. Jakoby jste nevěděl, že to zvyšování příjmů při snaze přidat co nejméně, nikdy, nikdy nepokryje zvýšení životních nákladů. Nehledě k manipulacím se spotřebním košem pro výpočet inflace. Zrůdnost pojmu "růst ekonomiky dle HDP" vede lidstvo do záhuby, stejně jako nájezdy migrantů vedou k záhubě civilizace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale i při troše ztráty bychom se přibližovali evropské úrovni - a to je důležité. Libuše

   Vymazat
 6. Jsme pro bankstery-židy a anglosasíky jen otroky.Rozkradli vše a zotročili většinu občanů.Sají a vysávají!Měli by skončit...víme kde a to co nejrychleji.Článek je naprosto přesný a výstižný.

  zločas

  OdpovědětVymazat
 7. Velmi dobrý článek, dobře popsána známá realita CNB. By mě zajímalo, kdy si ti obyčejní lidé konečně uvědomí ty stovky miliard ročně putujících do kapes psychopatů, z nichž část je zpětně využívána na jejich oblbování. Porovnejte si to s těmi akcemi těch zmrdů ve vládě, aby "ušetřili" několik stovek milionů jsou schopni finančně likvidovat vybrané skupiny lidí.
  Proč je lidi stále volí????
  Six

  OdpovědětVymazat
 8. 12.50 Bohužel máte hlubokou pravdu,je to tak....

  OdpovědětVymazat
 9. To, že ČNB přistoupila k oslabení koruny, byl dobrý tah pro vývoz, ale velmi špatný pro obyčejné lidi. Kdyby nechali korunu bez intervence, tak dnes bylo euro možná už za 10,-Kč a stále by se hodnota srovnávala. To by samozřejmě vedlo ke srovnání i životní úrovně obyvatel ČR s ostatními západními zeměmi. Ale to by jsme se měli moc dobře a to někomu (USA a všem západním bankéřům) ani trochu nevyhovuje. My jsme takoví, že čím méně nám dají, tím více se snažíme, aby jsme dostali ještě méně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Chcete našemu pracujícímu lidu řici,že jsou to pilné veverky běhající v kolečku a čim rychleji budou běhati běhají,tím rychleji budou olupováni?
   Přestante s tou komunistickou propagandou nebo na vás bude poslán BARNETŮV ČTYŘBODOVÝ PLÁN a ocitnete se podle něho mezi nebožtíky a kaptalisti z vás vyrobí mýdlo,ABY JSTE UDĚLAL TEN PROFIT a to bude teprve hustý, no ni?

   Vymazat
 10. Ovšem zvyšování platů a důchodů znamená okamžité zvyšování cen všeho a tedy také likvidaci úspor obyvatelstva !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To, že by se zvýšením platů došlo bezpodmínečně ke zvýšení cen není nezbytně nutné. Lidé nejsou úplně blbí a počítat umí i každý průměrně vzdělaný člověk.

   Vymazat
  2. Takovou kravinu,muze napsat jedine komunista.My na Z8pade vime,ze toho,co se proda vyrobime kupy a kdyz budeme mit penize, budeme utracet a kupovat,abychom podporili ten prima kapitalismus a zavalili kramy cely svuj barak.

   TO DRAGHI Z ECB A VASE TZV CNB BRZDI A VYKRADA VASE ÜSPORY A VY TU TOMU JESTE TLESKATE:

   Vymazat
 11. Ideální Čech má auto na leasink, hypotéku a důchodové pojištění, pomáhá financovat rodiče-důchodce, zároveň investuje do vzdělání svých dětí, a to vše z průměrného platu 1 000 EURo.
  OOOO my se máme, my máme maso, máma má mísu......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Óóóó to bych se měl kdybych vedělával 1000,-EUro. Vyděláván +/- 450,- EURo a to je dost velký rozdíl. Když vezmu 27 Kč/1 EURo, tak by každý musel vydělávat 27.000,-Kč a to je více jak průměrný plat v ČR.

   Vymazat
 12. Už mě to taky napadlo, že Rusnok není ten pravý, protože svůj záměr veřejně deklaroval. Proč pan prezident na něm trvá, nechápu. Pavla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejspíš k tomu má svůj důvod, nebo mu nic jiného nezbývá. Ještě je taky možnost, že se jedná o úmyslně klamavou informaci.

   Vymazat