Reklama

.

.

neděle 21. února 2016

Peter Staněk: Stojíme na prahu obrovských zmien

21. 2. 2016

15 komentářů :

 1. A já chci studovat na soustružníka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. kupte si raději 3D tiskárnu

   Vymazat
 2. Ta úvaha je zajímavá, nejen pro Slovensko. Jen bych dodal, že nesporné výhody digitalizace mají i svou nebezpečnou stránku. Ta je, například v přechodu na bezpeněžní platby absolutní závislost na poskytovateli služby. Vypnutím tlačítka si celý stát nekoupí ani kousek chleba. Navíc, při oné pověstné "kreativitě", se nejrůznější vykukové dokáží v systému vždy pohodlně "zabydlet". Ostatně soudím, že Slováci v "české uliččce" jsou rovnocenými žáky svých bratrů Čechů. Někdy i předčí své učitele.
  Ty obrovské změny, které objektivně přichází, je jistě možné využít ku prospěchu naších zemí. Ale jen za předpokladu, že se nestaneme jejich bezbrannými vazaly a oběťmi. Tomu se lze vyhnout jen tím, že si zachováme v každé oblasti paralelní, záložní systémy. Vlastní, a nenapadnutelné. Maximální soběstačnost. Jestli má dnešní nastupující generace nějakou šanci k realizaci, pak je to tahle. Buď se stát poníženým otrokem, zařazeným a zprůměrovaným, nebo se poklusit o vlastní svobodnou existenci. Jenže kdo jim to dokáže vysvětlit a získat a přesvědčit, že je to správné? J.B.

  OdpovědětVymazat
 3. Vyposlechl jsem jenom část. Ten pán evidentně nebere v potaz hrozbu vše ničící války, která je na spadnutí. Ani skutečnost, že ten systém bude velice zranitelný a zneužitelný. To už je holt taková demokratická přirozenost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, já myslím, že o nich ví, ale snaží se hledat spíše pozitiva něčeho, čemu se nedá vyhnout a nezbývá, než se nějak přizpůsobit, abychom přežili. To ostatně dělalo lidstvo od nepaměti, jinak už by tu nebylo. Zkrátka, myslí více na život než na smrt. A to je dobře!

   Vymazat
 4. Každý fanatik je nebezpečný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máte pravdu, ale jak to souvisí s videem?

   Vymazat
 5. Nemohl jsem to poslouchat do konce. Naprostá odtrženost od života. Pamatuji si ho z VS, kde propagoval sdílení věcí, konkrétně vozidla, které by využívali víc lidí a každý by tak nemusel vůz vlastnit sám. Tito vědátoři a akademuci vědí o životě a lidech prd.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Před pár lety jsem četl článek, který publikoval bývalý člen vedení (!) Světové banky, který psal o tomtéž sdílení, tj. že v budoucnu přežijí pouze malé a soběstačné společenství lidí (doslova komuny), které dosáhnou významných úspor sdílením věcí a služeb (vozidla, internet, spotřebiče atd.). To je přesný opak filozofie dnešního světa, který lidi rozeštvává a staví proti sobě, protože izolovaný jedinec má svou individuální spotřebou zachránit současnou formu konzumního kapitalizmu, pro který je lepší rozebrat celé rodiny na atomy, rodiče rozvést a děti odebrat pro "potřebné". Staněk v tomto případě Ameriku neobjevil !

   Vymazat
  2. A proto si takovou komunitu uz 5 let tvorime...

   Vymazat
 6. Sleduji pana profesora již několik let a musím konstatovat, že jeho předpovľdi se vždy naplnily. Také jsem si kdysi ťříkala, že jsou to fantas magorie, ale potom jsem uznala, že měl pravdu. Pro své vize se, žel, stal nepohodlným.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak ohodnotit dobrovolnou prezentaci názoru k myšlenkám, k textu, k informacím, které jsem celé neslyšel (13:21, 14:51)?
  Nazvat to odvahou by bylo odvážné.
  Je to bída současnosti, jak se lavinovitě šíří nekvalifikované názory a rozhodnutí - bez dostatku informací, bez dostatku intelektu a a bez dostatku mravnosti, která by dotyčného, když nemá o věci patřičné informace a nemá ji promyšlenu, zabrzdila.
  Co se stane se společností, jejíž členové se nestydí za svoji hloupost?
  KR

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď jsem si to vyslechl celé. Pan akademik vůbec nebere v potaz, co to je vzdělání. Vzdělání není jenom umět správně vyplňovat nějaké testy a posílat je k vyhodnocení po internetu. Ale s hlupáky se o tom bavit nejde. Dole je k tomu rozumný názor - 8.42.

   Vymazat
  2. Víte, nešlo mi o názory Petera Staneka, ale o postup diváka či posluchače, který sice nedoposlouchá záznam, ale vyjadřuje se k němu.
   Pokud bych se měl vyjádřit k prezentovaným názorům, tak si třeba myslím, že nelze úplně nahradit nastudováním textů ap. živý kontakt studenta s učitelem. Diskuse nad otázkami je nenahraditelná; nevyjasňujete si jen cosi nepochopeného, ale jste účastníkem procesu myšlení, umění argumentace, vedete s učitelem rozhovor i s osobními odbočkami, zážitky, sledujete řeč těla atd. Bez osobního kontaktu, názorného předvedení těžko učit různé řemeslné zručnosti, a u společenských věd je zase důležitý zmíněný rozhovor, vlná diskuse, a tu přes internet neuděláte
   V tom se Stanek nechává unést technickou stránkou věci, má vůči ní díky svým schopnostem a vlastnostem asi blízko (to můžete z jedné jeho poznámky postřehnout). To bylo vidět i na jeho popisu totálního bezhotovostního placení, kdy ani náznakem nenaťukl riziko závislosti klienta na bance, ztráty svobodného, nemonitorovaného nakládání s penězi, nebezpečí zneužití získaných údajů ap.
   Určitě je ale Stanek velmi dobrá chodící infobanka a člověk, který upozorňuje na různé souvislosti, ať již nové, či utajované. Proto také byl třeba poradcem prezidenta SR.
   KR

   Vymazat
 8. Je to nesmysl, užvudím ty kuchaře, kadeřníky, instalatéry a dalši, jak se kvalifikují maily. A co zubaři, a spousta dalších profesí. Jen hlupák si může myslet, že se vzdělání dá nahradit sezením u compu. Snad jen různé kulturní antropologie, genderová studia apod. Je to pitomost.

  OdpovědětVymazat