Reklama

.

.

středa 24. února 2016

Podivný deodorant jménem propaganda

Vidlák
25.2.2016 Kosa zostra čili vlkovobloguje.wordpress.com

Poslední dobou se nám s propagandou roztrhl pytel. Máme tu proruskou propagandu, protiruskou propagandu, Sorosovy nadace, neziskovky, ruské tajné služby, ba možná i Putina osobně… Papež se nám sejde s moskevským patriarchou a hned jsme se dozvěděli, že je to situace dějinného významu, pak také, že je to špinění se s nepřítelem, Tomáš Halík hned našel v rozhlase mnoho argumentů, proč se to raději nemělo odehrát.

Všichni se nám tu předhánějí tvrzeními, jak jsou ti druzí nebezpeční a nebude trvat dlouho, budeme všichni zařazeni do přesných škatulek rusofilů, eurohujerů, euroskeptiků, pomahačů zla, sluníčkářů a xenofobů. Inu všudypřítomná propaganda… Zdravý rozum se objeví jen tehdy, když čirou náhodou někdo v České televizi nedostal pokyn, jak má správně přemýšlet.

Propaganda je totiž jako sláma maskující chlívek plný hoven. Je to deodorant co překrývá smrad reality, Potěmkinova vesnice žádoucích postojů. Pravda se nedá umlčet ani zahubit, ale dá se zasypat blábolem. Pravdu nelze zakázat, ale lze ji přebíjet donekonečna pseudoargumenty. Když připálíte brambory, jen pár kousků na dně je černých, ale o zbytku můžete vždycky tvrdit, že jsou v pořádku, ergo žádné připálené brambory se v globále nekonají. Takovou hovadinu ovšem nikdo neřekne, protože spálenina ode dna smrdí v celém hrnci. Na lidi se takhle ale argumentuje pořád.

Vlastně ani není rozdíl mezi propagandou západní a východní, prostě velmoci chtějí a my musíme konat. Nebudeme-li zaraženi v jedněch řitích, hladce vklouzneme do jiných. Jsme malá země. Smůlu máme jen v tom, že se nám tady ty propagandy posledních sto let pořád potkávají. I když je bitevní fronta velmocí o tisíc kilometrů dále na východ, rétorika pracuje s hranicemi poněkud jinak. Nálepka a šuplíček jsou i v dnešním dravém kapitalismu pro každého zadarmo. Podobně zadarmo jako křesťanské spasení…

Nedělám si iluze, že v případě zhoupnutí velmocenského kyvadla nastala jiná situace. Míra Karas i Marek Wollner jsou flexibilní a jejich kvalita propagandistů je zcela nesporná. To pochopí Rus i Číňan. Tihle borci nikdy nebudou muset pro víru opustit vlast. Jejich práce je potřebná za každého režimu i počasí.

Víte, dlouho jsem přemýšlel, v čem se vlastně liší ta současná propaganda od té bývalé. Obě se snaží dosáhnout podobných výsledků, obě nám vysvětlují, že modrý trojúhelník je červené kolečko. Jejich vliv je podobně destabilizující a chvílemi začíná být podobně směšný. Jednu věc ale naši západní bratři (a nikdy jinak) umějí mnohem lépe než sovětské politbyro. Umějí si na tu propagandu vybrat lepší lidi. Dají si s tím práci a nevyberou jen obyčejné tupé technokraty iluzí. Oni si najdou takové, co tomu blábolu doopravdy věří.

Peníze pro všechny ty nadace a neziskovky jsou vlastně jen příjemný bonus. Opravdu ten kapitalismus funguje. Snad nikdy v dějinách neměla tak chatrná myšlenková konstrukce tolik zapálených nohsledů a příznivců. Svým způsobem je to za pár dolarů. Všechny ty seznamy ruských agentů a proruských webů vznikly zcela spontánně od věroučného rozhořčení. Této iniciativy se leckdo chopil zadarmo, bez jediného dolaru podpory. Míra Karas to dělá za peníze, ale Halík to dělá zadarmo /nemyslím si, tohle si rozhodně nemyslím, ten určitě ne!!! Ale uznávám, že takoví, co to opravdu dělají zadarmo existují – viz třeba na Slovensku jistá Smatana – poznámka vlk/. Karas také nikdy žádnou Tempeltonovu cenu nedostane.

Prostě to ti kluci na americké ambasádě umějí. Umějí si najít ty, kteří jejich žvástům uvěří a přijmou je za své. Nejsou ideologicky zaslepeni. Vědí, že poturčenec je horší turka. V Bibli si přečetli, že je lepší napravený hříšník než deset spravedlivých. Zahozená stranická legitimace Jaromíra Štětiny je lepší než exil Erazima Koháka. Jaromír pak už funguje sám. Dokonce ze svého platu vydržuje ukrajinské bojůvky a jejich čelní hrdlořezy vodí do parlamentu. Ne, to mu nikdo nemusel nařídit. To on dělá z lásky a naplněného přesvědčení. Erazim už to tak novokřesťansky nevidí.

Putin už to také pochopil a umí to možná ještě efektivněji než bratr Usák. Nepotřebuje tolik peněz, protože bohatě stačí poukazovat na chyby protistrany. Vlastně už ani nemusí ukazovat, každý ty chyby vidí. Je mu také jasné, že zapálený proameričan si každou chybu svého velkého bratra snadno omluví, tak není nutné to přehánět s přesvědčováním. Bohatě mu postačí počkat si na zklamané kapitalisty na které se i u hojného amerického stolu nedostalo. Hlasů, že Putin je nadějí naší země je slyšet mnohem více, než u nás Rusko potřebuje. A jsou to stejní novokřtěnci. Jen se obrátili na novou víru o něco později. Také pracují iniciativně a zadarmo. Také omlouvají svojí ikonu a také je stačí zlehka popíchnout, aby konali do statků a hrdel.

Vlastně jsem rád, že ta naše česká propaganda zachází na úbytě. Třetí partu, která bude vždycky omlouvat naše přehmaty a bít se za náš chlívek, to už bych asi nezvládl.

4 komentáře :

 1. Viz včera večerní 24četé: nejdříve Karas z Moskvy a tiskovka ohledně Němcova, a to že rusko dehonestuje Obamu. Trochu se mu to vymklo z rukou, neboť podprahově (na pozadí obrázky Obamy jako ďábla a kolik v jaké zemi následky jím vyvolané války zabito lidí) , V zápětí se naváží propaganda do Číny, která také bojuje proti kyber terorismu, ale to se převrátí jako omezování demokracie a svobody (na západě asi nic takového-sledování osob není viz pravidla od GOOGLu o sledování a poskytování informací v dobré víře) , v zápětí Oskaři v Americe a demokraticky řešené potíže v jejich kinematografii pardon holywudu) a pak kultura z jiného soudku, opět Rusko a anektovaný krym a vyznamenaná tatarská zpěvačka, kterak ve svém protest songu upozorňuje na zabrání krymu v době války rusama-lež jako věž vlastně ona je to jen propaganda. Lidě, bděte!

  OdpovědětVymazat
 2. Je to až směšné co se děje dnes a denně na ČT 24, která z Ruska vysílá reportáže s obrazy zla a temna a z USA vysílá reportáže o dobru a ráji na zemi. Do televize k diskusím zve samé odborníky, hlavně z Univerzity Karlovy, kteří nás přesvědčují jako například Romancov, jak Majdan byl boj za demokracii a Ukrajina je výspa demokracie a vše co proběhlo na Ukrajině nebylo v důsledku masívní peněžní dolarové intervence v řádu 5 miliard dolarů přes neziskové, nevládní a hlavně nezávislé Americkým velvyslanectvím řízené organizace. Vzpomeňme jenom na bombardování Jugoslavie, když mírové letadla NATO bombardovala nemocnice, vlaky, dokonce i Čínské velvyslanectví, pozabíjela tisíce civilistů a vše to bylo označeno naším prezidentem Havlem jako humanitární mírové bombardování. Od jeho geniálního výroku, kterým popsal, že NATO činí svými bombami jenom dobro, jsme byli svědky humanitárního bombardování v Iráku, Libii a i když všem normálním lidem je zcela jasné, že ve všech těchto případech jde o válečné zločiny, naše ČT 24 ústy všech odborníků vysílá, že zabíjení je dobro. Každý kdo s ČT nesouhlasí je označen okamžitě za Rusa, za Putinovce a pak také za nevzdělance se základním vzděláním a samozřejmě komunistu, nebo příznivce komunistů. Proč tomu tak je? Je tomu tak proto, že propaganda USA nešetří zelenými papírky s názvem dolary. Na majdanu stáli lidé na barikádách a prosili pořádkové síly, aby je tam nechaly do večera, protože dostanou zaplaceno 100 dolarů za den. Zelené papírky nemají žádnou hodnotu, nejsou podložené žádnou hodnotou jenom tím, že každý kdo je zpochybní je okamžitě zlikvidován jako byl zlikvidován Husajn a pak Kadáfi. Rusko a Čína nechce zelené papírky a proto se děje vše co se děje teď ve světě.

  OdpovědětVymazat
 3. Vyslechni až do konce, bez ohledu na to, zda Zemana obdivuješ, nebo zatracuješ !!!


  … chtěl jsem v Zemanově projevu objevit nějakou lež, nepravdu, nebo něco zavádějícího, ale nakonec mi nezbývá, než se vším vyřčeným souhlasit !!! A je smutné, leč vlastně příznačné, že se o tomto projevu a hlavně o jeho obsahu, dozvídáme z Austrálie.


  http://www.liveleak.com/view?i=171_1455399136

  OdpovědětVymazat
 4. Televizní blues zoufalého koncesionáře

  http://josefhavranek.blog.idnes.cz/c/496475/televizni-blues-zoufaleho-koncesionare.html

  OdpovědětVymazat