Reklama

.

.

úterý 2. února 2016

Profi odboráři opět s křížkem po funusu


František Štván
2.2.2016   Vaše věc


Aby bylo od počátku jasno. Historický vznik odborů považuji za jeden ze zásadních pilířů držící záda pracujících v civilizovaných zemích ve vzpřímené poloze. To však neznamená, že musím stejně pozitivně vnímat odborovou činnost konkrétních profi odborářů.


Dnešní situace na Karvinsku je toho polopatickým důkazem. Proč například uvolnění horničtí odboráři a samozřejmě nejen oni, neradili horníkům nevyfárat, když Bakala nesplnil závazek v případě prodeje bytů, a to přednostně oslovit s mimotržní nabídkou ty, co v nich bydlí?

Proč to samé neradili horníkům, když se rozhodovalo, zda mají přijít o svá "bolševická" důchodová privilegia? Proč uvolnění odboroví předáci, jejichž povinností je pozorně sledovat hospodaření firmy, například nespustili oprávněný varovný povyk s výstrahou, že si to horníci nedají líbit, když se vlastníci dolů rozhodovali vzít půjčku cca šedesát miliard korun na své dividendy, přičemž za stejný časový úsek měly doly jen poloviční zisk?

I člověk pouze obdařený selským rozumem, natož odborovým, musel vědět, že dluhová služba za miliardový úvěr bude splácena na úkor horníků, kteří ji svoji prací budou muset na úkor zvyšování svých platů zaplatit. Mohu se pouze domnívat, že se uvolnění odboroví horničtí předáci měli u "Bakalů" možná tak dobře, až hůř viděli a slyšeli, což jim zamezilo chovat se jako skuteční zástupci pracujících a ne jako sytí ulamovači hrotů případné hornické nespokojenosti.

Uvolnění odboroví zástupci horníků vždy byli a jsou součástí ryby, která dlouhodobě a nepřehlédnutelně smrdí od hlavy. Teď si uvědomuji, že možná ztratili i čich. Ani bych se nedivil, že potápějící loď opustí naloděním na záchranný člun, stejně jako námořní kapitáni, tedy poslední. Na rozdíl od námořních kapitánů to pro ně nebude mít stejně fatální následky, i pokud na člunech bude málo místa, neboť se do nich nacpou i na úkor těch, kteří by měli mít přednost a kteří jim důvěřovali.

44 komentářů :

 1. Předáci tzv. odborů se o lidi vůbec nezajímají.Jde
  jim jen o pohodlné živobytí.Ti nejvyšší pak dělají
  politiku,viz Falbr,Štěch a pod.Samozřejmě v ČSSD.
  Tady je vidět,kam až mohou předáci kohokoliv dojít.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takovým odborům, které raději kamarádili s kap. vrchností, se za I.ČSR říkalo žluté. Až později díky Zápotockému vznikly rudé revoluční odbory, které se postavily za práva dělného lidu a proletariátu. A nebály se kap. vrchnosti.
   pražský vrabčák Čimčaro

   Vymazat
  2. TO,ŽE ODBORY SE ÚČASTNÍ DEMONTÁŽE SOCIALNÍHO STÁTU, JE UŽ JASNÉ

   oni jsou zoufale proti,aby se s pohlaváry spojili členové odborů A TAK ZAKÁZALI STEJNĚ JAKO ŠMEJDOVÉ ZE STARÉ POLIT. TŘIDY jakýkoli dialog a zablokovali na jejich hlavním webu diskuzi a zničili tam VŠECHNY diskuzní rubriky.

   ČLENOVÉ ODBORŮ MAJÍ TED JEDINOU MOŽNOST-HLASOVAT NOHAMA A Z ODBORŮ,KDE POHLAVÁŘI JSOU PÁTÉ KOLO U VOZU VYSTUPOVAT-oni totiž nejsou úplně k ničemu a chtějí,abychom dohnali ten kapitalismus v platech AŽ ZA STO LET a s tim se dávají fotit v režimní TV.

   Vymazat
 2. Ti ještě existují?Mám zato,že vymřeli po přeslici,na ptačí chřipku nebo aids.

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlas s panem Štvánem. Cyril Zapletal-odborový bos, bojovník za práva horníků ale jen do doby než získal politický post, pak už o něm nikdo neslyšel.

  OdpovědětVymazat
 4. Připomenul jsem to J. Střeďulovi na Twitteru.
  Uvidíme, kterou částí těla se k tomu postaví.

  OdpovědětVymazat
 5. To je vase chyba, hornici, ci jini pracovnici, kdyz dovolite ZRADU na vasich radach !

  BIBLE kapitalismu se jmenuje TQM !
  (Total Quality Managenent) A tato kapitalisticka BIBLE jasne rika, ze pracovnik je nejduleziteji ASSET (hodnota) v produkci, a proto jeho prava a pozadavky se nesmi ignorovat, jinak nefunguje nic ! (Receno spisovnou cestinou - Kapitalismus je v prdeli ! Receno spisovnou anglictinou - It is fucked everything up and your shitty life, too !)
  Kdyz zvoleni predaci UNIE (Odboru) zradi a nechaji se koupit, tak je to dvojnasobna zrada a kdyz si to hornici a pracovnici nechaji libit, tak bud jim chybi KOULE, nebo svaly... Predakum odboru/unie zase chybi mozek, nebot v Detroitu by slizli kulku..
  Tem vzajemnym vztahum v Cesku nejde vubec rozumet.
  nick honolulu z Detroitu - tam jsem take pracoval !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty hňupe necancej a raděj řekni o té červené karkulce.

   Vymazat
 6. Profi odboráři..........dají jim koryto a mají je!Chrochtají,mlaskají a bytní§Jen se dobře podívejte na toho Štěcha!A "táta"Falbr.....Obyčejní zaprodaní lotři!

  zločas

  OdpovědětVymazat
 7. Jsou všichni stejní! Zapletal, Štěch a pod. Jediný který se zastával a kterého se obávali ty vládní lehkoživky byl pan DUŠEK.
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť u nás jsou obyčejný žluté odbory, kterých vůdcové hledí jen na svůj zisk. Na pracující nehledí! Karabáč na ně!

   Vymazat
  2. OVŠEM MÁME PRVNÍ ZPRÁVY,ŽE I DUŠEK

   nechce mluvit s OSV a bude v lajně pátého kola u vozu.Kdyby byl co k čemu tak zajisti,aby odbory měly podobný web jako NR.Oni se totiž topí v našich penězích a ignorují občany voliče, kde se dá a i STOTISÍCOVOU DEMONSTRACI podrazili tak,aby už nikdy nikdo nedemonstroval.Stačilo k tomu pár piv a křivácký pohlavár,který zreprezentoval odborové šmejdy.

   Vymazat
 8. Bohužel dnešní doba přeje podvraťákům a zlodějům, ale to je odpovědnost spravedlivých a poctivých voličů! Bohužel je dnes zkorumpována celá klika kolem Filipa, Dolejše , Kováčika a Konečné !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. KSČM - zahnívající a páchnoucí bažina.

   Vymazat
  2. Poznáme to podle toho,že stejně jako ostatní partaje,sabotují otevření DIALOGU s jejich voliči UZAVŘENÍM diskuzních rubrik pod jejich nudnými články,kdy poté co odešel Ransdorf pošlou své členstvo do lampárny tj na facebook.

   Vymazat
 9. A nyni hornici a pracovnici, tam nekde za velkou vodou v zemi chacharu vam honolulu zahraje pisen, ktera ma slova usita na miru, pro kazdeho z vas.

  Jeff Beck and ZZ top - Ernie Ford's Sixteen Tons
  na YouTube

  T.j. pisen o vas !
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 10. Například migrace. Tak ta se velice dotýká lidí práce. A odbory? NIC. Velké nic. Bossové se paktují s politiky a pokukují po nějakých jistějších korytech a hrají si špatné hry na zastánce pracujícího lidu, což rozhodně nejsou. Zastávají hlavně sami sebe v první řadě, a sebe v řadě druhé a už nikoho v řadě třetí. Tak to prostě je. Jednou se jim to rozsype jak domeček z karet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a ČSSD, kam bossové z odborů prchají za nabídky korýtek ve sněmovně pod záminkou, že ČSSD je stranou lidí práce. Při tom je to evidentní bouda už tím, že předsedou mají kluzkého úhoře, který nikdy, nikdy v žádném jiném než politickém pracovním poměru, nikde nebyl. maximálně možná byl na nějaké brigádě a kdo ví jestli.

   Vymazat
 11. Panove NENI, zadna jine zeme na svete, kde boj horniku a pracovniku vseho druhu, byl tak intenzivni jako v USA v prvni polovine minuleho stoleti.... To vam samozrejme nikdo nerekl !
  Jenze, ja honolulu velmi rad vyslepicim vsechno vsem, abych vsechna officialni media nazlobil...

  Vite co to je REDNECK ? (Cerveny krk ?) Ne, to neni, a nikdy nebyl zaostaly vesnicky buran, ale HORNIK z West Viginie z okoli Charlestonu, ktery se oznacil kvuli identite cervenym satkem kolem krku a sel postrilet horniky v okoli mesta Beckley.

  Tento boj v horach a lesich West Virginie (Appalachian mountains) si vyzadal mnoho obeti, ale ustanovil Odbory/Unien jako proti vahu, tem kapitalistum, kteri postradali ETHIKU.
  Rovnovaha musi bejt panove, nebo se nam ten kapitalismus podela a nebude co do huby.
  Tam jsem byl v te West Virginii, ale uz jsem zapomel, co jsem tam hledal. (Hornici to nebyli.)
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
 12. Vidíte také tu jasnou paralelu mezi OKD a SASKOU? Vysokoblahorodí Hušák a uhlobaron Bakala si k obrazu svému a potřebě ohnuly strážce zájmů tělovýchovy a horníků, aby jejich předklonu využily k tunelování a vyprázdnění jimi obhospodařované organizace. Odboroví bosové, stejně jako zástupci tělovýchovných jednot, budou pak vzlykat, že oni byli též podvedeni a ten kapitalistický parchant jejich důvěřivosti sprostě zneužil. Odboráři spolu s horníky dopadli stejně jako Janek v té Havlíčkově říkačce: "Nechoď Janku s pány na led, nejeden případ známe, ...".

  Jo, až se budou dělníci na své odborové bosy skládat, pak budou moci po nich i něco chtít. Dokud je bude zcela ofiko platit zaměstnavatel, tak ať se nediví, že je to v takové zádeli, jako v OKD. Mám nutkavý pocit, že socdem nemá se sociálními zájmy pracujích více společného, než ten název a dokáže s nimi hovořit jen na předvolebních mítincích.

  Mír a solidaritu s pracujícími OKD!
  Ferro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane Ferro, máte pravdu. Nikdy jsme neměli odbory pro normální pracující lidi!!! Vždy měli větší přednost privilegovaní, a to známí, nebo nadřizení a kamarádi. A to bylo v odborech pořád!! A to před a taky po převratu-1989!! Odbory v dnešní době nemají se svou historickou úlohou nic společného!!! Je to parta lidí, kterí se domluví tajně s vedením (dolu,podniku), o všem co vyhovuje tvrdě jednajícím skoro majitelům!! Viz OKD

   Vymazat
 13. Kdyz uz jsme u tech horniku , tak mi dovolte vas informovat, ze West Virginia, je statem americkych horniku.

  John Denver rika, ve svych oslavnych pisnich o zminenem state: - "ze je to - skoro NEBE" !
  Poslechnete si ho, a at vam neujde jeho zminka o MOONSHINE. To piji americti hornici. Ja to tam okostoval a lozil jsem po ctyrech. Doporucuji vsem hornikum v chacharii (Ostravsko) take.
  Udelo to z vas chlapi !

  Country road
  John Denver
  (Take me home , West Virginia)
  na youtube

  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Niku,
   jsem rád že jsi mi dal příklad, ale jsem docela dobrý chlap a nestydím se za to, že mně říkají chachar (t.j.hlubič tunelů-ve své době jeden z nejtvrdších chlapů na světě). Ve své době jsem dělal v čelbě a prorážce(doufám ,že Ti to něco řekne) a do prorážky jsme šli po čtyřech.
   p.s.Tvoje simpatická mluva, o písních,(kterým ostravak nerozumí),málem ze mně udělala chlapa. Ale slovo chlap(chlop)je v něčím jiným. Zdravím Tě Mirek --(horníci si tykají)

   Vymazat
 14. (21:26) NEMOHU , pane Kokotko ! To by nemelo efekt, nerozumel by jste ani slovo.
  honolulu

  OdpovědětVymazat
 15. MIRKU, (23:30) jsem rad, ze mi tykas a ujistuji Te , ze mam a vzdy jsem mel VELKY RESPEKT pred kazdym, kdo se zivil poctivou praci.
  S horniky jsem se setkal, jak v JAR, tak v USA a byli to vzdy rovni chlapi...
  Co to je chachar nevim , neznam Ostravu.
  Ja myslel, ze je to slovo ze Slezka.
  Ty a Tvoji kamosi, za zivot plny prace si definitivne zaslouzite ferove jednani. Nedejte se osidit, nejakym Bakalou - damskym krejcim z Brna ! Organizujte se ! Jako jedineci nikdo z vas nic nezmuze. Jako parta - vam bude patrit vse.
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. doktor z vlastní zkušenosti z velkého podniku mohu říci, že odboráři jsou kurvy prodejný a že se nechali vždy koupit.Nejenom za odměny, ale smlouvy s rodinnou firmou,zaměstnání rodinných příslušníků,někteří z blbosti... Nebyla mezi nima vyjímka, protože se slušnej člověk do rady nedostal..Byl jsem kupující.

   Vymazat
 16. V ROH(odbory) jsem snad ani nebyl členem, natož funkcí. Vánoční kolekce se dávaly zaměstnancům. Komunisté zprofanovali vícero hodnot na které jsme nebyli po 89 připraveni. Nejednotnost dělníků(zaměstnanců) v podniku bez "střechy" odborů je naší "komparativní" výhodou levné práce. Napomáhá tomu i politické NE-krytí stran ČSSD, KSČM. Většina odborových bossů přešla do politiky a "zhasla". Noví, "zapálení"ještě nejsou. Nedivím se , byli vždy skrytě šikanováni, zákon-nezákon. Nekamenujte Odbory, nebudete kamenování zaměstnavateli.

  OdpovědětVymazat
 17. Pro Mirka (23:30) a jeho partu kamaradu - horniku na
  Ostravsku predkladam slova americke hornicke pisne 16 TUN, volne prelozene do cestiny. T.j. na zamysleni a porovnani.

  Nekteri lide rikaji, ze muz je udelan z blata.
  Chudy muz je udelan ze svalu a krve.

  Svaly a krev , kuze a kosti
  mysleni slabeho, ale silnych zad.

  Ty nalozis 16 tun, a co z toho mas.
  Jsi o den strarsi a hloubej v dluzich.

  Svaty Petre nevolej me. Ja nemohu jit.
  Dluzim svoji dusi firemnimu skladu.

  Ja se narodil rano, kdyz nesvitilo slunce.
  Zvedl jsem lopatu a sel do dolu.

  Nalozil jsem 16 tun uhli, 9-te kvality.
  Muj sef rekl : "Zehnam Ti dusi".

  Ja se narodil do destiveho mrholeni.
  Rvacky a prusvihy jsou casti meho jmena.

  Byl jsem vychovan holi, a moje stara mama byla lvice.
  Naucila me chodit v lince.

  Kdyz me vidis prichazet, je lepsi ustoupit stranou.
  Mnozi to neudelali a zemreli.

  Jedna moje pest je zelezna a druha ocelova.
  Kdyz Te prava nezasahne, tak leva ano !

  Tato stara hornicka pisen, byla napsana roku 1956 ve state Tennessee. Tento stat je strediskem hudby vseho druhu. Snad vas to povavilo...
  nick honolulu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Honolulu, o něco starší a poetičtější je komunisty zprofanovaná báseň Petra Bezruče o kopání uhlí. Syrovost jejich života(horníků) je obsažena v obou "verzích".P.S. Nepoznal jsem v životě "přímější" lidi než horníky a prostitutky. Obé jen jako kamarády sociální komunity mládí a jsem tomu rád.

   Vymazat
  2. Ahoj pane Niku.
   Děkuji za překlad této písně.
   Na dobu kdy vznikla, je velice pravdivá. Jak napsal p.Povolný, máme P.Bezruče.
   Možná to znáš líp než já.
   Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem.
   Sto roků kopal jsem uhlí..atd
   Mirek

   Vymazat
  3. Na str. 31 si můžete přečíst o situaci na Ostravsku líčené v básních Petra Bezruče. To byl živelný kapitalismus bez práv a lidství.

   http://kramerius4.nkp.cz/search/i.jsp?pid=uuid:e9b6d340-ca0f-11e3-bb44-5ef3fc9bb22f

   Vymazat
 18. Odbory jsou největším polistopadovým zklamáním pro lidi co skutečně dřou.Jsou to stejný šmejdi jako KSČM a ČSSD.Mlčí k minimální mzdě,k ponižování dělníků,pracovnic v obchodě,k dvojí mzdě v gastronomii,a hlavně k příchodu muslimů kteří ožebračí nejchudší.Jsou to gauneři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že máte pravdu.

   Vymazat
 19. No, mám dojem, že ti kteří tady absolutně nekorektně hodnotí činnost odborů, nemají zrovna přehled o skutečných možnostech odborových předáků při vyjednávání. Jednoduše přeceňují jejich možnosti v rámci kolektivního vyjednávání. Navíc, často nejvíce křičí ti, kteří svých pár stovek každý měsíc nesolidárně ušetří a pouze se vezou. Za kolaps dolů může primárně stát, protože prodal co mohl a teď není schopen reálně udržet v chodu rozhodující oblasti průmyslu. V případě, že by dnes těžbu uhlí ovládal stát snadno by krizi překonal (např. omezením dovozu levného uhlí ze zahraničí a mírnějším útlumem těžby). Zdarec...

  OdpovědětVymazat
 20. vašeni položme si otazku kdo spolurozhodoval o rozkradeni a tunelovani statniho majetku po takzvane šmidrove revoluci pro nezletile dodavam že to byli odbory prošpikovane estebaky a komunisty viz estebak fatr falbr dnes živořici džižident v bruseli

  OdpovědětVymazat
 21. rozdiel medzi bytovým fondom v Česku a na Slovensku - ako byty v "držaní" podniku sa privatizovali s podnikom - u nás - všetky byty pripadli obciam, a tie ich následne predali záujemcom za rovnakých podmienok, len majiteľovi, nik nemohol kúpiť byty dva - vraj, preto máme na Slovensku 90% bytového fondu v súkromných rukách, čo je zle -

  OdpovědětVymazat
 22. Tak já se teda vymezím. Vy kteří plivete na odbory, a sami jste odboráři, ruku na srdce, kolik z vás sedělo za stolem naproti vedení firmy a kolikpak jste VY vyjednali?? Myslíte si, že je to lehké?? Řvát a nadávat umí každý.Ti odboroví vyjednavači, často členové výboru, mají v ruce v nejlepším případě argumenty. Ale pokud není vůle ze strany zaměstnavatelů, nevyjednají nic. LEDAŽE, a to je podstatná, ale už jen utopická věc,že by se všichni odboráři jako jeden muž rozhodli jít do stávky, nebo ,ještě větší utopie, dali v jeden moment výpověď, a šli hledat štěstí jinde. Ale vždy pánové, vždy to bude o tom, jak jsou lidé jednotní, a jak daleko jsou schopni zajít. Tady je těžkou chybou kriminalizovat vyšší představitele odborů. Můj názor. Já odborář jsem. Normální řadový člen, a ve výboru jsem fungoval minulé zaměstnání.

  OdpovědětVymazat
 23. Pavel Sklenář3. února 2016 11:30

  S anonymním předřečníkem 11:08 naprosto souhlasím. Určitě byli a jsou mezi odborářskými bosy čistí prospěcháři, ale jsem také hluboce přesvědčen, že Ti ostatní se na špatnou stranu přidali právě kvůli lidem. Od převratu zanikla jednota lidí a každý hrabe jenom pro sebe. Klidně zradí svého spolupracovníka, jen když sám něco získá. Za takové situace se odborářským vůdcům nedivím, že zrazují stejně prohnilou společnost zaměstnanců. Také musí krmit své děti a platit hypotéky. Sáhněte si do svědomí chrabří pracovníci kdo z Vás ponese kůži na trh?

  OdpovědětVymazat
 24. Ale tady zřejmě dochází k nedorozumění. Samozřejmě, že odboráři, přímo vyjednávající ve firmách, to mají hodně těžké. Kritika je směrována nahoru, na placené předáky. Odvahu můžete posílit jen tím, že stát, ano stát!!!, bude tvrdě hájit a chránit odborářský stav, protože je to v jeho zájmu. Nikoliv jako dnes, kdy úředník pozvaný ke kontrole porušování pracovního práva ještě radí zaměstnavateli, jak to udělat příště, aby si nenaběhl.
  Největším podrazem na odborové hbutí a solidaritu bylo chování bývalého předáka J.Zavadila, který si na největší demonstraci v Praze odskočil na pivko s tehdejším ministrem Kalouskéem, aby si přátelsky pokecali. To se bude žehlit ještě dlouho.
  Vedení odborových svazů má a musí v tripartitě prosazovat maximálně možnou zákonnou úpravu ochrany odborových funkcionářů, aby se zaměstnavatel bál na ně jen blbě pohlédnout, protože je okamžitě ztrestá stát. A dohled odborů z venku firmy. Zejména v takových firmách, kde si své odbory ustavuje sám zaměstnavatel, nebo se jim úporně a tvrdě brání. Samozřejmě, že nelze naopak tolerovat zlovůli a nečestné jednání takových funkcionářů. Ale od toho má stát soudy. Odchod odborových předáků do poslaneckých lavic nebo pozice poradců politiků je, po mém soudu, jen jiná forma korumpování.
  Stát jediný má účinné nástroje, jak ztrestat zaměstnavatele, který vynucuje přesčasy, práci "do konta", neplatí ani zákonem stanovené příplatky, z pracovní doby si dělá trhací kalendář, část mzdy platí "bokem", atd atp. To vše totiž stát, tedy nás všechny okrádá. Ale dukud bude fungovat stávající systém, kdy se to pokaždé nějak udělá, a odboráři, ti nejvyšší budou držet huby, tak se nic nezmění. J.B.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tomu i je. Záleží ale na složení vlády toho státu. Je-li to vedení nakloněno zaměstnancům, pak bývalo ve státních firmách vyjednávání snazší a podstatně účinnější. Dnes celá ta slavná ČSSD, členové, by se mohli podělat, kdyby se někde podařilo odborům vyjednat nadstandard. Myšlení typu, když se to povede někde, povede se totéž i jinde je jim cizí. Závist vévodí. A taková je celá tahle strana prosící o hlasy pracujících. Jaká pán, takový krám. Jaký předseda, taková i strana.

   Vymazat
 25. Odpovídám panu J.B.:11:08 jsem já, psal jsem z jiného PC.
  Žádné nedorozumění, a je to přesně i Vaše uvažování, které je nutné změnit.
  Proboha, kdo to je ten stát?? No přece my, občané, kdo to jsou odbory?? Členská základna samozřejmě, a zejména, nelze se na to dívat jinou optikou, je třeba, jak v případě státu, tzn politiků, státních zaměstnanců, tak v jiných dávat najevo spokojenost nespokojenost, být aktivní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přeci jen asi k nedorozumění došlo, zdá se. S tím co píšete souhlasím, být aktivní je jistě správné. na druhou stranu znám dost případů, kdy se nebojácní odboráři a zaměstnanci aktivně brali za svá práva, a spláchl je i soud. Ostatně autor článku, Franta Štván, pokud se pamatuji, byl také členem a funkcionářem odborové organizace , a i když se pral jako lev, stejně ho "smazali, jako školní tabuli po přestávce".
   Smysl článku a téíto diskuze vidím, m.j. v tom, aby členové odborů tlačili na své slušně placené předáky, kteří mají dnes zase reálnou příležitost něco ve vládě a parlamentu prosadit, aby to také dělali. V první řadě zvýšenou ochranu a pravomoce odborových funkcionářů, a faktickou součinnost s orgány státní správy a kontroly. Pro začátek například povinnou spoluúčast odborů při kontrolách, a jejich nezávislé stanovisko. Pravomoc delegovat by měl mít příslušný oborový svaz. V tu ránu si rozmyslí prodejný ouřada "dobře radit". Těch námětů je jistě víc, ale jde o to, pomoci obnovit důvěru zaměstnaců v systém, potlačit přesvědčení, že stejně nic nemá cenu. J.B.

   Vymazat
  2. Máte pravdu, jsme v tom zajedno, a poslední větou jste to trefil.

   Vymazat
  3. Potěšili jste mne svou erudovanou diskuzí, pánové, taková tu dlouho nebyla. Už jsem si myslela, že zase skončíme hledáním důvodů, proč něco nejde (zejména, když se nechce), ale nakonec se příspěvky zvrtly opačným směrem, tj. úvahami, jak situaci zvrátit k lepšímu. Díky, že kromě "svalů a ocelových pěstí" používáte i hlavu. Teď tak ještě nápady uvést v praxi...

   Vymazat