Reklama

.

.

neděle 21. února 2016

Proti cenzuře a špehování demonstrovalo V Praze šest set lidí, ministerstvo vnitra převzalo výzvu Pirátů

21. 2. 2016   AC24

Včera, právě v den, kdy z facebooku zmizela bez vysvětlení diskusní skupina Nová republika, proběhla v Praze na Klárově demonstrace proti omezování svobody projevu na internetu.Na demonstraci za svobodný Internet zorganizovanou Českou pirátskou stranou přišlo v sobotu 20.- února podpořit síť bez cenzury a špehování i přes deštivou nepřízeň počasí přibližně šest set lidí. Akce začala na pražském Klárově a na zdejším pódiu se během první hodiny u mikrofonu vystřídalo několik odborníků na Internet, kteří vysvětlovali, jaká potenciální mračna se stahují nad svobodou slova a anonymitou ve virtuálním světě.

Piráti shrnuli možné hrozby v manifestu Tři kroky k obraně svobodného Internetu (www.pirati.cz). Prvním předmětem kritiky se stal úmysl ministra financí Andreje Babiše změnit loterijní zákon a blokovat loterijní weby bez licence k provozu byznysu v ČR. Dále se opřeli do výroků ministra vnitra Milana Chovance. Ten poté, co hackeři nabourali emailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky, začal spekulovat o možnosti identifikace každého internetového uživatele. Téma anonymity na Internetu tak doprovázelo nekompromisní odmítnutí povinnosti Internetové občanky i diskutovaného zákazu šifrování. Třetím želízkem v ohni byl princip kriminalizace odkazování praktikovaný v ČR, jejíž následky teď zakouší i Pirátská strana stíhaná za provoz webu s odkazy www.sledujuserialy.cz. Odmítnutí výše jmenovaných jevů se zároveň stalo požadavky petice, kterou na místě podepsalo přes 300 lidí.Demonstraci uváděl bývalý předseda strany a šéf jejího mediálního odboru Ivan Bartoš. U mikrofonu se vystřídala řada osobností českého kyberprostoru například spisovatel a novinář Ondřej Neff, který řekl, že ho současné cenzurní snahy vracejí do jeho mládí zrajícího za bývalého režimu, ředitel pro právní a legislativní záležitosti ve společnosti Seznam.cz Michal Feix, jenž zmínil, že cenzura nejen hrozí, ale už se v některých ohledech vlastně děje, přestože nemá žádný smysl a nic neřeší nebo Josef Bouška ze Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), který dodal, že Babišem plánovaná změna je protiústavní a za SPIR slíbil, že v případě jejího schválení podají stížnost k Ústavnímu soudu, za což si u publika vysloužil hlasitý potlesk. Projevy se nesly v rozhořčeném duchu, řečníci spojovali navrhované změny s totalitními režimy, oblíbeným příměrem byl i George Orwell a jeho román 1984. Na místě probíhala cenzurní dílna, v níž mohl každý začerňovat části textu ve skutečných kritických článcích tak, aby výsledek vyvolal u ministra spokojenost, rozdávaly se očíslované elektronické ID, díky nimž pak vylosovaní šťastlivci získali trička a zároveň se namístě spočítala celková účast. Karet se rozdalo 500. Na chystaný průvod si mohl každý vyrobit v rámci workshopů transparent.

Ivan Bartoš k sobotní demonstraci říká: „Ministři Babiš i Chovanec náš protest zachytili a snad se nad ním i zamyslí, naše snaha vyškrtnout cenzurní paragrafy z loterijního zákona a bránit soukromí lidí na síti tímto protestem rozhodně nekončí.“

O hodinu později se vydalo asi čtyři sta lidí korunovat svoji účast na akci pochodem k ministerstvu vnitra, aby instituci předalo zmiňovaný manifest Tři kroky k obraně Internetu. Průvod vyvolával hesla „Internet nedáme“, „Nechceme cenzuru“ nebo „Odkaz není zločin“. Předání ministerstvu proběhlo úspěšně. Na konání akce už reagoval i kritizovaný Andrej Babiš, který se brání tím, že blokuje pouze hazard, nikoliv Internet. Piráti však jeho alibi odmítají. „Zkušenosti ze zahraničí nám ukazují, že jakmile je cenzurní mechanismus v provozu, neustále bobtná,“ říká Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů, který výzvu ministerstvu předal. Akci považují organizátoři za zdařilou, obzvláště s přihlédnutím k povětrnostním podmínkám a nepříjemnému dešti.

Ministr Chovanec na sítí Twitter reagoval poněkud dadaistickým příspěvkem o loupení a znásilňování. Jeho reakci Piráti nepochopili.

6 komentářů :

 1. Kombinace protestu proti změně loterijního zákona s protesty na omezení anonymity a svobody internetu mi připadá jako to pověstné míchání jablek s hruškami a nevěstí nic dobrého. Zvlášť, když Pirátská strana nám dodnes nevysvětlila své "spojenectví a vazby na TOP 09 v Praze".
  Na tu TOP 09, jejíž představitelé nám všem již názorně předvedli, co "dokáží"....

  OdpovědětVymazat
 2. Tu včerejší diskusi mohl odstranit snad jedině nějaký arcihňup. Možná právě sedíce v Pražské kavárně.

  OdpovědětVymazat
 3. Mistr Jan Hus:,,hledej Pravdu,uč se Pravdu,konej Pravdu.Jan Žižka z Trocnova:,,Nepřátel se nelekejte,na množství nehleďte". Sámo CHalupka:,,Mor Ho!"Kníže Moravský Sámo:Chráním naše Velehrady na hranici Velkého kruhu Světla prozi cizincům,zpozdilcům a výpalníkům.Ježíš Nazaretský:,,Poznáte je podle ovoce,které přináší".IMHOTEP Egyptský:,,Učím Pravdu Bohů.Aby osud Faetonu Zemi minul".Umbrové,Itálie:,,Zpíváme této krásné Zemi,ve chvále Boha".K.Havlíček Borovský:,,psát Pravdu...."Miloš Zeman,president České republiky:,,Tato země je Naše"...

  OdpovědětVymazat
 4. Piráti se jen snaží zviditelnit a přilákat lidi.
  Jejich spojení s TOP09 to dokazuje.A hloupí Češi
  zase skočí na hezká slova.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
 5. Vlastenec:
  _____________

  - loterie je věc druhá, ale
  OMEZIT INET z jakýchkoli důvodů JE ŠPATNĚ !!!

  Ó – já blbec ! = jak jsem miloval USA a vše americké.

  ..a DNES ..

  JE TO FUJ, JE TO HNUS !

  Vlastizrádné vlády se všemocně snaží PŘIZPŮSOBIT uSSa SATANOVI !!!

  OMEZIT LIDEM DÝCHAT A PŘÍSTUP K INFORMACÍM ..PŘÍJMÁNÍM „ZÁKONŮ“, které jsou V ROZPORU S LISTINOU ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD A ÚSTAVOU(ČR) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  = JE TO TRESNÝ ČIN !!! za který se musí zodpovídat vedoucí LEGISLATIVA A NAVRHOVATEL (u nás v ČR Chovanec (MV ČR))!!!!!!!!!

  Takže ze zákona by měl státní zástupce, nebo jakýkoli exekutivec podat na něj trestní oznámení ..pokud tak nečiní sám se tak dopouští TRESNÉHO ČINU !!!!!!!!!!!!!

  ***************************
  uSSa SATAN ovládl OSN = ta je dnes na HO_VNO !!!!
  Svět chce ŘÍDIT PÁR ZDEGENEROVANÝCH ŽIDOBANKSTERŮ
  ..a klidně OBĚTUJE CELÉ LIDSTVO .. TO JIM NESMÍME DOVOLIT !!!

  = PRYČ s odporným nelidským globálním židobanksterským KAPITALIZMEM !!!
  = PRYČ se špijónskými pijavicemi z uSSa a jejich „DEMOKRACIÍ“ !!!

  ****************************
  AŤ ŽIJE MÍR = PRAVDA ZVÍTĚZÍ !!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pro 18:53 z 21.2 - také jsem obdivně vzhlížela k USA. Než jsem si uvědomila, že demokracie v USA skončila zavražděním prezidenta J.F. Kennedyho a jeho bratra Roberta. Dagmar

   Vymazat