Reklama

.

.

pondělí 1. února 2016

Putinovo největší selhání

Saker
31.1.2016       prozítřek
Ať se stane cokoliv v budoucnu, Putin již zajištěné své místo v historii jako jeden z největších ruských vůdců všech dob. Nejenže se mu podařilo doslova vzkřísit Rusko jako zemi, ale za něco málo přes deset let ji převedl na světovou velmoc, která je schopna úspěšně napadnout Anglo-sionistické imperium. Ruský lid jasně uznal tento výkon a podle mnoha anket mu dal úžasnou míru podpory 90%. A přesto je zde jeden zásadní problém, se kterým se Putin nedokázal vypořádat: zjevná neschopnost Kremlu smysluplně reformovat ruskou ekonomiku.

Jak jsem již popsal v minulosti mnohokrát, když se Putin dostal k moci v letech 1999-2000 zdědil systém kompletně navržený a řízený USA. Během Jelcinovy ​éry, ruští ministři měli mnohem méně moci než západní „poradci“, kteří přebudovali Rusko na kolonii USA. Ve skutečnosti, v průběhu devadesátých let, Rusko bylo řízeno z USA přinejmenším stejně jako dnes Evropa a Ukrajina. A výsledky byly opravdu katastrofální: ruské přírodní bohatství bylo vypleněno, miliardy dolarů byly ukradeny a skryty na západních offshorových účtech, ruský průmysl byl zničen, nastoupila bezprecedentní vlna násilí, korupce a chudoby. Země se utápěla v bídě a Ruská federace se málem rozpadla na mnoho malých státečků. Byla to podle jakýchkoli měřítek absolutní noční můra, byl to horor srovnatelný s velkou válkou. Rusko se chystalo vybuchnout, a něco muselo udělat.

Dvě zbývající centra moci, oligarchové a ex-KGB, byla nucena hledat řešení krize a přišla s myšlenkou sdílení moci: jedni byli reprezentováni Dmitrijem Medveděvem a druzí Vladimírem Putinem. Obě strany věřily, že udrží tu druhou stranu pod kontrolou a že tato kombinace velkých peněz a velkých svalů přinese dostatečný stupeň stability.

Nazývám skupinu Medveděva jen „Atlantičtí integracionisté“ a lidi stojící za Putinem „Euroasijští suverenisté“. Jedni chtějí, aby Rusko bylo přijato na Západě jako rovnocenný partner a bylo plně integrováno do Anglo-sioniistického impéria, zatímco druzí chtějí plně „suverénní“ Rusko a multi-polární mezinárodní systém s pomocí Číny a dalších zemí BRICS.

Co Atlantiční integracionisté neočekávali: Putin pomalu, ale jistě začal vytlačova jejich síly. Nejprve příšel zátah na nejznámější z oligarchů, jako je Berezovskij a Chodorkovskij, pak se začaly provádět razie na místní oligarchy, mafii z gubernií, etnické gangstery, zkorumpované úředníky atd.. Putin obnovil „vertikální osu“ vlády a rozdrtil wahabistické povstalce v Čečensku. Putin dokonce pečlivě nastavit okolnosti potřebné k tomu, aby se zbavil některých z nejhorších ministrů, jako je Serdjukov a Kudrin. Ale to, co se Putinovi dosud se nepodařilo udělat, je
reformovat ruský politický systém
nahradit pátou kolonu v Kremlu
reformovat ruskou ekonomiku.

Současná ruská ústava a vládní systém jsou čistým produktem „poradců“ z USA, kterým, po krvavém zásahu proti opozici v roce 1993, bylo povoleno Borisem Jelcinem řídit zemi až do roku 1999. Je paradoxní, že Západ nyní hovoří o Putinově despotickém vedení, když všechno, co udělal, je, že zdědil Západem navržený politický systém. Dnes Putinovým problémem je, že nemá smysl nahradit některé z nejhorších lidí u moci, dokud systém zůstává nezměněn.

Ale hlavní překážkou k reformě politického systému je odpor prozápadní páté kolony v okolí Kremlu. Těch, kteří stále nutí Rusku politiku „washingtonského konsensu“ i když je zřejmé, že důsledky jsou pro Rusko velmi špatné, dokonce katastrofální. Není pochyb o tom, že Putin to chápe, ale nebyl schopen, alespoň prozatím, vymanit se z této dynamiky.

Takže kdo jsou ti exponenti páté kolony? Vybral jsem devět jmen nejčastěji uváděných ruskými analytiky. Jsou to (bez zvláštního pořadí): bývalý první místopředseda vlády Anatolij Čubajs, první náměstek šéfa ruské centrální banky Xenia Judajeva, místopředseda vlády Arkadij Dvorkovič, první místopředseda vlády Igor Šuvalov, guvernér ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, bývalý ministr financí Alexej Kudrin, ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev, ministr financí Anton Siljanov a premiér Dmitrij Medveděv.

To je samozřejmě pouze částečný seznam – skutečný seznam je delší a je hlouběji vrostlý v ruské silové struktuře. Lidé na tomto seznamu se pohybují v rozmezí od nebezpečných ideologů jako Kudrin nebo Čubajs až po průměrné a suchopárné lidí, jako Siljanov nebo Nabiullinová. A nikdo z nich samotný by neředstavoval velkou hrozbu pro Putina. Ale jako skupina a v současném politickém systému jsou impozantní protivník, který drží Putina v šachu. Věřím však, že čistka se připravuje.

Jedním z možných příznaků očištění, které přijde, je skutečnost, že ruská média (jak blogosféra a velká korporační média) jsou nyní velmi kritická k hospodářské politice vlády premiéra Medvěděva. Většina ruských ekonomů se shoduje, že skutečným důvodem současné hospodářské krize v Rusku není klesající cena ropy, nebo západní sankce, ale pomýlená rozhodnutí ruské centrální banky (jako to o plovoucím kursu rublu nebo o udržování vysoké úrokové sazby) a nedostatek vládních opatření na podporu skutečné reformy a na rozvoj ruské ekonomiky. Co je zvláště zajímavé, je to, že hlasití odpůrci současné páté kolony nyní získávají spoustu času v ruských médiích, včetně státních VGTRK. Přední odpůrci současných ekonomických praktik, jako je Sergej Glazev, Michail Deljagin nebo Michail Chazin jsou nyní dotazováni na to, za jak dlouho dojde k absolutnímu výbuchu hospodářské politiky Medveděvovy vlády. A přesto, Putin stále nepřipouští žádné viditelné akce. Ve skutečnosti, ve svém posledním výročním poselství dokonce pochválil práci ruské centrální banky. Takže co se tady vlastně děje?

Za prvé: pro západní propagandu to může být těžké si představit, že Putin je omezen existencí právního státu. Nemůže prostě poslat nějaké speciální síly a zatknout všechny tyto lidi za nějaké podezření z korupce, porušování předpisů nebo sabotáž. Mnoha lidem v Rusku je to moc líto, ale to je fakt života. Teoreticky by Putin mohl jednoduše odstřelit celou vládu (nebo její část) a jmenovat jiného guvernéra centrální banky. Ale problém s tím je, že by o vyvolalo extrémně násilnou reakci ze Západu. Michail Deljagin nedávno prohlásil, že pokud by to Putin udělal, reakce Západu by byla ještě násilnější než po krymském sjednocení s Ruskem. Má pravdu? Možná. Ale já osobně se domnívám, že Putin nemá jen obavy o reakci Západu, ale i o reakci ruských elit, zejména těch, kdo obecně již teď intenzivně neoblibují Putina a kdo by viděli takovou čistku jako útok na své osobní a vitální zájmy. Kombinace americké podvratné činnosti a místní velké peníze rozhodně mají schopnost vytvářet v Rusku krize. To je, myslím, zdaleka největší hrozba, které musí Putin čelit. Ale tady také můžeme pozorovat paradoxní dynamiku: na jedné straně Rusko a Západ byly v otevřené konfrontaci od chvíle, kdy Rusko zabránilo USA v útoku na Sýrii. Ukrajinská krize to pouze zhoršila. Přidejte k tomu poklesl cen ropy a západní sankce a dalo by se říct, že Putin se nyní více než kdy jindy musí vyhnout všemu, co by mohlo způsobit, že krize se ještě horší.

Ale na druhou stranu, tento argument může být postavený na hlavu tak, že se vezme v úvahu jak špatné je to už dnes a vzhledem k tomu, že Západ už udělal vše pro to, aby poškodil Rusko – není to ten správný čas, aby konečně byl čistý dům a ovládnuta pátá kolona? Opravdu – jak moc horší mohou věci ještě být?

Pouze Putin na to zná odpověď. Prostě proto, že jedině on má všechna fakta. Jediné, co můžeme dělat, je pozorovat, že populární nespokojenost s „ekonomickým blokem“ vlády a centrální banky je dnes nejvyšší a rychle dále roste, a že Kreml nedělá nic, aby blokoval nebo potlačil takové pocity. Můžeme si také všimnout, že zatímco většina Rusů se zlobí, znechucení a frustrovaní hospodářskou politikou Medveděv vlády, Putinova osobní popularita je stále v závratných výšinách. I přes skutečnost, že ruská ekonomika zcela určitě dostala ránu – i když možná menší než v jakou Anglo-sionistické impérium doufalo.

Moje výhradně osobní vysvětlení pro to, co se děje, je následující: Putin záměrně nechal věci zhoršit, protože ví, že populární hněv nebude směřovat na něj, ale jen na jeho nepřátele. Myslete na to, že přesně to se dělo v devadesátých letech. Ruské bezpečnostní služby pak nedovolily dovést krizi v Rusku až k výbuchu, protlačily Putina k moci a pak přišla nemilosrdná a rázná opatření proti oligarchům. Copak Putin nepočkal dokud vahhábité v Čečensku nenapadli Dagestánu a teprve pak spustil ruskou vojenskou akci? Copak Rusové nedovolili Sakašvilimu útok na Jižní Osetii předtím, než v podstatě zničili celou jeho armádu? Líbilo se Putinovi, když musel čekat, až totální Ukronazi zaútočí na Donbas, aby mohl otevřít „Voentorg“ (vojenské dodávky) a „severní vítr“ (odeslání dobrovolníků)? Putinovi kritici by řekli, že ne, tak to nebylo. Putin byl podle nich překvapený, spal v práci a musel zareagovat, ale jeho reakce byla příliš pomalá a přišla příliš pozdě. Když už musel jednat, byla to jen oprava situace, která se proměnila v katastrofu. Moje odpověď na tyto kritiky je jednoduchá: tak co se stalo na konci? Copak Putin nedostal přesně to, co chtěl, pokaždé?

Domnívám se, že Putin je si vědom toho, že jeho skutečná mocenská základna není primárně ruská armáda nebo bezpečnostní služby, ale ruský lid. To zase znamená, že než podnikne nějaké kroky, zejména nějakou nebezpečnou akci, musí mít téměř bezpodmínečné zabezpečenou podporu ruského lidu. A to zase znamená, že si může vzít za své pouze takové riskantní akce, kdy je krize zřejmá a pro všechny viditelná, kdy jsou ruští lidé ochotni nechat ho převzít riziko a v případě potřeby platit následky. To je přesně to, co jsme viděli v případě znovusjednocení Krymu nebo při aktuální ruské vojenské intervenci v Sýrii: ruského lidu se to týká, trpí následkem rozhodnutí Putina, ale přijímá ho, protože věří, že neexistuje žádná jiná možnost.

Tak tady to máte. Buď Putin spí v práci, je chycen nepřipravený jednotlivými krizemi a reaguje příliš pozdě, nebo Putin záměrně nechává situaci zhoršit až do totální krize, je na pravém místě a jedná s plným vědomím toho, že ruský lid ho plně podporuje a zároveň ho neobviňují ani z vyvolání krize, ani za cenu kterou je nutno za její řešení platit. Vyberte si verzi, která je pro vás přijatelnější.

Jisté je, že se dosud Putin nedokázal vypořádat s pátou kolonou poblíž a uvnitř Kremlu a že situace se rychle zhoršuje. Nedávný tah Kudrina kdy se pokusil dostat zpět do vlády, byl poměrně transparentním použitím páté kolony v ruských médiích (i v zahraničí), a předvídatelně selhal. Ale to ukazuje rostoucí sebevědomí, nebo dokonce aroganci Atlantických integracionistů. Něco se musí nevyhnutelně stát. Pravděpodobně v blízké budoucnosti.

17 komentářů :

 1. Tady je to vše polopaticky vysvětleno:

  http://leva-net.webnode.cz/products/co-predchazelo-imigracni-invazi-novodobe-dejiny-v-souvislostech-krok-za-krokem/

  OdpovědětVymazat
 2. Nějak se zasekl odborník z Floridy.Nic nového,oproti poslednímu článků zde 30.1.Putin a pátá kolona,ten chudàk nevypotil.Pravda,jako masàž to může fungovat.Jsem zvědav opět na diskusi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:38
   ..diskuze nebude žádná..
   všichni tady stojí za pravdou a odvahou Slovana Putina❤️,takže rozbory nebudou...
   jituš

   Vymazat
 3. Já bych to nechal koni,ten má větší hlavu.
  I když to Putin nemá lehké,ale pomaličku vystřízliví všichni,že nebudou lítat pečený holuby,jen tvrdá práce jim přinese užitek.

  OdpovědětVymazat
 4. Tento článek je tu podruhé,ale nic to nemění na skutečnosti že Putin je obrovská persona která pokračuje v tom co Stalin nedokončil a to je,chránit Rusko před internacionálními pijavicemi a nositeli kultury úroku kteří za posledních 150.let vyvraždili miliony Rusů,srovnali se zemí stovky pravoslavných klášterů a monastýrů,rusko plenili a sráželi tím nejbrutálnějším způsobem na kolena.Putin je záchrana nejen pro Rusko ale i pro Evropu a pro vše zdravé,přirozené a vyvážené.Modlete se za Putina!!!On je kladivo na čaroděje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jà se modlím za Rusko i za Putina!
   Považuji ho za skvělèho člověka a hrdinu!
   Láska a úcta lidu ,to se taky neodpouští!
   j,

   Vymazat
 5. Ten, kdo se snaží něco vybudovat, to má mnohem těžší než ten, kdo se snaží něco zničit. Ale i přesto se toho v dějinách lidstva podařilo vybudovat více než zničit. Je dobré si připomínat, že i když se dnes mnozí upínají právě k Putinovi jako ke spasiteli, jeho pozice není jednoduchá, neboť čelí tlaku zvenčí i zevnitř a v současném systému nemůže mít vše pod kontrolou. Je to jako dobývání pevnosti. Nájezdníci zaútočí a když neuspějí, na čas odtáhnou, ale zcela jistě se vrátí. Vidina tučné kořisti je příliš lákavá. Trojského koně už uvnitř mají, zatím se mu ale nepodařilo otevřít brány pevnosti dokořán.

  OdpovědětVymazat
 6. Brzy bude mela,velká mela,každej ať ví,kde je jeho místo už předem,pak už nebude čas vybírat si jej....
  Čtyři jezdci apokalypsy už jsou v plné zbroji a pobídli své koně -sionismus,USA,Turecko a "šílený islám"....

  OdpovědětVymazat
 7. Rusko nebude nikdy jako Západní civilizace.Alespoň ne co se týče ekonomiky.Je to mentalitou Rusů.Vždycky budou dva kroky zpět.Rusko bohužel nemá budoucnost a dojede na to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18.56 To co jste napsal je opravdu kravina první třídy.Odpouštím Vám to nebot nemáte ponětí o historii a o potencialu Rusů.To je ůplně jiná koncepce lidí,lidí spojených se zemí,prirodních,v souladu s přírodou,vyvinutou intuicí ale to vy nikdy nepochopíte.....

   Vymazat
  2. 18:56
   Na ten blábol není co říct ..,navíc je to jedno !oni mají jiné hodnoty,které jsou nositeli tèto věty neznámé...
   To je jako kdyby mně někdo řekl ,že nikdy nebudu Picasso ! a nikdy nebudu dost vydelàvat! Ale zapo mněl ,že já jím být ani nechci ,protože se mi nelíbí...mám úplně jinou filosofii pohledu na
   svět a
   já jsem spokojená s tím ,co mám - zaplať pánbůh za to ..
   ať jsme raději všichni zdraví!
   jituš

   Vymazat
  3. 18.56 Jsou pohlceni povrchem a pozlátkem,takto vypadá pětadvacetiletá masáž koloniálního otroctví.To je bezmoc....

   Vymazat
  4. Pro 18 56:
   Zapomněl jste na nejdůležitější faktor bohatství Západu: na 400 let trvající koloniální drancování zbytku světa, včetně Ruska. Dnešní "bohatý" Západ je představován pouze koloniálními zeměmi, které nebohatly svou pracovitostí, ale plundrováním surovinového, ekonomického a lidského potenciálu kolonizovaných zemí.Jediné USA nebyly koloniální velmocí, ty však zbohatly na vyvraždění indiánů a ukradení jejich země, vykořisťováním desítek milionů černých otroků, dvou světovch válkách, které de facto postavily USA do světového čela a díky tomu prosazené finanční dominanci a pz toho plynoucího postavení petrodolaru. tato éra bohatnutí skončila v 50-60 tých létech minulého století a od této doby se Západ jen zadlužuje a začíná ztrácet svůj náskok. USA se do deseti let zhroutí na pouhou regionální velmoc. My v Evropě budeme rádi, pokud se Evropa nesesype jako domeček z karet. Ostatní svět,který se vymanil z drancování Západem se začíná rozvíjet mnohem rychleji, než náš Západ. Samozřejmě,že koupená média nám tyto fakta pečlivě utajují,či je zamlžují. Bohužel to tak je. My, Česká republika je také nejchudší součástí Západu - měli jsme někdy kolonie? Vše jsme si museli poctivě vydřít vlastníma rukama a nyní jsme ekonomickou kolonií Západu. Produkce v našich fabrikách,obchodních domech, službách je stejná jako v Německu, avšak za 25 % platy Němců.Německo jako poražená země je dnes bohaté jen díky tomu, že nemuselo platit válečné reparace díky USA, které měly zájem ,aby SSSR zůstal s rozbitým hospodářstvím chudou zemí včetně celého východního bloku. Jak by asi bylo dnes Německo bohaté,kdyby mělo uhradit smrt 25 milionů lidí, všechna rozbořená města a všechny fabriky? A to se týká škod u nás, v Polsku, Jugoslávii a Řecku. Dnes by to byla chudá země plná žebráků,zato Rusko by bylo světovou velmocí č. 1. A USA by v tomto případě neinvestovaly do Německa ani dolar. Marshallův plán se jim ekonomicky mnohonásobně vrátil. Bez něj by dnes USA nebyla tam,kde jsou. Nyní,když musí Západ po 400 stech letech začít opravdu "makat", tak se místo prosperity jen zadlužuje a upadá. Za 30 let bude se Západem vymalováno. Bohatství světa bude v Asii a v Rusku a Brazílii.

   Vymazat
 8. Sociálne procesy majú svoju logiku, svoje zákonitosti. Prirodzene, nefungujú tak ako vo fyzike. Potreby ľudí stimulujú ich záujmy, cez vedomie sú motiváciou aktivít. Množstvo rôznorodých potrieb spôsobuje, že sociálna zákonitosť sa prejavuje v podobe prevažujúcej tendencie. Výsledný posun sa často javí, ako niečo, čo akoby nechcel nik! Napriek zdanlivej chaotičnosti je faktom, že sociálne procesy je možné riadiť a že aj riadené sú! Novú úroveň toto riadenie postupne nadobudlo od 60. rokov, kedy k obrovským skúsenostiam "vládcov" pribudlo aplikovanie poznatkov kybernetiky na riadenie sociálnych procesov.Vedľa vytýčení cieľa/ktorého charakter často vyžaduje utajenie pred verejnosťou/následuje rozmiestnenie loajálnych osôb na miesta,ktoré sú kľúčové pre riedenie daného procesu, následuje príprava a vytváranie informačného prostredia, ktoré má sformovať prijateľnosť požadovaných krokov vo vedomí verejnosti. Tu pôsobí obrovská škála publicistov, komentátorov, analytikov, specializovaných odborníkov, umelcov...Prudký rozmach internetu, ktorý sa javil ako skvelý, všetko prenikajúci nástroj riadenia, sa ale súčasne stal aj silným nástrojom sebaobrany verejnosti a dnes komplikuje riadenie. Súčasne je ovšem nástrojom kontroly odporujúcich a merania intenzity odporu. Pretože sociálny proces nie je automobil, je potrebné riešiť úlohu vyformovania jeho vnútorného "hnacieho mechanizmu". Tým je umele pripravovaný konflikt antagonistických síl, tendencií. Zainteresovanosť zúčastnených strán umožňuje v riadení používať "postrkovanie" - dramatické vyhlásenia, strašenie, akcie "pod cudzou vlajkou", zveličovanie. Podobne je možné napätie tlmiť dočasným ústupkom, korekciou, miernym zlepšením-zhoršením životných podmienok/napr.cez pohyb úrokovej miery, finančnú krízu.../Existujú empiricky presné mechanizmy "merania" stavu vedomia, miery ochoty prejsť k akcii. Verejnosť je presvedčená, že koná slobodne, že koná proti manipulátorovi a ten predsa dosahuje krok za krokom svoj cieľ. To samozrejme nevylučuje, chyby, omyly, nepredvídané protiakcie, ale riadenie sociálnych procesov je charakteristické svojou variabilnosťou, vytrvalosťou a tým, že pôsobí v iných časových dimenziách. Tieto procesy boli v angloamerickom prostredí dovedené k dokonalosti. Čásť ruských elít v čase existenčného ohrozenia počas rozloženia ZSSR sa sústredila na vypracovanie podobných koncepcií a dnes prekvapuje ich schopnosť plánovať, riadiť a predvídať kroky súperov i dopady vlastných činov. Putin je tvorivá vodcovská osobnosť, ale nie je osamotený. Opiera sa o plánovačov a analytikov a jeho kroky navonok sú prekvapivé, dôkladne pripravené a zjavne efektívne. Nesnívajme ale, že druhá strana skladá zbrane. Má široké pole možností, príprava terénu ju stála miliardy a hraje "vabank", čo jej tiež dodáva silnú motiváciu.

  OdpovědětVymazat
 9. Zachrání Rusko potřetí Evropu?
  http://stoces.blog.idnes.cz/c/489005/zachrani-rusko-potreti-evropu.html

  OdpovědětVymazat
 10. Rusko s Putinem ustojí vše. V historii nebyl tak pracovitý a myslící státník jako je on. Takový tlak jakému je vystaven by nedal nikdo !
  Někdy mi přijde, že je z jiné planety, vždy je o tah vepředu.
  Má za sebou ruský lid a ten se z nějakých západních podlých s-aček nepodělá.
  Rusko bude během pár let soběstačné a celý svět bude jen závidět.

  OdpovědětVymazat