Reklama

.

.

úterý 23. února 2016

Řekové poslední v řadě

Oldřich Průša
22. 2. 2016
Mořská (námořní) hranice Řecka s Tureckem se opravdu uhlídat prakticky nedá. Země Schengenu mohou pomoci s ostrahou hranice z řecké strany, tj na straně člena EU, Schengenu a NATO. Byl však vytvořen jakýsi "Plán B", avšak z opačné strany hranice, tj. jakoby proti Řecku. Bulharsko není členem Schengenu, Makedonie co do členství ještě méně o Albánii ani nemluvě.Nepředstavujme si, že imigrace je pro Řeky jen zátěž. Umějí obchodovat, ubytovací kapacity na ostrovech jsou plné i mimo sezónu, rejdaři přepravují migranty z ostrovů do Pirea a kde kdo dále k makedonským hranicím. Obchod se zbožím denní spotřeby vzkvétá.

Jak vydělávají Turci? Mnohonásobně. A bez snahy se dohodnout na pravidlech, které samozvaně za EU začala vyjednávat paní A. Merkelová. Nelíbí se mi, že Řekové zůstávají ve všem ze strany zmiňovaných orgánů a institucí jaksi pořád poslední v řadě.

Pozn. red: Autor byl několik let vedoucím konzulárního oddělení Velvyslanectví v Athénách

22 komentářů :

 1. Vždyť je to tak jednoduché! Přivezeš imigranty, zabavíme ti loď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně. Tu je to hlavní. A taky začít onu informační kampaň v zemích běženců. Musej vědět, že už to není jak bejvalo a prostě nebudou vpuštěni a hrozí jim vyhladovění, A začít je směrovat do Saudské Arabie, Kuvajtu, Kataru, Emirátů a t.d. do jejich zemí vyvolených. Tam je bohatství dost. Stačí svrhnout krále a dát vedení islámu....

   Vymazat
  2. zabavovalo se prece za tech zlych komancu

   Vymazat
 2. Jeden čas přijížděli migranti na gumových člunech, které iniciativně sami ihned po přistání rozřezali.
  Náklady na člun byly v ceně přepravného.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak jsem pochopil, že jsem plán B nepochopil. Jedině, že by byl špatný úmyslně. Je někde jasně popsán? Dík předem za odkaz. Děda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Domnívám se, že onen plán B, vychází z pražského zasedání zemí V4+Bulharska+Makedonie:
   http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/spolecne-prohlaseni-k-migraci-predsedu-vlad-zemi-visegradske-skupiny-140195/
   Je to dlouhé čtení, tak alespoň jedna věta:
   „… Pro případ, že pokrok v ochraně hranic a spolupráci s Tureckem zůstane za očekáváním, měl by být připraven alternativní podpůrný plán, který bude připraven k okamžitému provedení. …“
   O jiném plánu B nevím. P.K.

   Vymazat
  2. Níže je návrh, který plánu B předcházel.
   Poprvé jsem o něm psal v Nové Republice a Parlamentních listech na podzim loňského roku.

   Řecko potřebuje i nadále pomoc s „plaváčky“
   aneb ať Řecko ve spolupráci s Frontexem a spol. vytvoří z řeckého teritoria slepou ulici

   Oldřich Průša
   7. ledna 2016

   Ze zbídačelého Řecka se stal otloukánek Evropy. Každý si myslí, že si může praštit či kopnout.
   Je pravdou, že největší počet migrantů přechází přes jeho území. Ostrovní hranice je natolik členitá, tureckému území blízká, tudíž v podstatě neuhlídatelná, zvláště v případě, že je z turecké strany ohlídaná asi jako mezi Pardubickým a Královéhradeckým krajem. Vyvstává otázka, zda je ekonomicky, především evropskými bankami zhuntované, nucené privatizovat to, co ještě funguje (letiště, přístavy…. do cizích rukou), schopné samo migranty registrovat a postarat se alespoň částečně o jejich další osud. Odpověď je zjevná. Není.
   Řecko se stalo členem EU z důvodů „posílení“ jižního křídla NATO, obdobné platí o přijetí do „eurounie“, aniž by splňovalo základní předpoklady. Bylo vybráno mj. jako odbytiště především německých, ale i dalších zbraní prodávaných za dobré peníze pro dodavatele.
   Vyvstalá otázka má následující odpověď: funguje-li někde průjezd a není-li chtěn, je třeba vytvořit slepou ulici. Ne dopravní značkou, ale zábranou. V tomto případě již např. uplatněnou bariérou, viz původně za to dehonestované Maďarsko.
   Když migranti a jejich převozníci pochopí, že platí v novém smyslu heslo „No pasaran“ zastaví se tranzit a uprchlíci budou muset ztratit zájem.
   Co je zapotřebí? Vůle konat. Ihned. Ne až se Brusel po hlubokomyslných úvahách, bezzubých jednáních, planých diskusích časem rozhoupe a místo zvyšování počtu, a s tím rostoucímu vlivu charitativních a dobře placených neziskovek, musí učinit jeden společný krok řecké vlády a členských zemí Shengenu.
   Plot na pozemní hranici mezi Řeckem a Tureckem existuje, s Makedonií se staví jeho části v okolí hraničních přechodů. S Buharskem je třeba jednat společně, totéž platí o Albánii. Příliv migrantů by se zastavil a příliv by nevyplavoval mrtvá těla ztroskotaných běženců. Nikdo by si nemusel zvyšovat renomé a popularitu budováním pomníků z oranžových vest uprchlíků.
   Argumentaci, že by ubylo mrtvých, kdyby byla otevřena pozemní hranice s Tureckem, je scestná. Její variantou by pak už třeba mohlo být dokonce obnovení dopravy věhlasným Orient Expresem na trati Istanbul – Berlín, že.
   Hlasy o zmenšení Shengenu by mohly ustat, protože obyvatelé Řecka by cestovali se svými doklady jako doposud. Potřebou by bylo pouze zamezit falšování dokumentů převaděčskou mafií.
   Ploty nejsou ideální, ale účinné řešení. Rozhlédněte se u nás v nových vilových čtvrtích po obezděných parcelách, někdy i celých areálech s vjezdem hlídaným soukromou ochrankou. Nelíbí se to těm venku, ti uvnitř se cítí bezpečněji.
   Ke čtyřem svobodám, na nichž Evropská unie vznikala /volný pohyb osob, zboží, kapitálu, služeb/ a poté se horečně rozšiřovala, by měla přibýt svoboda pátá - volný pohyb myšlenek. Volný pohyb názorů slabších proti silnějším dokumenty EU v praxi neznají.

   Vymazat
 4. 0:58 nic není jednoduché, on vydělá tolik za jeden gumový člun s motorem že ho tam klidně nechá a koupí nové v Turecku kde mají pašeráci v obchodě s člunama určitě slevu.Potápět,potápět i s lidmi a ty co doplují zabavit majetek, vzít otisky a zavřít.Ono by se to rozkřiklo.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud se Řecká hranice údajně nedá střežit, tak pak asi Řecko v šengenu nikdy nemělo být... v tom případě nastal čas tento omyl napravit.
  Nebo snad z možnosti členství v schengenu neplynou žádné povinnosti?
  BTW: z jakého důvodu vynakládají Řekové horentní částky na armádu, když si nejsou s to poradit ani s pár pašeráky?
  Zdr.
  JiB

  OdpovědětVymazat
 6. Nahnat ten ksindl do vody i s Makrelou a všema těma sluníčkářskejma dementama....a nenechat je vylézt na břeh za žádnou cenu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pro8:02 - ať si vylezou, ale na druhé straně, tedy v Turecku!

   Vymazat
 7. Debilita. Jak mají Řekové střežit hranice? Když světová oligarchie má zájem destabilizovat Evropu,a proto organizuje masovou migraci, tak řecká vláda pochopitelně obdržela příkazy, stejně jako ostatní evropské vlády, vzpříčil se jen Orbán a zatím teoreticky i Fico. Řekové byli navíc ještě předem ekonomicky rozdrceni Německem, to jste zapomněli?
  Proč právě Řekové? Aby kušovali a pouštěli migranty dovnitř.
  Teď se má stát Řecko obětním beránkem. Jak mohli prakticky zastavit proud lidí z Turecka? To Turecko je pachatel, navíc posílají hlavně rodiny islamistů z ISIS, hlavního svého komplice.
  To měla řecká armáda střílet a masakrovat nebo co?
  Viníci jsou vlády USA, EU a Turecka. To se ještě navíc pomátlo a ještě leccos z této strany uvidíme.
  Sláva Rusku !!!Ono jediné dělá vše pro uhašení požáru války.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Řekové měli všechny čluny, které překročí mořskou hranici okamžitě potápět bez ohledu na následky. Ten kdo by přežil, posbírat a zavřít do střeženého tábora a dokud se neprokáže kdo je co zač, nechat zavřené a rozhodně nepouštět ven mezi lidi, žádné peněžní dávky, a strava 3x denně. Co se týká stravy, tak tady máte a jezte, nechutná vám, nebo toto nechcete, dobře nedostanete nic. Všichni přišli ilegálně, tak co by ještě chtěli.

   Vymazat
  2. Proč by se zrovna z Řeků měli stát vrahové, když viníci celého průseru sedí v Bruselu a Washingtonu? Potažmo v Istanbulu?

   Vymazat
  3. Anonymní23. února 2016 16:30

   Proč tak silná slova. Jací vrahové. Na všech hranicích se vždycky střílelo, tak proč ne na Řecko-Turecké. Není to tak dlouho a i tam se střílelo, i když z jiného důvodu. Jak by se to rozkřiklo, tak by jezdit na člunech přestali a hlídat hranice na zemi není již tak složité.

   Vymazat
 8. Jak mohou političtí představitelé nejmocnějšího vojenského paktu, který se už už i chystá k tomu, aby zítra rozpoutal otevřenou válku proti Rusku, který disponuje tou nejmodernější průzkumnou technikou (od satelitů v kosmu až po dalekohledy pro vidění v noci), který má tolik lodí, že by tu námořní hranici mezi turkem a Řeckem docela zahradily železem, může do světa beztrestně vytrubovat až takový blábol, jakože ten pakt nemá sílu, aby ochranil své vnější hranice.
  Vždyť ti migranti ani nebojují, ti se jen - jak na povel - chtějí vedrat do Německa aj.
  To, co se dnes odehrává v divadelním kuse nazvaném "migrace", je rozehraná sviňská hra na několik témat: (a) zatížení sociálních systémů vyspělých zemí, (b) umělé vytvoření mezikulturních třecích ploch, (c) přesměrování myšlení lidu obecného od zásadních problémů života společnosti (např. vyjednávání TTIP ...) k "zástupnému", ze kterého se stává problém hlavní, (d) oslabení EU ...
  A toto vše, s četsnou výjimkou prezidenta republiky, naše polit. reprezentace odmítá vidět, natožpak proti té sviňské hře vystupovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak.-je vidět, že nám lidem všechno dochází, že se šíří rozum a kritické myšlení.

   Vymazat
  2. Hezky vyjádřeno. Kdy už to vezmou za své, také naši novináři a ČT? P.K.

   Vymazat
 9. Reputace Čechů je srovnatelná s Řeky

  Řada obyčejných Čechů žije v představě, že Evropská unie je v troskách, z Německa se pod invazí migrantů stal zhroucený stát, obyčejní Evropané obdivují prozíravost Čechů a děkují Orbánovi za to, že svým plotem brání pevnost Evropu. Nic z toho není pravda.
  Pravděpodobnost, že se EU rozpadne, je nižší, než je pravděpodobnost, že Česko samo odejde z Unie nebo z ní bude postupně „odejito“.
  EU (či spíš eurozóna) přežije, ovšem bez Česka. To buď odejde samo, nebo bude společně s ostatními novými členskými státy a Řeckem vytlačeno na okraj integračního procesu. Bohužel, Česko se dostalo do začarovaného kruhu. Jeho reputace v očích všech Evropanů je slabá, srovnatelná s Řeckem. Řecko bychom nejraději vyhodili z eurozóny i z Schengenu. Tak nějak si ale neuvědomujeme, že se sami můžeme ocitnout v podobné pozici jako Řekové.
  Negativní vnímání naší „východní“ Evropy se promítne do : omezování evropských dotací, zastavení rozšiřování EU na Balkán a otevřenější kritiky „východních autokracií“. Tyto kroky logicky povedou k dalšímu posilování euroskeptických nálad v Česku. Začarovaný kruh se uzavírá.
  Také bychom se mohli od obyčejných Evropanů dočkat upřímné a „politicky nekorektní“ odpovědi vycházející ze zažitých předsudků o východní Evropě: „Dobře, támhle jsou dveře. Ve skutečnosti o rozšíření EU rozhodly bruselské elity, my jsme vás tu nikdy nechtěli. Aspoň už nebudete vysávat naše peníze v evropském rozpočtu a ušetříme za sociální dávky pro migranty z východní Evropy. Koneckonců budeme teď potřebovat každé euro na tu zpropadenou migrační krizi, se kterou jste nám nijak nepomohli. Jestli chcete, můžete si v té své východní Evropě zase zavést autokratické režimy a znovu postavit ploty z ostnatého drátu. Tohle vám Slovanům vždycky šlo dobře. Možná ty ploty ještě využijete, až budete řešit nějakou vaši další balkánskou válku nebo vaši další bezpečnostní krizi s Ruskem."

  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/komentar-vita-benese-o-vztahu-evropanu-k-britanii-fvm-/zahranicni.aspx?c=A160219_125807_domaci_pas

  OdpovědětVymazat
 10. Evropská unie musí zůstat jednotná a postupně do budoucna by měla obsáhnout všechny státy Evropy. Pokud toho její představitelé nejsou schopni, pak je třeba je urychleně vyměnit. Jedině jednotná Evropa se dokáže bránit USA a jejím žoldnéřům.
  Pokud bude Evropa praktikovat mírovou politiku a otevřený obchod, tak nebude hrozit nebezpečí ani od Ruska. Samozřejmě pokud bude Evropa dělat v budoucnu to co dělá teď pod vedením USA a NATO, tak se může stát, že dojde ke 3 sv.válce a pak bude celá Evropa "Velké Rusko". Tentokrát by se již Rusové nenechali přesvědčit jako za 2 sv.války, kdy Stalin prohlásil, že pokud nebude otevřena západní fronta, tak dojdou Ruská vojska až k Atlantiku a Němci budou bez ohledu vyhlazeni do jednoho. Nechtěl bych se toho dožít, byla by to tragedie nejen Evropy, ale celého světa.
  ------------------------------
  Co se týká stavění plotů na hranicích, tak v současné době by se nám ten plot, co se po roce 1989 zboural, náramě hodil jako ochrana proti migrantům. Zavedl bych na hranicích ještě přísnější hraniční řežim než byl za komunistů a věřte, že by neprošel žádný imigrant ilegálně do republiky. Všichni by museli pouze určenými hraničními přechody a to by jsme si mohli vybírat.

  OdpovědětVymazat
 11. Opocená či obezděná hranice není nepropustná.
  To platilo i o československé státní hranici před rokem 1989.

  OdpovědětVymazat