Reklama

čtvrtek 11. února 2016

Rusové si nemohou dovolit nová auta. Opravdu?

Lada Granta
Rado Miko
11. 2. 2016 Outsider Media


Tento článek na iDnes se pozastavuje nad tím, že v době, kdy v Rusku klesají reálné mzdy, roste prodej luxusních značek. Pozoruhodný je závěr článku: 

Nové auto je pro mnoho Rusů nedostupné. Loňský nejprodávanější vůz Lada Granta stojí 368 900 rublů (116 tisíc korun). Průměrná měsíční mzda v zemi v prosinci činila 42 684 rublů, cena nového vozu tak odpovídá zhruba roční mzdě. V případě luxusních vozů cena modelu Rolls-Royce Ghost SWB nyní činí 19 milionů rublů, což je částka, za kterou je možné koupit více než padesát vozů Lada.

Tak jsem se podíval na statistiky, na reálná čísla. A takto to vyšlo.
Příjmy

ČR (člen EU)
a) Průměrná mzda 26.287 korun
b) Medián mezd činil 22.230 korun
c) Průměrný důchod 11.343 korun

(ČSÚ, 2. čtvrtletí roku 2015)

Rusko
d) Průměrná mzda 35.395 rublů (červen 2015)
e) Kamčatka, Sachalin, Magadan, … 47-50.000 rublů.
f) Medián mezd 23.548 rublů (srpen 2015)
g) Průměrný důchod 13.900 rublů
h) Důchod účastníka II.SV 30.257 rublů

Bulharsko (člen EU)
i) Průměrná mzda 885 leva
j) Medián mezd 623 leva
k) Průměrný důchod 332 leva


Za kolik platů si koupí nejprodávanější auto

Čech Fabii za cca 300.000 Kč:
a) 11,4
b) 13.4
c) 26.4

Rus Ladu Granta za 368.900 rublů
d) 10.4
e) 7.8
f) 15.6
g) 26.4
h) 12.1

Bulhar Dacii Logan za 13.790 leva
i) 15.5
j) 22.1
k) 41.6

Závěr o tom, pro koho je nové auto dostupnější, si naši milí čtenáři jistě udělají sami.

44 komentářů :

 1. Soudruzi, trochu faktů:

  1) Lada Granta se technicky a velikostně rovná 20 let staré Škodě Felicii. Dávat ji na roveň nové Fabii je zcela mimo. V EU je Granta zcela neprodejná a ani neplní tech. normy.

  2) Granta nestojí 370.000 rublů, ale 390.000. To víte, inflace je v Rusku vysoká, co bylo včera není dnes.
  http://www.lada.ru/

  3) Prodej aut v Rusku v roce 2015 klesl o 36%!!! Co dodat.
  http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/prodej-aut-v-rusku-klesl-o-vice-nez-tretinu-s-propadem-se-potyka-i-skoda-1262112

  4) Vybrat si jednu položku která se soudruhům zrovna hodí a podle ní porovnávat životní úroveň je mírně řečeno hloupé a trapné.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Navíc,pokud si kupují zahraniční auta,která jsou kvalitnější,jen si do nich ukládají peníze.

   Smazat
  2. Jo hochu a mohl by jsi dodat kdože a co jsou to za lidi co si kupují u nás NOVE auta při pruměrném realnem(žebrackem) plate v cz.

   Smazat
  3. To je kapitalismus,neptej se.

   Smazat
  4. Sem pod různými záminkami zakázali dovážet indická auta, aby ti němečtí zázraci, co vlastní Škodovku, nepřišli na buben. To je takový pohled ještě z jiné strany. Pavel P.

   Smazat
  5. 17.51 jé pane vy jste legrační:-) Jak jste došel na tu úroveň?????

   Smazat
  6. 18:19. Pokud vím,indická auta splňují jen jednu nebo dvě normy: Kola a volant.

   Smazat
  7. Příště se na napsání času vybodnu.

   Smazat
  8. To je možné, ale jezdí v nich celý subkontinent. Tak si vyber. Pavel P.

   Smazat
  9. Vybírám si bezpečnost.

   Smazat
  10. Pro 17 51:
   Máš pravdu v tom,že vybrat si jednu položku k porovnávání je hloupé. Ale tady se reaguje na článek iDnes, který právě píše jen o autech a jak je vidno,naprosto hloupě a nejapně, jak je u pravicového listu obvyklé. Pravocoví " myslitelé " zcela obvykle vybírají jen jednu,či pár položek, na kterých nám dokazují, jak se nám dnes báječně žije. Stovky dalších položek,které ukazují pravý opak, záměrně vždy zamlčují. Zde opět vybrali jen jednu položku a zase hloupě. Autor tohoto článku to zcela lehce zesměšnil. A právem.
   A když už mluvíš o jedné položce, víš vůbec o cenových relacích v Rusku? Byl jsi někdy v Rusku?
   Já tam byl ( až v Krasnojarsku, Abakanu, Kansku, Ačinsku, Barnaúlu na Sibiři ) před 11 lety celých 9 dní. To bylo v době, kdy se Rusko teprve pod Putinem čtvrtým roke zbrávovávalo z Jelcinovy hrůzovlády a začínalo teprve nabírat dech. A víš čím jsem byl tehdy překvapen? Běžní lidé tam tehdy brali cca 5 - 6 000 Kč měsíčně ( rubly přepočtené na naše Kč ), čili asi polovinu tehdejších našich čistých platů běžných pracujících lidí. Nájemné, šaty, zboží běžné potřeby jim vycházelo stejné,či levnější než v přepočtu nás to stejné stálo u nás. Např. benzín u nás tehdy byl na pumpách za 26-27 Kč, tam jsme tankovali benzín za 8 Kč. Takže když o Rusku víš jen to, co ti nalže ČT, tak raději drž kušnu a nekecej hlouposti. Já toho o Rusku taky moc nevím,za těch 11 let se tam asi hodně změnilo k lepšímu, ale vím alespoň něco,protože jsem tam byl a hovořil s mnoha místními lidmi, procházel jsem jejich obchody, byl jsem ve fabrikách atd. Mám jen jediné a to pravdivé poznání. Rusové nejsou takoví hlupáci, jak si tady spousta lidí myslí. Mnoho jim máme naopak co závidět. Z dnešní krize se za chvíli vylížou a za dvacet let jim budeme jen z naší české kolonie závidět. Fabriky patří Rusům, nám nepatří už nic. Jejich zisky zůstávají jim, naše zisky vesele cupitají do zahraničí. Co jsou nám platné jakési ukazatele HDP, když nám ten HDP vůbec nepatří, na rozdíl od Rusů.

   Smazat
  11. 19:35

   Netuším s čím se tady vlastně snažíš polemizovat.
   Ten článek na idnes je naprosto pravdivý. Rusové prostě chudnou. Inflace za minulý rok byla 15%, reálné mzdy klesly o 10%. To jsou údaje samotných Rusů, žádné výmysly idnes. O čem se tedy chceš přít? Že prodej aut za minulý rok klesl o 36%!!! je jen jedním z důkazů a průvodních jevů.

   A když tady plácáš o tom jak fabriky patří chytrým Rusům tak to jsis tedy krásně naběhl. Samotnou Ladu o které je tu řeč totiž vlastní konsorcium Renault-Nissan a generálním ředitelem je švédský manažer. Tito zachránili upadající Ladu před pár lety před jistým krachem.

   Ty si kup akcie jakéhokoli podniku kterému věříš a budeš ho také spoluvlastnit. A to doopravdy.

   Závidět můžeš komu chceš. Chytří lidé nezávidí vůbec, ti průměrně chytří závidí úspěšným ale jen opravdoví pitomci těm neúspěšným. Taky mám kamaráda ktarý byl na dovolené na Kubě a rozplíval se jaký je tam skvělý život. Na otázku proč tedy milion Kubánců doslova riskovalo život aby upláchli na Floridu odpovědět nedokázal.

   Smazat
  12. Neurotickému US-hujerovi 20:17 - Rusko stejně jako Kubu nejsi schopen pochopit. S tím se smiř. Z Kuby utíkají stejní blbečci, jako jsi ty. Kdo chce prožít dobrý život na volnoběh, ten na Kubě zůstal.

   Smazat
  13. 23:21

   Ještě nějak ty blbečku vysvětlit, že to utíkání z Kuby je jaksi jednosměrné. Z Floridy do kubánského a ruského ráje neutíká nikdo. Proč???

   A on ti někdo brání prožít tvůj život na volnoběh? On ti někdo brání sbalit se a žít svůj kubánský a ruský rajský sen?
   Problém bolševiků tvého ražení je, že by chtěli žít na volnoběh, rozuměj "nic nedělat", ale zároveň se můžou utlouct závistí k těm kteří žijí na plno.

   Smazat
  14. 23:44
   Nejvtipnější je, když synáček stbáckého politruka a nadějný předlistopadový svazák tu bude něco kvičet o bolševicích. Viď Pepku?

   Smazat
  15. Co to zde melete za kraviny???? Já sám mám Fábii a už na 15000 se to sere vole! Dělám v servisu, kde opravujeme většinu západních aut a ruských minimum ale není to tím, že by zde bylo Rusů tak málo, je to tím, že nevyžadují servis tak často, jako ty přetechnizované západní a s tou cenou jste mne rozesmál, jelikož si už nedrží cenu ani značky jako Mercedes a BMW, tak co lžete???? To co tu vyprávíte blázne je pohádka, jelikož každý automechanik ví, že Západ dělal kvalitní vozy, ve kterých jste měl uloženy peníze, jak sám tvrdíte, pouze a výhradně do 96-7roku. Od té doby máte šunt i světlomety musíte na západní šunce měnit za pouhých 5let a to vás ujišťuji, že na Ladě se skleněnými rozhodně nebudete. Vy prostě nevíte nic, jen strýček google co. Jdi se s tak omezenou analízou zahrabat a prober se. Hlavně ale začni studovat s čeho se dělají jednotlivé díly a uděláš všem radost, když si zjistíš i jednotlivé stálosti plastů a barev. Ty prostě nevíš nic...

   Smazat
  16. 23:44 Ty jsi prostě debil, bolševismus tu ani nebyl a ani komunismus, přečti si vole Marxe a pak zde vystavuj svou omezenost! My ti závidíme tvůj život na plno??? :o)))))))))))))No, rozesmálo mě to, jelikož tací duševní chudáci moc šťastní nebudou, když sem chodí buzerovat důchodce, když sami nedali tomuto státu ani polovinu. Běž žít na plno vole a neotravuj. Mimochodem, naprostá většina lidí levicově zaměřených nepobírá žádné dávky, kupříkladu já nebyl od 89 ani na podpoře a doma makám jako kůň. Takové jako jsi ty znám, jsou líní jako prase a tak ukazují na druhé, aby zamaskovali vlastní špínu. Neexistuje obec, kde by pravičák obdělával pole, to si pamatuj. Kdyby jej totiž obdělával, neměl by čas žít na plno:o))))))

   Smazat
  17. Strategický průmysl v Rusku patří Rusům a dokonce i u té Lady má Renault s Nissanem dohromady nějakých 35 procent akcií, pokud se to v posledních měsících nezměnilo. Nám Čechům nepatří téměř nic, a to včetně většiny pivovarů, vodáren, hotelů a potravinářských podniků, tedy firem, které nikdy strategického partnera nepotřebovaly. Ty, které jej potřebovaly nechali padnout. Majetek země byl téměř celý rozkraden a rozdán v restitucích, aniž náš stát z toho jakkoliv profitoval (havlistická banda zločinců odvedla dobře svou práci). Někteří tady melou něco o inflaci v Rusku. Rád bych znal míru inflace české ekonomiky, kdyby ji celá EU a USA sankcionovala. S reálnou životní úrovní Rusů to asi tak špatné nebude, když každoročně zaplavují hotely, města a zimní střediska v mnoha zemích Evropy, Afriky a Asie, a pokud si někdo myslí, že jsou to samí boháči a podnikatelé, tak se hluboce mýlí, jsou to obyčejní pracující lidé a důchodci, ti bohatí jezdí do Karibiku apod. Kdo tomu nevěří, ať se jich zeptá, já se ptal mnohých, a nikdo z nich podnikatel nebyl. Co se týče blízké budoucnosti, tak zde je to vcelku jasné. Rusko překoná nejhlubší krizi za několik posledních let a pravděpodobně půjde opět vzhůru, naproti tomu Evropu čeká naprostý morální a ekonomický upadek, jenž se bude prohlubovat s rostoucí mírou islamizace. Možná, že první důsledky pocítíme v tak krátké době, že se tomu budou divit i ti největší pesimisté. Bohužel, z této cesty už pro nás asi není návratu. Může to být ale ještě horší, pokud se našim "přátelům" ze zámoří podaří vtáhnou Evropu do další války, což by se jim nepochybně velmi líbilo, vzhledem k ziskům z toho plynoucím.

   Smazat
 2. Mne by spíš zajímalo,kde vzal autor průměrný plat.
  Čísla ČSÚ nejsou věrohodná.Jsou upravena podle po-
  třeby.Anonym 17:51-Kde jste sebral své informace
  o Grantě.Nikdy jste ji neviděl,nic o ní nevíte,ale
  kecat dovedete docela přesvědčivě.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jasně že jsem ji nikdy neviděl. Protože ji tady nikdo nekupuje, troubo! Ani fanatičtí proruští soudruzi ne.
   Jste ignorant, že si nedokážete dohledat parametry a vlastnosti na netu?

   Smazat
  2. Zase žádný argument - 18:58 argumentovat neumí. On je placen za něco úplně jiného.

   Smazat
  3. Bolševiku, ty umíš "argumentovat" jenom pendrekem.

   Smazat
  4. 18:58, 23:46
   Pepku, to mluvíš o svým stbáckým fotrovi? Jo, ten se uměl pendrekem pěkně ohánět. A teď vyskoč, neobolševický imbecile.

   Smazat
 3. Sakra, ty Rusové ale mají problémy. Potřebovali by Špidlu, Kalouska a Sobotku,zadlužit a prověřit, zda zdroje jsou, aby makali na bankstery cizokrajného původu, jako celá Evropa a nějaké euronormy a GMO potraviny, takhle by to dál něšlo. Trochu upravit odchod do důchodu, aby se neflákali doma. Jistoty, prosperitu a demokracii, co se do nich vejde a trochu je přeočkovat moderními vakcínami.

  OdpovědětSmazat
 4. Rusové potřebujou natáhnou ropovod a koleje do Číny a po zbytek života můžou kouřit machorku, chlastat vodku na dače a chytat ryby, na růst HDP se můžou vy...t, stačí prodávat zbraně a kdyby na ně "demokratické síly" zautočily, tak je smetou ze stolu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Slyšel jsem,že z toho ropovodu bude mít Rusko peníze až za třicet let,protože ho financuje Čína a do té doby bude tu ropu od Ruska dostávat zdarma.

   Smazat
  2. 19:48 - Nejsem ekonom, ale ten podnik dá práci spoustě lidí, rozjede se průmysl, doly atd., stát bude mít z toho značné příjmy a poroste skutečné HDP a né prožrané peníze na dluh, jako to má Evropa.

   Smazat
  3. To se domlouvalo když byla ropa za 100-120 dolarů. Dnes když je za 30 je to jaksi nerentabilní a u ledu. Bláboly o rozjetí průmyslu maj asi takový smysl jako o rozjetí průmyslu na Ostravsku tím že tam znovu ve velkém začnem těžit uhlí (a prodávat se ztrátou).

   Smazat
  4. Ten blbeček troll musí být nějaký superchytrý a supervzdělaný presstitut. Má můj ohromný obdiv. Asi zase koupím bednu a přihlásím se k dobrovolnému oškubávání od ČT.

   Smazat
 5. Kdyby Čech šel po ceně, může pořídit Logana za 170tis kč a je pořád lepší než Granta.
  Pak ta tabulka vypadá
  a) 6.5
  b) 7.6
  c) 14.5
  Jinak je fakt skoro až šílené, že ve srovnání mediánu mezd (podle autorových údajů) podle přepočtu jsou na tom Rusové 3x! hůř než Češi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14% Rusů, tj každý sedmý, musí vyžít s přijmem nižším než 10.000 rublů, tj cca 3.000 Kč.

   VW Golf, nejprodávanější auto Evropy, tam začíná od 1.2 milionu rublů.

   Smazat
  2. když jsem byl ještě hodně mladý a hloupý, civěl jsem na americký filmy, a přál si, abych taky měl tu možnost koupit si auta, domy, jaký měli lidi v těch filmech. Dnes už ale vím, že ani ty domy a auta, ani banány a mandarinky, nestály za to, že jsme se stali spoluviníky a spoluinvestory utrpení lidí od Jugoslávie, přes Irán, Irák a Sýrii... Dnes stále nemůžu zapomenout, jaký idiotský představy jsem o světě měl. Hodně se to podobalo tomuhle přepočítávání, jak si koupit něco, co vlastně nepotřebuju..

   Smazat
  3. 23:13

   No dnes máš na rozdíl od minula možnost žít přesně podle svých představ. Třeba se odstěhovat někam do hor do hájenky, do malého statku na vesnici, do Řecka k moři, do ruské tajgy. Nebo naopak do víru dění do Prahy, Příže, Moskvy. A dělat si tam co chceš.
   Ale ty si s tou svobodou a s těmi možnostmi prostě nedokážeš poradit a jseš nasranej na celej svět. Jseš jako vězeň kterýho pustili z kriminálu a on stojí před ním, čumí, neví co dál a po chvíli se chce vrátit zpět. Potřebuje povný řád, potřebuje aby nad ním stále stál dozorce ktrý mu bude přesně říkat co má dělat. Za to má jistotu misky jídla a noclehu v teple. Nemusí nad ničím moc přemýšlet.

   Pravda kterou si ovšem nikdy nepřiznáš je, že jseš sklamanej sám ze sebe, že jsi ve svobodném světě neuspěl. Na tom by nebylo ještě nic zlého kdyby jsi ovšem ze svého vlastního selhání neobviňoval celý svět a netahal ostatní zpátky do toho kriminálu, kde by se tvá nemohoucnost tak nějak ztratila v davu.

   Smazat
  4. 21:04, 23:13
   Jasně Pepku, to zkus vyprávět svýmu retardovanýmu stbáckýmu fotrovi. Jinak musím říci, že ses mu poved. Jen tě možná neměl mít se syfilickou prostitutkou a nebejt přitom vožralej jak to bolševický prase.

   Smazat
  5. 2:24

   Taky jsi se poznal v tom co jsem napsal? Evidentně tě to velmi rozrušilo.

   Prozraď, honíš si přitom vocas, když bliješ do klávesnice ty tvé hromady úchylných sraček, psychouši?

   Smazat
  6. Ten presstitut je mimo.
   Muzes si pry delat co chces, no jasne, akorat nejdriv platit platit platit a za zbytek si jdi koupit rohlik

   Smazat
  7. 9:26

   Samozřejmě že si musíš vydělat na svou spotřebu. Kolik a jakým způsobem záleží opět jen na tobě.
   Jseš cigoš z Chanova, že toto nechápeš? Chceš aby dospělýho chlapa někdo krmil? Nestydíš se ?

   Smazat
  8. 23.35 Panebože ty jsi spadl odkud??? Pokud píšeš o minulosti, a chceš vzít jako kritérium množství a využití volného času a nabídku volnočasových aktivit, tak jsi naprosto mimo, což je zřejmě způsobené tím, že o osmdesátých či sedmdesátých letech nemáš ani potuchu.
   Pokud ti na druhou stranu záleželo na tom, jak vysoká je míra svobodného rozhodování, tak jsi opět vedle, protože neznám ve svém okolí naprosto nikoho, kdo by souhlasil s tím, že se naše armáda účastnila útoků imperiálních mocností na druhé státy, ale přitom to nejen nikdo není schopen zastavit ale nikdo není schopen ani dosáhnout toho, abychom krytí zločinným tažením naší účastí neposkytovali, tzn. ti kdo nesvobodu totalitních režimů znali nebo dodnes znají a mají alespoň elementární vzdělání pochopili, že současný systém vyprodukoval společenské uspořádání, které nese rysy nesvobody téměř totožné s nesvobodou panující v předchozích "socialistických" totalitních režimech. Další tvé blábolení o tom, jak každý člověk, který se zastydí za to, že jsme součástí vražedné mašinerie, je "sklamanej sám ze sebe že ve svobodném světě neuspěl" je absurdita, kterou kopíruješ všude možně už několik let. Jen pro pořádek je nesmyslné ji psát do odpovědi, protože já jsem ve svém komentu napsal, z čeho jsem zklamanej.

   Smazat
 6. "11. února 2016 23:35"
  přesně
  Jinak mi není jasné, proč autor "11. února 2016 23:13" spíš nereaguje na autora článku, který se snaží dokázat jak si Rusové stále mohou dovolit "konzum". Proč nekritizuje Rusy, kteří jsou na tom podle závěru článku skoro líp než Češi?

  OdpovědětSmazat
 7. Proč vždycky tak ochotně reagujete na to trollující mládě, které vám tu přeblinkává moudra, co mu sdělila pančelka exsouška ?
  Měl by se víc než o potíže dlouhá léta drancovaného a poslední dva roky intenzivně globální kabalou sabotovaného Ruska starat o blahobyt a prosperitu většiny dlouhá léta echt kapitalistických zemí Asie, Afriky, Latinské Ameriky ... nebo si snad myslí, že kdyby pokračovala jelciniáda, Západem nadšeně chválená, by na tom Rusové byli lépe ?
  www.vdare.com/posts/the-rape-of-russia-explained-by-anne-williamson

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek je o údajném "blahobytu" Rusů, tak se diskutuje o "blahobytu" Rusů, ne Afričanů. Máš s tím ty blbe nějaký problém?

   Přesto by mě zajímalo co mají podle blbce tvého kalibru africké a jihoamerické země společného s kapitalismem.

   Smazat
 8. Nejdříve si ušetří na nové auto imigranti v Rakousku a Německu, za 5 měsíců a to nemusí pracovat a stravu a bydlení mají zadarmo.

  OdpovědětSmazat
 9. Lidi kašlete na provokatéry, schválně zajděte do mnoha ruských obchodů v ČR a čtěte popisky jejich potravin. Budete velmi mile překvapeni, jelikož Rusové necpou do potravin tolik chemie a už vůbec nemají v každém bonbónu, či sušence tuk z palem. Palec nahoru za kvalitu, tak si už nikdy nepochutnáte, obnovíte si tam chuťové pohárky, vřele doporučuji všem:o) Z nových výrobků mám zakoupený ruský šrotovník, který je celý z litiny a kovu, nenajdete tam ani gram plastu a taky mele, to vám povím. Předtím mi západní zázrak vydržel 2roky a po záruce praskl, Rusové ale taková prasata nejsou!

  OdpovědětSmazat
 10. zasmial som sa na poznámke, že teraz môžem žiť podľa svojich predstáv - fakt,

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.