Reklama

.

.

neděle 14. února 2016

Šokující rozhovor expremiéra Jana Stráského v Hospodářských novinách

14. únor 2016  Czech Free Press
 

Musela se uměle vytvořit vrstva bohatých, aby se rozjelo tržní hospodářství. Bez toho to prostě nešlo. To dnes již ví každé malé dítě. Bohužel, ne každý mohl být ten vyvolený. Nešlo přeci udělat, aby byli bohatí všichni. Kdyby se to rozdělilo mezi všechny, což by byl zase jen socialistický model, nevznikli by kapitalisté, protože by zase každý nebyl až tolik bohatý.
Musela se vytvořit třída bohatých, středního stavu a třída chudých. Tak jako v každé demokratické tržní společnosti. Takže to nešlo udělat jinak. Je tudíž nanejvýš logické, že vrstva bohatých se musela rekrutovat nějak. A tak se to vymyslelo tak, že to byli ti šikovní z okruhu známých a přátel tehdejší vlády ODS, ODA a OH. Kdo jiný?

Ano, dá se tomu říci krádež za bílého dne. Ale chtěl bych vidět někoho, kdo by vymyslel jakýkoliv rychlejší a spravedlivější systém, podle kterého by vznikla vrstva bohatých, kteří by v ČR vlastnili majetek. Je téměř jistý předpoklad, že kdyby majetek či peníze dostala nějaká tupá socka se základním vzděláním a nebo vyučená, tak jej spíše prochlastá a prohraje na hracích automatech, nežli investuje a bude dále rozšiřovat. Šokující rozhovor expremiéra Jana Stráského v Hospodářských novinách z osmého března ponechala téměř všechna média, a poněkud samozřejmě i celá politická scéna, bez povšimnutí.

Jeho význam je přitom historický. Jeden z nejbližších spolupracovníků Václava Klause po více než dvaceti letech konečně přiznal, že Klausova ideologicky navoněná "ekonomická reforma" byla ve skutečnosti cílevědomě prováděným rozkradením českého hospodářství. Kuponovou privatizaci Jan Stráský popisuje jako cestu k urychlení zbohatnutí některých, tak aby si mohli další rozprodávaný státní majetek koupit. "A pokud jde o to kradení: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, "jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali".

Jan Stráský tak v rozhovoru nevědomky přesně popisuje těžko pochopitelnou nevzdělanost, chtivost moci, totální nezodpovědnost a ideologickou slepotu, s jakou se k odstátnění vlastnictví v tomto "mozkovém trustu ODS" přistupovalo. Dovolím si na tomto místě připomenout výrok profesora Oty Šika z počátku roku 1990, který pronesl poté, kdy hovořil prakticky se všemi "otci ekonomické reformy" - "Dopadne to špatně. Ti chlapci nevědí o ekonomii nic. Myšlením to jsou zastydlí marxisté, sociální inženýři, kteří jsou přesvědčeni, že stačí jenom najít a mocensky prosadit jedinou správnou novou ideologii - a všechno pak půjde samo. Jenomže takhle to nefunguje. Nejde jim o to, aby hospodářství prosperovalo. Chtějí jenom moc".

Ota Šik měl pravdu, a dnes krach Klausových teorií přiznává i Jan Stráský. Sám dokáže rozlišit pouze čtyři způsoby privatizace. První téměř nezmiňuje - restituce komunisty zabaveného majetku, které ale Klaus dlouho odmítal. Druhý, kterým se zabývá nejvíce - prodej do českých rukou, ve kterých ale nebylo dost prostředků. Třetí - prodej "cizímu, západnímu kapitálu" (všimněte si, prosím, tohoto termínu), jenomže to také Klaus odmítal, a to velmi ostře. Čtvrtý - nechat hospodářství rozkrást s pomocí bankovního socialismu, kdy polostátní banky politicky spolehlivým soudruhům, přispívajícím té správné politické partě, rozdávaly veřejné prostředky s plným vědomím toho, že je nikdy nebudou muset vracet.

Jan Stráský to, při vší shovívavosti, poněkud opožděně, plně potvrzuje: "To tak bylo, a dokonce bych musel říct, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily, i když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard". Byly to pro ty správné lidi dobré časy. Všimli jste si toho krásného termínu "našim lidem"? Kdopak je vybíral? Informované banky, vycházející v transparentním tržním prostředí výhradně z tvrdé analýzy možné ziskovosti projektu a poskytující návratné úvěry a půjčky podle přesných pravidel a pod dozorem neúplatného bankovního dohledu?

Anebo někdo polostátním a "politice" naslouchajícím bankám ze shora radil, a tak se mezi "naše lidi" dostali i Viktor Kožený, František Mrázek, Jan Gottwald, Antonín Charouz, pánové Stehlík, Šrejber, Pitr, Krejčíř, Junek, Šlouf, a celá ta generace dnešních stranických "kmotrů"? Kdo v té době vytvářel a udržoval vědomě neprávní prostředí, tak "aby nás právníci nemohli dohnat"? Minimální odhad přímých ztrát z nedobytných bankovních úvěrů z doby "bankovního socialismu" je přes pět set miliard. Je podivuhodnou slabostí české politiky a novinařiny, že se k těmto otevřeně kriminálním dobám tak málo vyjadřují.

Snad to nebude tím, že velká část dnešních novinářských es patřila v devadesátých letech módně mezi "klausovce". Nebo tím, že sociální demokracie móresy ODS rychle převzala a legitimizovala v opoziční smlouvě. Stovky miliard korun zmizely. Právo je už na zloděje z dob privatizace krátké. Paměť je nepohodlná. Václav Klaus odešel v trapnosti a po zbytek života bude pokračovat v tom, co dělal celou kariéru v politice - obhajovat svoje "reformy a myšlenky". Žádné neměl, nutno však přiznat, že jeho styl útočné ideologizace jakékoliv diskuze, odmítající fakta, měla šmrnc marketingové geniality. O to podivnější je publikum, které mu to tak dlouho hltalo.

Autor si neodpustí připomenout vlastní citát už z roku 1996: "Klaus se stal symbolem české přikrčenosti, která svobodu využila k otevření úst, namísto narovnání ramen".

A pravda je venku.

24 komentářů :

 1. Dvořáku,
  jen tak pro zajímavost, ty jak jsi přišel k těm 4 bytům a vile v Praze kterými jsi se před nedávnem chlubil? Poctivou prací v kolbence? Já jen jestli nejsi tak trochu pokrytec, víš?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18 let jsem vedl reklamní agenturu a filmové studio. Já si to odpracoval. Nejsem žádný kapitalista, jak jste si, zvídavý anonyme, jistě všiml.

   Vymazat
  2. OK, beru, že jsi si to nenakradl, ale vydělal. To ale nic nemění na tom, že jsi normální kapitalista, tak nechápu na co si to tady s tím serverem hraješ.

   A uvědom si, že pro 95% čtenářů těchto stránek je kdokoli se 4 bytama a vilou prostě zloděj a tečka.

   Vymazat
  3. Jedině tak pro blbce, jako jseš ty sám, závistivý mamlase 14:16. Protože kdybys nebyl, tak si toho ani nevšimneš. To, že se někdo nemá špatně ještě nutně neznamená, že si nevšímá lumpáren okolo. Naopak, má li zdravý rozum, jehož součástí je prostá lidská empatie, tak chápe, že může lehce o svůj status přijít.
   Já si obecně vážím lidí, kteří se snaží měnit věci k lepšímu, i když by sobecky vůbec nemuseli. Nejen z ekonomického hlediska, ale i lidí, kteří si za bývalého režimu zkusili své, a přesto dnes nebojácně vystupují proti sviňárnám dneška. A sviním dneška. Nejen těm závistivým šmejdům, ale i nenažraným hajzlům. Co jseš ty sám, si vyber. J.B.

   Vymazat
  4. JéBé,

   ty imbecilní chudáku, já jsem ten poslední kdo může komukoli cokoli závidět.

   Jedna věc je "všímat si lumpáren" které nepochybně existují a není jich málo a druhá věc je dávat si za vzor a obdivovat Rusko, Čínu, Venezuelu, Kubu,... a jejich vůdce, tesknit po minulém totalitním režimu. Tak jako to tady neustále předvádíš ty a tvoji rudohnědí kumpáni.

   K lepšímu se snažil měnit svět i Napoleon, Hitler, Stalin, Mao,... K lepšímu jak pro koho, že.

   Ještě by mě zajímalo jak Dvořák odměňoval svoje zaměstnance. Dával jim západní platy nebo je vykořisťoval za české? Že se vůbec ptám. Ale keců plnou hubu, to jo.

   Vymazat
  5. Já bych se zeptal jinak - znám spoustu lidí, kteří pro tuhle společnost oddřeli třicet, pětatřicet i více let. Mnozí na velmi zodpovědné práci. Nemarodili.Dovolená každý rok jen tři týdny. Kde oni mají tři byty, vilu, auto, a další bohatství, které lze dnes získat za osmnáct let? Leda že reklamní agentury přepírají špinavé peníze právě ve filmu, televizi a mediích, neplatí daně a tak. Ano, tam ano. Tam se bohatne. Pošťák si jenom ušoupe nohy, mašinfíra, bez něhož reklamní agent nikam vlakem nedojede, si pořídí nanejvýš jeden byt, a tak dále a tak dále. Proč lidi, kteří dřeli tak dlouho, teď živoří za osmitisícové důchody, z nichž si musí vydržovat své bydlení, takže jim na stravu nezbývá - jaký je v tom systém? A proč je ten systém takový, že muselo být ošupačeno obrovské množství lidí z minulých dvou generací, a uvrženo do bídy, aby dnešní reklamní agenti mohli mít čtyři byty za osmnáct let své činnosti, a když už jsme u toho - k čemu jsou jednomu člověku čtyři byty? K bezpracné rejžovačce ve stáří - aby nemusel potom živořit za osmičku měsíčně? Ano. Podivná spravedlnost. Taková zvláštní. Skoro bych řekl že česká. Ale hlavně demokratická.

   Vymazat
  6. No zeptal jste se, slušně, tak odpovím. Pokud si někdo vydělal peníze tím, že nabídl nějakou práci, a druhý mu za ni zaplatil, a ten dotyčný ji řádně zdanil a státu a zaměstnancům zaplatil co zaplatit měl, pak s tím nemůže mít soudný člověk problém. Zrovna tak by jste se mohl ptát, a někdy i právem, proč má učitel méně než lékař, a proč má primář násobně vyšší plat než lékař začínající. Problém je v tom, že váš hněv se obrací, je mistrnně nasměrován, právě na lidi, kteří si, většinou, své peníze vydělali poctivě, a ten systém, který vám(i mě) oprávněně vadí, si z nás dělá prdel. Existuje i díky takovým idiotům, jako je ten z 15:53, kteří ve své ideologické zaslepenosti budou raději hájit zlodějny a svinstva, protože hlavně nejsou z Kuby, atd. I kdyby jsme měli skončit jako otroci. To hovado totiž nikdy nepochopí, a proto nepřizná, že nás všechny, tedy i i onoho pošťáka a mašinfíru, ničí ekonomika státních dluhů a spolu s tím systém finančních , bankovních spekulací. Tam tečou prostředky,hodnoty, které lidi práce vytvořili, ale užitek shrábne někdo jiný. Jestliže se my, normální lidi, občané, budeme vzájemně kádrovat, proč jeden má rodinný domek, a já ne, proč on má octávii a já ojetou feldu, tak do té doby bude sviním přisátým na naše státní peníze dobře. Někdo si vzal půjčku, někdo má dobře placenou práci, ale pracuje poctivě a platí mu za to. Jestli si někdo pořídí byty, a pronajímá je, nebo postaví nový bytový dům, a není to nenažraný vydřiduch, těžící z něčí životní tísně (třeba zrovna na důchodcích), tak je to jeho věc. Ten nikoho neokrádá. Ale spekulant na "trzích" ,který z peněz dělá peníze, někdy půjčuje i které nemá, tak to je ta pravá pijavice na systému. Nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně, snad ano, ale hledejte svině tam, kde opravdu jsou, jinak se nikdy nemůžou normální a slušní lidé domluvit. J.B.

   Vymazat
  7. je mi dost usměvné,když čtu tyto žabomyší války.Jsem důchodce, mám odpracovaných 47 let.Mnoho let jsem kvůli rodíně táhl dvě zaměstnání, za celou dobu mi sociálka vypočetla 174 odmaroděných dní měl jsem vypočtený důchod 1248 Kč.nyní se mi ulevilo, proto-že mi přidali 40 Kč. Ale v předstihu mi RPG ( to je nájemce ,dílo zloděje Bakaly a vychcálka Sobotky) hlásí zvýšení nájmu o 270 Kč protože byla díky Singera , zvýšená inflace.
   Nestěžuji si vy mladší, pokut se nevzepřete současným Kalouskům dopadnete daleko hůř. Zestárnete všichni, to si uvědomte.

   Vymazat
  8. Nechci se vás nijak dotknout, ale vypočtený důchod, to jste se nějak překlepl ne?

   Vymazat
 2. Musela se uměle vytvořit vrstva vykořisťovatelů, což je základním stavebním kamene kapitalismu.Vrstva vykořisťovaných již vznikne sama od sebe.

  OdpovědětVymazat
 3. Pěknej debil ten pan Stráský, kde je ten kapitalismus, to se dnes říká tomu systému pěchování dotací z tzv EU do kapes vyvolených? Kapitalismus existoval někde v první čtvrtině minulého století potom v USSA boháči přišli na to jak bohatnout stále více bez rizika bankrotu a to je ten nynější socialistický kapitalismus.

  OdpovědětVymazat
 4. Ale to my přece všichni víme, Klaus to říkal taky, dokonce veřejně. Proto taky neznal "špinavý peníze", a tehdejší vláda a justice podporovaly úplně všechny podvody a šmejdy, jestliže z nich vznikl majetek. To je plně omlouvalo. Naše demokracie začala mrtvolama v Orlické přehradě - to byl úvod ke všemu, co následovalo, a tehdy se měl celý národ probudit a okamžitě zabránit všemu, co potom logicky následovalo. Tehdy na to byl čas - a tady se ukazuje český pokrytectví. Tehdy se tomu nezabránilo -proč? Protože si spousta týpků myslela, že se na té bejkárně přiživí taky, a že si urvou nějaký ten milionek pro sebe. Proto taky se zapojovaly do všelijakých stupidních her For You, Only You, a dalšího multilevel systému, jichž se tady objevila spousta - jako sraček.Letadla, Herbalife, Dermajectics, a podobné sračky, dealery s pojišťovnictvím, a snahou zapojit všechny do nesmyslných zadlužovacích projektů, se to na ulicích jen hemžilo. Kde se najednou tady vzali tihle svazáci? Každý postižený musel sehnat do hry další čtyři postižené, aby se ocitl na vyšším levelu hry - chodilo se na přiblblé schůzky a konference s pořadateli těchto her do sálů v pronajatých hotelech, a tam se čvaňhaly takové hovadiny, že nad tím zůstával rozum stát. Přesto se do toho zapojovalo čím dál více lidí, přibývalo mladých pitomých kravaťáčků s fialovými sáčky a aktovčičkami... proč se to neuťalo hned zpočátku? Opakuju - protože česká pokrytecká společnost úplně zblbla vidinou peněz. Dodnes jsou celé generace zadluženy, a utíkají před exekutory bydlet na radnice a do lesů. Prachy - prachy -prachy - za tím stojí zludračení celé české dříve zdravé společnosti, a taky její zbídačení. Dříve prachy a majetky, baráky, vily a hotely nikdo nepotřeboval celá desetiletí - a najednou ano. A všichni. To jsme tak zblbli? Nějaký virus - asi nějaký americký mor? Díky tomu justice poškodila statisíce důvěřivých lidí. Naše demokracie vzešla z podvodů, zločinů, lumpáren a šmejdů všeho druhu, jimž nebylo bráněno. A začali to političtí gauneři, schválením svých "platů" Od té doby se poslaneckým a politickým loupežím státní pokladny říká "plat". Proto se šmejdi přemnožili, a dnes už je na všechno pozdě. Zem je plná zmrdů na straně jedné a ošupačených obětí lží a podvodů všehoschopných dolistopadových komoušů v modré barvě na straně druhé. A před námi? Už jenom válka, protože to v klidu už obrátit nepůjde. Chodíme a žijeme v této parádě jako v huberťáku obráceném naruby, a ještě si připadáme děsně světoví. Chudáci Českové.!

  OdpovědětVymazat
 5. Nikdy som nepochyboval, od začiatku, že všetko po 89-om je len morálny suterén. To tak dopadne, keď sa komunisti transformujú na kapitalistov. V 48-om to znárodnili a o 40 rokov si to ich deti rozobrali.
  Kto vie, ako by to dopadlo, keby dostali šancu riadiť národné hospodárstvo manažéri z JZD Slušovice - Čuba, Trnka. A nie idioti z prognostického ústavu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kameráde.
   Slušovice byly praktické pracoviště nových kapitalistů.Musíme jít na začátek založení prognostického ústavu.Tam se všechno koumalo prognózovalo a ve Slušovicích praktikovalo.Proto nám také vládnul celý prognostický ústav,rozlezlý do všech politických stran.Nesmíme zapomenout,odkud se také nejvíc rekrutovalo zbohatlíků a kapitalistů,PZO.Ať je to Babiš,Komárek.Kellner,Janeček.

   Vymazat
  2. Tohle převzetí politické a ekonomické moci bylo globalisty realizováno právě skrze takové instituce jako je Prognostický ústav v Praze nebo Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Už v roce 1987 dobře věděli, že z Číny udělají velmoc, tak pro naplnění těchto ambicí už tehdy vybírali do rolí řídících kádrů studenty orientalistiky (znakového písma), viz. zpověď spoluvlastníka Penty Marka Dospivy. http://www.denik.cz/z_domova/spoluvlastnik-penty-marek-dospiva-nemame-a-nebudeme-mit-zadne-politicke-ambice-20151106.html

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Čínské_znaky

   Vymazat
 6. Ti chudáci byli dobří jen na to, aby se z jejich peněz sanovaly vykradené banky, jak se snažili ti vyvolení přijít k rychlým prachům a hlavně bezpracně. Z jakých es jsme nechali udělat ony adorované zbohatlíky vidíme dnes více než jasně. A vůbec nešlo od to, zda si ti zloději říkali komunisti (často bývalí) či odeesmani nového střihu. Staili jsme se svědky sametového podvodu a jen nevím, jakou cestou se z toho prokletí dostat. Takže nějaké vzpomínky na minulé doby a proklínání komunistů a socialismu je tak trochu mimo mísu, když jsme svědky nového společenského systému, kterému se dá říkat "zlodějismus". Takže zlatá slova: nejsme jako oni, tak pane Havle, to máte pravdu, byli jsme asi lepší, byli jsme jen slušní. A to nejsem žádný komunista či spřaženec s minulým režimem, jsem spřažencem slušného chování a morálky.
  Sims.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak to proběhlo v okolních státech? Jako na Ukrajině? Kdo dostal majetky, nebo je koupil třeba v Maďarsku a nebo Polsku?

  OdpovědětVymazat
 8. Ty PYČO! Za toto jsme hrkali klíčema?

  OdpovědětVymazat
 9. Klíči jste cinkali za svojí blbost.Přísloví říká:
  když ptáčka lapají,pěkně mu zpívají.Dali jste na
  krásná slova a dál jste nemysleli.Možná jste čekali
  pečené holuby rovnou do h-pardon do úst.Tady máte
  následky svého nerozvážného jednání.Stejně jste po-
  stupovali při volbě vstupu do německé čtvrté říše,
  zvané EU.Tak teď nebrečte.Za blbost se platí.Za tu
  vaši platí i ti,co cinkat nechodili.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle těch rudých blábolů co tu neustále píšete by člověk čekal, že by komouši měli dostávat ve volbách tak 80% hlasů. No není tomu tak. Ani zdaleka. Někde tam máte chybu.

   Vymazat
  2. Čambore 20:16, co má rejžovo podnikání společného vystavovaním s převzatých článků?

   Vymazat
 10. súdruhovi z 20:16 nedošlo, že nikdy nám nevládli komunisti, ale "partajníci" - nech sa ta partaj volala akokoľvek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to soudruh blbec, která soudruhuje každému režimu do roztrhání těla.

   Vymazat
 11. Moje zkušenost z těch dob článek o Stráském plně potvrzuje.

  Dokud nebude fungující zákon o fungujícím referendu, naprosto nic se nezmění.
  Jakmile bude, tak by se změnit nikoliv muselo, ale aspoň mohlo.

  Nebudu volit žádné "zavedené" strany, ani ANO. Děda.

  OdpovědětVymazat