Reklama

.

.

neděle 14. února 2016

Solidarita je normální a přirozená

14. 2. 2016   Tribun

Kdysi jsem si z Kojotova článku Člověk jako bytost mezi zvířetem a andělem vypsal následující slova, která asi nikdy nepřestanou být aktuální:
"Lidé v zásadě jsou, jak napsal holandský primatolog a etolog Frans de Waal, „dobráci od přírody“. Jsme druh společenských primátů, máme v sobě geneticky zabudovaný sklon ke kooperaci, ...
jsme přirozeně schopni altruistického odměňování za spolupráci a dodržování sociálních norem, i altruistického trestání (trestání podrazáků i v případě, že je to pro jedince nevýhodné, protože to napomáhá správnému fungování skupiny), umíme odpustit, obětujeme se pro své příbuzné a přátele atd. 
To není nic specificky lidského, stejně to funguje i v šimpanzí tlupě. Na tom rozhodně není nic v zásadě špatného a mimo jiné je to dobrý argument proti ideologii neoliberalismu, která se snaží člověka pojímat jako sobeckého a bezohledného osamělého predátora. To rozhodně nejsme. Žít na něčí úkor, nahrabat si co nejvíc bez ohledu na ostatní, uspět za každou cenu, soutěžit do roztrhání těla atp. není součástí normální lidské přirozenosti a systém, který lidské bytosti k takovému chování tlačí, jejich přirozenost vysloveně mrzačí.

Na druhou stranu „dobrácká“ lidská přirozenost má i své limity – vlastní skupina je upřednostňována a cizí skupiny jsou vnímány jako ohrožení a konkurence. I šimpanzí tlupy mezi sebou vedou krvavé války. To zní jako argument pro ty, kteří se ohánějí lidskou přirozeností ve chvíli, kdy hájí stanoviska založená na nepřátelství ke „konkurenčním“ lidským skupinám, v naší době kupříkladu v diskusích o uprchlících.

Ostatně – veškeré pokročilé technologie existují právě díky lidské schopnosti pracovat s abstraktními entitami, a přistupovat k nim s mentalitou šimpanzí tlupy může být mimořádně nebezpečné, protože taková mentalita není k nakládání s takovými věcmi způsobilá.

Největší výzva, která před lidstvem nyní leží, je jak uvést v soulad naše evoluční determinace s technickým pokrokem a jak postoupit k poznání, že my lidé jsme jedna tlupa.

20 komentářů :

 1. my lidé jsme jedna tlupa - jo, asi jako ta jedna tlupa šimpanzů: I šimpanzí tlupy mezi sebou vedou krvavé války.

  OdpovědětVymazat
 2. Teda,to je ale hloupý článek,sorry. A k těm opicím,jsou jen víc chlupaté než lidé ale archetyp je stejný,tedy vývoj je stejný ,jen jsou vývojově níže než lidé,tedy jsou lidé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ony nejsou níže, ony jsou jinde!

   Vymazat
 3. Fakt? A kde že je solidarita normální a přirozená? Všechno solidární je jen gesto, pokud se z toho dělá následně mediální pořad a příslušný humbuk. Jakou solidaritu zažívají bezejmenní šupáci a bezdomovci, kteří už šestadvacet let v zimě umrzají na ulicích našich měst, nebo bezejmenní lidé, kteří po tuctech umírají na banální rakovinu, protože si na nich felčaři zkouší své lektvary, aby pak ty, které se osvědčí, mohli úspěšně aplikovat zbohatlíkům a vlivným šupákům - s příslušným mediálním humbukem. ? Statisíce lidí jsou bezejmenné oběti zločinu, jemuž se zde přezdívá demokracie, nedočkaly se žádné solidarity, a žádné pozornosti medií. TV kanály nenatočí seriál o všech paterčatech, nebo popálených holčičkách, ne z každého zlodějského otce šupáka - díky popálenému dítěti - media nevypiplají milionáře. Všechno -snad už úplně všechno - co se děje v ČR a lidé se to dozvídají prostřednictvím medií, je jakási reality šou. Soudkyně Barbary, různé lékařské blbosti, Kurňa co to je a Vtipy za stovku, tisíce potlachů s umělci, kteří vesměs spílají minulému režimu, v lepším případě se mu pošklebujou - všechno jsou šaškárny podle určitých scénářů. Celý český mediální "průmysl" je šaškárna, přes kterou si reklamní agentury a různí zbohatlíci přepírají špinavé peníze z reklamní činnosti, a určitě nebudou muset tisknout a netisknou nějaké účtenky, jaké bude muset tisknout i podomní prodavač tkaniček do bot nebo pouliční čistič bot ( vlastně tito ne - toto je v naší demokracii zakázané). Celé mediální spektrum je obrovská špína plná protekčních zmrdů, kam plynou neuvěřitelné prachy, proto také se tam prachy rozhazují za úplné kraviny. Výsledkem toho je zhnusený divák, čtenář a posluchač, ale to dnes nikoho už nevzrušuje, tok peněz "Cash flow" do medií už jednou byl zahájen a hned tak nevyschne. Poctivého na současné české mediální scéně už není NIC. Jen vlastní názory a fabulace. Takže - jaká dobročinnost? Solidarita? KDE?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Solidarita je spjata s vývojem,zvětšuje se.

   Vymazat
  2. Solidarita bola, keď po zemetrasení v Mexiku prvé lietadlo, ktoré tam s humanitárnou pomocou pristálo, bolo československé. A Mexiko nezabudlo. Počas následnej olympiády nám poskytlo televízne prenosy zdarma.
   Paloma

   Vymazat
  3. Ano a tento pisatel ani nemusí mit NOBELOVU CENU je to geniání pro tuto dobu. V daleké budoucnosti .....snad .-.-.-.-.-.

   Vymazat
 4. Lidé nejsou zvířata, to jen GP je takové chce mít a proto tu lež nechává "stokrát opakovat" a nastavuje informační, kulturní a životni prostředí tak, aby se jimi stali nebo se jim alespoň co nejvíce podobali.
  Nakonec-jsem přesvědčen, že web Tribun je jednou z Tržištěm ovládaných platforem "řízené opozice", majících za úkol, mimo jiné, zajišťovat přísun "čerstvého chaosu" do myslí pravdu hledajicich lidí.

  Winston Smith

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo,existují asi jen dvě možnosti jak existovat: 1) poddat se a rozplynout mezi ostatní,třeba mezi ostatní národy a nebo 2) být a zůstat sám sebou. To ale znamená hájit vlastní národní zájmy. Proto se nelze divit,že USA tak činí,lze se jen divit,že třeba Česko ne.

   Vymazat
  2. Tím myslíte, že když se omezenci v jú es ej zahalují do vlajek z pruhů a hvězd a nosej takový trika, a před každou obcí vlaje na stožáru taková vlajka a třeba hned pod ní umírá bezdomovec - že tím pruhovaným hadrem hájí ti lidé "národní zájmy"? Vždyť oni ani nevědí, co to je národní zájem, mnohdy ani nevědí, v jakém státě žijí a čím jsou určeny jeho hranice, za život mění svou identitu několikrát, stěhují se za prací tak, že naloží pár hadrů do obrovský káry na kolech, které tam má každý, ale domov ne, nechají všechno na fleku, kde třeba deset let bydleli, a odjedou stovky kilometrů jinam, bydlet zase do cizího nábytku a věcí. Jediným společným jmenovatelem je na kraji obce nebo ulice na stožáru jen ten cár z pruhů a hvězd - to je hájení národních zájmů? Tam každý hájí jen svoje zájmy.A pokud jde o nás Čechy, hájili jsme národní zájmy jinak než máváním vlajky. Celá staletí se vlastenci rvali s panovníky, kteří se snažili naši zem včlenit do "říše", zakazovali český jazyk, českou kulturu, a všechno české, nebo se tomu alespoň pošklebovali, že český jazyk je jazykem služek, zatímco lidé na úrovni hovoří německy apod. Toto se nám podařilo obhájit díky lidem, kteří už jsou dávno pod drnem a nikdy nečekali na nějakou vděčnost. Do říše nás začlenila bez jediného výstřelu jen zrada zápaďáků, jimž jsme vždy lezli do zadku. Teď jsou z nás českové, ti mají jakékoliv vlastenectví na háku, dělají to,co sype, vlajku klidně zahodí a vyvěsí jinou - no a co? Opět lezeme do západního zadku, západ nás opět zradí když na to dojde a strčí nás s plnou parádou do říše znovu - zase zakážou všechno české, české filmy, divadla, zavřou školy, jenže dnešní česek jen vytáhne sluchátka z uší a řekne " no a co?" Jen v tom máte pravdu. Ano, jsme sami sebou.

   Vymazat
 5. Autor článku (i ten, co ho zde vystavil) musí být smutný. Komentáře dokládají, že perly rozhodil zbytečně. Systém vykonal své a lidi zkrátka nerozumí. Bude třeba větších tlaků, aby se jim rozbřesklo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty vaše perly bývají zpravidla ampule s jedem. A větší tlaky ? Sami jste rádi, že ještě vůbec dýchate - a chtěli byste něco tlačit ? To se jen tak kasáte před pánickem, aby vás nevyměnil ...

   Vymazat
  2. 16:22- škoda, že jste tak strohý. Já pochopil(dle článku), solidaritu lidí sestupnou. Nejvyšší v rodině,po schodech dolů soused, stát atd. Míra oběti do úrovně národa až absolutní, dále dle mediálního pokrytí. Důležitější v článku je ale úvaha, když se střetnou solidarity proti sobě. Opice se vykřičí, sousedi si nafackují. Pokročilé technologie neumožňují si nafackovat globálně ale vyhladit. A vo tom to je.

   Vymazat
 6. Člověk je z opice to je největší pitomost.Proto si sami sebe nevážíme.Je rozdíl jestli jsou předci pochcaná opice a posraný opičák(a to doslovně) nebo Adam a Eva.Lež zvaná evoluce nás dostala do slepé uličky,díky levicovým ateistům máme samé zrůdnosti: multikulturalismus,homosexualismus,feminismus a další.Naší vyspělou společnost(díky křesťanství,a je to tak i kdyby jste se postavili na hlavu)zničí banda retardérů a to jenom proto že věří v Boha(i když divného)A to bude jediná podobnost naše s opicema,budeme se bít v prsa a křičet než nás podříznou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:29- Nerad Vám beru iluze, pokud člověka stvořil Bůh, tak jedině z opice, kterou jen geneticky upravil. Máme 98% společný základ(s vepřem 95%). Možná proto Semité neradi vepřové.

   Vymazat
  2. Víra je hezká věc, pokud člověku příliš nezatemní mozek. Vy věříte starověkým pohádkám víc, než současné vědě. Věřte mi ale, že to není chyba vědy.

   Vymazat
  3. Věřte čemu chcete, ale moje matka říkala, že člověk je horší než jakékoliv zvíře a záreřnější. Je mi 64 let a VĚŘÍM TOMU. Nazývat lidi dobytkem je urážka živočišného druhu.

   Vymazat
  4. 23:06-co jste dělal v životě, že jste závislý na názoru matky? Ve Vašem věku by to mohla být už Vaše zkušenost.

   Vymazat
 7. Velice dobrý, bohužel, dost stručný článek. To je možná důvodem, proč ho mnozí nechápou. Pokud by ale měl někdo o téma zájem, doporučuji: http://www.valach.info/clovek-hodnoty-a-kapitalismus/

  OdpovědětVymazat
 8. Článek vypichuje, některé skutečnosti o lidské společnosti, ale je to nedostatečné. Pouhá zajímavost, která nic neřeší a autor nenabízí žádná východiska.

  OdpovědětVymazat