Reklama

.

.

pátek 5. února 2016

Spojené státy daly ultimátum ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi


Petr Umlauf 
5. 2. 2016   E-republika

Mladý Litevec Ajvaras Abramovičius, ukrajinský ministr hospodářského rozvoje, má na problémy země jediný recept. Navrhuje řešit tragickou ekonomickou situaci výprodejem státních podniků. Jeho rezignace může vážně narušit vztahy Ukrajiny a USA.

Tak to naznačuje první reakce Washingtonu. Litevský "varjag" z vlády Arsenije Jaceňuka, byl podle amerického velvyslance v ukrajinském kabinetu lídrem reforem. V podstatě je to první veřejný konflikt, který se objevil ve vládě. A pokud Porošenko nebude s to najít optimální možnost zachování rovnováhy sil v procesu doplňování vlády, pak se Ukrajina bude muset připravit na finanční bič. USA mohou využít karabáč úvěrů a půjček pro dosažení požadovaného složení ukrajinské vlády.

Spojené státy se zpočátku stavěly proti zásadním personálním změnám ve stávajících vládě Arsenije Jaceňuka. Za prvé proto, že tato postava v čele vlády Washingtonu zcela vyhovovala. Za druhé proto, že vedení vlády v současném složení, i když bylo slabé, tak přesto bylo zárukou zachování rovnováhy sil v politických špičkách Ukrajiny. A pro USA je nejdůležitější, aby na Ukrajině byla udržována křehká politická stabilita. Vedení Ukrajiny si ovšem plně uvědomuje, že současná rovnováha sil v podmínkách totální nedůvěry společnosti v osobu Arsenije Jaceňuka a jeho stranu, "Lidovou frontu", nebude mít dlouhého trvání.

Této nejisté situace se rozhodl využít Ajvaras Abramovičius, který oznámil svou rezignaci. Ve svém rezignačním projevu řekl, že přišel se svým týmem provádět reformy a ty se zastavily. Byl vystaven trvalému tlaku na jmenování nových zástupců vlivových skupin do státních podniků, které připravoval k privatizaci. Tento bývalý ministr se zapomněl zmínit o všech svých nerealizovaných projektech, a co je nejdůležitější věc, mlčel o tom, že za 13 měsíců své práce se mu nepodařilo předložit komplexní strategii rozvoje ukrajinské ekonomiky na příštích 5 až 10 letech. Nyní je zřejmé, proč je najednou toto selhání připisováno okolí hlavy státu. Ve vládě jde o konfrontaci mezi dvěma frakcemi: reformních privatizátorů-technokratů, Abramavičiuse proti svazku politiků s podnikateli, které reprezentuje Kononěnko. Odstupující ministr obvinil všeobecně úřady na Ukrajině a prvního místopředsedu frakce "Blok Petra Porošenka" (BPP) Igora Kononěnka z korupce a blokování reforem.

Je tu ještě jeden zajímavý moment. Včera, tedy den před oznámením o odchodu, se setkal Abramovičius v jedné z městských restaurací s gubernátorem Oděsy Michailem Saakašvilim. To setkání už potvrdil sám guvernér. Je to jen další důkaz toho, že péče o litevského "varjaga" z vlády nemá co do činění s jeho ministerskou činnosti, ale spíše s jeho plány do budoucna. Je to účast v předčasných volbách v dresu Saakašviliho týmu.

To, že se Abramovičius stane jedním z vůdců nového politického projektu s oděsským guvernérem v čele, o tom není pochyb. Má jistou podporu USA, soudě podle prohlášení velvyslance Paetta. Je pravděpodobné, že tuto podporu získá i Saakašvili. Saakašviliho cíl je zcela pochopitelný. Využít započatého rozpadu vlády pro získání větší míry přízně USA pro možnost usilovat o post premiéra.

Jestli budou moci oba počítat s podporou USA, je zatím obtížné předvídat. Odchod Abramovičiuse z funkce před splněním privatizačního plánu už vyvolal hlubokou nespokojenost Washingtonu. Petro Porošenko by měl odjet do USA na pracovní návštěvu a není těžké uhodnout, že tam bude muset poslouchat hodně nepříjemné věci. Nicméně, až do té doby má hlava státu ještě čas, aby se pokusila napravit situaci. Má už jen měsíc a půl na zahlazení skandálu. Může se pokusit přemluvit k návratu Abramovičiuse i Kononěnka a udržet páteř vládního týmu Arsenije Jaceňuka beze změny, nebo nabídnout nové personální složení kabinetu. Samozřejmě podmínkou je spokojenost všech hlavních účastníků koalice i USA.

Zdroj: США поставили ультиматум Президенту


Související články:

20 komentářů :

 1. Aha, na řadě je výprodej Ukrajiny, tak se konaj "krycí manévry". Chtělo by se napsat: "Tak už mají to, co chtěli" - jen nevím, jestli na konci otázník, nebo vykřičník.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 19:38
   Naprosto souhlasím.
   A celý Majdan byl k vůli tomu,nasadit si svoje lidi do vlády,rozeštvat Ukrajince s Ruskem,rozvrátit hospodářství Ukrajiny,nabrat půjčky od MMF a mají kompletní koloniální dozor od USA.Co je jasné,oligarchové tomu náramně pomohli,jen jim nedošlo,že budou obětovány také.
   zemedelec.

   Vymazat
  2. Okrajina je totálně zpackaný projekt nástupu NATO na Rusko s katastrofickými důsledky pro domorodce - jak jinak když z jůesej. Takový Irák, či Libye v Evropě Budiž nám to varováním a mementem páni Češi. I Těm kdo nenávidíte Rusko, milujte alespoň svoji vlastní zem a podpořte návrat Evropy ke svým tradicím i kdyby to mělo být za cenu úžší spolupráce s RF. Je to lepší než varianta evropského chálífátu.

   Vymazat
 2. Stále stejné tři fáze.1. Půjčky 2.Ekonomický tygr a prožírání půjček. 3. Výprodej státního majetku a "reformy"(zotročování domorodců).

  OdpovědětVymazat
 3. Omlovám se za OT, ale teď byla na TV reklama na "obědy pro děti". Každé desáté dítě nemá na obědy, z čeho budeme krmit chudáky imigranty?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cigára a chlast podražily. A zdroje jsou, řekl Špidla!

   Vymazat
  2. 2O.12 zapomněl jste uvést ještě ty dvě předchozí - tzn. vyřazení některé teroristické organizace ze seznamu teroristů a poté provedení "demokratické prozápadní revoluce"

   Vymazat
 4. Ukrajinci budou mít to,co chtějí.Tzn.holou řiť.
  Nijak zvlášť je to nezajímá.Tak ať si to radost-
  ně užijí.Nebude jim patřit nic,jako v ČR všechno
  patří cizincům.Dokonce i strategické věci.
  Petr Majevský

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ono jim stejně už nic nepatří, patří to jejich oligarchům a ti přece nejsou ukrajinci, nebo ano?

   Vymazat
  2. Můžeme fandit Ukrajině ,především proti Rusku,které proti ní vede válku,vlastně, ale zároveň bychom my nikdo neměli zapomenout na příslušnost Ukrajiny k okupačnímu Sovětskému svazu,který vykořisťoval a utlačoval svobodu Čechů. Pokud existuje nějaká Boží spravedlnost,logicky by Ukrajina měla trpět.

   Vymazat
  3. Anonym 23:11: ty si prišiel z Marsu? Na Ukrajine vedú vojnu sami proti sebe, ak si na to ešte neprišiel. Rusi by boli blbí, keby sa do toho montovali, Ukrajinci celú robotu zastanú sami a ešte radi. A s tým, že ZSSR utlačoval nejakých Čechov choď do r..i, ten ich útlak by sme teraz brali, proti Bruselu a USA to bolo lážo-plážo.

   Vymazat
 5. Takže se rodí nová partička Litevec, Gruzínec pod vedením USA ve vládě Ukrajiny. To je opravdu zajímavé a kdyby to byl vtip tak se zasměju ,ale není. Bredy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta "expertka" na financích,ta je taky nějaká divná :-)asi z umeriky :-)

   Vymazat
  2. A majú tam aj dorých poradcov zo Slovenska. I.Mikloša a M.Dzurindu, ktorí pomôžu ukrajincom! Do ekonomického hrobu!

   Vymazat
  3. Vypadá to, že tak obrovská země, s tak hrdým obyvatelstvem, s tak jímavým pokřikem: Slava Ukrajině, gerojam slava ... nedá dohromady ani desítku Ukrajinců, kteří by ji vládli. A nikomu to není divné.

   Vymazat
 6. Už i Porošenko asi pochopil o co se vlastně hraje.

  OdpovědětVymazat
 7. O rozkradení státních podniků jde tady především, proč jim tam nepošleme na Ukrajinu naše zkušené zloděje –privatizátory: Klause - Dybu - Ježka – Třísku a Dlouhého? Do té židovské zlodějské party na Ukrajině by docela dobře zapadli, a nakonec i Viktor Kožený má stejné kořeny.Jak se chovají Američané na Ukrajině otevřeně, takto se skrytě chovají u nás, taková arogance doplněná o bezpáteřnost Sobotku a dalších, FUJ, tomu je potřeba už udělat přítrž. Když agent CIA Vondra potáhl 380 milionů Kč z peněz českých dańových poplatníků, tak za Vondrovu beztrestnost u české vlády orodoval CIA přidělenec z americké ambasády v Praze. At´ mi tu ti zasraní Američané povídají něco o korupci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. bude zajímavé,co budou ukrajinci dělat s těma americkýma papírkama až jim to vše darují ?,to ty krupóny těch Jasnýchfinisů a Porošů by měli větší cenu,bizonů ubylo a indiáni nemají v čem chodit.....vol.vé.....

   Vymazat
  2. ano podlehli stejné lži jako my a zaplatili za to více než 50 000 mrtvých (zatím) není nutné se jim vysmívat

   Vymazat
 8. A prostí ukrajinci ?,už konečně máme,co jsme chtěli,do rachoty zvesela,teď se teprve bude makat,to se konečně proberete z toho amerického blahobytu !......vol.vé....

  OdpovědětVymazat